81119

Корисні копалини в рідному краї

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти а чи вмієти ви правильно сидіти за партою Покажіть мені як же потрібно сидіти за партою. Діти давайте перевіримо чи всі готові до нашого уроку Для уроку нам знадобляться підручник з природознавства зошит ручка олівець.

Украинкский

2015-02-19

56.5 KB

1 чел.

Тема. Корисні копалини в рідному краї.

Мета: ознайомити дітей з картою Харківської області, з видобуванням корисних копали у Харківській області; розвивати спостережливість, пам’ять, логічне мислення, мовлення; виховувати елементарне наукове світосприймання, інтерес до вивчення природознавства, бережливе ставлення до корисних копалин.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи і прийоми: розповідь з елементами бесіди, робота за схемами, демонстрація дослідів, письмова перевірка знань, робота з картою.

Обладнання: колекції зразків корисних копалин, опорні блок- схеми по використанню корисних копалин, тести для контрольного опитування, лупа, склянка з водою.

Література:

Карта Харківської області.

Зошит з природознавства « Я і Україна» 4 клас.

Комплекс навчально- дослідницьких самостійних завдань з методики викладання природознавства.

Я і Україна. Природознавство. 4 клас. Матеріали до уроку.

Перебіг уроку:

  1.  Організація класу.
    1.  Привітання.

Пролунав уже дзвінок,

Він покликав на урок.

На уроці не куняй-

А природознавство ти вивчай!

  1.   Перевірка правильної постави.
  •  Діти, а чи вмієти ви правильно сидіти за партою?

Покажіть мені, як же потрібно сидіти за партою. Сядьте всі рівно, руки поклали на парти, ноги поставили на підлогу під прямим кутом.

  1.  Перевірка готовності до уроку.
  •  Діти, давайте перевіримо, чи всі готові до нашого уроку!

Для уроку нам знадобляться  підручник з природознавства, зошит, ручка, олівець. Все зайве приберіть з парт.

  •  Діти, на уроці треба бути уважними, за кожну правильну відповідь ви будете отримувати корисні копалини, а в кінці нашого уроку, ми підрахуємо їх і дізнаємося який ряд, у нас на уроці був найактивнішим. Але на уроці всім треба бути активними, щоб ми встигли все зробити.
  1.  Перевірка знань учнів.
    1.  Узагальнення спостережень за змінами у природі.
  •  Діти, подивіться уважно на дошку і спробуйте розгадати ребус.
  •  Так, молодці! Це назва місяця – березень.
  •  Діти, а хто знає чому цей місяць так називається?
  •  Так, березень – це перший місяць весни. Назва цього місяця березень походить від слова береза. Яка в цей місяць починає цвісти.
  •  Діти, а тепер відкрийте свої зошити спостережень за погодою і скажіть:
  •  Яка температура повітря сьогодні?
  •  Який стан неба?
  •  Чи є опади?
    1.  Народинй календар.
  •  Діти, сіли рівно, приготувалися уважно мене слухати.

А потім дасте відповіді на таке запитання, який характер має березень?

  •  Закінчилася зима, почався перший місяць весни, про березень в народі кажуть, що він має жіночий характер, бо вночі тріщить, а вдень плющить, і справді вночі ще морози, а вдень тепло, сонячно.
  •  Наші пращури слов’яни саме з першим місяцем – березнем, пов’язували новолітування, тобто початок нового року.
    1.  Бесіда.
  •  Який характер має березень?
  •  Чому?
  •  Що наші пращури пов’язували з березнем?
  1.  Повідомлення теми і мети уроку.
  •  Діти, а щоб дізнатися, що ми сьогодні з вами будемо вивчати вам треба вилучити зайві букви (е і У) і прочитати тему нашого уроку.

