82056

ПОГОВОРИМО ПРО АСТРОНОМІЮ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Познайомити учнів з новою наукою про природу - астрономію. її розділи; сформувати уяву про походження і розвиток цій науки; розвинути зацікавленість у вивченні цієї науки та спостереженні за космічними об’єктами; вміння користуватися додатковою літературою; виковувати гордість за досягнення...

Украинкский

2015-02-24

83.5 KB

0 чел.

ПОЗАКЛАСНИИ ЗАХІД

«ПОГОВОРИМО ПРО АСТРОНОМІЮ»

МЕТА: познайомити учнів з новою наукою про природу - астрономію. її розділи; сформувати уяву про походження і розвиток цій науки; розвинути зацікавленість у вивченні цієї науки та спостереженні за космічними об'єктами; вміння користуватися додатковою літературою; виковувати гордість за досягнення в космічній галузі власної країни.

ОБЛАДНАННЯ: таблиці з астрономії, фрагменти відеофільмів, музика.

ХІД ЗАХОДУ:

Учень1

У казці мріяли колись,

Щоб піднятися у вись.

До незвіданих земель

Мчав летючий корабель.

Учень2

В казці линув у політ

Чудо - килим - самоліт,

І неслися напрямки

Скороходи - чобітки.

Учень3

В казці мрій було немало.

Та живою казка стала!

Ми живем в казковий час —

Є супутники у нас,

Що в ясну космічну вись

Вперше в світі піднялись.

Учень4

Ці портрети упізнав ти?

Тут відважні космонавти,

Героїчний   їх політ

Знає весь широкий світ.

Учень5

Тож учися і рости:

Космонавтом   станеш ти

І полинеш до зірок,

Як творець живих казок.


Учитель   Всього декілька десятків років пройшло з початку космічної ери, коли люди почали втілювати свою мрію про вміння літати, отримали деякі знання про космічні об’єкти, їх співіснування і вплив на нас.

Сонце, зірки, метеорити, комети... Все це так цікавить, так приваблює!

Відкриття, зроблені астрономами у далеких глибинах космосу, збуджують інтерес не тільки вчених, а і звичайних людей, тих, хто б один раз зазирнув в темне, високе, яскраве зіркове небо і відчув себе маленькою крихіткою Всесвіту.

А різноманітні казки, розповіді про НЛО та непізнаний розум? Фільми й розповіді очевидців? Хіба це не захоплює?

Нам трішечки пощастило, і зараз ми маємо змогу завдяки розвитку науки пояснити деякі процеси, які відбуваються на небі. Отже, сьогодні ми поговоримо про астрономію...

Фрагмент фільму

Учитель   Багато тисяч років люди з цікавістю вдивлялися в зоряне небо, захоплювалися його красою, помічали будь-які зміни. Але про те, що всі-всі зірки і в їх числі Сонце - це жителі одного міста-нашої Галактики, нашого Чумацького Шляху, люди дізналися лише зовсім недавно.

Витоки астрономії втрачаються в глибині століть. Давайте перенесемося в час на декілька сторіч і навіть тисячоліть назад і спробуємо поглянути на зоряний світ очима людей, які жили на Землі у ті далекі часи.

Учень: Там, де сьогодні розташований Ірак, приблизно чотири тисячі років назад виникла держава Вавилон. До нас дійшли глиняні таблички із записами, зробленими в ті далекі часи. Учені зуміли розшифрувати, прочитати ці записи. І тепер ми знаємо що стародавні вавілоняни займалися астрономією, спостерігали Місяць, планети, уміли передбачати затемнення Місяця і Сонця, виділяли на небі Сиріус, Оріон Плеяди (хоча називали їх інакше).Особливо почитали сузір'я Дракона. Воно було для них таким же важливим, як для нас сьогодні Мала Ведмедиця з Полярною зіркою.

