82115

Хай вогонь в серцях палає, а пожеж хай не буває

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вогонь потрібен всюди: в житлових будинках навчальних закладах для обігрівання приміщень приготування страв Вогонь є символом Олімпійських спортивних ігор перед вогнем біля могили Невідомого солдата люди схиляють голови віддаючи шану загиблим за Батьківщину.

Украинкский

2015-02-25

51.5 KB

2 чел.

Урок з основ здоровя на тему: «Хай вогонь в серцях палає, а пожеж хай не буває» (3 кл.)

 Мета: вчити учнів знати і дотримуватись правил пожежної безпеки вдома і в школі, довести, що гратися з вогнем небезпечно, навчати знаходити зв’язок: причина – наслідок; розвивати вміння аналізувати свої вчинки і вчинки своїх товаришів; виховувати повагу до професії пожежника, бережне відношення до всього, що нас оточує.

Обладнання: дитячі малюнки, плакати, виставка літератури по темі, вогнегасник, план евакуації школи, макет будиночка, сірники, лялька Яринка, памятка, закладка «Будь обережний з вогнем!» В. Федієнко, О. Черевко. Основи здоровя. Робочий зошит. ВД «Школа» 2012

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.  

  Хід уроку

І    Організація класу

ІІ   Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності учнів

ІІІ Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

Вогонь – давній супутник людини. І в минулі часи, і в наш час вогонь сприяє людині в побуті, роботі, збереженні здоров’я. Вогонь потрібен всюди: в житлових будинках, навчальних закладах для обігрівання приміщень, приготування страв…

Вогонь є символом Олімпійських спортивних ігор, перед вогнем біля могили Невідомого солдата люди схиляють голови, віддаючи шану загиблим за Батьківщину. Як бачимо, без вогню життя на землі було б неможливе.

І дорослі, і діти це знають:

наші предки в печерах жили.

Скільки люди себе памятають,

із вогнем вони дружбу вели.

Із вогнем, що у люту негоду

біля вогнища всіх зігрівав,

що людському великому роду

в холоднечу загинуть не дав.

У сиву давнину, коли життя на нашій планеті тільки зароджувалось, люди не знали вогню.Вони ходили, збирали ягоди, полювали, тобто задовольнялись тим, що дала їм природа.

Але одного разу, коли вони робили якісь знаряддя праці, тручи камінь об камінь – появився вогонь. Людина побачила, що біля вогню тепліше. М’ясо, запечене у вогні, набагато смачніше від сирого.І з того часу людина все більше почала використовувати вогонь.

Він може зігріти, зварити обід.

Він плавить метал і розтоплює лід.

А може і ліс велетенський спалити.

Майно і будинок – усе спопелити.

2. Створення проблемної ситуації

Ось послухайте історію про одного хлопчика.

Мама вранці йшла на роботу і сказала синові: «Не бери до рук сірники». Але хлопчик забув мамин наказ. Він ще не знав, що вогонь може бути злим.

Василько дістав сірника і почав черкати ним по коробці, як це робила мама. Він грався, поки не обпік пальці Малюк скрикнув від болю і впустив сірничка. Вогник зачепив папірець на підлозі, потім перекинувся на фіранку. Загорілися дерев’яні меблі і підлога. Василькові стало страшно. Дим заважав йому дихати, щипав очі. Що робити?

Хлопчик розгубився, він ще не знав, що треба звернутися по допомогу до сусідів, викликати пожежників по телефону 101. Замість цього він сховався під ліжко. Та вогонь і дим знайшли його й там. Василько кашляв, кричав, плакав від болю Врятували його пожежники. Хтось із перехожих побачив пожежу і зателефонував за номером 101. Пожежники приїхали і погасили страшний вогонь. Хлопчика відвезли до лікарні. Зараз він одужує і хоче вивчити правила пожежної безпеки та більше дізнатися про причини виникнення пожеж.

3. Визначення найзагальніших причин виникнення пожеж 

На превеликий жаль, багато пожеж виникає з вини дітей. Дуже велику небезпеку створюють пустощі підлітків з сірниками, запальничками, надмірне захоплення петардами.Отже, причин може бути багато. Але пожежники кажуть, що найчастіше пожежі виникають:

  •  через пустощі дітей;
  •  від вибуху або загорання хімічних речовин;
  •  від не вимкнутого електроприладу;
  •  від іскри бенгальського вогню, вогню петарди або феєрверка;
  •  від жаринки, що випала з печі, плити або каміна.

4. Порядок дій у надзвичайних ситуаціях.

