80634

Рослини – обереги, символи

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: виставка українських оберегів; обереги-рослини. Діти батьківська хата мамина пісня бабусина вишиванка –- усе це непересічні символиобереги нашого народу. А як виглядає вишиванка відповіді дітей А чи однаково розшиті чоловічі та жіночі сорочки відповіді дітей...

Украинкский

2015-02-18

36.5 KB

0 чел.

Тема: Рослини – обереги, символи

Мета: продовжувати знайомити з українськими народними символами, з рослинами-оберегами, (продовжувати інтерес до знань, до пошуку відповідей на запитання) розвивати творчі здібності; збагачувати словниковий запас і розвивати мовлення, виховувати інтерес до народних обрядів, до одвічних людських символів.

Обладнання: виставка українських оберегів; обереги-рослини.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав і змовк дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Сьогодні у нас – незвичайний урок.

Сьогодні ми зроби ще один крок

В країну чудову, в країну відому,

Що нас чекає і збагачує мову

II. Організація опорних знань

  1.  Скоромовки.
  •  Абетку треба вчити з А

Навчала нас стара сова

  •  Біля лісу балаган,

Б’є баран у барабан

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  •  Діти, батьківська хата, мамина пісня, бабусина вишиванка – усе це непересічні символи-обереги нашого народу.
  •  А як виглядає вишиванка? (відповіді дітей)
  •  А чи однаково розшиті чоловічі та жіночі сорочки? (відповіді дітей)
  •  А від чого оберігали вишиванки? (від нещастя; відганяли від людини злі сили)
  •  А як кажуть у народі про сорочку? (сорочку одягай – маму, тата звеселяй, від хвороб її носи і здоров’я бережи)
  •  А що ви запам’ятували про рушники? (це теж обереги)
  •  Від чого оберігали рушники? (від усього злого…)
  •  А що ви ще запам’ятали про рушники? (зустрічали гостей, молоді ставали на рушник, в дорогу давала мати, накривали хліб на столі…)
  •  А ще в народі казали:  Хата без рушників, що родина без дітей.

Висновок: Значить і рушники і вишиванки – це обереги людського життя.

  •  А які ще обереги ви знаєте? (підкови, кукли-мотанки …)

Мікрофон: - Для чого потрібні обереги? (для щастя, для здоров’я…)

III. Повідомлення теми та мети уроку

  1.  Розповідь учителя.
  •  Обереги – наші давні й добрі символи, їхні коріння сягає глибини століть. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини. Люди з давніх часів використовують рослини для своїх потреб, деякі з них люди вважають своїми оберегами, оспівують їх у поезії, народній творчості.

Видатний український поет Т.Г. Шевченко писав про калину:

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Пишається калинонька,

Явір молодіє.

А кругом їх верболози

Й лози зеленіють.

Надзвичайно шанують у народі цю рослину. Не було колись хати, біля якої не росла б калина.

  1.  Розповідь дитини за калину ( калина – це символ дівочості, краси, кохання.  Люди дбайливо охороняли та доглядали цю рослину. Про калину складали безліч прислів’їв, приказок, загадок: любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте)

Фізхвилинка

А давайте пригадаємо пісню про калину, яку ми виконували на святі осені (діти виконують пісню «Ой є в лузі калина»)

  1.  Також в Україні шанують вербу. Її кора лікує хвороби горла. А деревина іде на виготовлення меблів. Розповідь дитини про вербу ( верба – символ молодості, неперервності життя. На вербному тижні святили вербу. Освячені гілочки служили оберегами. Діти хльостали один одного освяченими прутиками, примовляючи: не я б’ю – верба б’є, за тиждень – Великдень. Недалечко – червоне яєчко.

Верба давала сили і здоров’я )

А народ склав таке прислів’я: Без верби і калини – нема України

  1.  Розповідь дитини про наступний оберіг – тополю. ( В народних піснях  з Тополею порівнюється красива, струнка дівчина. У 19 столітті існував обряд водити тополю, який виконувався на зелені свята. Дівчину вбирали в стрічки, зелень та квіти і водили по селу з піснею:

Стояла тополя

Край чистого поля.

Стій, тополенько,

Стій не розвивайсь.

Буйному вітроньку

Не піддавайсь.

  1.  Розповідь вчителя.
  •  Велетенські доби завжди вважалися символами могутності, краси й довголіття. Кора дуба лікує ясна, шлунок.
  •  Липа – це символ мира і чистоти.
  •  Крім дерев і кущів,  люди з давнини прикрашають свої садиби трав’янистими оберегами – квітами: чорнобривцями, мальвами, нагідками.

