81110

Складне речення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вчити дітей розрізняти просте і складне речення визначати головні члени в реченнях що складаються з двохтрьох основ. Повторення вивченого з теми Речення. У цій вправі ми зустрілись із реченням що має дві граматичні основи Рипить ліс дерева туляться.

Украинкский

2015-02-19

75.5 KB

0 чел.

Мета:Ознайомити учнів із складним реченням. Вчити дітей  розрізняти просте і складне речення, визначати головні члени в реченнях, що складаються з двох-трьох основ. Розвивати  мовлення учнів.

Тип уроку: урок-успіх.

Обладнання: картка успіху для кожного учня, тестові завдання.

                                      Хід уроку

І. Організація класу до уроку

 Слово вчителя. Сьогодні на урок візьмемо з собою свої знання, уміння, гарний настрій і чарівну усмішку. Адже усмішка- це також таємнича сила, яка нічого не коштує, але є така дорога і важлива. Отож, посміхніться один одному, поверніться і посміхніться до гостей і привітайтесь.

 Урок у нас незвичайний- це урок успіху. Ми будемо підніматись по чарівних сходинках. Той, хто дійде на найвищу, досягне успіху. Ми будемо разом працювати і переживати за результат своєї праці- а це  вже є  успіх [2,34].

 У кожного  учня на парті «Картка  успіху». На ній ви будете виставляти бали, які одержите за кожне завдання.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перша сходинка «Я знаю».

1. Повторення вивченого з теми     «Речення».

Працюємо з тестовими завданнями.

На «Картці успіху»завдавння 1.

Тестів - 8, за кожну правильну відповідь ставимо 0,5  бала.

Максимальна кількість балів -4.

Перевіряємо тести і виставляємо бали.

Самостійна робота.

Робота з підручником

Піднімаємось на  другу сходинку  «Я вмію».

Я вмію виконати вправу з підручника №91- самостійно.

Прочитайте текст вправи вголос.

Виконайте  2, 3, 4 завдання. За кожне правильно виконане завдання- 1 бал.

Всього за 3 завдання – 3 бали.

У цій вправі  ми зустрілись із реченням, що має дві граматичні основи

( Рипить ліс, дерева туляться).

Фізкультхвилинка [6, 5].

ІІІ.  Вивчення  нового  матеріалу.

Третя  сходинка «Знаю я, знай ти».

Прочитайте речення з дошки.

                             Зійшло сонце. Туман розвіявся.

                      Блиснула блискавка. Загримів грім.                         

                      Настав травень. Зацвіли каштани.

Назвіть в кожному реченні основу.

Скільки  граматичних основ у кожному реченні? (1)  

(Речення, в якому тільки одна  граматична основа, називається  простим.)

З двох простих речень складіть одне. Підкресліть основи.

Скільки  граматичних  основ у записаному  реченні? (2)

 Знаю я, знай ти:

Речення, в якому  дві чи більше граматичних основ, є складним.

Чим відрізняється просте речення від складного?.

ІV. Формування умінь і навичок.

Піднімаємось на вищу сходинку «Я  логічно міркую»

      Робота в групах

 На індивідуальних картках записано речення

 «Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива».

 Завдання:

1 група

Прочитайте речення і порівняйте його зі схемою[2,34].

2 група

Спишіть речення і підкресліть основи.

3 група

Дослідіть, яким буде дане речення. Чому?

4 група

Чому в реченні поставлено кому?

(Одна частина складного речення відділяється від іншої комою).

Робота з підручником.   Вправа 94 – самостійно.

Ступаємо на вищу сходинку «Я зможу».

Я зможу набуті знання використати на практиці.

Гляньте на «Картку  успіху». За правильне виконання вправи  - 2 бали.

У вас на партах  смужки червоного, синього, жовтого кольорів [7,12].

У кого  червона смужка- виконує  1 завдання; синя - 2 завдання; жовта – 3 завдання.

Що  використали  для зв'язку  двох простих речень у складне?

( Використали  сполучники і, коли, але, бо).

