82009

Вода – найважливіша речовина на нашій планеті

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивості води( не має власної форми, прозора, безбарвна, без запаху рідина; під час нагрівання розширюється і стискається під час охолодження); формувати елементарні поняття, що вода – речовина, розчинник, розчин...

Украинкский

2015-02-23

713.5 KB

4 чел.

Мета: розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивості води( не має власної форми,прозора, безбарвна, без запаху рідина; під час нагрівання розширюється і стискається під час охолодження);

         формувати елементарні поняття, що вода – речовина, розчинник, розчин; учити робити розчини; виробляти  вміння самостійно виконувати досліди, узагальнювати сприйняте під час виконання дослідів, робити висновки; навчати бачити суперечливі властивості предметів, стимулювати творчу уяву учнів, розвивати логічне мислення, мовлення , спостережливість;виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання:  велика склянка з водою ,маленька склянка, ложка, марганцівка для дослідів для кожної групи; ілюстрації, комп’ютер ,фільм «Природознавство 3 клас ».

Тип уроку: отримання нових знань.

Форма проведення:   урок - конференція з комп’ютерною підтримкою, дослідження.

                                         Хід уроку

І. Організація класу

Учитель.   Любі діти, у наш клас

                Завітали люди щирі.

                Привітайте  в добрий час

                Гостей посмішкою й миром.

Учні.         Ми вам раді, люди добрі,

                 І вітаєм щиро вас!

                 І запрошуєм ласкаво

                 На урок у 3 клас.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

- Сьогодні  у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

до пізнання навколишнього.

Відгадавши загадку ви дізнаєтеся тему уроку.

Що таке: пливе і ллється,

Часом на камінь дереться.

Як немає все всихає,

Звірі й птахи помирають?(Вода)

Сьогодні на уроці я хочу вам розповісти про воду. Що ти знаєш про воду?

( Смачна, прозора….)

            0днак у води є ще десятки інших дуже цікавих властивостей. Вона буває різною: густою, мов кисіль;згубною для всього живого, мов отрута; білою і розсипчастою, як пральний порошок; солоною, що має приблизно такий же склад, як і кров; срібною, котра вбиває будь-які мікроби…

         Про всі ці та інші властивості води ти дізнаєшся прочитавши книжку Валентина Пустовойта  «Планета – океан, або незвичайні властивості звичайної води».

           Сьогодні ж ми дослідимо  воду – рідину, її  властивості, значення в житті всього живого на Землі .

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  •  Яка речовина на нашій планеті найважливіша?
  •  Так, це вода. Але давайте спробуємо це довести.

            (Перегляд презентації  з паралельним докладом учнів. « Природа 3 клас. Нежива природа. Вода. Без води немає життя. Властивості води .Досліди.»)

  •  Увага на екран.

«Вода – найважливіша  речовина на нашій планеті. Вона покриває більшу частину поверхні Землі.»

« Вода – це океани, моря, річки та озера.»

 

          «Льодовики та хмаринки також є водою

          «Вода  одне з найцінніших багатств Землі, джерело життя всіх живих організмів. Кількість води на нашій планеті значно перевищує кількість суходолу.»

      Доповідь дітей. Якби мені довелося писати гімн всепланетному життю, неодмінно почав би його з величної пісні на честь води і закінчив би щонайглибшою вдячністю цій живильній рідині. Чому таке поклоніння?

Правильно здогадуєтесь: причина не тільки в тім, що наші прабатьки в енному степені вийшли з неї, що ми її діти,а в тому, що майже на три чверті складаємося з неї, вона вгамовує нашу  спрагу,дає життя ланам, зігріває будинки, стелиться перед кораблями.

За все життя людина споживає в середньому 50-60 тонн води. Цікаво простежити , як її потребують тварини. Слонові щодоби необхідно майже центнер води. При спразі він відчуває її за п’ять кілометрів. Бізони  безпомилково визначають її за 7-8 кілометрів.

А бабаки, жирафи, деякі антилопи, декотрі інші мешканці саван і пустель, живлячись зеленню, можуть обходитись без води тижнями .

Ми багато чули про дивовижну здатність верблюдів  обходитись без води тривалий час. Але їхні можливості обмежені.

З усіх відомих людству тварин тільки американський тушканчик та кенгуровий пацюк взагалі не п’є води -  йому досить вологи, що утворюється в результаті окислення зерняток, трав, якими він живиться.

Але це винятки. Вода – це , без перебільшення, життя.

