81993

Стежинами рідного міста

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Познайомити учнів з головними історичними подіями в процесі розвитку рідного міста. Розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, уміння робити висновки. Виховувати патріотичні почуття, бажання набувати нові знання.

Украинкский

2015-02-23

155 KB

0 чел.

                 ВИХОВНА ГОДИНА

ТЕМА:   Стежинами рідного міста

 МЕТА: познайомити учнів з головними історичними подіями в процесі розвитку рідного міста. Розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, уміння робити висновки. Виховувати патріотичні почуття, бажання набувати нові знання.   

 Запис на дошці:

                               Хто не знає свого минулого,

                                   той не вартий свого майбутнього. 

                                                                                     М.Рильський

                                        Хід уроку.

Учитель: Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівані в піснях народних безмежні степи, доли, високі блакитні небеса! Хіба є в світі краще за це миле серцю дозвілля і хіба є що в світі дорожче за Вітчизну? Рідний дім, дорога батьківська хата, ласкава оселя. Тут ми народились, вперше побачили світ, уперше зробили крок. А потім, вийшовши за поріг, побачили, який чарівний світ відкривається перед нами. Це все твоя Батьківщина. Всі ви колись станете дорослими, здобудете освіту. Можливо, доля поведе вас в інші краї, але те місце, де ви народились і виросли, буде для кожного з вас найкращим на землі. Давайте пригадаємо, як називається наша Батьківщина? А місто в якому ми живемо? На вашу думку, чи можна назвати Донецьк нашою Батьківщиною? Яка ж вона, наша Батьківщина?

      Учень:           Шахти, терикони,

                             заводські вогні...

                             Місяць в травах тоне...

                             І пісні, пісні...

                              

                             Доля ти піснярська,

                             доленько моя!

                             Сторона шахтарська,

                             син твій, син твій я!

                              

                             Там, де обрій, в полі

                             неба мрійна гать.

                             Золоті тополі

                             за Дінцем шумлять.

Учитель: В цьому році наше місто відзначає 140 річницю від дня утворення. Сьогодні ми з вами  поговоримо про місто Донецьк. Спробуємо з’ясувати наскільки добре знаємо про нього, наскільки любимо і оберігаємо, чи робимо все для того, щоб Донецьк став ще краще. Отже, тема нашого першого уроку – «Донецьку 140 років». Зверніть увагу на запис на дошці, прочитайте і поясніть, як ви його розумієте.(Відповіді дітей) Звичайно людина ,яка не знає свого минулого не може бути щасливою у майбутньому. І тому

я пропоную сьогодні здійснити подорож до краєзнавчого музею і якомога більше дізнатися про наше чудове місто. А також спробувати створити історичний альбом Донецька.

   Діти, а хто може нам пояснити, що таке краєзнавчий музей? (відповіді дітей)

   Спасибі за відповіді. А тепер ми дамо слово екскурсоводам музею.

( Декілька  підготовлених учнів виконують роль екскурсоводів)

1 екскурсовод: Розпочинаємо подорож рідним краєм – Донецьком. І перша наша подорож буде до історичного минулого міста. Хто з вас знає, коли і як був збудований Донецьк? (відповіді учнів)

2 екскурсовод: Освоєння земель в районі Донецька почали ще

запорізькі  і донські козаки у ХVIIст. У 1869 році валлійцем Джоном Юзом починається будівництво металургійного заводу з робітничим селищем Юзівка. Дату будівництва робітничого селища Юзівки вважають часом народження міста Донецьк.

   ( Розповідь супроводжують слайдами   селища Юзівка)

Учитель: Діти, а хто з вас знає, як змінювались назви нашого міста?

   (Відповіді дітей)

1 екскурсовод: Сучасна назва, яку місто отримало у 1961 році, іде від назви річки Сіверський Донець, яка протікає на півночі Донецькій області ( хоча само місто стоїть на річці Кальміус). До 1924 року місто носило назву Юзівка на честь засновника міста – бізнесмена Джона Юза. З 1924 року місто назвали Сталіно.