Вавілоняни думали, що Дракон вартує всі зірки неба. А вартувати їх треба ось чому. Колись, говорилося у стародавній казці, відбулася жахлива битва між верховним богом Мардуком і богинею тьми, чудовиськом Тіамат. Переміг Мардук, а шкіра чудовиська, усипана діамантами, перетворилася на зоряне небо. Ось ці коштовності і стеріг дракон.

Учень: Астрономи Стародавнього Китаю представляли пристрій Всесвіту по - іншому. Вони гадали, що Земля нерухома і знаходитися в центрі світу. А сам Всесвіт влаштований досить просто; над плоскістю, чотирикутною Землею обертається круглий Купол-Небо. Стародавні Індійці ділили Всесвіт на три частини; Земля, Небо і Повітряний простір між ними. Люди, що жили більше тисячі років назад на території нинішньої Південної Мексики — порівнювали Всесвіт зі своїм звичайним житлом; в центрі дерево або стовп, а по кутах чотири підпори, які утримують Небо, як дах, над плоскою Землею.

Учень: Стародавні греки називали Всесвіт добре відомим нам всім словам   Космос, що означає - Краса, Порядок. Вони вважали, що Земля має форму кулі і знаходиться в центрі Всесвіту, Навколо Землі рухається не тільки Місяць але і Сонце і всім відомі нам планети (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер,Сатурн), а також зірки. Але зірки нерухомо прикріплені до далекого Неба і рухаються разом з ним.

Учень: В те, що світ влаштований саме так, люди вірили багато сотень років. Проте і тоді вже були учені, які здогадувалися, що не Сонце рухається навколо Землі, а Земля навколо Сонця, що чумацький шлях - це безліч дуже далеких зірок, які ми просто не в змозі розгледіти. Але на ці їх припущення довго не звертали уваги. І в цей же час в різних країнах, не дивлячись на старання учених, знову і знову оживали найстародавніші уявлення про Всесвіт. Тлумачили про чотирикутну Землю, над якою прямі стіни підтримують тверду небесну стелю. Вірили, що Земля тримається на Слонах, а Слони на плаваючій в океані величезній Черепасі. Говорили про людей, яким ніби то вдавалося дістатися до "краю світу" і навіть зазирнути за нього. Доводили,що Земля не може бути кулястою, що люди не утримаються на кулі, не зможуть ходити по її поверхні вниз головами. Про зірки говорили що це срібні гвоздики, вбиті в тверде небо.

Учень: Подібно до інших наук, астрономія розвивалася значною мірою завдяки запитам людської практиці. Розвиток астрономії був обумовлений потребами сільськогосподарського видавництва - необхідністю відліку часу і правильного прогнозу початку відповідних сезонів сільськогосподарських робіт, розливів морів, річок і т.п. Прокладання караванних шляхів, плавання, військові походи, сезонні переміщення кочових племен - все це спонукало шукати способи орієнтування за Сонцем і зірками. Шлях до відкриття Всесвіту був важким і довгим. Однією з дуже важливих перемог на цьому шляху стало учення польського астронома Миколи Коперніка. По суті справи Копернік відкрив планету на ім'я Земля. Він сказав, що Земля - взагалі не центр Всесвіту. Вона планета, і також як і інші планети рухається навколо Сонця. Його учення наблизило людей до правильного розуміння того, як влаштована Сонячна система. У 1609 році Галілео Галілей збагатив арсенал астрономії апаратом для проникнення в глибини Всесвіту - телескопом. Вперше у житті людства він направив в небо трубу зі скляною системою 32-кратного збільшення і відкрив багато незвіданого в близькому і далекому космосі. І людина з давніх часів стала мріяти - подібно птахові, піднятися в повітря.

