81652

«Коли тобі сутужно – прийде на поміч дружба А. Костецький «Буває все...», «Краще — з друзями разом!», «Словник Славка»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Удосконалювати вміння виразно читати вірші визначати головну думку прочитаного; розвивати мовлення учнів уміння аналізувати віршовані твори виділяти головне висловлювати оцінні судження збагачувати словниковий запас; виховувати почуття товариськості.

Украинкский

2015-02-21

58.5 KB

0 чел.

 Тема.   «Коли тобі сутужно – прийде на поміч дружба  

 А. Костецький «Буває все..», «Краще — з друзями разом!»,        

«Словник  Славка».

Мета:    розширити  знання учнів про творчість А. Костецького; удосконалювати вміння виразно читати вірші, визначати головну думку прочитаного;

              розвивати мовлення учнів, уміння аналізувати віршовані твори,

              виділяти   головне, висловлювати оцінні судження, збагачувати

              словниковий запас; виховувати почуття товариськості.

   Обладнання:   мультимедійна презентація до уроку, слайд-шоу: «Дружба»  картки для групової роботи, тлумачний словник.

Тип уроку.  Вивчення нового матеріалу.

Методи і прийоми. Інтерактивні («Мікрофон», «Мозкова  атака»,  «Незакінчені речення», «Прес» робота в групах ), наочні, словесні.

Хід уроку

І. Етап організації

Учитель. Любі діти, добрий день!

Погляньмо один на одного, посміхнемося, подумки побажаємо добра, успіхів один одному. Сподіваюсь, що ми зуміємо створити на уроці ситуацію успіху.

– Ну а тепер складемо девіз нашого уроку з «розсипаних слів».  

Добре, знати, хто, хоче, все, того, навчати.

(Добре того навчати, хто хоче все знати). Слайди 1-2

– Хто з вас хоче все  знати?

– Я рада, що знайшла так багато однодумців!

Учитель Пригадаймо правила роботи на уроці.

Повторення правил                                               Слайд 3

1. Правило піднятої руки.

2. Дружня співпраця у парах, групах.

3. Уважно слухати вчителя і учнів.

4. Активно і творчо працювати.

ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів

Учитель.  Розпочнемо наш урок переглядом слайдів. Це дасть вам змогу дізнатися про що ми говоритимемо на уроці та дістати заряд позитивного настрою.

 1. Слайд-шоу: «Дружба»  

Учитель Ви здогадалися про що піде мова на уроці?

Тема нашого уроку:  «Коли тобі сутужно – прийде на поміч дружба»  Слайд 4

Сьогодні  на нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Я сподіваюся. Що ви   будете уважні, активні, працюйте творчо, допомагайте  один одному у виконанні завдань.

2. Вправа «Очікування»

Учитель.    Що ви очікуєте від уроку?

Висловіть свою думку продовжуючи  вислів «Цей урок навчить мене…                 

(Учитель підсумовує відповіді)

 

 Слайд 5

Виразно читати

Творчо працювати, розвивати мислення, пам’ять

Поважати думку своїх товаришів  

Визначати головну думку твору

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Вправа «Мікрофон»       

Учитель Діти, як ви розумієте, що таке дружба?

(Дати відповідь одним словом.   Дружба-це…. )  

Учитель  Пропоную звернутися до словника.

2. Словникова робота        Слайд 6

Дружба – це особливі відносини між людьми, що Ґрунтуються на довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних зацікавленнях і захопленнях.
 Друг - особа, зв'язана з ким-небудь   дружбою, довір'ям, відданістю
3. Робота за підручником

Учитель  Відкрийте підручник на с. 108. Прочитайте назву теми і текст про те, що ми будемо  вивчати в цій темі.

(Відповіді дітей після прочитаного)

 4. Розповідь учителя про життя письменника і поета у супроводі мультимедійної презентації.   Слайди 7-10

      Анатолій Георгійович Костецький народився в 1948 році в Києві. Його батьки були вчителями.  

     У п'ять років хлопець вже сам читав і писав, навчився грати в шахи й плавати. Відтоді не розлучався зі спортом, книгою, пером. Ще в дитячому садку, коли його, малого, дорослі запитували «Ким ти хочеш бути?», він упевнено відповідав: «Письменником!» 

    У першому класі у Анатолія Костецького був зошит із власними віршами. У п'ятому він отримав на шкільному конкурсі диплом за вірші, присвячені Тарасові Шевченку. Друкуватись почав у двадцять років.

Спочатку Костецький писав вірші про природу, про кохання.

