81990

Бринить струною гілочка весни. (Весна у природі)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Закріплення елементарних уявлень про найхарактерніші ознаки весни в живій і неживій природі, які можна виявити в процесі спостережень, а саме: з пробудженням рослин, з поведінкою перелітних птахів; показати, як зміни в неживій природі впливають на живу природу; поповнювати знання учнів...

Украинкский

2015-02-23

61.5 KB

1 чел.

Урок природознавства у 2 класі

«Бринить струною гілочка весни».(Весна у природі).

Мета.Закріплення елементарних уявлень про найхарактерніші ознаки весни в живій і неживій природі, які можна виявити в процесі спостережень, а саме: з пробудженням рослин, з поведінкою перелітних птахів; показати, як зміни в неживій природі впливають на живу природу; поповнювати знання учнів про рослини і тварини рідного краю; сприяти захопленню учнів красою природи, з якою вони постійно зустрічаються; розвивати мислення, память, спостережливість, естетичні почуття, позитивні емоції, пізнавальну активність та творчі здібності; пробуджувати бажання любити і оберігати природу, милуючись нею.

Обладнання: малюнки дітей про весну, прислівя, народні прикмети, магнітофон, пєси Чайковського, вірші, загадки, фото квітів.

Тип уроку - нестандартний інтегрований ( «Я і Україна», українське читання, образотворче мистецтво, народознавство).

Хід уроку

І.Організаційний момент. Привітання.

Учитель. Любі діти! У наш клас

Завітали гості милі.

Привітаймо в добрий час

Гостей посмішкою й миром!

Діти. Ми вам раді, добрі люди,

І вітаєм щиро вас.

Та запрошуєм ласкаво

На урок у 2 клас.

ІІ.Психоформула.

- Діти, який у вас зараз настрій? Передайте виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.

- За виразом обличчя я бачу, що все гаразд і загальний ваш настрій можна показати так ( демонструю і прикріплюю малюнок «задоволення» на дошку). Я всім бажаю, щоб такий настрій зберігся до кінця уроку.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. Присвячений він чудовій порі року- Весні! Тому і тема його звучить незвичайно. ( Учні хором читають з дошки: « Бринить струною гілочка весни»). То що ви очікуєте від уроку? (Відповіді дітей). А чи справдилися ваші очікування, скажете в кінці уроку.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

(Звучить п ‘єса « Пори року. Весна» П.І. Чайковського).

Учениця. Зійшли сніги,

шумить вода;

Весною повіва;

Земля квіточки викида;

Буяє травка молода;

Все мертве ожива;

Веселе сонечко блищить,

Проміння щедро ллє,

Гайок привітно шелестить,

Неначе кличе пригостить,

Струмочок виграє.

(П. Грабовський).

Учитель. Погляньте, як радісно і весело весна з являється на світ! Ось ворухнувся на землі торішній листочок. Під ним проклюнулась із землі зелена стрілочка молодої трави. Дзюркочуть попід деревами весняні струмочки, теплий вітер пробігає у верховітті.

Весна починається з місяця (учні відповідають хором): березня. У березні земля пробуджується від зимового сну. Це особливий місяць. Він, як мовиться в народі, й усміхнеться, і заплаче, іошкіриться крутим норовом. Недарма про його гонористу й непередбачену вдачу кажуть: у березня жіночий характер, бо вночі тріщить, а вдень плющить. За березнем йде місяць( учні відповідають хором): квітень. У квітні земля одягає зелене вбрання, а у травні- квітує. Отак щороку сонце святкує свої три перемоги. Перша- прихід весни польової.

Учениця. Я весна- польова. Мої провісники- граки,котрі прилетіли до нас, як тільки на полях з явилися проталини. А за ними шпаки і польові жайворонки.

Учитель. Друга перемога сонця- пробудження водойм. Учениця. Я наступна весняна хвиля- пробудження водойм, звільнення їх від криги. Вода заливає луки й долини, напуває землю. Чи доводилось вам спостерігати льодохід? Налітаючи одна на одну, крижини з тріском ламаються і не тонуть, а спокійно пливуть за течією. Чому?

Учитель. Третя перемога сонця- весна- лісова.

Учениця. Я весна- лісова. Ліс одягається в зелені шати, всі співочі птахи повертаються в рідні краї.

Учитель. Діти, чи є у вас доповнення щодо характерних ознак весни?

Учень. Найперші її прикмети- танення снігу і поява квітів. Спочатку з являються і дуже швидко відцвітають підсніжники, проліски, сон-трава.( Показує на дошці фото квітів). Не кожен їх може побачити, бо ростуть ці квіти тільки в лісі.

Учениця. На пригрітих сонцем схилах, хода весни особливо відчутна. Змінюючи одна одну,цвітуть продовж усіх весняних місяців мати-й-мачуха, вероніка, калюжниця.

