81633

Види текстів за метою мовлення. Складання усного опису калини. Складання текстів за поданим зачином і кінцівкою

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Виховувати: бережливе ставлення до калини як лікарської рослини оберегу символу України Обладнання: підручники мультимедійна презентація картки калина вишиванки коровай Тип уроку: комбінований Хід уроку I. Так діти це калина. А Карлсон буде у вас вчитися 1 ряд скласти прислів’я зі словосполучень...

Украинкский

2015-02-21

355.5 KB

4 чел.

Початкова школа

Українська мова

3 клас

(Фрагмент уроку)

Тема: Види текстів за метою мовлення. Складання усного опису калини. Складання текстів за поданим зачином і кінцівкою

Мета: Формувати уявлення учнів про ознаки стилів мовлення. Вчити дітей складати усний опис за планом. Розвивати уміння описувати калину, використовуючи прикметники, порівняння; творчі здібності, пізнавальну діяльність. Виховувати: бережливе ставлення до калини, як лікарської рослини, оберегу, символу України

Обладнання: підручники, мультимедійна презентація, картки, калина, вишиванки, коровай

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

 Пролунав уже дзвінок,

 Починається урок.

 Він не звичний і цікавий

 До вас гості завітали.

 Тож ви станьте всі рівненько,

 Посміхніться всі гарненько

 Привітайтесь: «Добрий день»

II. Налаштування на урок

  •  Діти, до нас на урок завітав гість. Ви впізнали його?
  •  Він прилетів до нас на Україну із далекої Швеції.
  •  Карлсон в Україні вперше. Він до нас проситься на урок, хоче повчити нас і чомусь новому навчитися від вас.

  •  III. Повторення вивченого матеріалу

  •  Карлсон не знає, що ви зараз вчите на уроках української мови. Тож, давайте повторимо все, про що вивчали на попередніх уроках
  •  Яку тему ви вивчаєте?
  •  Що таке текст?
  •  Що таке мета тексту?
  •  Що можна дібрати до тексту?
  •  З яких частин складається текст?
  •  Які бувають тексти за метою висловлювання?
  •  Що таке текс-опис?

III. Повідомлення теми і мети уроку

  •  Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати вивчати тему «Текст». Ознайомимося з художнім твором і будемо вчитися самостійно складати текс-опис

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником

- Діти, Карлсон потрапив до осіннього лісу. Він побачив дивовижну красу. Щоб ви змогли краще уявити ту картину, що він побачив, наш герой записав текстом, що є у підручнику на с.35, вправа 70(4)

а) Опрацювання змісту вправи

- Давайте прочитаємо зміст вправи уголос. Ви подумайте, чи можемо ми прочитане вважати текстом? Чому?

- Про що розповідається у цьому тексті?

- Який заголовок можна дібрати?

- Який це текст за метою висловлювання?

- Діти, Карлсон якось по особливому сказав про стежину. Знайдіть те речення, де він говорить про стежину.

(Стежина біжить, кличе, веде)

-Чи може насправді стежина бігти, кликати, вести?

-А хто може виконувати таку роботу?

-То ці слова вжито у прямому чи переносному значенні?

-Що Карлсон сказав про ліс? Листочки?

-Чому Карлсон так описав стежину, ліс, листочки?

б) Пояснення нового матеріалу

-Отже, ми з вами познайомилися з художнім твором. Художник пише картину і передає все побачене за допомогою фарб. Такі ж картини можна писати за допомогою слів. Якщо у тексті вжиті слова у переносному значенні, то це художній твір.

2. Відгадування загадки

- Діти, Карлсон знову помандрував лісом. І ось він побачив одну дуже гарну рослинку. Допоможіть йому дізнатися, як вона називається. Відгадайте загадку:

І червона, й соковита,

Та гірка вона все літо.

Припече мороз – вона

Стала добра і смачна.

-Так, діти, це калина. А що ви знаєте про калину?