Без води на Землі життя не існувало б. Мертвою була б планета, як усі інші її посестри в Сонячній системі, як, не  виключено увесь безмежний Всесвіт. І якщо майже три чверті поверхні земної кулі вкрито цією диво дійною речовиною( Світовий океан), слід тільки радіти.

Людство може живитись водою, розвивати цивілізацію багато віків. Проте л и ш е за однієї умови:якщо бережливо розумно використовуватиме це неоціненне багатство, якому немає заміни. То тільки для декого найбільшу ціну становлять  рідкісні метали – золото, платина, а для всіх нас найціннішою є найпоширеніша речовина, імя якій – ВОДА.

Половина води, що повнить усі ріки на Землі, міститься в живих організмах.

Почнемо з рослин. Водорості ростуть у воді, а тому буквально просочені нею.

Не менше мають води й окремі морські організми. Приміром у медузи  її 95-98 процентів. У морі вона розміром із футбольний м’яч, а викинута хвилею на берег висушена сонцем, перетворюється на купку слизу розміром із сірникову коробку.

 А от чому так багато до 80 процентів — цієї рідини у наземних рослинах?

Їхнє коріння постійно висмоктує з ґрунту воду, яка подається в листя. Там вода під дією сонячного випромінення  взаємодіє з вуглекислим  газом, внаслідок чого  утворюються органічні речовини й виділяється в атмосферу кисень. Вода виступає як один із головних будівельних матеріалів.

Вчитель. Отже, чому багато води в наземних рослинах – теж цілком зрозуміло. А от навіщо її стільки в   інших   живих організмах? Наприклад, в людському?

Спробуйте  вгадати , на скільки процентів ваше тіло складається з води. На 5,10 чи  20?

Справжня кількість її в нашому тілі видається на перший погляд абсолютно неймовірною – до 65 процентів.


Але все стає на свої місця , якщо зважити, яку важливу функцію вона виконує. У ній,точніше,в її розчинах, відбуваються всі біохімічні реакції, які є основою життєдіяльності організму.

Вже було зазначено, що життя зародилось у воді. До цього можна додати й розвивається лише у водних  розчинах.  Німецький  фізіолог Е.Дюбуа – Реймон дуже влучно сказав: « Живе – то одухотворена вода».

- Отже , ми з вами довели, що вода - найважливіша речовина на Землі.

- А в якому вигляді зустрічається вода у природі? Відгадайте загадки і вони вам допоможуть дати відповідь на моє запитання.

                         Загадки

  •  Що тут сталося за нічку?

Де була раніше річка –

Від санчаток видно слід,

Все скував довкола …(лід).

  •  Наша матінка –завія

Нас із сита всюди сіє,

А як сонце припече –

Ми струмочком потечем.(Сніжинки)

 

  •  Довго не має мене – все в’яне, а прийду – оживає.(Дощ) 
  •  Сильніша сонця, слабіша вітру, ніг не має, а плаче.( Хмара)

  •  Вночі спить на землі, а вранці оживає.( Роса)
  •  Про що  наші загадки?(Про лід, сніг, дощ, хмару, росу). А одним словом про…воду.
  •  Увага на екран.

           «У природі  вода зустрічається у трьох станах: газоподібному – у вигляді водяної пари, твердому – лід і сніг, рідкому – безпосередньо у вигляді води.»

  •  Розгляньте схему « Три стани води». В яких станах буває вода? Наведи приклади.

  •  Кожна речовина складається з молекул і вода також. Але ж вода має три стани. Чи в усіх станах молекули води однакові за формою та розміром?
  •  Увага на екран.

                  «В усіх станах молекули води однакові за формою і розміром. Але є маленька відмінність: відстані між молекулами води у різних станах відрізняється.»

  •  Чи однакова  відстань між молекулами води-рідини, воді – у твердому тілі, воді – газоподібному тілі?( Відповіді дітей).
  •  А зараз ми з вами проведемо ряд дослідів, щоб виявити властивості води.

Дослід 1. Виллємо воду з великої склянки в  меншу  та назад. Що відбувається ? ( Вода розтікається).

  •  Якою є перша властивість?( Текучість)

           Дослід 2. Із великої склянки переллємо воду у меншу склянку другої форми. Яку форму мала вода в великій склянці? Яку форму має вода в меншій склянці? А свою форму вода має?(Вода набуває форму тієї посудини в якій знаходиться).

Отже, друга властивість води – не має форми.

          Дослід 3. Зануримо у склянку з водою ложку. Чи добре її видно?

Отже,  вода прозора - це третя її властивість.