Учень. Трапляється зрідка й горицвіт весняний( ще його називають стародубка, або адоніс) колись він був дуже поширеним на Україні. З нього готують серцеві ліки. Це рослина з вогненно- жовтими

квітками, Росте на луках і галявинах, степових пагорбах і річкових берегах.

Учитель. Дякую вам діти за ваші цікаві розповіді та повідомлення.

На уроках читання ми з вами читали оповідання, вірші,казки про весну,провели екскурсію. І як підсумок ви підготували до сьогоднішнього уроку виставку малюнків( на дошці). А ще написали невеличкі оповідання та вірші. (Діти зачитують власні твори).

V. Робота з підручником.

Учитель. Що цікавого і нового нам пропонує підручник. Відкрийте його на сторінці 117. Читаємо текст «ланцюжком».

Розгляд малюнків поданих на сторінці.( Ранньоквітучі рослини: сон-трава, конвалія,лісові дзвіночки).

- Діти, а які ще крім поданих на малюнку рослин ми можемо назвати?

Учні. Мати-й мачуха, калюжниця, горицвіт.

Учитель. Про що застерігає нас підручник (Діти читають застереження: Запам ятай! Цих рослин залишилось дуже мало! Вони потребують охорони!).

Учитель. Поясніть, як ви розумієте цей вислів.( Діти пояснюють, що не можна рвати ці квіти з корінням).

- Що ж відбувається у природі далі? Які зміни?

Учень. Прокидаються дерева. У березні, коли температура повітря вдень у затінку сягає +5 С, в них починається сокорух. Квітують дерева, кущі.

Учитель.-Прочитайте повідомлення у підручнику с. 118. (До появи листя зацвітає верба й ліщина, вільха,осика, тополя).

Верба буває 2 видів. Одна квітне сережками, інша- котиками. Ліщина, тополя - сережками. У тополі сережки нагадують гусінь, а потім стають пухнастими і цей пух розлітається в повітрі.

-Починають квітнути рослини з являються і комахи.

Учениця. Цвітіння рослин – це свято для комах: гудуть джмелі, пурхають метелики. А от і бджоли діловито збирають пилок. Ранній їх виліт - ознака дружної і теплої весни. Багато хрущів – на засуху.

Учитель. З явилися комахи і птахи з явилися.

Учень. Поспішаючи до місць гніздування, перелітні птахи долають великі відстані над морями й океанами.

Учениця. Так, перепіл пролітає понад 300 км, а бурок рила сивка більш як 3 тис. км. Швидкість під час перельотів також значна: у голубів вона може сягнути 120 км/год, а ластівки- 300км. Учитель. Пригадайте скоромовку про весняного птаха.

Учень. – Сів шпак на шпаківню

Заспівав шпак півню:

- Ти не вмієш так, як я

Так, як ти, не вмію я.

Фізхвилинка.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки дрібнії зронила.

Ми ті слізки позбираєм,

У травичці пошукаєм.

Пострибаєм, як звірята,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Розімнемо ручки, ніжки.

Всі веселі, от чудово!

За роботу сіли знову.

Робота з підручником.( Самостійне опрацювання статті на с.119.).

Виконання завдання у зошиті с.38.

Учитель.- Ми багато цікавого дізналися про птахів. А тепер давайте спробуємо виготовити пташок у техніці «Оригамі».( Діти працюють під музику І.Штрауса). Після закінчення організовується виставка поробок.

- До сьогоднішнього уроку група учнів підготувала низку загадок про весну, птахів.

Загадки.

Я пробуджую поля,

Та заквітчую гаї.

Відгадали, хто вона,

Ця красуня чарівна?( Весна).

Білі горошинки на зеленій стеблинці.( Конвалія).

Я перша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (Пролісок).

Хто першим із птахів в є своє гніздо?(Грак).

Хто із птахів слугує індикатором для визначення ранньої весни? ( Гуси).

Хто з вирію повертається 19 березня? (Лелека).

Учитель. Група учнів «Знавців народного календаря» підготувала для вас цікаві повідомлення. Діти, а хто знає що таке «народний календар»?

На протязі багатьох років народ вів спостереження за змінами у природі запам’ятовував, фіксував, і з року в рік перевіряв, що,як, де і коли відбувалося в природі.

Ці спостереження збереглися і до нині. Ми й зараз ними користуємося. Ці прикмети дуже часто справджуються.

(Учні знайомлять із весняними прикметами).

- Зійшов у березні сніжок – берись за плужок.

- На теплого Олекси (30 березня) щука лід хвостом розбиває.

- До першого грому земля не розмерзається.

- Ранні ластівки - щасливий рік.

- Якщо багато в маю птиць, то не буде гусениць.

- З берези тече багато соку – літо буде дощовим.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Виконання завдань у зошиті с.38.
  2.  Тестове опитування.

1.Із приходом весни день стає:

а)коротшим; б) довшим.

2.Перші весняні квіти це:

а) проліски, анемони, ряст.