   Потім відомий письменник М.Стельмах порадив Анатолію складати  вірші для дітей.  Через кілька років  з’явилась перша книжечка поета для дітей «Джміль про сонечко гуде»  

    Анатолій Костецький — автор понад 50 книжок: «А метеликам весело», «Весняні дарунки», «Все про мене», «Лист до птахів», «Де літо живе «Все — як насправді»,  «Мої та твої таємниці» та інших.

  Герої цих творів — школярі — опиняються у різних незвичайних, а часом і скрутних ситуаціях, достойно виходити з яких їм допомагає дружба, сміливість та винахідливість.

   У віршах, казках, повістях-казках Анатолія Костецького герої вчаться, мріють, фантазують, дружать, бешкетують. Вони меткі, балакучі, ліниві, непосидючі сьогоднішні хлопчики та дівчатка.   Костецький тепло, але часом і дошкульно, говорить із   школярем.  І не без моралі. В  творах ми знаходимо і жарти і повчальні моменти.   Веселі та повчальні пригоди подобаються  дітям і дорослим.

Крім написання власних книжок, А. Костецький багато перекладав з англійської, німецької та кількох слов’янських мов.

Усе, що написане цим письменником, неймовірно цікаве, вигадливе, веселе і дуже-дуже близьке кожному з дітей. А все це тому, що Анатолій Костецький вмів ніби не виходити з віку своїх героїв — бути або ж ровесником читача, або ж не набагато за нього старшим. Так добре він знав і відчував той світ, у якому вчаться, мріють, дружать і бешкетують герої  його пригодницьких повістей і віршів. Помер А.Костецький у 2005 році.

5. Робота над віршами А. Костецького  (Робота в групах)   Слайд 11

Учитель. Сьогодні ми познайомимося з творами А. Костецького:

Вірш «Буває все». (Крім читанки його можна знайти у збірці під назвою «Пісні для всіх». У цій збірці міститься і вірш, про який я вже говорила «Джміль про сонечко гуде»)

Вірш «Краще з друзями разом»

Вірш «Словник Славка»

Завдання групам (на аркушах)

1 група – вірш «Буває все»

Завдання.

  •  Прочитати вірш.
  •  Пояснити значення слів: Злива, втратять колір, справжній (при потребі користуються тлумачним словником)
  •  Дати відповідь на запитання:

– Уважно прочитайте і скажіть, чого не буває на світі?

–  А що трапиться, якщо тебе раптом забуде твій друг?

  •  Визначити головну думку твору.

Представити результат роботи за планом:

  •  Виразне читання вірша.
  •  Зв’язна розповідь за змістом вірша. (Ми  вважаємо…,  Якщо…, Ми переконані..,)

Висновок. (У вірші автор…)

2 група -  вірш « Краще – з друзями разом!»

Завдання.

  •  Прочитати вірш.
  •  Дібрати тлумачення висловів.  

Сутужно                             

Мчати на санчатах

Свистить у вухах вітер

Мерщій до нас

Не вірить, що «за так»

Хизувався

Призвичаївсь

якомога швидше

дарма, без будь-якої користі для себе.

дуже швидко з’їжджати з гірки

такий звук утворюється від швидкого руху предмета, що розсікає повітря.

погано.

пристосувався, звик.

хвалитися, хвастатися своїми речами.

  •  Проаналізувати вірш за запитаннями:
  •  Чому Славко не відгукнувся на запрошення хлопців?
  •   Про які свої почуття розповідає хлопчик?
  •  Які слова вірша підкреслюють міцність дружби хлопців?
  •  Як друзі його «перевиховали»?
  •  Випишіть рядки, що передають захоплення друзів катанням на санках.
  •  Знайти  слова, в яких передається головна думка вірша.

Представити результат роботи за планом:

- Виразне читання вірша.

- Представити результат письмового завдання.

Прочитайте слова,  у яких виражено головну думку вірша. Доведіть,  використовуючи метод «Прес» ( «Я вважаю…», «Тому, що…», «Наприклад…», «Отже…»)

3 група  вірш «Словник Славка»

Завдання.

  •  Прочитати вірш.
  •  Замінити слова близькими за значенням

Незвичний –  до якого інші не звикли.

Зайве – непотрібне, небажане, даремне.

Неохота – не хочеться.

Поклич – кликати –  гукати, запрошувати, запропонувати підійти.

  •  Проаналізувати вірш за запитаннями:
  •  Чим незвичний словник у Славка?  Із скількох слів він складається?  

–   Які слова використовує в своєму мовленні хлопчик? Поміркуйте, про що вони свідчать.

- Запишіть слова із словника героя. Складіть словник слів, які треба частіше вживати,      щоб спілкування приносило задоволення.

Представити результат роботи за планом:

-  Виразне читання вірша.

