81635

Написання суфіксів -ськ-, -зьк-, -цьк- в прикметниках

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Задачі: Формування комунікативної автономізаційної компетентностей: виробляти в учнів вміння і навички вживання суфіксів –ськ цьк зьк. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно вживати та записувати у словах суфікси ськ зьк цьк. З м’яким знаком зьк цьк ськ написать не забувай.

Украинкский

2015-02-21

51 KB

4 чел.

Тема: Написання суфіксів -ськ-, -зьк-, -цьк- в прикметниках

Мета: забезпечити засвоєння учнями вживання та написання суфіксів – ськ-, -зьк-, -цьк-.

    Задачі: Формування комунікативної, автономізаційної  компетентностей:

  •  виробляти в учнів вміння і навички вживання суфіксів –ськ-, -цьк-, -зьк-.
    •  збагачувати словниковий запас учнів, розвивати їх мовлення.
      •  розвивати увагу, образне мислення, творчу уяву, пам’ять, уміння застосовувати набуті знання;
      •  виховувати  саморегуляцію, любов до української мови, дбайливе ставлення до неї.

Обладнання: підручник, проектор, презентація до уроку.

Хід уроку.

І. Організаційний момент

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В країну цікаву, в країну чудову,

Де вас там чекають, й збагачують мову.

То ж сядьте рівненько і будьте уважні,

Щоб працювати вам було не важко.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1.  Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
  •  З чого складається мовлення? (з речень)
  •  З чого складаються речення? (зі слів)
  •  На що поділяються слова? (на склади)
  •  Який розділ мовознавства вивчає частини мови? (морфологія)
  •  Які частини мови ви знаєте? (іменник, прикметник, дієслово, числівник, займенник, прийменник, прислівник,..)
  •  Прикметник – це… частина мови (самостійна)
  •  Прикметник називає… (ознаку предмета)
  •  Які ознаки має прикметник? (змінюється за родами, числами, відмінками)
  1.  Каліграфічна хвилинка

Урок продовжем без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Щоб оцінка була гарна,

Треба вивести старанно

Кожну букву, кожен штрих -

         Клас працює, клас притих

ЦЦ ЦЦ ццц ця ці це цвіт

         Пішла киця по водицю

         Та й упала у криницю.

         Біжить котик волохатий

         Свою кицю рятувати.

•    Назвіть всі частини мови у вірші.

•    Визначте граматичну основу речень.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно вживати та записувати у словах суфікси ськ, зьк, цьк.  Суфікси допомагають утворювати прикметники з іменників, надають словам певного значення. Нам треба навчитися правильно їх  використовувати в мовленні.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1.  Вступне слово вчителя.

         Є три суфікси у мові.

         Ти завжди їх пам’ятай.

         З м’яким знаком -зьк, -цьк, -ськ

         написать не забувай.

  1.  Робота за підручником. Вправа розподільного характеру

236, с.118 (Українська мова, І частина)

  •  Виписати з тексту прикметники з суфіксами – ськ-, -цьк-, - зьк- в три колонки.
  1.  Робота над правилом, с. 119
  •  Читання правила вчителем
  •  Читання правила учнем
  •  Самостійне читання та заучування учнями
  1.  Вправа 237, с.118. Коментоване письмо.
  •  Записати слова парами за зразком, позначаючи в прикметниках суфікси.

Зразок

Запорізький – Запоріжжя

Запорізький, воронезький, кременчуцький, волзький, кавказький, чернівецький,полтавський, миколаївський,паризький, празький.

Фізкультхвилинка

Встали рівно біля парт.

Починаємо наш старт.

Руки вгору, руки вниз,

Подивились пильно скрізь.

Головою покрутили,

Потім разом всі присіли.

Піднялись, понагинались,

І здоровими зостались.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Бесіда

- Як називається країна в якій ми живемо? (Україна)

- Як називається столиця України? (Київ)

- Як називається область в якій ми живемо? (Донецька)

- Від якого слова утворився прикметник торезький? (від слова Торез)

- Як називається місто, в якому ми живемо? (Торез)

               2. Диференційована робота за вправами 238, 239.

Учні достатнього і високого рівня виконують вправу 239, а учні середнього і низького рівня виконують вправу 238.

Вправа 238. Спиши, познач суфікси.

Прилуцький, Житомирський, Ніжинський, Васильківський, Київський, Задніпровський, Кримський, Лохвицький.

Вправа 239. Утвори від поданих іменників прикметники за допомогою суфіксів –ськ-, -зьк-, -цьк-.

Козак, ткач, Одеса, грузин, казах, маляр,завод, Львів, Харків, Суми, Луцьк, Ніжин, Донецьк.

  1.   Вправа творчого характеру.

З поданих прикметників, перетворивши  їх в іменники, склади і запиши речення.

Український, Київська, Львівська, Запорізька, козацька.
4. Поетична хвилинка

  •  Прослухайте віршик та порахуйте скільки прикметників в ньому вживано.

Ніжна, мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова.

Найдорожча, добра, власна.

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова

Українська мова! (26)

  1.  Робота в парах (на картках)

Від іменників, що в дужках, утворіть прикметники із суфіксами –ськ-, -зьк-, -цьк-. Запишіть утворені словосполучення.

