81125

Лялька мотанка «Дзвіночок»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: Шматки тканини круглої форми і різного розміру (одна менше другої), резинки для скручування, газета,шматок тканини білого кольору прямокутної форми, шматок тканини трикутної форми різного кольору. Ляльки для демонстрації: обрядові – 3 штуки, інші – 4 штуки.

Украинкский

2015-02-19

39 KB

3 чел.

Інтегрований урок курсу «Я і Україна.Грамадянська освіта» та трудового навчання в початковій школі. 4 клас.

Майстер – клас «Лялька мотанка «Дзвіночок»

Бовшик Ольга Василівна, учитель початкових класів,Дніпропетровської обл.,Дніпродзержинська школа № 28.

Анотація:

Розробка уроку на заявлену тему, мета якого навчити дітей технології виготовлення української ляльки,розвивати інтерес до відродження народних звичаїв і традицій українського народу, оберігати їх. Виховувати любов до національних традицій.

                             Конспект уроку

Тема:Виготовлення ляльки «Дзвіночок»

Мета:   Навчити учнів технології виготовлення української ляльки, розвивати інтерес до відродження народних звичаїв і традицій українського народу, оберігати їх.Розвивати творчі вміння. Виховувати любов до національних традицій.

Обладнання:   Шматки тканини круглої форми і різного розміру ( одна менше другої ),резинки для скручування, газета,шматок тканини білого кольору прямокутної форми, шматок тканини трикутної форми різного кольору. Ляльки для демонстрації:  обрядові – 3 штуки, інші – 4 штуки.Таблиця з зображенням веселого смайлика, мелодія під яку учні будут виконувати роботу,мелодія фізвилинки і комп ютерні файли демонстрації сучасних ляльок.

                            Перебіг уроку

  1.   Організація класу до уроку.

Вчитель:   Доброго ранку! Сонце в небі прокидається!

Діти:  Наш клас із гостями вітається «Добрий день!»

Вчитель: Доброго дня я зичу тому, хто прийшов працювати до класу.

Діти: Чому?

Вчитель: Бо люблю я людей і свій клас!

Діти: Чому?

Вчитель: Бо чекаю любові та плідної праці!

Діти: Ми любимо працю і будемо старатися!

  1.  Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель: «Веселкова майстерня» гостинно відчиняє свої двері! Сьогодні, діти, ми проводимо для наших гостей майстер-клас по виготовленню ляльки мотанки «Дзвіночок»

3.Мотивація навчальної діяльності.

( Бесіда вчителя супроводжується показом файлів сучасних ляльок)

Вчитель: Кожна дівчина пам ятає свою улюблену ляльку, яку вона і годує, і вкладає спати, дає ій власне ім я, Нажаль, у нашому сучасному світі діти граються якими завгодно іграшками, лише не своїми. Чому ми так мало знаємо про українську ляльку, власне як і про інші національні атрибути?

В цьому році виповнилося 50 років ляльці барбі. Ці ляльки заполонили весь наш ринок. Усі діти, і малеча, і дорослі так захопилися цими ляльками, що вони забули, що таке наша народна українська лялька.

Але, тільки не учні нашого класу. Ось послухайте, що вони знають….

1 –й учень:    Насамперед, не слід забувати, що лялька мотанка прадавній слов янський оберіг. До її виготовлення треба ставитися з усією відповідальністю майстра. Без спеціальних знань не обійтися.

2 –й учень:    Лялька схожа на людину. Має голову, тіло, руки, ноги. Як відомо, у старину вона використовувалась для різних ритуалів.

3 –й учень:   Тому, обличчя має бути чистим, або захищено хрестом, що символізує сонце, адже лялька з рисами обличчя вважалася одухотворною і могла  мати ім я. Світ не без добрих людей, але ж і лихі трапляються, тому, щоб ніхто не вчинив дитині шкоди, треба дотримуватися цього головного правила.

4-й учень:   Друге, ляльки оберега не повинна торкатися голка. Вона робиться з пряжі,або тканини, або ниток. Третя умова: кожен елемент одягу фігурки має своє значення.

5-й учень:  Для лялечки обов язково притаманні такі три функції:

                    1-Повинна була бути голова, на ній або хусточка.або волосся з віночком,або стрічка із квіткою.

                    2-Далі, обов язково,повинен бути фартушок і

                    3- звичайно,повинні були бути руки.

6-й учень: Як бачите, це лялечка із пряжі. Вона виготовлена способом мотання, стягування, скручування. Ось,тут спідничка, і фартушок, на голівці – хусточка.

