81127

Українська хата. Обереги

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчити розрізняти давню українську хату від будинків сьогодення; розширити і поглибити знання дітей про особливості українського інтер’єру значення оберегів; розвивати мовленнєві уміння збагачувати словниковий запас засвоїти назви предметів українського побуту...

Украинкский

2015-02-19

73 KB

2 чел.

Підготувала: Печериця Наталія Валентинівна

вчитель початкових класів

Урок з української мови в 1 класі

Тема. Українська хата. Обереги 

Мета: 1) навчити розрізняти давню українську хату від будинків сьогодення;

2) розширити і поглибити знання дітей  про особливості українського інтер’єру, значення оберегів;

3) розвивати мовленнєві уміння, збагачувати словниковий запас, засвоїти назви предметів українського побуту;

4)виховувати повагу до національних традицій українського народу,

Обладнання: презентація до уроку «Українська хата. Обереги»,аудіо запис пісні «Зеленеє жито, зелене», мультфільм «козаки», пісня «Нова хата», скринька.

Хід уроку

І. Організація класу

Учитель:

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

По давньому українському звичаю ми вітаємо гостей хлібом та сіллю.

Слайд 1

(До класу виходить учениця з рушником та хлібом і співає пісню «Зелене жито зелене, хорошії гості у мене»)

ІІ. Активізація пізнавальної діяльності

Учитель: (Слайд 2)

З давніх-давен нам відомо, що символом життя є дерево. Помічником на нашому уроці теж буде дерево пізнання на якому листочки символ минулого, сучасного.

Слайд 3

Зірвемо листочок сучасності.

Слайд 4 (На екрані з’являється сучасний будинок.)

Що ви бачите на малюнку? (На малюнку сучасне житло.)

Зверніть увагу. Який вигляд має цей будинок. (Він високий, багатоповерховий, цегляний, має багато вікон, балконів. В ньому проживає багато сімей).

А чи завжди люди жили в таких будинках?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

У народі говорять, що людина за життя повинна збудувати дім, посадити дерево, виростити дитину.

З чого будували наші предки свої хати?

Сьогодні ми поговоримо про українську хату, українські обереги, вивчимо нові слова та вірші.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Гра « Подорож у минуле»

Завітаємо сьогодні  до минулого для того, щоб краще зрозуміти сучасне і, можливо, передбачити майбутнє. Для цього ми зірвемо наступний листочок  і потрапимо у чудове минуле.

Слайд 5

Послухайте опис. Спробуйте уявити картину.

 Українське давнє село. Ростуть верби. Біля дерев збудована біленька хата. Вона така чудова. Вкрита соломою, з маленькими вікнами. Освітлена сонячними променями вона ніби запрошує «Заходь, будь ласка, до мене.» 

Слайд 6

Хто з вас уявляв саме таку хатку?

А яку хату уявили ви собі?

Слайд 7

Чим відрізняється стародавня хата від сучасних будинків?

До слова хата доберіть слова, близькі за значенням. ( Будинок, оселя)

 Зараз перегляньте фільм і скажіть: з чого будували українські будівлі?

Фільм «Українські хати»

Так, хата була дерев’яною чи глиняною.

2. Розповідь вчителя

Слайд 8

Перед вами українська хата. В давнину на будівництво цієї оселі йшло багато часу, більше року. І була хата не цегляною, а дерев’яною чи глиняною. Спочатку треба було навозити з лісу дерева. Потім усі рідні, близькі, сусіди допомагали будувати житло. Для будівництва хати вибирали дерева однакової висоти, які росли повільно. Найкращою порою для рубання вважалися три місяці.

Як ви гадаєте, в які місяці рубали дерева для будівництва хати? (Грудень, січень, лютий, бо в цей час воно найтвердіше, найміцніше.)

А чому не рубали влітку? (Зовсім не рубали дерев на будову в літні місяці, оскільки в цей час по дереву кружляють соки, які роблять його крихким)) 

Чим вона покрита?(Соломою) Покрівлю хати із соломи чи очерету називали стріхою. Така хата взимку зберігала тепло, а влітку рятувала від спеки.

Якого кольору глиняні хати? ( Вони білі.)

Біла хата. Це обов'язкова національна прикмета українців.

Що уособлює в собі біла барва?

В народі казали, що біла барва — це символ чистоти, морального здоров'я, душевної краси. Білі стіни добре гармоніювали з сірим солом’яним або дерев’яним дахом.

Фізкультхвилинка

Стоїть хата небагата,

Руки на поясі і повертаються вліво – вправо.

Солом’яна стріха,

Долоні тримають над головою – наче стріха.

Причілочки у китицях,

Руки ставлять поличкою.

Мальовані вікна,

Розводять руки показуючи вікно.

Обмазка підведена,

Знову руки на поясі, повертаються вліво – вправо.

А сама біленька.

На подвір’ї, як барвінок,

Виконують полу присідання.

Трава зелененька.

А.Молодченко

3.Робота над віршем М. Ваврисевича. «Наша хатка»

Сьогодні ми з вами побуваємо в українській оселі і дізнаємося, як народні традиції відображалися в інтер’єрі.