  •  Чи має вода смак? Чи має запах?( Вода – без смаку, без запаху).

Отже, вода без  смаку, без запаху  - це те ж її властивості.

  •  Як і всі інші інші рідини вода під час нагрівання розширюється, а

під час охолодження – стискається.

  •  Давайте подивимось дослід про стискання та розширення води на екрані.( Дослід. «Вода має властивість розширюватись при нагріванні  та стискатись при охолодженні. Про те , коли вода замерзне до стану льоду, вона перестає стискатись і починає розширюватись. Для перевірки властивості води  розширюватися після перетворення її на лід візьмемо пляшку наповненою  водою,  щільно закриємо її корком і поставимо пляшку на мороз.  Тільки – но вода замерзне на лід – пляшка трісне».
  •  Отже, ще одна властивість води – стискатись при охолоджені та розширюватися при нагріванні .

Дослід 4. Кинути  в склянку 2-3 кришталики марганцівки, розмішати.

Куди зникли кришталики? Якою стала вода?

( Кришталики марганцівки розчинились у воді. Вода стола рожевою.)

Для речовин,що розчинилися у воді, вода є розчинником. А утворена речовина  називається розчином( Розчин солі, цукру).

Як називається утворена речовина?(Розчином).

А як називають воду?(Розчинником).

Давайте розглянемо схему « Вода – розчинник» і зробимо висновок, які ж речовини бувають розчинними.»

                                             

Чи існують природні розчини ? ( Відповіді дітей).

 Увага на екран       

   «Існують природні розчини: солона вода в морях і океанах; вода в мінеральних джерелах, кров людей і тварин, сік рослин».

Чи всі речовини розчиняються у воді? (Відповіді дітей).

Увага на екран – правильна відповідь.

«Існують речовини, які у воді не розчиняються. Їх називають нерозчинними у воді речовинами. До них належать, наприклад пісок, глина, крохмаль, нафта, олія».

Як називаються речовини які розчиняються у воді? ( Відповіді дітей)

Як називаються речовини які не розчиняються у воді? ( Відповіді дітей)

    ІV. Фізкультхвилинка

     V. Розвиток креативного мислення, вміння знаходити суперечливі якості в одному об’єкті.

            Діти розмірковують над проблемою «Вода  - це добре чи погано?»

Ведучі груп висловлюють думки членів груп. За потреби клас доповнює їхні розповіді.

Очікуванні відповіді

                                        Вода – це добре.

*Вода-це врожай на городах,садах, полях.

*Після дощу свіже повітря.

*Можна пускати кораблики на воду.

* Вода потрібна людям і тваринам.

*Мінеральна вода лікує людей.

*Водою миємось,у воді перемо одяг.

*По воді пливуть човни,кораблі.

*На воді будують електростанції.

*Водою гасять пожежі.

                                         Вода-погано.

*У воді можна потонути.

*Коли багато випадає дощів,рослини можуть вимокнути,загинути.

*Коли мокро,мама не пускає на двір гратися,щоб не захворіти.

*Можна забруднити одяг,взуття.

*Якщо їсти лід, сніг, можна застудити горло.

V. Хвилинка -  цікавинка

- Чи існує « жива вода» в природі,яка зцілює хворих?

Доповідь дітей. Часто в казках вирушають в далекі мандри, щоб знайти живу воду, яка зцілює хворих.

Але не треба нікуди рушати, бо навесні її всюди вдосталь, а в горах можна пити будь-якої пори року.

Щоправда,  сліпі від неї  не прозрівають, але сили таки вона додає, бо надзвичайно позитивно впливає на організм.

Йдеться про талу воду. Ось результати експерименту, проведеного в одному науково-дослідному інституті. Три з половиною місяці одну групу курей напували звичайною водою, іншу такої ж чисельності  - талою. Перша   знесла за цей час 272 яйця, друга –538.

І таких дослідів провели чимало. Вони засвідчили: тала вода збільшує не лише  несучість курей, а й приріст молодняка у свійських тварин, у півтора-два рази – врожайність сільськогосподарських  культур.

Але що найдивовижніше – тала вода справляла омолоджуючий вплив на організм як тварин, так і людей. Це доведено експериментально.

У чому ж причина?

Відомий біофізик Альберт Сент-Дєрді якось сказав: «Вода у вигляді льоду є матрицею життя».

VІІ . Закріплення вивченого матеріалу.

1.Бесіда.

- Чому люди здавна шанують воду?

Доповідь дітей. Вода одвічно дивувала людей своєю силою та

енергією . Її могутня стихія високо шанувалася. Мабуть звідси приказка-побажання: « Будь здоровий , як вода».