- Прочитати з правильною інтонацією   виділені слова.

- Представити результати письмової роботи:

Словник Славка                                             Наш словник

ІV.  Підбиття підсумків уроку.  (Рефлексія)  (Слайд 12)

Учитель  Хто герої віршів А.Костецького?

До чого закликає у своїх віршах Анатолій Костецький?

Рефлексія. Методом незакінчених речень.

- На уроці я дізнався…

- На уроці я зрозумів…

- У мене … настрій, тому що …

V. Домашнє завдання.

Виразне читання віршів. По бажанню вивчити напам’ять.

Завдання групам: намалювати ілюстрації до віршів.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34374. Основные варианты развития технологических процессов и их характеристика 23 KB
  элементов приводит к росту производительности живого труда за счет высвобождения человека и сокр. труда за счет увеличения доли прошлого труда что соотв. такое развитие процессов при котором увеличение производительности совокупного труда происходит при увеличении затрат прошлого труда за счет механизации и автоматизации вспом. за счет уменьшения как живого так и прошлого труда на единицу продукции.
34375. Закон рационалистического развития технологических процессов 24.5 KB
  развития технологического процесса происходит прямая замена живого труда прошлым. При этом каждое последующее увеличение производительности труда требует все больших затрат прошлого труда на единицу прироста производительности совокупного труда. Достигнутый уровень затрат прошлого труда это техн. Годовые затраты прошлого труда сумма годовых амортизационных отчислений от стоимости оборудования и всех остальных годовых затрат за исключением затрат на предмет труда обозначим через Фт руб год.
34377. Определения уровня технологического процесса 19.5 KB
  Уровень технологии это показатель эффективности переноса прошлого труда на технологический процесс. Уровень технологии определяется произведением производительности прошлого и живого труда. Понятие уровень технологии важная характеристика любого технологического процесса. Для расчета уровня технологии необходимо иметь зависимости Тж от Тп.
34378. Платёжный баланс, его роль, содержание и прогнозирование 60.5 KB
  Процентные ставки на международных рынках являются важным фактором определяющим чистые процентные поступления на текущий счет а вместе с процентными ставками на внутреннем рынке они заметно влияют на объем и направление потоков капитала. При прогнозировании важно учитывать сочетание прогнозного результата по текущему счету с допустимыми значениями притока капитала для покрытия дефицита. При прогнозировании финансового счета необходимо различать три основные категории: прямые инвестиции перемещения средне и долгосрочного капитала и...
34379. Прогнозирование валютного курса 38 KB
  Если большое количество стран конкурирует в экспортировании товаров и услуг тогда величина экспорта будет очень чувствительна даже к небольшим изменениям обменного курса. Это не изменит курса обмена. Процесс формирования валютного курса можно подразделить на два этапа: определение валютного курса который отражает реальную стоимость национальной валюты по аналогии с себестоимостью товара формирование рыночного валютного курса который отражает цену национальной валюты образующиеся на основе реального валютного курса под воздействием...
34380. Прогнозирование развития рынка ценных бумаг 57 KB
  Cpitl mrket это составная часть финансового рынка на котором осуществляются операции куплипродажи ценных бумаг. Финансовый рынок состоит из: Денежный рынок который в свою очередь состоит из: учётный рынокдоля денежного рынка где осуществляется перераспределение краткосрочных денежных средств между кредитными институтами путем куплипродажи векселей и ценных бумаг. Основа рынка учетные и переучетные операции банков межбанковскийсегмент рынка ссудных капиталов где временно свободные денежные ресурсы кредитных учреждений...
34381. Трудовые ресурсы (ТС), их состав. Рынок труда. Проблема занятости 50.5 KB
  Критериями для выделения из общей численности населения трудовых ресурсов являются границы трудоспособного возраста которые устанавливаются государством и зависят от общественного строя продолжительности жизни людей других социальноэкономических факторов и принятых в связи с этим официальных государственных актов. В состав трудовых ресурсов включаются: трудоспособное население в трудоспособном возрасте; работающие подростки до 16 лет; население старше рабочего возраста принимающее участие в общественном производстве. В зависимости от...
34382. Прогнозирование ТС и их использования. Сводный баланс ТС, его содержание и методика разработки 73.5 KB
  Сводный баланс ТС его содержание и методика разработки Прогнозирование трудовых ресурсов является составной частью процесса разработки демографических прогнозов служащих для решения следующих задач: определение перспективной численности населения и его половозрастной структуры; оценка численности населения трудоспособного возраста основного источника трудовых ресурсов; обоснование перспектив социальноэкономического развития; разработка концепции демографического развития согласованной с концепцией...