Послухайте віршик Миколи Ваврисевича. «Наша хатка». Зверніть увагу на незнайомі слова.

Наша хатка невеличка

Лиш комірка та світличка

Та вона нам веселенька,

Бо в ній господарить ненька.

Хто така ненька? ( Це матуся.)

Що означає слово господарить?( Хазяйнує.)

Чи зустрілися в цьому вірші нові для вас слова?

Звичайно, зараз слів комора, світлиця, хата ми не використовуємо так часто у наших розмовах, бо це стародавні слова.

4. Словникова робота.

А як можна пояснити значення слова хата?

Слайд 9

Що таке хата?

Хата – сільський одноповерховий будинок.

Як ви гадаєте, скільки кімнат було в хаті? (Магічне число три використовувалося  у плануванні. В хаті було три кімнати)

Давня українська хата складалася з сіней, світлиці і комори.

Сіни – вхідна кімната.

Світлиця – парадна кімната.

Чому так називали цю кімнату? ( Бо вона була світла.)

Так, вона була світла, мала вікна. І знову наше магічне число – три. У світлиці було три вікна.

Третю кімнату називали коморою. А що таке комора? Для чого її використовували?

Комора – кімната для продуктів.

Отже, ми заходимо в хату і потрапляємо в сіни.

5. Бесіда  «Екскурсія до української хати»

Слайд 10

Якщо з сіней увійти до світлиці, що ми бачимо на малюнку з лівого боку?(Піч)

Чи бачили ви колись справжню піч?

Як її використовували?

Піч служить українському селянинові тричі:

  •  для опалення житла
  •   як тепле спальне місце,
  •  для приготування їжі і випікання хліба.

Піч – головна берегиня, бо хліб народжує. До неї ставилися як до священного предмета. В народі кажуть, яка піч така й господиня. Тому кожна жінка тримали  її в чистоті: обмазувала глиною, білила, розмальовувала квітами.

Що ви бачите за піччю?( Це ліжко?)

За піччю – ліжко. Або як ще його називали дерев’яний поміст ( піл) для спання. Під ним зберігалися хатні речі.

А що висить над помостом? ( Колиска)

Над полом вішали колиску – невеличке ліжко для спання і колисання дитини.

Там ще були жердка, горизонтально підвішена  чи прилаштована перекладина.

Як  її використовували ? (На неї вішали одяг.)

А що вибачите з другого боку. ( Шафа з посудом)

З другого боку входу до світлиці висять на стіни відкриті полиці для святкового посуду Це - мисник.

А що ми бачимо напроти полу?

Слайд 11  

Навпроти полу є лавка. А друга лавка напроти входу. В куті, де сходяться лавки, найпочесніше місце – покуть. Дерев’яні лави прикрашали килимами.

А що ще стоїть в покуті?

Там стояли стіл, ослін (переносна лавка) У покуті вішали ікони. Прикрашали рушниками

Земляну підлога мазали глиною. Її називали долівкою. Зверху посипали різними травами.

Фізкультхвилинка

Хтось старався притомився,

Я прошу, щоб він підвівся

З рук струсили слабкість, втому,

Побілили стіни дому.

Постругали ми дошки,

Забивали в них цвяшки,

Фарбували ми підлогу,

Брудні руки в нас від того,

Їх ми добре вимиваєм

І за парти всі сідаєм.

А що таке оберіг?

Оберіг – це річ, що була покликана захистити від злих сил, натомість забезпечити здоров'я, добробут і спокій у родині.

А які ви знаєте обереги хати?

Оберегам хати були рушники, підкова, калина, різні трави. За охоронців хати вважали ластівку або лелеку.

Слайд 12

З давніх-давен важливою річчю в хаті була скриня. Що в ній зберігалось? 

Слайд 13

Родинні реліквії, тобто пам’ятні речі, що залишились на згадку від батьків, святковий одяг, прикраси.

VІ. Узагальнення та систематизація знань

1.Ігровий момент. (Мультфільм « Козаки»)

Козаки у скрині принесли нам цікаве завдання. Кожна група повинна відгадати  слово.

  1.   Рушник. Як називається вишитий шматок тканини для оздоблення житла в українських оселях.
  2.  Оберіг. - Як називається річ, що була покликана захистити від злих сил, забезпечувала здоров'я, добробут і спокій у родині.
  3.  Долівка. Земляна підлога, мазана глиною.
  4.  Три. Яке магічне число використовували при будівництві хати?
  5.  Вікно. Поле скляне, а межі дерев’яні.
  6.  Хата. Як називається сільський одноповерховий будинок?

Діти називають слова, які з’являються по черзі. На дошці можна прочитати ключове слово « РОДИНА»

Хто ж проживає у хаті? ( Родина)

Батьківська хата входить у життя кожної людини як щось найсвітліше, найтепліше. І в ній завжди панує любов, тепло, злагода і українська пісня. 

(Звучить пісня і показ фільму « Нова хата»)

VIІ. Підсумок уроку.