Захоплюючись красою водної стихії, її наділяли такими якостями, як справедливість та здатність до пророкування. Під час деяких народних свят молодь навіть ворожила на воді, прагнучи зазирнути в майбутнє. І досі не втратили популярності стародавні приказки: « Правда у воді не тоне і у вогні не горить», «Вивести на чисту воду» тощо. Наші діді-прадіди низенько вклонялися воді – сильній, мудрій,  справедливій.  

- Хто ще знає прислів’я про воду?  Розкажіть.  

  •  Не спитавшись броду ,не сунься в воду.
  •  Вода крапля по краплі і камінь довбає.
  •  Будь мудрий як земля, а чиста як вода.
  •  Закрий міцніше кран, щоб не витік океан…

2. Гра « Славимо воду».

- А зараз ми попємо  водички

  І  з поетичної кринички !

Доберіть , будь ласка, влучні слова для уславлення краси та значущості води.

Учитель починає:                                               Діти продовжують:

Розляглася земля неозора, а найкраща вода…                              (прозора).

На землі калинове намисто, а найкраща вода….                          (чиста).

 Тут діброва шумить невмируща, а найкраща вода….                  (цілюща).

 Ось і день проминув. Ніч коротка, а найкраща вода….                (солодка).

VІІІ. Підсумок уроку.

-  Що вам найбільше запам’яталося на уроці?

-  Що вас здивувало?

- Про що ви почули вперше?

1. Вставити потрібні слова.

  •  Вода буває у …(3) станах:…,….,….. .
  •  Коли холодно ,вода….
  •  Вода …. сіль, цукор.
  •  Даремно не ….воду.

ІХ. Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання.

 

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

58816. Давня Індія та Китай 111 KB
  Варто нагадати вихованцям щоб вони фіксували протягом уроку нову інформацію що відповідає на запитання поставлені на початку уроку. Закріплення вивченого матеріалу Повертаємося до таблиці яку складали на початку уроку.
58817. Фізико – географічне положення України. Крайні точки і розміри території. Розташування території України стосовно годинних поясів 354 KB
  Мета: визначити особливості положення України стосовно годинних поясів; показати різницю між поясним і місцевим часом на території України; закріпити вміння орієнтуватися в поняттях поясний місцевий літній декретний час...
58818. Розробка циклу уроків з теми «Системні утиліти» 539 KB
  Комп’ютерні віруси. Під час роботи з інформацією на комп’ютері можуть виникати такі проблеми: збій роботи під час читання або записування файлів на дискету; виникнення помилок у файловій структурі при некоректній роботі з технікою та програмами; уповільнення роботи комп’ютера через невпорядкованість даних на жорсткому диску. ВАМ ПОТРІБНО: дати визначення операції; розібратися що відбувається на диску під час виконання операції; з’ясувати як запустити потрібну програму; визначити які недоліки в роботі комп’ютера усуває задана...
58820. Українське відродження (кінець ХVIII – перша половина ХІХ ст.) 153.5 KB
  У межах цієї теми учні знайомляться з багатовіковими державотворчими традиціями українського народу. Але у процесі проведення уроку за темою у вчителя виникають певні труднощі: фрагментарність знань які учні отримують через брак часу...
58821. Урок ґендерної грамотності 92 KB
  Мета уроку: ознайомити учнів: з поняттями: ґендер ґендерна рівність ґендерна рівноправність; з міжнародними правовими документами про рівноправність жінок і чоловіків; з становищем жінок в різних державах та ставленням до ролі жінки...
58822. London sightseeing tour 115 KB
  Bank of England, Buckingham Palace, Big Ben, British Museum, bury C: crown, church, Covent Garden, column, Changing the Guards F: financial, fashionable, fortress, famous H: Houses of Parliament, Horse Guards, Hyde Park, House of Lords, House of Commons
58823. Подвійні зорі. Фізичні змінні зорі 68.5 KB
  Мета уроку: дати загальні уявлення про подвійні та фізичні змінні зорі їхні фізичні характеристики та процеси що в них проходять; про метод цефеїд визначення відстаней до галактик; розвивати вміння робити висновки; виховувати в учнів інтерес до астрономії; формувати науковий світогляд.
58824. Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників 55 KB
  Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні застосовувати в мовленні багатозначні іменники. Хвилинка каліграфії зашифроване слова праця з творчим завданням. Підберіть будьласка спільнокореневі слова до слова праця таким чином щоб вони були різними частинами мови...