3. Складання асоціативного куща

-Давайте складемо асоціативний кущ про калину

4. Робота за рядами

-А зараз ви попрацюєте за рядами. А Карлсон буде у вас вчитися

1 ряд – скласти прислів’я зі словосполучень:

(Пишна та красива, як червона калина.

Щоки червоні, як ягоди калинові.

Без верби та калини нема України.)

-З ким порівнюється калина?

- Як ви розумієте останнє прислів’я ?

2 ряд – дати короткі відповіді на питання

  •  На чию честь назвали калину калиною? (Дівчинки Калинки)
  •  На що схоже зернятко калини? (На маленьке серденько)

3 ряд – відновити вірш про калину

 Під вікном моїм калина,

 Ніби юная дівчина.

 Кислі ягідки смачні.

 Кісточки – серця малі.

- З ким порівнюється калина у вірші?

5. Розповідь учителя про калину

- Діти, калина – це кущ, який росте на Україні всюди. Висота його до 5 метрів. Цвіте калина в кінці травня, на початку червня. Квіти – пишні, білі, п`ятипелюсткові,  ніби віночок у нареченої. Такі квіти приваблюють навесні комашок. Достигають ягоди кетягами, пізньої осені. Червонясті ягоди приваблюють пташок.

Калина – лікарський кущ, ягоди і квіти лікують від застуди.

На Україні люди дуже шанобливо відносяться до цієї рослини. Її вважають оберегом родини, тому часто можна побачити кущ біля вікна. Жодне весілля не обходилося без ягід у букеті біля наречених, вважається, що у молодої сім`ї  буде щастя, достаток, любов.  Жінки та дівчата вишивали рушники, сорочки, подушки з кетягами калини,  щоб було щастя. Коли мати проводжала сина у далеку дорогу, то напувала його чаєм з калини та давала ягоди з собою.

V. Складання опису калини за планом

а) Ознайомлення з планом до тексту

- Прочитайте план за яким ми будемо вчитися складати опис калини.

План

1. Як називають калину в народі?

2. Де росте калина?

3. Які квіти у калини навесні?

4. Які ягідки у калини восени?

5. Чим корисна калина?

6. Як треба відноситися до калини?

б) Словникова робота

- Діти, зверніть увагу на слова, що будемо використовувати у тексті.

Калина – лісова красуня, кущ, лікарська рослина

Кетяги червоні, багряне листячко, осінні барви, милує очі, краплини роси.

в) Складання учнями тексту за планом

г) Читання тексту, що утворився

VI. Підсумок уроку

-Діти, Карлсон дуже вдячний вам за урок. Він дізнався багато нового про калину. Він нарвав ягід і сказав, що тепер не буде хворіти взимку. Наш герой  не прощається з вами, а обіцяє повернутися.

