81632

Узагальнення вивченого матеріалу по темі «Іменник»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Узагальнити вивчений матеріал про іменник; закріпити навички розбору іменника як частини мови. Розвивати усне і писемне мовлення учнів, творчу уяву. иховувати дружні стосунки у колективі. Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Украинкский

2015-02-21

62 KB

0 чел.

Урок української мови

3 клас

Тема: Узагальнення вивченого матеріалу по темі  «Іменник».

Мета: Узагальнити вивчений матеріал про іменник; закріпити навички розбору іменника як частини мови.

Розвивати усне і писемне мовлення учнів, творчу уяву.

Виховувати дружні стосунки у колективі.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, картки із завданням для роботи по групах,пам’ятки морфологічного розбору слів, магнітофонний запис інструментальної музики, матеріал для використання інтерактивної дошки.  

Хід уроку:

І. Орг. момент, психологічний настрій на уроці.

  •  Доброго дня! Я дарую Всім усмішку, гарний настрій і тепле слово.  
  •  Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну казкову, в країні чудову,

Що так нас чарує й збагачує мову.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учні

(Слайд 1)

  •  Знайдіть серед записаної фрази ключове слово уроку.

ДРУЖБАІМЕНВЕЛИКАНИКСИЛА

(ІМЕННИК)

  •  Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал про іменник.
  •  Прочитайте фразу, яка утворилась на дошці.

(ДРУЖБА  ВЕЛИКА СИЛА)

  •  Як ви її розумієте?
  •  Намагайтесь на уроці працювати дружньо і отримати гарні результати від своєї роботи.

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

  1.   Асоціативний кущ  (Слайд 2)

  •  

  •  Що ви знаєте про іменник?
  •  Асоціативний кущ є планом уроку.

  1.  Каліграфічна хвилинка.

Відкрийте зошити.

Запишіть число – 10 лютого, класна робота.

  •  Схилились голівки до праці мерщій.

Ти всі перешкоди здолати зумій!

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилина не втратилась марно.

  •  Запишіть рядок каліграфії.

Дружба, дружити, дружність, подружка.

  •  Як називаються ці слова?(Спільнокореневі)
  •  Доведіть.(Спільне значення, спільна частина).
  •  Яке слово зайве?  Чому?

(Дружити. Це дієслово)

  •  Якими частинами мови є інші слова?

(Іменниками)

Висновок: Як відрізнити іменник серед інших частин мови?

(Відповідає на питання  Хто? Що?, позначає назву предмета)

  1.  Розбір слова за будовою.(Слайд 3)
  •  Розберіть за будовою слово ПОДРУЖКА.
  •  Чи є у тебе подружка? Як її звуть?

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  •  Додому вам було задано скласти текст про свою подружку або друга?
  •  «Річок багато, а джерело одне. Товаришів багато, та щирий – один».

(Читання творів)

  •  Назвіть іменники, які були використані у тексті?

Висновок: За якими ознаками визначили іменники у тексті?

  •  Дякую за ваші роботи і бажаю, щоб ваша дружба була на довгі роки.

  1.  Назви істот і неістот (Слайд 4)
  •  А ми продовжуємо працювати за складеним планом.
  •  Перетворіть іменники, які позначають назви неістот у назви істот, за допомогою суфіксів.

Аптека, цирк, вантаж, бібліотека, ліс.

(Аптекар, циркач, вантажник, бібліотекар, лісник)

Висновок: Що ви знаєте про назви істот і неістот?

  •  Як одним словом назвати всі утворені слова?
  •  Людину якої професії можна назвати справжнім другом природи? Чому?
  •  А як ви допомагаєте тваринам?

  1.  Назви власні і загальні.
  •  Складіть ланцюжок із слів-іменників, які позначають назви рослин, назви тварин, назви міст, імена, так, щоб кожне наступне слово починалось із останньої букви попереднього.

Назва рослини - назва тварини - назва міста -  ім’я

  •  Назвіть серед слів ланцюжка загальні назви.
  •  Що ви знаєте про іменники, які позначають загальні назви?
  •  Назвіть серед слів ланцюжка власні назви.
  •  Що ви знаєте про іменники, які позначають власні назви?

Висновок: Як пишуться власні і загальні назви?

  1.  Рід іменників. (Слайд 5)
  •  Пограємо у гру  «Одним словом».
  •  З-під сніжинок виглядають тільки перші літери. Допоможіть мені знайти слова.
  •  Місце,  де ти народився, де живуть твої батьки. (Батьківщина)
  •  Пташина, яка рано просинається і співає високо у небі. (Жайворонок)
  •  Гіллясте дерево, що найчастіше росте біля води.

(Верба)

  •  Що дарує нам світло і тепло?

(Сонечко)

  •  Сукупність людей, об’єднаних спільною діяльністю, спільними інтересами?

(Колектив)

  •  Чи можна наш клас назвати колективом?
  •  Яким повинен бути колектив?
  •  Запишіть ці слова. Визначте їх рід.

Висновок: Які слова допомогли вам  визначити рід іменників?

  •  Який рід мають записані іменники?