Учень: Вже багато сторіч тому люди намагалися створити крила, на яких можна було б піднятися в повітря. Але всі спроби наслідувати птахів були невдалі. Учитися у природи винахідникам необхідно, але не завжди рівень техніки дозволяє відтворити механічними засобами руху живих істот, та і не завжди це виявляється таким шляхом. Літати махаючи крилами не вдавалося. До апаратів важче за повітря з нерухомими крилами додумалися тільки в кінці XIX століття. Проте дуже швидко, після того, як дізналися, що тепле повітря легше за холодне і що є гази легше за повітря (це учені відкрили в XVIII столітті), з'явились повітряні кулі, винахідниками яких вважаються французи, брати Монгольфье. Вони склеїли кулю з щільного паперу і наповнили його нагрітим повітрям. Спочатку пустили кулю без пасажирів, потім кулю з тваринами і лише після вдалого повернення цієї кулі зважилися самі піднятися в повітря.

Учень: Більше трьох тисяч років назад створили греки міф про Дедала і сина його Ікара. Великий художник, винахідник і архітектор Дедал зробив дві пари крил з пташиного пір'я, що скріпив нитками і воском. Піднялися в повітря Дедал і Ікар, щоб відлетіти на батьківщину до Афін з острова Кріт, де їх тримав в полоні цар Мінос. Дедал казав сину: «не наближайся до сонця, його промені розтоплять віск». Але захоплений щастям польоту Ікар піднімався все вище, вище... Сонце розтопило віск, впав Ікар з висоти і загинув в морських хвилях.

Учень: Мрія все міцніла - і ось перед нами вже не казка про політ, а креслення крил, перша серйозна спроба створити літаючий апарат.Зроблене креслення майже 500 років тому - на початку 14 сторіччя - немов спадкоємцем Дедала - великим художником, механіком, лікарем, астрономом Леонардо да Вінчі. Лише через три сторіччя після смерті Леонардо були опубліковані його записи, креслення і малюнки. З подивом побачили учені, що він знайшов вірні шляхи для вирішення складних питань фізики і механіки. Леонардо прагнув свої теоретичні відкриття і спостереження застосувати на практиці.Однією з його ідей була споруда літаючого апарату. Леонардо замалював птахів в польоті, вивчив, як вони парять у висхідних потоках повітря, як "приземляються". Спочатку він гадав, що людина може приводити в рух крила силою своїх м'язів, - він хотів здійснити політ міфічного Дедала, але глибоко вивчивши анатомію, переконався, що м'язи людини - двигун недостатньо могутній. І тоді він створив креслення аероплана, близького формою до здійснених в наше сторіччя. Не вистачало йому тільки одного -двигуна. Ще 400 років повинна була розвиватися техніка, щоб з'явився двигун, придатний для аероплана. Леонардо побудував і модель планера очевидно першого в світі. Ідеї Леонардо відродилися в другій половині 19 сторіччя. У різних країнах винахідникам й ученим прийшла в голову та ж важлива думка, що і йому; птахи летять не тільки, коли махають крилами, вони можуть  і   планувати,   інакше  кажучи,   триматися  і   пересуватися  в   повітрі   на  нерухомо розпростертих крилах.

Учень: А перший аероплан був побудований в 1882 р. в Червоному Селі, поблизу Петербургу морським офіцером Олександром Федоровичем Можайським. Його машина мала всі п'ять частин сучасного літака; крила, корпус, двигун з гвинтом, хвостове оперення, що забезпечують стійкість літака, і шасі - візок з колесами, на яку встановлювався корпус аероплана. Тільки через 20 років, коли вже існували надійні двигуни внутрішнього згорання, вдалося зробити перші більш менш тривалі польоти на апараті важче за повітря. Його побудували американці брати Райт. Початок аеродинаміці - науці про рух тіл в повітряному середовищі - поклав чудовий вчений Микола Єгорович Жуковській, якого пізніше почали називати батьком російської авіації. Учений не тільки обчислив найвигідніші форми крила. Він вивчив умову стійкості літака в повітрі і математично довів, що льотчик може безпечно робити на літаку фігури вищого пілотажу.