VII. Домашнє завдання

Скласти текст про калину за поданим початком і кінцем


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23602. Автоматический морфологический анализ. Соотношение словаря и анализа 12.5 KB
  Автоматический морфологический анализ. Соотношение словаря и анализа. Автоматический морфологический анализ АМА анализ отдельно взятой словоформы и всех тех сведений которые из нее можно извлечь безотносительно к тому относятся ли эти сведения к морфологии или нет. АМА определяется двумя факторами: 1 тип ЕЯ подвергаемого анализу 2 тип алгоритма авт.
23603. Сущность прикладной лингвистики как особого подхода к языковым явлениям. Характерные черты прикладных методик 12.5 KB
  Методология прикладного исследования должна учитывать многоаспектность многоуровневость открытость языкового механизма. Методология совокупность общих принципов определяющая способ исследования какоголибо явления; определяет взгляд на объект как к нему подойти; философские принципы исследования явлений. Метод определенный тип способа исследования определяемый инструментами которые используются при изучении объекта исследования метод компьютерного моделирования статистический метод Собственно лингвистические методы:...
23604. Понятие репрезентации в науках о языке и мышлении человека 16 KB
  Операционная система MSDOS основные группы команд. Функции ОС: управление памятью управление вводомвыводом управление файловой системой управление взаимодействием процессов диспетчеризация процессов защита и учет использования ресурсов обработка командного языка MSDOS Microsoft: PCDOS IBM вариант MSDOS DRDOS Digital Research совместима с MSDOS; OS2 для машин IBM PS2 series UNIX Macintosh OS MAINFRAMES . Модульная структура MSDOS: 1. IBMDOS.
23605. СЕМАНТИЧЕСКИЕ СЕТИ 46.5 KB
  Выразительная сила больше не является решающим аргументом в пользу выбора сетей или линейных форм записи поскольку идеи записанные с помощью одной формы записи могут быть легко переведены в другую. Надписи над дугами означают что собака является агентов гложения кость является объектом гложения а жадность это манера гложения. В этом предложении сообщено что когда предложение €œWhile a dog was eating a bone€ являлось истинным второе предложение €œA cat passed unnoticed€ также является истинным. На рисунке 3 показано что собака...
23606. Теория фреймов 22.5 KB
  Впервые была представлена Минским как попытка построить фреймовую сеть или парадигму с целью достижения большего эффекта понимания . Минский разработал такую схему в которой информация содержится в специальных ячейках называемых фреймами объединенными в сеть называемую системой фреймов . Новый фрейм активизируется с наступлением новой ситуации .
23607. Различные наименования области прикладной лингвистики и их смысловые различия. Универсальные прикладные проблемы 15.5 KB
  Прикладная лингвистика это комплексная научная дисциплина изучающая язык в различных ситуациях его применения и разрабатывающая методы совершенствования языковых систем и языковых процессов. Термин прикладная лингвистика появился в конце 20 гг. За рубежом под ПЛ часто понимают совершенствование методов преподавания языка дидактическая лингвистика. Лингвистика входит в ядро складывающегося в настоящее время комплекса когнитивных наук объединяемых по их интересу к проблемам организации представления обработки и использования знаний.
23608. Понятие уровня в теоретической и прикладной лингвистике 13.5 KB
  Членение на уровни в рамках теоретической лингвистики: фонемный морфемный лексический уровень слова синтаксический уровень предложения Уровнеобразующими свойствами обладают только те единицы языка которые подчиняются правилам уровневой сочетаемости т. Уровень языка следует отличать от уровня анализа языка фаз или этапов рассмотрения языка. В лингвистической практике онтологический уровень языка и процедурный уровень анализа операционный нередко смешиваются хотя между ними нет прямого соответствия. Городецкий К проблеме...
23609. Мысль и язык 1.03 MB
  Потебня излагая взгляды Гумбольдта и его школы на отношение языкознания к психологии и логике выставил ряд своих собственных выводов как по этим общим так и по многим привходящим сюда частным вопросам выводов ставящих задачи русского и вообще славянского языкознания на широкую основу истории мысли. Это особенно может относиться к его Запискам по русской грамматике где рассыпая поражающие меткостью и новизной выводы при анализе отдельных явлений он мало заботится об общей связи между частными своими обобщениями полагая повидимому...
23610. ЯЗЫКОЗНАНИЕ ФОРМЫ СУЩЕСТВОВАНИЯ, ФУНКЦИИ, ИСТОРИЯ ЯЗЫКА 1.82 MB
  В книге специально отражен вопрос о коммуникативной функции языка и его знаковой природе освещены основы психофизиологического механизма речи а также вопросы связанные с особенностями литературного языка и явлениями нормы. Прежде всего авторы поставили своей 5 основной задачей изложить основные сущностные характеристики языка в их целостной и общей совокупности. Понять сущность языка как особого явления это значит уяснить его главную функцию и те многочисленные следствия которые она вызывает понять особенности его внутренней...