81132

Узагальнення знань з теми «Усна народна творчість». Опрацювання казки А. Дімарова «Для чого людині серце». Добір спільнокореневих слів та зміна форми слова для перевірки слів з ненаголошеними (е, и) в корені слова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розвивати увагу, спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки. Виховувати почуття доброти. Таблиці, роздатковий матеріал для роботи в парах, групах, малюнок до казки, музика для проведення фізкульт-хвилинки, зірочки жовтого, помаранчевого і червоного кольорів, малюнки з різними виразами облич...

Украинкский

2015-02-19

94.5 KB

0 чел.

                                            Інтегрований урок

з читання та української мови

3 клас

Тема уроку.   Узагальнення знань з теми ”Усна народна творчість”. Опрацювання   казки А. Дімарова „Для чого людині серце”. Добір спільнокореневих слів та зміна форми слова для перевірки слів з ненаголошеними [е], [и] в корені слова.

Мета уроку.   Закріпити вивчене про усну народну творчість, розширити уявлення про жанр літературної казки. Поглиблювати знання про спільнокореневі слова; формувати вміння добирати перевірні слова до слів з ненаголошеними [е], [и] в корені. Розвивати увагу, спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки. Виховувати почуття доброти.

Обладнання. Таблиці, роздатковий матеріал для роботи в парах, групах, малюнок до казки, музика для проведення фізкультхвилинки, зірочки жовтого, помаранчевого і червоного кольорів, малюнки з різними виразами облич (добре, зле, байдуже), картки у вигляді серця, „паспорти” громадян міста Книгоград.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Вітання з гостями.

- Ранок, сонце в небі посміхається,

Наш клас (із гостями вітається)

Вчитель: Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався –

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлопятка.

- Для того, щоб наше спілкування було тактовним, доброчесним, цікавим, я пропоную вам прийняти рішення про форму нашого спілкування (вивішую таблицю).

1. Відповідати чітко

2. Дотримуватися часу

3. Не перебивати

4. Поважати думку кожного

5. Виконувати завдання вчасно

- Чи всі згодні з такими правилами? Рішення прийнято. І так, ми починаємо.

   За високими горами, за синіми морями, за дрімучими лісами, є  незвичайне місто, мешканці якого дуже розумні, виховані, надзвичайно талановиті і працьовиті, тому що всі вони закохані у книги, які таять у собі цікавий, захоплюючий світ. Це місто називається Книгорад.

  Діти, ви хотіли б побувати в цьому місті або навіть стати його мешканцями?

  Сьогодні на уроці ми спробуємо дістати прописку у це місто, а для цього необхідно довести, що ви багато знаєте, виразно читаєте, правильно відповідаєте, дружно працюєте і любите книги.

ІІ. Узагальнення знань з теми „Усна народна творчість”

  1.  Вправи для розвитку швидкого читання

             а) надми кульку;

             б) вітерець і кульбабка;

2. Окотренинг

             а) Обвести очима сторони квадрата за годинниковою стрілкою,

покліпати, потім проти годинникової стрілки, покліпати;

             б) роздивляємось веселку зліва направо і справа наліво, кліпаємо;

             в) очима „намотуємо” канат на дерево, що лежить і „розмотуємо” його.

3. Вправа на швидкість читання

На індивідуальних  картках прочитати текст за  30 секунд.

4. Бесіда

- Який розділ ми закінчили вивчати ?

- З якими жанрами усної народної творчості ви познайомилися під час вивчення розділу? (Скоромовки, загадки, прислівя,  приказки,  казки, пісні).

5. Мовно-логічне завдання

6

раз

7

відріж

2

разів

3

відмір

5

один

4

а

1

сім

(Сім разів відмір, а один раз відріж).

2

труда

4

плода

1

без

3

нема

(Без труда нема плода)

6. Робота в парах. „Незвичайні загадки”

- Я знаю, що ви дуже любите відгадувати загадки. Тому і підготувала цікаве завдання. Зараз ви будете працювати в парах. Перед вами картки з українськими народними загадками. Зафарбуйте квадратики з непарними числами і буквами під ними. А у квадратиках з незафарбованими буквами прочитайте відгадки.

7. Сторінками прочитаних казок.  Вправа „Мікрофон”

- Діти, мабуть, не менше, ніж загадки, ви любите казки. Підніміть руки, хто з вас захоплюється казками, у кого є збірочки народних або авторських казок?

- Чим народна казка відрізняється від літературної?

- Уявіть, що до вас завітав кореспондент дитячого журналу. Він хоче дізнатися,  за що ви любите казки. (Відповіді дітей з використанням мікрофону).

8. Гра „Закінчи думку”

 - Діти, закінчіть мою думку: жартівливі вислови, складені для швидкої вимови слів називаються... (скоромовками).

Вчитель:  Давайте пригадаємо одну з українських народних скоромовок  

                 Бродом...

Діти:        Брів бобер до брата

Борошна собі набрати,

Бо бобриха й бобренята

Будуть бублі виробляти.