б) тюльпани, нарциси.

3. До появи листя зацвітають…

а) вільха, осика, тополя;

4.Сережками називають…

а)сірі хвостики;

б) білі квіточки.

(Перевірка тесту).

Гра «Вісники весни». Пригадайте і продовжіть народні прикмети.

  •  Граки прилетіли - (перші таловини на поля принесли ).
  •  Малинівки з явились –( струмочки в лісі задзюрчали).
  •  Жайворонки над полями заспівали –( трава зазеленіла).
  •  Зацвітає бузок – ( зозуля повертається з вирію).
  •  Уквітчалася черемха – ( залунав спів соловейка).
  •  Над квітами перші метелики закружляли – ( ластівки прилетіли).

Учитель. У нашого народу був добрий звичай зустрічати весну. Вранці 21 березня(день весняного рівнодення) господині пекли «жайворонків»- булочки у вигляді пташок, замість очей – киш-миш. Готуючись до сьогоднішнього уроку, ви вдома з мамами пекли їх. Так давайте пригостимо наших гостей «чудо-пташками».

VII. Підсумок уроку. Оцінювання.

- То чи справдилися ваші очікування?

( Я дізнався…., я навчився…, я дізнався більше,ніж очікував…).

Вправа « Інтерв ю».

- Що вам найбільше сподобалося на уроці?

- Що вас вразило?

- Які види робіт ви хотіли б ще раз повторити?

- Чи зберігся ваш гарний настрій?

Обведіть той смайлик, який відповідає вашій роботі і настрою.

VIII. Домашнє завдання (диференційоване).

Завдання №1.

Опрацювати текст на с. 117- 122 і виконати завдання у зошитах з друкованою основою. (Оцінюється 6-9 балами).

Завдання №2.

Опрацювати тест у підручнику на с. 117-122, виконати завдання у зошитах з друкованою основою, написати твір –міркування « Що раніше відбудеться в природі: зацвітуть рослини чи з являться комахи? Чому?».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

9286. Понятие боли. Общее обезболивание. Подготовка больных к наркозу 19.24 KB
  Лекция №5 Понятие боли. Общее обезболивание. Подготовка больных к наркозу. Боль - сторожевой пес здоровья. Ноцицепция: ноцирецепторы - рецепторы - воспринимают болевые ощущения. Раздражители: механические, термические, химические. При...
9287. Техника проведения наркоза. Осложнения наркоза 20.07 KB
  Лекция № 6 Техника проведения наркоза. Осложнения наркоза. Общая анестезия. Подготовка. Полное обследование Оценка общего состояния (риск операции и наркоза) Психологическая Медикаментозная Подготовка ЖКТ Премедик...
9288. Терминальные состояния 20.8 KB
  Лекция № 7 Терминальные состояния Реаниматология - наука о закономерностях угасания жизни, оживления организма, профилактике и лечении терминальных состояний. Интенсивная терапия - это лечение больного, находящегося в терминальном состояни...
9289. Методы сердечно-легочной реанимации 24.76 KB
  Лекция № 8 Методы сердечно-легочной реанимации Актуальность: Эффективность сердечно-легочной реанимации зависит от своевременности оказания медицинской помощи При начале реанимационных мероприятий после наступления клинической смерти. Для констатац...
9290. Кровотечение. Реакция организма на кровопотерю 21.25 KB
  Лекция №9 Кровотечение. Реакция организма на кровопотерю. Петехия - небольшое кровоизлияние в кожу. Пурпуре – кровоизлияние в слизистые оболочки. Экхимозы - обширное кровотечение в кожу или слизистые. Гематома - ограничивание кро...
9291. Переливание крови и ее компонентов 21.79 KB
  Лекция №10 Переливание крови и ее компонентов Трансфузиология - это раздел клинической медицины, изучающий вопросы переливания у человека крови и ее препаратов, а также крове- и плазмозамещающих жидкостей с лечебной целью. Кровь - одна из...
9292. Осложнения при переливании крови. Методы профилактики и лечения осложнений 28.73 KB
  Лекция №11 Осложнения при переливании крови. Методы профилактики и лечения осложнений. Приказ Минздрава РФ от 25 ноября 2002 года №363 Об утверждении Инструкции по применению компонентов крови Гемотрансфузионные реакции и осложнения возникают в случ...
9293. Особенности обследования и предоперационной подготовки хирургического больного 16.3 KB
  Лекция №12 Особенности обследования и предоперационной подготовки хирургического больного Предоперационный период. Цель - снижение риска развития интра- и послеоперационных осложнений. Диагностический этап Подготовительный этап. Об...
9294. Операция. Способы формирования хирургического шва 18.76 KB
  Лекция Операция. Способы формирования хирургического шва. Операция - способ хирургического вмешательства, заключающегося в проведении специального механического воздействия на органы и ткани с лечебной и диагностической целью. Операция...