УКЕОЕРУИСНУІЕУЕКУОПЕАУЕЛИУНЕИУ

  •  Так, молодці! Тема нашого уроку «Корисні копалини рідного краю».
  1.  Актуалізація опорних знань.
    1.  Вступне слово вчителя.
  •  З давніх – давен людина навчилася використовувати різноманітні багатства, які лежать на поверхні землі, або в її надрах, будуючи шахти, утворюючи кар’єри, пробурюючи свердловини. Які ж це багатства?
  •  Граніт, глина, пісок, торф, вапняк, сіль, крейда, нафта, кам’яне вугілля – це все корисні копалини. Їх добувають з надр землі для багатьох видів промисловості, народного господарства. Але перш ніж добувати, їх треба знайти. Пошуками корисних копалин займаються геологи. Їм доводиться перепливати бурхливі ріки, підніматися високо в гори, ходити по болотах, пробиратися невідомими стежками, в мороз і спеку жити в палатках.
  •  Праця важка, але цікава і почесна. Відкриваючи все нові поклади, геологи приносять людям користь. Однак, відкрите родовище – лише половина справи. Багато зусиль треба покласти, щоб корисні копалини видобувати, а потім, переробити. Складної переробки вимагає нафта, щоб одержати такі речовини як бензин, гуму, фарби, тканини, ліки. А от крейду можна використовувати без будь – якої переробки. Бери її і пиши. Пісок з кар’єру відвозять одразу на будівництво.
    1.  Робота з фізичною картою України.
  •  Діти, відкрийте свої зошити посередині. Там у вас є карта України.
  •  Діти, скажіть у якій частині України ми живемо?
  •  Так, правильно у східній. Діти, подивіться уважно і скажіть яких корисних копалин найбільше на сході України?
  •  Так молодці, газу. Відкладіть зошити і приготуйтесь уважно мене слухати.
  1.  Вивчення нового матеріалу.
    1.  Бесіда.
  •  Які корисні копалини ви вже знаєте?
  •  Чому їх називають корисними?
  •  Де знаходяться корисні копалини?
  •  Хто добуває корисні копалини?
  •  Як називаються місця, де великі поклади корисних копалин?
  •  Які корисні копалини ви бачили?
  •  Що, це за копалина, в якої білий колір і нею можна писати?
  •  Що це за копалина, в якої землистий колір, а під час змочення водою стає пластичною.
    1.  Робота з картою Харківської області.
  •  Діти, на партах у вас лежить карта Харківської області, подивіться, будь ласка, на карту нашої місцевості, яка багата вона корисними копалинами. Це наш з вами скарб, який треба берегти і охороняти.
  •  Діти, у кожного з вас на партах лежать таблички, давайте їх з вами заповнимо.

№ з/п

Назва корисної копалини

Позначка

Родовища

  •  А тепер подивіться уважно на карту, і спробуйте відшукати, де знаходиться родовища кам’яного вугілля. Подивіться уважно на дошку нагадую ось його позначка.
  •  Так, вірно в Лозовій та Петрівському.
  •  А тепер знайдемо родовище піску.
  •  Глини.
  •  Газу.
  •  Вапняка.
  •  Цементу.
  •  Крейди.
  •  Тепер давайте спробуємо самостійно відшукати ті міста, де є родовища солі, гравію, гіпсу, щебеню, а ми потім всі разом перевіримо. На це завдання у вас є 3 хвилинки.
  •  Так, ваш час вже вийшов то давайте перевіряти.
    1.  Розповідь вчителя.
  •  Діти, якщо б ми попали з вами в старовинний світ, ми б побачили, що вже тоді люди використовували вироби з глини та піску. Це вази, амфори, прикраси, і навіть будівлі. Про це свідчать міфи та легенди. Наші предки будували величезні міста з піску і глини. Але землетруси знищували їх, вони ховалися під товщею ґрунту. І зараз вчені – знаходять відбитки стародавньої культури і в Харківській області. Найцінніше відкриття вчених університету – це Салтівська культура (одна із самих стародавніх).
    1.  Робота по таблиці.

( На дошці таблиця «Що виготовляють з глини, кам’яного вугілля та піску»)

  •  Діти, подивіться, будь ласка, на дошку. На цій таблиці написані речі, які виготовляють з глини, кам’яного вугілля і піску в наш час.
  •  При великій температурі з глини виготовляють посуд та багато інших корисних речей.
  •  Із скляного піску виготовляють те багато корисних речей. На заводах, в спеціальних цехах при дує високій температурі розплавляють скляний пісок, потім видувають його у  різні форми.
  •  Як бачите, глина, кам’яне вугілля і пісок – дуже цінні матеріали.
    1.  Фізкультхвилинка
  •  Бачу всі, ви вже стомились,

Адже добре потрудились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки,

Раз! – підняли руки вгору,

Два! – прогнулися до долу,

Три! – повернулись вліво, вправо,

На «чотири» - раз присіли.