- Який звук найчастіше зустрічається у цій скоромовці?

- Якою буквою позначається приголосний звук [б] на письмі?

9. Робота в зошитах

 а) Запис дати уроку;

Завдання

 - Записати скоромовку по памяті. Визначити споріднені слова, позначити корінь.

10. Гронування з теми „Усна народна творчість”

- Підсумовуючи все сказане, давайте пригадаємо, які жанри усної народної творчості вам відомі.

11. Складання сенканту (мініатюри з 5 рядків) з теми „Усна народна творчість” (домашнє завдання)

- Діти зачитують сенканти, підготовлені вдома.

Зразок

  1.  Усна народна творчість;
  2.  Захоплююча, повчальна;
  3.  Виховує, розважає;
  4.  Я з задоволенням читаю ці твори;
  5.  Золоті зернята народної мудрості

ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку

  1.  На уроці ми познайомимося з  новим жанром літературної творчості-авторською казкою Анатолія Дімарова „Для чого людині серце”.

 б) каліграфічна хвилинка (Бб)

2. Закріпимо знання про споріднені слова, форми одного й того ж слова,   навчимося добирати перевірні слова до слів з ненаголошеними (е), (и) в корені.

    3. Я сподіваюся, казка навчить нас бути чуйними добрішими, уважнішими   один до одного, а також до українського слова.

ІV. Робота над першою частиною казки А. Дімарова  „Для чого людині серце”

- Діти, подивіться на портрет цієї доброї, розумної людини. Це Анатолій  Дімаров – автор казки „Для чого людині серце”. Народився він у місті Миргороді на Полтавщині, в родині вчителя. Навчався у Львівському педагогічному інституті. Автор багатьох  творів для дітей та дорослих. Для дітей написав захоплюючі книжки „Блакитна дитина”, „На  коні і під конем”, „Про хлопчика, який не хотів їсти”, „Для чого людині серце”, „Друга планета”.  Проживає письменник  у місті Києві.

  1.  Бесіда за малюнком

 а) Кого ви бачите на передньому плані?

 б) Чого плаче дівчинка?

 в) Де вона знаходиться?

 г)  Хто біля неї?

 д) Зверніть увагу на обличчя чоловічків. Які вони? (Здивовані, розсіяні, веселі)

 е) Ви хочете дізнатися, чому плаче дівчинка?

Давайте відпочинемо, а потім прочитаємо першу частину казки

  1.  Фізкультхвилинка
  2.  Комбіноване читання тексту вголос (вчитель – учні)
  3.  Словникова робота

 Дошкулити – завдати шкоди

 Володіння – частина території, на якій жили чоловічки і мали на неї набільше прав.

 Ринуться – кинутися

5. Тестова перевірка розуміння прочитаного

  1) Куди прийшла дівчинка?

    а) до лісу; б) до річки; в) у поле;

  2) З ким вона зустрілася?

    а) з космонавтами; б) з дерев’яними чоловічками; в) з оловяними солдатиками;

  3) Що вперше у житті бачили чоловічки ?

     а) людину; б) небо; в) сльози;

 6. Робота зі словом

  а)  Вправа- пошук „ Розвідники”

 Знайдіть у тексті на стор.84 слова з ненаголошеними [е], [и] в корені, які можна    перевірити наголосом. Випишіть їх, доберіть перевірні слова.

 Жило – жити

 Дерев – дерево

 Деревяних – дерево, дерева

 Сердець – серце

 Здивовані – диво

 Невеличка – велич

  б) Знайдіть в тексті форми слова з коренем  -дерев-, випишіть їх, позначте закінчення. (Дерев’яна, дерев’яних, дерев’яний)

                        (Взаємоперевірка)

 7.  Вибіркове читання

  - Де відбувалася подія?

  - Чим відрізнялися чоловічки від нас, людей?

  - Як зустріли вони незнайому людину?

  - Що хотіли знати деревяні чоловічки?

 8.  Узагальнююча бесіда

      а) Якою видалася вам їх поведінка? (незвичайною, дивною, смішною)

      б) Як ви вважаєте, чому їх поведінка відмінна від людської?

          Люди незважаючи на те, що всі мають серця, теж відрізняються один від одного. Зараз я вам  покажу малюнки з різними виразами облич.

                                       (добре, байдуже, зле)

  1.  Скажіть, якій людині може належати таке обличчя?

  1.  У мене, як і у лікаря з казки, теж є декілька сердець. Давайте визначимо, яке серце у кожного з цих людей (Показую картки у вигляді серця, на яких написані слова: гаряче, черстве, крижане). Ці картки прикріпити відповідно до виразу обличчя.

V. Підсумок уроку

   Ось і закінчується наш урок.

 На вашу думку, яким він був? (відповіді ). Який вид роботи вам найбільше сподобався?