7-й учень:  Була в українців і особлива лялька – ритуальна. Вона повністю білого кольору і поділена червоними смужками на три частини. Це втілення світоогляду прадавніх українців. Люди в той час дивилися на природу, як на єдине ціле і тому – світ божеський – це Права. Світ людський – називався – Ява. Світ наших померлих людей називався – Нава.

                         Всі три світи – це трисуття. Червона нитка означає кровний зв язок зо всіма поколіннями роду:  минулим, майбутнім, теперешнім.  На голові у ляльці, обов язково, робили білу або жовту корону. Іноді, тут кріпилася білосніжна птаха. Середина залишалася білою, іноді сюди прив язувалося маленьке немовляте. Знизу – світ предків лишався білим.

              Такі ляльки використовувалися в різних обрядах: народженні дитини, весіллі,а також тоді,коли засівалося поле і збирався урожай.

8- учень:   Наприклад, ця красуня призначалася до святкових обрядів. На ній ми бачимо три китиці, це могутній символ, що означає єдність роду, щоб родичі завжди були поруч й не розпорушувалися по світу, допомагали один одному у будь якій ситуації. Шия, сонячне сплетіння захищено намистом, пояс – крайкою. Нижня частина – довгою спідницею, на якій зображені символи безкінченності. На голові довгі коси. Сплетена коса означає- життєву дорогу,рівненьку,без перешкод, без різних неприємностей.Тому, обов язково, зав язувалися оці дві коси.Звичайно, якщо волосся без хусточки, для захисту робився віночок, або ось зав язували стрічкою і обов язково, ось таку квіточку,або як киточка.

9-й учень:   У господарстві використовувалась лялька «Десятиручка». За древніми традиціями вона була необхідна молодиці або дівчині, щоб та встигала і все в неї ладилося.

10 –учень:  Баба- берегіння  допомагала зберегти добробут в родині.В середину ляльки клали монети-гроші,зерна,бавовну – символи домашнього тепла.

Вчитель:        Який настрій у вас? Усміхніться, подаруйте усмішку мені, поділіться гарним настроєм з товаришем.І під веселу пісню відпочинемо.

                (Фізхвилинка під пісню «Вместе весело шагать»)

Вчитель:Отже,загальний настрій можна показати так: (вивішую зображення усміхненого сонечка)

4.Виготовлення ляльки «Дзвіночок»

Вчитель: А тепер приступимо до самої цікавої частини нашого уроку. «Веселкова майстерня» пропонує варіант ляльки мотанки «Дзвіночок», яку можна використовувати як сувенір, або ялинкову прикрасу.

Чому саме оберіг «Дзвіночок»?

11-учень: Оберіг «Дзвіночок» символ радості,веселощ. Враховується, що три спідниці в лялочки символізує три царства: мідне,срібне,золоте.Також і щастя складається з трьох частин.Якщо тілу добре- душі радість, дух спокійний-людина щаслива.

Вчитель:А тепер приступимо, а допоможуть мені в цьому…..

1-й учень:Для ляльки потрібна різнокольорова тканина,бажано,ситець і чим яскравіша,тим красивша буде лялька.

2-й учень:  Для голови можна використати вату,синтепон,або паперові серветки.а ми – звичайну газету.

3-й учень: Зв язувати можна нитками,мотузками, а ми будемо – резинками.

1-й учень: Для мотанки потрібно три клаптика тканини різного кольору круглої форми,одна менше другої.

2-й учень: Приступимо до роботи.Скачуємо кульку з газети,щоб вона була плотною.

3-учень: Кладем кульку в центр тканини,скручуємо і закріплюємо резинкою.

1-й учень: Так саме, закріплюємо кругом поменше і закріплюємо резинкою.

2-й учень: Так саме,закріплюємо решту клаптиків.

3-й учень: Для рук нам потрібен білий клаптик прямокутної форми.Тканину так саме накриваємо і закріплюємо.

1-й учень:Щоб зробити руки,підвертаємо тканину внутрь і закріплюємо,так саме робимо і другу руку.Готово!

2-й учень: Одягаємо хусточку.

3-й учень:Ось,таке ситцеве розмаїття в нас получилося.

5.Підведення підсумку.

Вчитель: Дякую вам,діти!

А зараз я хочу почути від вас відповідь на запитання:

-Що ви відчували.коли виготовляли українську лялечку?