  1.  Хвилинка  відпочинку.
  •  Відпочинемо. Прослухаємо приємну музику. Ті картини, ті почуття, які будуть виникати перед вами під час прослуховування музики, спробуйте описати потім за допомогою іменників.

  1.   Гра «Маленькі перекладачі»(Слайд 6)
  •  Попрацюємо у парах.

На картках записані слова російською мовою. Перекладіть ці слова українською мовою. У перший стовпчик запишіть російські слова, у другий – слова, перекладені українською мовою.

  •  Визначте рід російських і українських слів. Дізнаємось, чи завжди співпадає рід іменників.
  •  Крыша - …
  •  полотенце - …
  •  платок - …
  •  тетрадь - …
  •  жизнь - … .

Висновок: Чи співпадає рід іменників російської мови із родом відповідних іменників української мови?

  •  Ви добре працювали і допомагали один одному. Молодці!

  1.  Самостійна робота.(Слайд 7)

На дошці  спроектовані малюнки квітів: кульбабки, маки, конвалії, ромашки, барвінки, мальви, волошки.

  •  Зберіть букет квітів, але не всі. Тільки ті, які є іменниками жіночого роду.
  •  Випишіть іменники (назви квітів), які є іменниками жіночого роду.
  •  В якому числі стоять іменники? Як визначили рід іменників?

Висновок: Як визначити рід іменників у множині?

Як змінюються іменники? ( За числами)

  1.   Робота над реченнями.
  •  Кому  ви подаруєте цей букет?
  •  А хто є вашим самим близьким, самим надійним другом?
  •  Прочитайте текст.

    Мама – перше слово, яке вимовляє дитина! Мама прочитала нам першу книгу. З мамою ми пізнаємо світ.

  •  Запишіть неокличні речення. Визначте граматичну основу речень.
  •  Знайдіть у цих реченнях форму одного і того ж слова.
  •  До якої частини мови належать ці слова?
  •  Якими членами речення є кожна з цих форм?

Висновок: Якими членами речення можуть бути іменники?

  1.   Розбір іменника як частини мови.

Випишіть із речення слово МАМА. Зробимо розбір іменника як частини мови.

Мама (хто?) – іменник, загальна, істота, ж. р., одн., підмет.

  1.   Домашнє завдання.

Домашнє завдання у вас буде відповідно кольору кружечків:

Вправа 78, аналіз одного з іменників на вибір.

Написати твір про свою маму і також зробити аналіз одного з іменників на вибір.

  1.  Складання сенкану.(Слайд 8)
  •  Мама багато для нас чого зробила, багато чому навчила, вона є самим надійним другом. Тож давайте подаруємо їй добрі слова.
  •  Складіть сенкан до слова МАМА.
  1.  Іменник.                           Мама         
  2.   2 прикметника.         Ласкава. добра
  3.  2 дієслова.                   Любить, оберігає. допомагає
  4.  Речення.                     Мама – найкращий друг
  5.  Синонім                      Берегиня, ненька

  1.   ІV. Підсумок уроку.
  •  Наш урок закінчується. Оцініть свою роботу на уроці словами. Продовжить речення.

(Слайд 9)

 знаю, що …

Я  вмію …

 ціную …

  •  Хочу зазначити тих дітей, які активно працювали на уроці.
  •  Дякую вам за роботу і хочу побажати, щоб ваші серця, думки, вчинки, а значіть і слова були чистими, бо зі слова починається людина.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

70763. Устройство ввода-вывода 375.5 KB
  Клавиатура дисплея используется для ввода входной информации программ данных и команд управления машиной. Центральным является микропроцессор устройство непосредственно осуществляющее преобразования информации которая поступает дисплея или oт других внешних устройств...
70764. ОТПРАВЛЕНИЕ КОНФИДЕНЦИАЛЬНЫХ ДОКУМЕНТОВ 71.5 KB
  Цель работы: получить навыки по отправлению конфиденциальных документов в законвертованном виде Задание: в соответствии с вариантом задания подготовить конфиденциальные документы для отправления на другие предприятия.
70765. Прошивка документов 102.5 KB
  Цель работы: получить навыки по прошивке документов формата А4 Задание: в соответствии с вариантом задания подготовить журналы конфиденциальных документов для прошивки и последующего переведения на режим архивного хранения.
70766. Изучение законов равномерного движения 122 KB
  В классической механики движение тела материальной точки однозначно описывается заданием радиуса-вектора проведенный из некоторой точки О принятой за начало. Производная радиуса-вектора по времени есть по определению скорость тела: Быстрота изменения вектора скорости которая...
70770. РАБОТА С СУБД ACCESS 2000. СОЗДАНИЕ ПРОСТЕЙШЕЙ БАЗЫ ДАННЫХ МАЛОГО ПРЕДПРИЯТИЯ 566.5 KB
  Требуется создать БД предприятия, занимающегося мелкооптовыми поставками товара. Специализация МП определяется типом товара. В качестве возможных вариантов специализации предлагаются: продукты питания; бытовая техника; компьютеры и комплектующие; строительные материалы...