  Мені хотілося б, щоб кожен із вас сам оцінив як працював на уроці. У вас на партах лежать сердечка трьох кольорів. Хто вважає, що працював дуже добре – піднімає червоне сердечко, добре – помаранчеве, недостатньо – жовте. Діти, мені дуже сподобалось як ви працювали. Давайте пригадаємо, на початку уроку я обіцяла, шо за хорошу роботу ви одержете прописку в незвичайному місті Книгограді і станете його мешканцями. Я виконую свою обіцянку. Дозвольте мені вручити вам паспорти громадян міста Книгограда.

  Читайте і любіть книги! Нехай живуть вони поруч з вами, виховують справжніх синів і доньок нашого народу.

VІ.  Домашнє завдання

  Усім учням навчитися виразно читати першу частину казки

1р. – Переказувати першу частину казки.

2р. – Скласти план до першої частини казки.

3р.- Скласти і записати невеличку розповідь-міркування на тему „Для чого людині серце”.  

PAGE  7


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32793. Основной вопрос философии и его 2 стороны. Исторические формы материализма и идеализма 16.65 KB
  Основной вопрос философии и его 2 стороны. Центральная мировоззренческая проблема об отношении человека к миру конкретизируется в философии как вопрос об отношении мышления к бытию об отношении идеального и материального. Этот вопрос является основным вопросом философии т. Крупнейший представитель немецкой классической философии И.
32794. Исторические этапы развития мировой филосовской мысли. Основные филосовские принципы и исторические типы филосовствования 14.95 KB
  В истории философской мысли также выделяются основные типы философствования философского анализа. В античности созерцательный тип философствования проявился в натурфилософии философии природы а в Древнем Китае в принципе недеяния т. 2Умозрительный тип философствования это способ теоретического постижения действительности основанный на отвлеченных логических построениях не связанных с опытными данными. Ярким примером умозрительного типа философствования являются доказательства существования Бога в учении Ф.
32795. Особенности Древнеиндийской философии. Её основные направления 17.32 KB
  В развитии культуры Древней Индии можно выделить два основных периода: 1ведический предфилософский сер. связанный с переселением на территорию Древней Индии арийских племен. Культура Древней Индии в целом и философия в частности возникла и развивалась в условиях кастовой организации общественной жизни патриархальных традиций и власти деспотического государства. Основным культурным источником философии Древней Индии стала ведическая литература.
32796. Особенности Древнекитайской философии и её основные направления 17.69 KB
  В этот период создавались важнейшие философские школы оказавшие огромное влияние на общественную мысль китайского общества: конфуцианство даосизм моизм легизм и др. б даосизм как онтологическое учение его наивнодиалектический характер. Основателем даосизма является мудрец Лаоцзы VI V вв. Его главный труд Даодэцзын Книга о Дао и Дэ.
32797. Античная философия: этапы развития и характерные черты. Первые греческие мыслители 22.71 KB
  Античная философия: этапы развития и характерные черты. Античная философия возникла в Древней Греции в середине I тысячелетия до н. В центре внимания философии данного периода проблемы природы космоса в целом; 2классическая греческая философия учения Сократа Платона Аристотеля V IV вв. Главное внимание здесь уделяется проблеме человека его познавательных возможностей; 3философия эпохи эллинизма III в.
32798. Философия Платона, Теория познания Платона 14.35 KB
  Наиболее известные диалоги Платона: Государство Пир диалоги Софист и Федр посвящены проблеме души Тимей вопросу возникновения Космоса Протагор проблеме добродетели. Человек по Платону единство души и тела которые в то же время противоположны. Смертное тело только тюрьма для души оно источник страданий причина всех зол; душа гибнет если она слишком срослась с телом в процессе удовлетворения своих страстей. Стимулом к совершенствованию души является любовь к прекрасному.
32799. Философия эпохи эллинизма, ее основные направления 14.57 KB
  На развитие античной философии значительное влияние оказал распад империи А. Неоплатонизм получил распространение в период когда античный способ философствования уступал место философии основанной на христианской догматике. Это последняя попытка решить задачу создания целостного философского учения в рамках дохристианской философии. Главное отличие от философии Платона заключается в том что мир идей Платона это неподвижный безличный образец мира а в неоплатонизме появляется активное мыслящее начало Ум.
32800. Вклад Аристотеля в развитие мировой философской культуры (учение о материи и форме). Учение о душе 13.19 KB
  Аристотель 384 322 гг. Аристотель считается величайшим энциклопедистом древности и систематизатором всех философских и научных знаний накопленных до него в области логики физики биологии психологии этики экономии искусствознания и др. Высоко оценивая Платона Аристотель подверг его идеалистическое учение серьезной критике Платон мне друг но истина дороже. Аристотель формулирует свое представление о бытии.
32801. Условия формирования западноевропейской философии в Средние века. Роль христианства в развитии культуры 15.27 KB
  Условия формирования западноевропейской философии в Средние века. Этапы развития и характерные черты средневековой философии. В развитии философии Средних веков можно выделить несколько основных этапов: 1 апологетика II IV вв. В этот период не было создано философских систем но был намечен круг вопросов ставших центральными в средневековой философии: о Боге и соотношении Бога и мира о сотворении мира и структуре мироздания о сущности человека и его месте в мире; 2 патристика V IX вв.