Учитель: Дуже дякую за цікаву розповідь наших екскурсоводів. І я думаю ми можемо заповнити першу сторінку нашого альбому.

   ( На дошці позначена перша сторінка «Історична». Під назвою сторінки записують основні події)

          Історична

    Джон Юз – 1869 рік

    Юзівка, Сталіно, Донецьк

Учитель: Ми продовжуємо з вами подорож і зараз завітаємо, ще до одного цікавого місця  нашого музею. Це відділ геральдики. Хто з вас може пояснити, що вивчає ця галузь? Давайте спробуємо відшукати підказку у тлумачному словнику.

       ( За допомогою словника учні з’ясовують значення цього слова)

Назвіть державні символи України. (відповіді дітей) А хто знає, чи є у Донецька свій прапор і герб? (відповіді дітей) Давайте звернемось по допомогу до працівників музею.

3 екскурсовод: Герб міста. Зверху поле лазурного кольору це краса міста. Чорне поле це багаті запаси кам’яного вугілля. Зліва – шахтар, з права – солдат. Робоча рука, яка міцно тримає молот вказує, що місто великий індустріальний центр країни. Золота зірка це дбайливе ставлення до багатств природи, віра в майбутнє.

      ( На дошці закріплюють герб и прапор Донецька)    

                  

4 екскурсовод: Прапор це прямокутник блакитного и чорного кольорів. В  центрі прапора золоте зображення малого герба Донецька.

Учитель: Дякуємо. Давайте заповнимо наступну сторінку нашого альбому.

     На дошці з’являється запис: Геральдика

                                                        герб          прапор       

                                                                

Учитель:  Мешканці Донецька мають усі підстави пишатися тим, що наше місто мало славні періоди історії, справді легендарних героїв, мужньо переживало випробування. Під час Великої Вітчизняної війни в Донецьку було створено 27 партизанських загонів і груп. Молодь міста в часи окупації сприяла якомога швидшій перемозі. 8 вересня 1943 р. місто було звільнено від німецьких загарбників. Наші земляки М.П.Жердєв, С.Кузьмін, І.М.Ляшенко за героїчні вчинки отримали звання Героїв Радянського Союзу. Люди нашого міста і сьогодні створюють славетну історію Донецька. Давайте спробуємо пригадати наших славнозвісних земляків. Для цього ви попрацюєте в групах.

  (Клас поділяється на групи. Кожна група отримує завдання розповісти про славетних людей нашого міста. А також картки-підказки):

   1 група: спорт

   2 група: культура (театр, кіно, музика)

   3 група: політика

   4 група: мистецтво (література, живопис)

 

 Підготовка і виступ представників кожної групи. Після виступів на дошці заповнюється наступна сторінка альбому.

         Славетні земляки:

        В.Сосюра, С.Бубка, В.Янукович, Л.Подкопаєва,

         В. Писарєв, А.Солов,яненко  та інші.

Учитель: Спасибі, ви добре виконали це завдання і допомогли працівникам музею додати новий матеріал до архівів. А наша наступна зупинка у залі, який називається «Донецьк промисловий».

Учень:    Як я люблю тебе, мій краю вугляний,

                твій кожний камінець, твою билину кожну,

                Коли доводиться в краях твоїх бувати,

                од щастя плачу я, і плачу, і сміюсь...

                сили для пісень джерельної набрати,

                я серцем до землі донецької тулюсь.

5 екскурсовод: В.Сосюра у своєму вірші говорить про донецьку землю – землю, яка дає всій країні кам’яну сіль, глину і чорне золото – вугілля.

Майже у кожній донецькій родині є хоча б одна людина, яка працює в шахті. І всі ви знаєте, що це важка і небезпечна праця. Але без вугілля не зможуть працювати металурги, хіміки, у оселях не буде тепло.