                            (Відповіді дітей)

           


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34385. Баланс денежных доходов и расходов населения, его роль и методика разработки 72 KB
  Политика доходов была направлена на сохранение в условиях инфляции определенного уровня заработной платы низкооплачиваемым слоям населения и реальной стоимости социальных выплат путем их периодических централизованных повышений или индексаций. Их успешная реализация стала важным этапом в обеспечении устойчивого экономического роста и повышении уровня жизни населения. Реальные денежные доходы населения повысились на 72 их рост по отношению к 1990 г.
34386. Прогнозирование и планирование оплаты труда 66 KB
  Основная цель оплаты труда обеспечить объективно необходимое воспроизводство рабочей силы в соответствии с ее стоимостью и повысить уровень мотивации исполнителей к эффективному труду. Фонд оплаты труда по народному хозяйству это сумма денежных средств предназначенных для распределения между рабочими и служащими в зависимости от количества и качества затраченного труда. Источниками фонда оплаты труда является национальный доход который распределяется на фонд потребления и фонд накопления.
34387. Реальные доходы населения. Методы их прогнозирования 55 KB
  Методы их прогнозирования Важнейшим обобщающим показателем социального развития и уровня жизни населения являются реальные доходы. Основным источником формирования реальных денежных доходов и стимулирования трудовой деятельности являются зарплата повышение производительности труда и эффективности хозяйствования во всех звеньях экономики рост инвестиционного потенциала населения снижение налоговой нагрузки на фонд зарплаты субъектов хозяйствования всех форм собственности что будет способствовать созданию новых рабочих мест...
34388. Потребительский рынок (ПР). Прогнозирование спроса на товары народного потребления 33.5 KB
  Рынок сфера товарноденежного обращения охватывает совокупность конкретных отношений и связей между производителями и потребителями товаров. Структура ПР: международный рынок рынок государств содружества рынок РБ рынок региональных областей рынок конкретных товарных групппродовольственных. Рынок: 1.
34389. Прогнозирование и планирование покупательных фондов и товарных ресурсов 37.5 KB
  Рассчитанный таким образом покупательный фонд определяет необходимый объем продажи товаров населению в денежном выражении. К этой величине прибавляется оборот по продаже товаров организациям и учреждениям в порядке мелкооптовой торговли и в результате определяется необходимый объем товарооборота. Дело в том что потребительские ожидания относительно таких факторов как будущие цены на товары наличие товаров и будущий доход способны изменить спрос. Для увязки совокупного спроса на товары народного потребления с товарными ресурсами наряду с...
34390. Формирование структуры товарооборота. Баланс спроса и предложения, его содержание и назначение 41.5 KB
  Чтобы сформировать структуру товарооборота необходимо определить спрос на отдельные группы товаров и сопоставить с ресурсами этих товаров. Структура характеризует соотношение товарных групп и отдельных товаров в общем объеме розничного товарооборота. Соотношение отдельных товарных групп и товаров связано вопервых с их значимостью и вовторых со степенью дополняемости и заменяемости товаров в процессе реализации и потребления. В процессе разработки прогнозов должен осуществляться анализ тенденций изменения структуры товарооборота за...
34391. Внешнеэкономическая политика. Прогнозирование экспорта и импорта 37.5 KB
  Среди моделей получивших широкое применение в мировой практике для прогнозирования экспорта и импорта следует выделить: трендовые модели; функции экспорта и импорта многофакторные модели; комплексные эконометрические модели; модели межотраслевого баланса; матричные модели международной торговли; оптимизационные модели. Трендовые модели у = t b и др. Эти модели используются на стадии составления инерционного прогноза. При конструировании целевого прогноза применяются функции экспорта и импорта многофакторные модели.
34392. Квотирование, лицензирование, валютное регулирование экспорта и импорта 25 KB
  Квотирование К установление количественных ограничений квот на ввоз и вывоз товаров. Лицензирование Л: для ввоза вывоза определенных товаров требуется получить установленный документ лицензию. Число квотированных товаров по мере приближения цен к мировым снижается. Кроме того лицензированию подлежат экспорт и импорт специфических товаров: товаров и технологий военного и двойного назначения ядерных материалов драгоценных металлов и камней наркотических и психотронных средств ядов.
34393. Определение эффективности ВЭС 29 KB
  Эффективность экспорта продукции Ээ определяется соотношением валютной выручки Вэ к затратам на экспорт Зэ. Если Ээ 1 то экспорт продукции экономически выгоден Ээ = Вэ Зэ. Эффективность импорта продукции Эи определяется соотношением затрат на производство импортозамещающих товаров Зи к валютным расходам на приобретение импортных товаров Ви Эи = Зи Ви. На основе расчетов эффективности экспорта и импорта делается вывод о целесообразности поставок продукции в ту или иную страну и импорта товаров.