Учень: Історія розвитку космонавтики і ракетної техніки знає немало славних імен, але основоположником наукової космонавтики вважається великий російський вчений Костянтин Едуардович Ціолковській. Вже 1883 р. Ціолковський висловив думку про можливість використання реактивного руху для створення міжпланетних літальних апаратів. Він обґрунтував ідею використання ракет для космічних польотів.

У 1916р. вийшла книга Ю.Кондратюка «Завоювання міжпланетних просторів, Основні проблеми і фізичні принципи міжпланетних польотів». Кондратюк виклав у книзі "Тим, хто читатиме, щоб будувати". Там він дав принципову схему і опис чотириступінчастої ракети, що працює на кисневому-водневому паливі. Під керівництвом Сергія Павловича Королева була створена балістична ракета дальньої дії. 4 жовтня 1957р. ракета - носій «Супутник» вивела на орбіту перше фізичне небесне тіло, стартова маса ракети - носія складала 267 тон. Перший штучний супутник Землі була куля з алюмінієвого сплаву діаметром 58 см і масою 83,6 кг. Після численних земних і космічних експериментів наступило 12 квітня 1961р. В цей день Юрій Олексійович Гагарін на космічному кораблі "Восток" здійснив політ, про який мріяло людство. Політ Ю.А.Гагаріна показав практичну можливість польотів людини в космос.

Учень: Людство відвіку намагалося вирішити питання як і коли виник навколишній наш світ, Всесвіт? Наука розкрила багато таємниць речовини і енергії, простору і часу. Вступ людства до космічної ери, було підготовлено всією його попередньою історією. Що ж ми знаємо про світ, в якому живемо? Сонце і що знаходяться в полі його тяжіння планети і їх супутники, астероїди, комети і інші тіла утворюють одну з незліченних систем Всесвіту, що обертаються, число яких тільки в нашій Галактиці оцінюються справді астрономічною величиною від 100 до 250млрд. Сонячна система складається з Сонця, що є звичайною жовтуватою зіркою, дев'яти планет їх супутників, багатьох тисяч астероїдів, або малих планет, багатьох мільйонів комет, метеоритних тіл, міжпланетного газу та пилу. Третя по рахунку від Сонця Планета - Земля має форму сфероїда з екваторіальним радіусом 6 3-78 км. її маса 5,98.10/24 (ступені) кг знайдена по гравітаційній сталі. Вона багата корисними копалини. Оточена атмосферою. Має магнітне поле.

Учень: У всі часи люди, що населяли Землю, гадали, що їх планета неосяжна. А насправді, якщо поглянути з космосу, вона не така і велика. Середніх розмірів блакитна планета, колиска розуму... Людина - частина біосфери Землі. Все, що ми сьогодні маємо; кисень для дихання, озонний шар, який захищає нас від жорстких ультрафіолетових променів, продукти живлення, клімат, забезпечуючи умови для життя, - все це продукт унікальної фабрики засвоєння сонячною енергії біосфери, створеною природою.

Учень: І навіть тоді, коли повсюдно використовуватимуться інші джерела енергії, все одно ми не зможемо розлучитися з тією, що оточує нас живою природою. Поки саме вона забезпечує рівновагу на Землі, знищуючи відходи, переробляючи продукти розкладання і повертаючи їх в екологічний цикл Людина еволюціонує разом зі всією живою природою, и навряд чи коли-небудь вона зуміє по справжньому відокремитися від неї. Біосфера - оболонка Землі, склад, структура і енергетика якої визначаються сукупною діяльністю живих організмів.

Учитель   Заслуга створення вчення про біосферу належить В.І. Вернадському. Він вважав, що:

1. Людина є певна функція біосфери, складає її певну частину.

2. Існує ноосфера - біосфера, перероблена науковою думкою.(людина розумна і його винаходи), без чого людство загинуло б в своєму власному смітті.

Яким же стане колиска розуму? Яким стане розум? Великим, істинно космічним, гуманним? Або погубивши свою планету, він згубить і себе?