6 екскурсовод:Донецьк – це велике промислове місто: вугільна і хімічна промисловість, важке машинобудування, металургійна промисловість та інше. Мені здається, що ви теж допоможете мені пригадати, які ще підприємства працюють в нашому місті. Пригадайте, де працюють ваші батьки, про які підприємства ви чули або читали.

   (Відповіді дітей. На дошці заповнюється ще одна сторінка альбому:

    Донецьк промисловий).  

Учитель: Наступна сторінка нашого альбому називається «Краса мого міста». Зараз за допомогою мікрофона ви зможете розповісти про своє улюблене місце у Донецьку.

  Вправа «Мікрофон». Бажаючі, передаючи символічний «мікрофон», розповідають про самі красиві і улюблені місця Донецька. Підводиться підсумок, в якому згадують про парки, театри, музеї, цирк та інше. На дошці роблять запис:

     Краса мого міста:

     Донецький академічний український музикально-драматичний театр   

       Донецький академічний державний театр опери і балету  

     ім.Солов,яненко

      Цирк «Космос»

    Краєзнавчий, художній музеї та інше.

 

Учитель: Ось ми і потрапили в новий зал музею «Донецьк – місто майбутнього». Працівники звернулись з проханням допомогти зібрати матеріал з цієї теми. Зараз ви спробуєте уявити наше місто через 10, 20,30 … років і намалюєте це.

   Під спокійну музику діти малюють. Потім найцікавіші малюнки з’являються на дошці під написом «Донецьк – місто майбутнього».

Учитель: Наша подорож  закінчується. Ми сьогодні дізнались багато нового і цікавого про наше місто. Відвідали краєзнавчий музей, зробили цікавий альбом і потрібно зробити останню запис на його сторінках. Давайте спробуємо скласти сенкан про улюблений Донецьк.

 Складається сенкан і записується на останній сторінці альбому.

Наприклад:   Що?                Донецьк

                      Який?              Великий, красивий, промисловий…

                      Що робить?    Будується, розвивається…

                      Відношення:   Пишаємось, прославляємо…

                      Узагальнення: Донецьк – найкраще місто.

Учитель: Діти, сьогодні ми подолали ще одну сходинку до нових знань. Мені дуже хотілось би, щоб ви зрозуміли: треба не просто красиво говорити про свою Батьківщину, своє місто, але й підтверджувати це своїми щоденними справами. Для вас це навчання, турбота про своїх рідних, друзів. Бажання робити добро і славити своїми ділами себе, родину, своє місто, Батьківщину.

            Від рідної хати дитину

            Веде у широкий світ

            Ота єдина стежина,

            Що дарує красу і цвіт.

            Іди по тій стежці, дитино,

            Даруй любов і тепло,

            І пам’ятай: ти – Людина!

            Вчись, думай, твори добро.

                                     ЛІТЕРАТУРА

  1.  Дивоцвіт дитинства: Хрестоматія з етики для учнів початкової школи./За ред. В.М.Хайруліної. - К.: Видавництво «Плеяди», 2005.-192с.
  2.  Я познаю мир. Детская энциклопедия: Литература. - М.: ООО «Издательство АТС», 2000
  3.  Краєзнавчі свята. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 288с.
  4.  Дивосвіт. – К.: ТОВ «Новий друк», 2003  