Зверніть увагу, що перед кожним сполучником у складному реченні ми ставимо кому.

V. Підсумок  уроку

 Слово вчителя. Стрілка вказує на те, що кожен з вас  досягнув певного успіху.

Підрахуйте  бали і запишіть їх у «Картку успіху».

  Успіхи бувають великі і малі. Малий успіх- це теж успіх. Успіхам як великим, так і малим потрібно радіти. Ви раді? І я радію за вас. Тепер по черзі підійдіть до наших чарівних сходинок і результати свого успіху вкиньте в «Рюкзачок знань».

Напишіть, що для вас означає «Успіх».

Успіх:

Уміння

Праця

Настрій

Радість

Взаємодопомога

Бажання вчитися

Самостійність

Цілеспрямованість

Саме таких компетентностей  ви набули на сьогоднішньому уроці.

VІ.  Домашнє  завдання.

Вправа   95

Література:

Програма для середньої загальноосвітньої школи, 1 - 4 класи. К.2006 p., с.42-50.

Інтерактивні технології навчання у початкових класах. Авт.-упор.

І. Дівакова - Тернопіль, 2008 p., с. 34-44.

Нетрадиційні уроки в початковій школі. З клас. Укладач Л. І. Нечволод. - Харків, 2007 p., с.22-26.

Уроки української мови. З клас. Тернопіль, 2005 p., с. 42-56.

Українська мова. Словникові диктанти:2-4 класи, О.І.Мельничайко.-Тернопіль, 2013 р. с. 5-40.

Козуб О.В. Фізкультхвилинки. 1- 4 кл.-Навчальна книга. - Богдан.

2009 р.

с. 5-59.

Борш О. Дидактичні ігри на уроках української мови.  «Початкова школа», №5, 2012 p., с.12-15.

       

Дидактичне забезпечення  уроку

       Тестові   завдання

1. Вкажи правильну відповідь.
Речення — це...

а) група слів, які не зв'язані одне з одним;

б) одне або кілька слів, зв'язаних між собою за змістом;

в) набір різних частин мови.

2. Вкажи правильну відповідь.

За метою висловлювання речення бувають:

а) розповідні, неокличні;

б) розповідні, питальні, спонукальні;

в) питальні і окличні.

3. Вкажи правильну відповідь.
Речення за інтонацією бувають:

а) питальні;

б) розповідні;

в) окличні й неокличні.

4. Визнач правильну відповідь.
Підмет і присудок - це...

а) частини слова;

б) частини мови;

в) головні члени речення.

5. Визнач правильну відповідь.
Однорідні члени речення - це...

а) члени речення, які відносяться до одного і того самого слова і відповідають  на одне і те саме питання;

б) слова, які зв'язані між собою за змістом;

в) члени речення, які поєднуються між собою за допомогою прийменників.

6. Познач речення, в якому треба поставити кому між однорідними членами:

а) Птахи живуть у лісах на болотах озерах.

б) У травні, червні і липні птахи зайняті вирощуванням пташенят.

в) Сонячне проміння торкнулося верхівки дерев.

8. Визнач  правильну відповідь.
Між однорідними членами завжди:

а) не ставиться кома;

б) ставиться кома;

         в) ставиться кома, якщо вони вимовляються з перелічувальною інтонацією або однорідні члени поєднані сполучниками а, але.

         Завдання для роботи в групах

                                         Перша група

       Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива.

 Завдання:

 Прочитати речення і порівняти його зі схемою.

Друга група

Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива.

Завдання:

Списати речення і підкреслити граматичні основи.

Третя група

Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива.

Завдання:

Довести, яким буде дане речення. Чому?

                                       Четверта група

Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива.

Завдання:

Чому в реченні поставлено кому?