(Тернопіль) область, (Україна) мова,

(море) берег,(гори) річка,(Запоріжжя) електростанція, (чумак) шлях, (Бучач) район,(село) школа,(Київ) метро.

  1.   Гра «Хто більше?»

Добери до кожного прикметника різні іменники.

Українське …, морське…, лікарські…, сусідська…, львівська…, кримська…, гірська…, козацька…

VІ. Підсумок уроку.

  •  Ось і добігає кінця наш урок, але перш ніж його закінчити, дуже хотілося б дізнатися, що ви запам’ятали і які знання ви вже здобули про прикметник. А перевіримо ми це  у формі тесту.
  1.  Тест
  2.  Прикметник – це …

а) частина слова

б) частина мови

2) Прикметник називає…

    а) дію предмета

    б) ознаку предмета

3) У реченні прикметники зв’язані…

    а) з іменниками

    б) з дієсловами

4) Вибери рядок, у якому прикметники записані правильно:

     а) український, сільський, чернівецький

     б) польский, словяньський, кузнецький.

5) У суфіксах ськ, зьк, цьк, мякий знак пишеться…

     а) завжди

     б) в деяких випадках.

6) Утвори прикметники від поданих іменників за допомогою суфіксів – ськ -, - цьк -, - зьк -.

               Крим - …, Одеса - …, село - ….

  1.  Слова для уроку.
  •  Молодці! На завершення виконайте ще одне невеличке завдання. Подивіться на слова, виберіть з них ті, які найбільше підходять до         нашого сьогоднішнього уроку. (вибирають кілька дітей)

Цікавий, веселий, незвичайний, пізнавальний, червоний, смішний, малий, чудовий, мудрий, успішний.

- Бажаю вам бути мудрими, розумними досягати гарних успіхів у навчанні!

VІІ. Інструктаж домашнього завдання.

  •  Вдома треба ще раз завчити правило на с. 119 та виконати вправу 240. В ній вам необхідно списати текст, вставляючи пропущені суфікси. Виділити їх.

VІІІ. Заключне слово вчителя. Оцінювання.

- Ось і уроку кінець!

Хто працював, той молодець!

Що сподобалось вам, поділіться вдома.

Що сумним було, пожалійтесь вдома.

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші оцінки чекають на вас.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10231. Воспитание у древних славян 18.38 KB
  Воспитание у древних славян Воспитание детей у восточных славян при первобытнообщинном строе в период с VI в. по IX в. развивалось в той же логике и с теми же характерными особенностями что и у других первобытных народов. Первоначально процесс воспитания был неотделим от
10232. История европейского образования. Становление средневековой системы воспитания 28.34 KB
  История европейского образования. Становление средневековой системы воспитания Меньшиков В. М. Раннее Средневековье VIII век стал временем первого заметного подъема образования Западной Европы. Ведущую роль в этом процессе сыграли Карл Великий 749–814 и Алкуин 735–804 ко...
10233. Учитель вечен на Земле 26.84 KB
  Учитель вечен на Земле Цель: вызвать интерес к профессии педагога через книгу. Задачи: рассказать учащимся о развитии школы и учительства, познакомить с выдающимися писателями-педагогами, рекомендовать книги о школе и учителе. Оборудование: ПК му...
10234. Конспект и рефлексивный анализ проведенного урока музыки 73.5 KB
  Конспект и рефлексивный анализ проведенного урока музыки Учитель: Воуба В.Г. Класс: 5 в Дата: 26 ноября 2009 Время: 12:3013:10 Программа: Рачина Б.С. Тема: М.П. Мусоргский Иванова ночь на Лысой горе. Цель: познакомить детей с фантастическими образами в музыке М.П. Мус
10235. Педагогика. Введение в педагогическую деятельность 61.06 KB
  ПЕШКОВА В.Е. Педагогика. Ч.1. Введение в педагогическую деятельность Краткий конспект лекций. Лекция № 1. Своеобразие педагогической профессии и ее гуманистический характер. Лекция № 2. Профессия учителя. Лекция № 3. Творчество учителя. Лекция № 4. Педагогическая де...
10236. Объектно-ориентированное программирование. Структурный подход в программировании 111 KB
  Объектно-ориентированное программирование. Объектно-ориентированное программирование ООП является доминирующим стилем при создании больших программ. Основные этапы эволюции структурного подхода в программировании помогают лучше понять взаимосвяз...
10237. Классы в C++ 108 KB
  Лекция 2. Классы. Класс представляет собой главное инструментальное средство C для объектно-ориентированного программирования. Класс похож на структуру в которой сгруппированы элементы соответствующие данным о некотором объекте и оперирующие этими данными фун
10238. Указатели. Структуры в C++ 82 KB
  Лекция 10. Указатели. Структуры. 10.1 Указатели. Программы на C хранят переменные в памяти. Указатель представляет собой адрес памяти который указывает на определенный участок. 10.1.1 Использование указателя на символьную строку. Когда программа передает массив наприм
10239. Наследование и защищенные элементы класса 79.5 KB
  Лекция 13. Наследование и защищенные элементы класса. 13.1. Наследование. Цель объектно-ориентированного программирования состоит в повторном использовании созданных классов. Если уже создан некоторый класс то возможны ситуации что новому классу нужны многие