Квіти – постійні супутники нашого життя. Вони на клумбах, у кімнаті, у вазонах. Вони на вишиваних рушниках. Ними розмальовували печі, стіни осель. Їх клали за образи, з них робили різні цілющу відвари.

А ще квіти – неодмінна прикраса нашого національного одягу.

  1.  Загадка.

Синьоока чарівниця,

Де вінка вона спліта,

В золотавім житнім полі

Голівка синя вигляда. (Волошка)

  1.  Розповідь дитини. (Синій колір волошки символізує чисту радість та сподівання, що живуть у кожній людській душі. Волошки дівчата вплітають у свій віночок.)
  2.  Розповідь дитини про барвінок. (Барвінок – символ вічності. У ньому прихована могутня цілюща сила перемагати тяжкі недуги. Пучечки барвінку вішали над дверима та вікнами, щоб вберегти оселю від злих сил. А вічно зелене барвінкове листя нагадувало про безсмертя людської душі. Ось чому барвінок – символ життя.
  3.  Розповідь про мальви. Мальви люди саджають під вікнами. Мальви – це символ здоров’я. А ще дівчата вплітають їх у свої віночки.
  4.  Розповідь вчителя.
  •  А чорнобривці клали у купіль хлопчика, щоб був чорнобровим. Чорнобривці прикращали кожну українську хату.
  •  Таким же оберегом є мак. Його насінням, освяченим на свято Маковея, обсипають садибу, людей і худобу. Традиційні коржі з маком люблять всі. Ще мак вишивають на сорочках та рушниках. Ця квітка уособлює вічну боротьбу між добром і злом.
  1.  Український віночок. (У кожної дитини лежить український віночок. Треба розмалювати квіти на ньому)

IV. Підбиття підсумків.

  •  От і доходить до кінця наш урок, але не закінчується зустріч із прекрасними українськими традиціями. І нехай ніколи не залишає вашу душу любов до рідної землі та до рідного джерела народної мудрості.

Мікрофон: - Назвіть рослини-обереги українського народу.

V. Домашнє завдання.

Підготуйте розповіді про інші рослини-обереги.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76264. Глобальный экологический кризис, его причины и проявления 28.73 KB
  Развитие человеческого общества невозможно без взаимодействия с окружающей средой без воздействия на природу без использования ее ресурсов. Возможно также существенное перераспределение водных ресурсов.
76266. Электропривод 165.34 KB
  В простейшем понимании электропривод представляет собой электромеханическую систему предназначенную для преобразования электрической энергии в механическую приводящую в движение рабочие органы различных машин.
76267. Административная ответственность несовершеннолетних 22.19 KB
  Норма данной статьи Кодекса корреспондируется с нормами уголовного гражданского трудового и других отраслей права. Таким образом законодатель считает лицо достигшее 16 лет обязанным и способным осознавать социальный смысл своего поведения признавать и уважать права...
76268. Этика делового общения 31.29 KB
  Этика делового общения совокупность нравственных норм правил и представлений регулирующих поведение и отношения людей в процессе их производственной деятельности. Этика делового общения представляет собой частный случай этики вообще и содержит в себе ее основные характеристики.
76269. Проведення судово-психологічної експертизи 20.22 KB
  У процесі судово-експертного дослідження проводиться ретроспективний аналіз психологічний аналіз результатів діяльності людини. обвинувачуваного у скоєнні вбивства була призначена судовопсихологічна експертиза з метою визначення чи перебував обвинувачений у момент...
76270. Поняття цивілізації. Типологія цивілізацій та контакти між цивілізаціями в часі 97.83 KB
  За багатьма ознаками нашу епоху можна назвати переломною історичною епохою, коли особливо гостро постають питання пошуку джерел та нових суспільних форм соціально-політичного та економічного розвитку, його гармонізації із соціальними відносинами та навколишнім природнім середовищем.
76271. Сутність та роль фінансової звітності 68.64 KB
  Саме завдяки фінансовій звітності рівень достовірності якої підтверджено аудитором формуються передумови здійснення значних фінансовогосподарських операцій. Ці вигоди можливо отримати завдяки ефективному використанню достовірної облікової інформації яка міститься у фінансовій звітності...
76272. ЭКОЛОГИЧЕСКИЕ ФАКТОРЫ И ИХ ВЛИЯНИЕ НА ЗДОРОВЬЕ 51.72 KB
  Все процессы в биосфере взаимосвязаны. Человечество - лишь незначительная часть биосферы, а человек является лишь одним из видов органической жизни. Разум выделил человека из животного мира и дал ему огромное могущество.