– А вам що найбільше запам’яталося?

– Які відкриття ви зробили для себе?

– Які нові слова зацікавили й запам’ятали?

Діти складають нові слова до скриньки-скарбнички.

Джерела інформації:

  1.  http://www.youtube.com/watch?v=dk0lrkDgn6U
  2.  http://www.youtube.com/watch?v=DHe6UPtaPpw
  3.  http://kampot.org.ua/ukraine/traducii_ta_zvuchai/zvuchai/1636-ukrayinska-hata.html
  4.   http://aratta-ukraine.com/sacred_ua.php?id=88
  5.  http://blog.i.ua/community/1952/1115513/
  6.  http://kampot.org.ua/index.php?do=photo&albom=22


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40302. ПОМРАЧЕНИЕ СОЗНАНИЯ 30.5 KB
  дезориентировка аллопсихическая амнестическая аутопсихическая бредовая ложные представления об окружающем соматопсихическая двойная ориентировка амнезия на период нарушенного сознания тотальная или частичная симптомы расстройства сознания: анозогнозия неузнавание или отрицание собственной болезни невозможность правильно оценить собственный дефект. СИНДРОМЫ ПОМРАЧЕНИЯ СОЗНАНИЯ Оглушение характеризуется повышением порога ко всем раздражителям и обеднением психической деятельности. ДЕЛИРИЙ это иллюзорногаллюцинаторное...
40303. Прогрессивный паралич 34 KB
  Неврологические симптомы: синдром Аргайла Робертсона отсутствие прямой и содружественной реакции зрачков на свет при сохранении реакции на конвергенцию и аккомодацию; сужение миоз реже расширение мидриаз зрачков их неравномерность анизокория и деформация. Формы: экспансивная маниакальная форма; эйфорическая форма; простая дементная; депрессивная форма; циркулярная форма. Стационарный паралич форма с особенно медленным течением.
40304. ПСИХООРГАНИЧЕСКИЙ СИНДРОМ 25 KB
  Снижение интеллекта снижение уровня суждений. Снижение дисфория злобная раздражительность эйфорический апатический.
40305. РАССТРОЙСТВА АССОЦИАТИВНОГО ПРОЦЕССА 27 KB
  Ускорение мышления ускоренное течение ассоциативных процессов мысли очень быстро сменяют друг друга их много больной не успевает их высказывать. Замедление мышления бедность ассоциаций замедленное течение мысли. Патологическая обстоятельность мышления чрезвычайная вязкость тугоподвижность мыслительных процессов трудность переключения невозможность отделить главное от второстепенного. Персеверация мышления патологическое застревание задержка на одних и тех же представлениях что выражается в повторениях.
40306. РАССТРОЙСТВА ИНТЕЛЛЕКТА 25 KB
  Тотальное слабоумие. Частичное слабоумие характеризуется выраженными нарушениями памяти. Шизофреническое слабоумие апатическое или атактическое характеризуется интеллектуальной бездеятельностью безынициативностью в то время как предпосылки к умственной деятельности еще длительное время могут сохраняться.
40307. РАССТРОЙСТВА ПАМЯТИ 25.5 KB
  Фиксационная амнезия потеря способности запоминать фиксировать текущие события. Прогрессирующая амнезия характеризуется постепенным ослаблением памяти причем в первую очередь ослабляется память на текущие события на то что было недавно на события последних лет. Человек может вспоминать действительно имевшие место события но относить их к совсем иному времени псевдореминесценции 2.
40308. Самоповреждение 27.5 KB
  Различают: cознательные самоповреждения с целью получения выгоды симуляция cознательные самоповреждения в ответ на бредовые убеждения cамоповреждения в результате навязчивых действий таких как сковыривание царапанье натирание cознательные или бессознательные самоповреждения для подавления психологических проблем неосознаваемых пациентом бессознательные повреждения произведенные другому лицу с целью удовлетворения психологической необходимости преступника. и тенденцией к самоповреждениям для инсценировки его симптомов.
40309. Синдром Кандинского-Клерамбо 35.5 KB
  Псевдогаллюцинации восприятия возникающие как и галлюцинации без реального объекта. В отличие от истинных галлюцинаций псевдогаллюцинации не отождествляются с реальными предметами воспринимаются как сделанные. Самое существенное отличие: больной ощущает что псевдогаллюцинации сделаны вызваны некоей внешней силой причиной. В структуру галлюцинаторнопараноидного синдрома входят зрительные слуховые обонятельные вкусовые тактильные висцеральные кинестетические псевдогаллюцинации.
40310. Соматоформные расстройства 39.5 KB
  Еще один важный признак конверсионных расстройств связь между обострениями и стрессом или иными сильными эмоциями со слов самого больного или окружающих.1 с другой смещение внимания и мыслей больного с внешнего проявления на его причины как при других соматоформных расстройствах. У него возникает естественное порой трудно скрываемое раздражение и в результате продолжается постоянное хождение больного по врачам в поисках хорошего доктора. Тот в свою очередь должен завоевать доверие больного наладить с ним устойчивые отношения.