Похитали головою,

Ще й притупнули ногою.

Пальчиками повертіли

І за парти тихо сіли.

  1.  Практична робота по з’ясуванню властивостей кам’яного вугілля та щебеню.
  •  Діти, відкрийте свої зошити на сторінці 55, там у вас є 3 завдання, у якому треба заповнити таблицю, зараз ми з вами будемо проводити досліди, і паралельно заповнювати таблицю.
  1.  Розглядання.
  •  Якого кольору кам’яне вугілля та щебень?
  •  Тверді вони чи м’які?
  1.  Експеримент з водою.
  •  Візьмемо дві склянки з водою. В одну покладемо камінець кам’яного вугілля, в інший – щебеню.
  •  Що ми бачимо? (Що камінці опустилися на дно.)
  •  Про що це свідчить? (Вода легша за камінці.)
  •  Візьміть ложечки, добре розмішайте воду з камінцями.
  •  Чи розчинні вони у воді?
  1.  Дослід – розповідь.
  •  Є ще декілька властивостей, наприклад горючість.
  •  Діти, цей дослід у школі проводити заборонено, тому лише уважно послухайте мене. Під дією вогню кам’яне вугілля дуже гарно горить, якщо у когось є бабуся у селі, то ви мабуть бачили, що у піч для розтопки ваша бабуся кидає кам’яне вугілля.
  •  Але, що стосується щебеню, то він не горить.
  1.  Закріплення знань учнів.
  •  Діти, сіли всі рівно, зараз кожному з вас на парту я роздам тести, вам треба буде їх зробити, на це у вас буде 3 хвилини, а потім здати їх мені.
    1.  Заповнення таблиці у зошитах з природознавства.
  •  Діти, відкрийте всі зошити, зараз ми з вами зробимо завдання 4. Для цього завдання ми з вами візьмемо такі корисні копалини: глина, кам’яне вугілля, пісок.
    1.  Гра «Впізнай корисну копалину».
  •  Діти, а ви любите грати?
  •  Тож давайте перевіримо.
  •  Я вам буду казати ознаки корисної копалини, а випоєні її вгадати. Тож почнемо.
  1.  Грію взимку я будови, з мене паливо чудове, я потрібен для тепла, з мене зроблені до речі, і такі корисні речі, як пластмаса, гума, фарба, ліки, спирт, бензин, смола.

(Кам’яне вугілля.)

  1.  Камінь, я гірська порода, я також дитя природи, я зернистий і твердий, я матеріал міцний. Можна пам’ятник зробити, коли треба – роздробити, я не мармур, не магніт, а такий собі…(Граніт)
  2.  Це відомо для дитини: глечики моя родина. (Глина)
  3.  Хочеш побудувати дитячий садок, використовуй у розчині.(Пісок)
  4.  Коли зламаєш руку ті,

Спасе він завжди від біди.

І хоч у тебе настрій скис.

В лікарні вдягнуть швидко…(Гіпс).

  1.  Один їз вапняків, який використовується в будівництві. А також необхідний у школі. Білий, крихкий. Залишає слід на дошці.
  2.  Підсумок уроку.
  •  Багата в нас природа, неповторна її краса. Щоб вона приносила нам радість, щоб багатства її множилося для майбутніх поколінь, треба оберігати її, дбати про неї. Все, що є в нашій країні: багаті надра корисних копалин, рослинний і тваринний світ, гори і вода, і кожен з нас від дитини до людини похилого віку відповідає за його збереження і розумне використання.
  •  На Землі, у домі вселюдському –

Протиріч і негараздів тьма.

Будьте, люди, обережні в ньому!

Іншої домівки в нас нема!