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40226. Прибыль как экономическая категория. Подходы к управлению прибылью 35.5 KB
  На уровне предприятия чистый доход принимает форму прибыли. Наличие прибыли на предприятии означает что его доходы превышают все расходы связанные с его деятельностью. Доля чистой прибыли оставшаяся в распоряжении предприятия после уплаты налогов и других обязательных платежей должна быть достаточной для финансирования расширения производственной деятельности научнотехнического и социального развития предприятия материального поощрения работников. Таким образом планирование прибыли является элементом системы управления прибыли которую...
40227. Управление прибылью на основе анализа безубыточности 36.5 KB
  Управление прибылью на основе анализа безубыточности. Этот метод представляет собой еще один затратный метод ценообразования при котором производится определение точки безубыточности brekeven и целевой прибыли. Анализ безубыточности осуществляется на основе исследования соотношения затраты объем прибыль которое отражает взаимосвязь затрат выручки объема производства и прибыли. По существу этот метод сводится к определению точки безубыточности производства критической точки такого объема продукции при реализации которого...
40228. Использование чистой прибыли 24.5 KB
  Использование чистой прибыли. В начале года следующего за отчетным собственники организации принимают решение о распределении чистой прибыли. Для учета нераспределенной прибыли непокрытого убытка предусмотрен счет 84 Нераспределенная прибыль непокрытый убыток . Для этого в резерв ежегодно отчисляется не менее 5 чистой прибыли.
40229. Подходы к планированию прибыли 25.5 KB
  Подходы к планированию прибыли. Важное место в финансовом планировании занимает этап планирования прибыли. Подходы к планированию прибыли зависят от параметров производственной хозяйственной и финансовой деятельности организации предприятия. Нужно изучить наиболее существенные взаимосвязи в экономике предприятия и понять их влияние на размер прибыли.
40230. Налогообложение организаций 58.5 KB
  Налог обязательный индивидуально безвозмездный платеж взимаемый с организаций и физических лиц в целях финансового обеспечения деятельности государства и или муниципальных образований. Основные функции налогов: фискальная обеспечения государства финансовыми ресурсами и регулирующая нацелена на достижение посредством налоговых механизмов тех или иных задач налоговой политики государства. Налоги оказывают значительное влияние на формирование финансовых результатов предприятия. Если налоговое бремя предприятия чрезмерно велико...
40231. Денежные потоки организации. Методы расчета. Подходы к управлению денежными потоками 27.5 KB
  Анализ денежных средств и управление денежными потоками является одним из главных направлений деятельности компании. Управление денежным потоком включает в себя расчет времени обращения денежных средств финансовый цикл анализ денежного потока его прогнозирование определение оптимального уровня денежных средств составление бюджетов денежных средств и т. Перечислим основные задачи анализа потока денежных средств: Оценка динамики и структуры источников поступления и направления расходования денежных средств. Оценка факторов оказывающих...
40232. Рентабельность как показатель эффективности деятельности организации. Система показателей. Пути повышения рентабельности 41.5 KB
  Пути повышения рентабельности.Коэффициент рентабельности рассчитывается как отношение прибыли к активам ресурсам или потокам её формирующим. Показатели рентабельности часто выражают в процентах. Система показателей Показатели рентабельности характеризуют финансовые результаты и эффективность деятельности предприятия.
40233. Инвестиционный аспект деятельности организации. Инвестиционная политика на предприятии 35.5 KB
  Временный аспект инвестиционной деятельности требует рассмотрения инвестиционного процесса и его составляющих. В первом случае инвестиционный процесс реализуется путем разработки инвестиционной политики организации во втором – путем формирования и реализации конкретных информационных проектов. С одной стороны разработка и принятие к реализации инвестиционных проектов не должны противоречить выработанной инвестиционной политике. Кроме того это выражается в единстве и взаимосвязи целей инвестиционной политики и инвестиционных проектов.
40234. Сущность и виды инвестиций 27.5 KB
  Инвестиции в различных видах и формах настолько глубоко проникли в нашу повседневную жизнь что многие люди даже не связанные напрямую с инвестированием имеют общее понятие о том что представляет собой инвестирование. Остановимся на таком определении инвестиций: Инвестиции – это вложение капитала в любой его форме имущество деньги ценные бумаги ит. В экономике инвестиции подразделяются по объектам вложения капитала на финансовые и реальные. Реальные инвестиции подразумевают вложение средств в операционную деятельность предприятия и быт...