Повірити в це неможливо. Занадто мала Земля, щоб витримати божевільний натиск ядерних пожеж, занадто мала і унікальна. Людина не може вічно жити в колисці, але для цього необхідно зберегти її інакше нізвідки буде виходити на складний уселенський шлях.

Фрагмент фільму

Учитель

Отже, ми прослідкували, як все далі й далі просувалось в своїх відкриттях людство. Ми почали з того, як крихітний клаптик плоскої Землі розглядався людством як цілий світ. А зараз людина вважає, що Всесвіт, діаметром в 26 000 000 000 світових років, пульсує з величезним періодом в 82 000 000 000 років. І це ще повністю не доведено.

Не слід вважати, що ми вже встигли дізнатися про Всесвіт все. Вже 450 років астрономія розвивається з постійно зростаючою швидкістю.

Ми вже дізналися досить багато. А на які ж сюрпризи можна очікувати ще?

Якщо пізнавати незвідане і проливати світло на те, що раніше було в темряві, то навіть не можна уявити собі, скільки цікавого чекає на нас попереду...


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

6732. Правовые основы определения таможенной стоимости товаров 29.82 KB
  Правовые основы определения таможенной стоимости товаров. Таможенная стоимость товаров применяется в качестве основы для обложения товаров таможенными пошлинами и налогами, исчисляемыми по адвалорной ставке либо адвалорной составляющей комбинированн...
6733. Методы определения таможенной стоимости товаров 27.97 KB
  Методы определения таможенной стоимости товаров. От выбора метода определения таможенной стоимости зависит не только размер рассчитываемой в таможенных целях цены пересекающего границу товара, но и величина платежей, базой для расчета которых выступ...
6734. Метод определения таможенной стоимости по цене сделки с ввозимыми товарами 28.93 KB
  Метод определения таможенной стоимости по цене сделки с ввозимыми товарами. Согласно ст.2 Соглашения от 25.01.2008г., основой определения таможенной стоимости ввозимых товаров должна быть в максимально возможной степени стоимость сделки с этими това...
6735. Ограничения в использовании метода определения таможенной стоимости по цене сделки с ввозимыми товарами 28.92 KB
  Ограничения в использовании метода определения таможенной стоимости по цене сделки с ввозимыми товарами. Для определения таможенной стоимости товаров не применяется метод по цене сделки если: Существуют ограничения в отношении прав покупателя ...
6736. Дополнительные начисления к цене сделки. Суммы, подлежащие вычитанию из цены сделки 29.48 KB
  Дополнительные начисления к цене сделки. Суммы, подлежащие вычитанию из цены сделки. В соответствии со ст. 5 Соглашения от 25.01.2008 г. при определении таможенной стоимости ввозимых товаров по стоимости сделки с ними к цене, фактически уплаченной и...
6737. Метод определения таможенной стоимости по цене сделки с идентичными товарами 29.04 KB
  Метод определения таможенной стоимости по цене сделки с идентичными товарами. Цена сделки с идентичным товаром может быть принята в качестве определения таможенной стоимости только в том случае, если на момент определения таможенной стоимости товара...
6738. Метод определения таможенной стоимости по цене сделки с однородными товарами 23.29 KB
  Метод определения таможенной стоимости по цене сделки с однородными товарами. Под однородными товарами понимаются товары, не являющиеся идентичными во всех отношениях, но имеющие сходные характеристики и состоящие из схожих компонентов, произведенны...
6739. Метод определения таможенной стоимости на основе вычитания стоимости 23.32 KB
  Метод определения таможенной стоимости на основе вычитания стоимости. Рассмотренные выше методы ОТСТ базировались на цене сделки с ввозимыми, идентичными или однородными товарами. В случаях, когда первые три метода определения таможенной стоимости н...
6740. Метод определения таможенной стоимости на основе сложения стоимости 22.98 KB
  Метод определения таможенной стоимости на основе сложения стоимости. При применении метода ОТСТ на основе сложения стоимости в качестве основы для ОТСТ товара принимается расчетная стоимость товаров, которая определяется путем сложения: расходов ...