                     


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31404. Дослiдження лiнiйного та нелiнiйного елементу 60.5 KB
  Обладнання: Стенд з регульованою напругою опiр дiод вольтамперметр блок живлення постiйного струму 6В. Вимикач S1 знаходиться у замкненому станi пiд час вимiру напруг E1 UD UR розимикаючись лише для вимiру струму в розривi кола. Виконати вимiри напруг i струму поступово зменшуючи напругу E1 вiд 5В до 0В контролючи зменшення струму. Перемкнути вимiрювальний прилад на вимiр струму.
31405. Дослiдження послiдовного RCL контуру 242 KB
  Змiнним опiром у верхнiй по схемi гiлцi з iндуктивнiстю L i ємнiстю C виставити максимальну напругу E1 гнiзда 1011. На iнших гiлках з опiрами виставити E2=E3=E4=E5=0 гнiзда 2021 3031 4041 5051. Вимiряти напругу Us на послiдовноз’єднаних iндуктивностi L i опорi R2 гнiзда 1121. Вимiряти напругу UL на iндуктивностi L гнiзда 1112.
31406. Дослiдження ємнiстi у колi змiнного струму 60 KB
  Вдосконалити навики побудови векторних дiаграм напруг i струму. Обладнання: Стенд вiдомi опiри невiдома ємнiсть вольтметр змiнного струму блок живлення змiнного струму 10В 50Гц. Накреслити векторну дiаграму струму I та напруг UR Uc i сумарної напруги Us для вимipiв з мiнiмальним опiром 1 Вольт – 1 клiтинка.
31407. Дослiдження сiнхронного двигуна змiнного струму 84.5 KB
  Дослiдити вплив зсуву фаз додоткової обмотки збудження статора на напрямок обертання ротора двигуна. Обладнання: Стенд з сiнхронного двигуна змiнного струму з постійним магнiтом в якостi ротора обладнаний понижуючим фрікціонним редуктором обертiв та регулятором напруги. Використана у стенді модель двигуна має дві незалежні обмотки статорів.
31408. Дослiдження послiдовного та паралельного з’єднання опорiв 48.5 KB
  Обчислення опору кола за вiдомими опорами складових. Занотувати значення опорiв R1 R2 R3 R4 R5 Перемички X0X5 дозволяють тимчасово розiрвати дiлянку кола для пiд’єднання амперметру до мiсця розриву. Тимчасово розiрвiть дiлянку кола витягнувши одну з перемичок X0X5 i пiд’єднавши замiсть перемички амперметр попередньо перемкнути мультиметр на вимiр струму.
31409. Дослiдження фазообертача на обертовому трансформаторі 90.5 KB
  Дослiдити зміни фази напруги на роторі обертового трансформатора в залежності від кута ротора. А з ротора знімається напруга U3. Якщо вісь обмотки ротора співпадає з віс’ю обмотки на яку подано напругу U1 то фаза напруги ротора U3 співпадає з фазою U1. Відповідно коли вісь обмотки ротора співпадає з віс’ю обмотки з напругою U2 – фаза U3 співпадає з фазою U2.
31410. Дослiдження потенцiалу i напруженностi поля у електричнiй ваннi 149.5 KB
  Мета: Вимiр потенцiалiв i напруженностi поля для заданної конфiгурацiї електродiв. План роботи Зiбрати макет з заданою конфiгурацiє електродiв згiдно малюнка варiанту завдання. Намалювати свою конфiгурацiю електродiв на графiку. Вставити виводи електродiв моделi у кришку згiдно малюнку завдання так щоб електроди опинились у вiдповiдних отворах кришки.
31412. Дослiдження потужностi у системi джерело-навантаження 112 KB
  Джерело живлення та лiнiя постачання моделюются ЕРС та опором RS що вiдповiдає спiльному опору джерела та лiнiї. Занотувати значення опору RS. Вимiряти ЕРС джерела живлення E падiння напруги на опорi джерела US напругу на навантаженнi споживача UL струм кола I для рiзних значень опору RL. Для кращого вiдтворення результатiв вимiрiв доцiльно провести вимiри для усього диапазону змiн опору навантаження вiд мiнiмального до максимального його значення з приблизно рiвномiрним шагом по опору приблизно 10 максимального значення опора RL.