  •  Ви всі сьогодні добре працювали і багато дізналися про корисні копалини.
  •  То давайте з вами тепер підрахуємо, який ряд у нас був найактивнішим.
  •  Молодці!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41317. Изучение команд SSE и SSE2 1.24 MB
  Практически изучить команды SSE и SSE2 для МП. Методические материалы и литература: Методические указания по выполнению практических работ; Иллюстративный материал: команды управления на языке SM для МП. При этом использовать описание работы лабораторный блок ПК иллюстрационный материал; В практической части отработать следующие подразделы: Рассмотреть примеры использования команд ХММрасширения Выполнить пример формирования кода операции и порядок следования операндов команд ХММрасширения...
41318. Изучение команд обращения к портам. Реализа-ция последовательного и параллельного обмена данными 149.5 KB
  Основные теоретические положения Организация ввода вывода в микропроцессорной системе Вводом выводом ВВ называется передача данных между ядром ЭВМ включающим в себя микропроцессор и основную память и внешними устройствами ВУ. Управляющие данные от процессора называемые также командными словами или приказами инициируют действия не связанные непосредственно с передачей данных например запуск устройства запрещение прерываний и т. Управляющие данные от внешних устройств называются словами состояния; они содержат информацию об...
41319. Изучение команд пересылки данных МК МС 68HC908GP32 1.63 MB
  Практически изучить команды пересылки данных МК МС 68HC908GP32 ПК ПО. Методические материалы и литература: Методические указания по выполнению практических работ; Иллюстративный материал: команды управления на языке SM для МП. При запуске МК процедура RЕSЕТ в РС автоматически загружается адрес первой команды выполняемой программы вектор начального запуска из двух...
41320. Изучение команд передачи управления 4.09 MB
  Практически изучить команды передачи управления . Методические материалы и литература: Методические указания по выполнению практических работ; Иллюстративный материал: команды операций над числами . При этом использовать описание работы лабораторный блок ПК иллюстрационный материал; В практической части отработать следующие подразделы: Рассмотреть команды передачи управления; Выполнить примеры и отразить их в отчёте; Проанализировать результаты выполненных примеров. Основные теоретические положения Способы...
41321. Изучение программной модели команд управления на языке SM для МП 1.1 MB
  Практически изучить программную модель команд управления на языке SM для МП. Методические материалы и литература: Методические указания по выполнению практических работ; Иллюстративный материал: команды управления на языке SM для МП. При этом исполнение текущей последовательности команд приостанавливается прерывается а вместо нее начинает выполняться другая последовательность соответствующая данному прерыванию.
41322. Изучение команд операций над числами 1.62 MB
  Основные теоретические положения Структура команд Любая команда ЭВМ обычно состоит из двух частей: операционной и адресной. Трехадресная команда легко расшифровывалась и была удобна в использовании но с ростом объемов ОЗУ ее длина становилась непомерно большой. Пример программы в командах процессора Перед вами короткая программа для процессора семейства 1п1е1 которая увеличивает число находящееся в регистре ах. Пример программы в командах процессора Несмотря на то что приведенная программа по длине явно больше чем...
41323. Изучение команд операций с битами 5.5 MB
  Каждая команда МК подгруппы РIС16F8Х представляет собой 14битовое слово разделенное на код операции ОРСОDЕ и поле для одного и более операндов которые могут участвовать или не участвовать в этой команде.1 Основные форматы команд МК Команды работы с битами Отличительной особенностью данной группы команд является то что они оперируют с однобитными операндами в качестве которых используются отдельные биты регистров МК. отрицание логическое НЕ логическая операция над одним операндом результатом которой является...
41324. Исследование состава и возможностей ИС РПО для семейства МК АVR 3.63 MB
  Основные теоретические положения Программная среда АVR Studio Фирма Аtmel разработчик микроконтроллеров АVR очень хорошо позаботилась о сопровождении своей продукции. Для написания программ их отладки трансляции и прошивки в память микроконтроллера фирма разработала специализированную среду разработчика под названием АVR Studio Программная среда АVR Studio это мощный современный про граммный продукт позволяющий производить все этапы разработки программ для любых микрокон троллеров серии АVR ....
41325. Работа с ИС РПО для семейства МК АVR 5.99 MB
  Если уже есть файл с текстом программы на Ассемблере и просто необходимо создать проект а затем подключить туда готовый программный файл снимите соответствующую галочку. Оно должно содержать имя файла куда будет записываться текст программы. При выборе этого элемента диалог создания проекта будет автоматически запускаться каждый раз при запуске программы VR Studio.ps; файл куда будет помещен текст программы на Ассемблере Prog1.