  Коли виникне пожежа, треба відразу ж кликати на допомогу дорослих, а не намагатися гасити полумя самотужки. Якщо вдома нікого немає, не треба лякатись, панікувати, і головне – не ховатися від вогню. Треба діяти таким чином:

  •  якщо будинок охоплений полумям, то для виходу з нього треба накритися з

головою мокрою ковдрою, щільною тканиною або верхнім одягом;

  •  не можна ховатись під столами, ліжками. Адже на розшук витрачається час. Це

може привести до загибелі потерпілого і рятівника;

  •  у приміщенні, де багато диму, треба рухатись пригнувшись або повзком. Для захисту від чадного газу дихати необхідно через зволожену тканину;
  •  якщо ваш одяг спалахнув, лягайте і перекочуйтесь, збийте з себе полумя. Ні в

якому разі не можна бігти;

  •  побачивши людину, на якій горить одяг, накиньте і щільно притисніть до неї

покривало чи іншу щільну тканину;

  •  під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники (показую), воду, пісок, землю, покривала;
  •  коли вас заблокував вогонь у квартирі на верхньому поверсі, звертайтесь по допомогу до перехожих через вікно чи балкон;

    -      коли прийдуть пожежники, робіть все за їхнім наказом. Нічого не бійтеся! Памятайте, що вони майстри своєї справи і добре знають, як треба діяти.

5. Пожежники – захисники життя і здоровя людей. 

Професія ця героїчна. Пожежники – мужні, безстрашні, сильні, спритні бійці – звичайні люди. Кожного дня вони готуються до героїчного вчинку. Їх називають бійцями «вогняного фронту», адже щоразу їм загрожує смертельна небезпека.

6. Хвилинка-цікавинка

Найкращий пожежник одягає бойове спорядження за 18 секунд, через 30 секунд він займає місце в кабіні машини.

7. Ознайомлюю з планом евакуації приміщення.

8. Робота з памяткою

1. Правильно набери номер «101».

2. Чітко вкажи адресу (вулицю, дім, телефон).

3.Чітко повідом своє імя та прізвище.

4. Скажи, з якої причини сталася пожежа, що загорілося.

Жарти у викликах пожежної команди неприпустимі. Через пустуна, який навмисне викличе пожежників, може згоріти якийсь будинок, бо вони не встигнуть туди вчасно приїхати.

9. Інсценізація вірша «Маленька Яринка в будинку сама».

Маленька Яринка в будинку сама,

ні тата, ні мами удома нема

Не хоче Яринка ні гратись в ляльки,

не хоче дівчисько читати книжки.

А хочеться їй чогось дуже нового,

і тому Яринка знайшла сірники.

Сірник запалила: «Цікавий який!

Вогонь виграє, він немовби живий!»

Яскраво палає, блищить, мерехтить.

Немов промовляє «Даваймо дружить!»

Погас сірничок, знов Яринка сама,

цікавої іграшки знову нема…

Та ж той сірничок у коробці не сам!

Заглянула в неї – багато їх там!

І знов запалила, і знову цікаво,

і вогник яскравий виблискує жваво…

Та раптом той вогник став пальці пекти!

«Оце так дружок! Як від нього втекти?»

Яринка впустила додолу сірник.

Та він не погас, жвавий вогник не зник.

Швиденько побіг він по білій фіранці,

що мама з віконця відсунула вранці.

І раптом на дах він піднявся умить.

Секунда –  і полумя всюди тріщить.

Яринка зі страху під ліжко сховалась,

від спеки та диму зовсім задихалась.

На щастя, пожежу побачив Вадим,

Він знав, що робить: подзвонив «101».

Пожежні машини приїхали вмить,

і ллють вони воду,де тліє й горить

Пожежник в охоплену полумям хату

забіг, щоб Яринку малу врятувати...

Вогонь погасили, та жити в хатинці

не скоро прийдеться маленькій Яринці.

Не легко прийдеться і мамі,і тату

зробити кімнату на їхню зарплату.

То ж, діти, скажу я вам всім застережно

поводитись треба з вогнем - обережно!

Маленький сірник, а зробив стільки лиха!

То ж вогник в руках – це біда, а не втіха!

І знайте, як з вікон іде густий дим,

то ви терміново дзвоніть - 101   

       Павленко О. І., вчителька

   Прилуцької ЗОШ 1-111СТ. №3

1Закріплення вивченого матеріалу

!. Бесіда за плакатами, дитячими малюнками, книгами на протипожежну тематику

 1.Небезпечно обгортати електричні лампочки, торшери, бра, настільні лампи папером, тканиною та іншим легкозаймистим матеріалом.

2. Забороняється вмикати в квартирі відразу кілька потужних споживачів електроенергії, оскільки при цьому відбувається перевантаження електроенергії, розжарення проводів.Це може спричинити займання ізоляції.

3. Небезпечно надто близько до газової плити розміщувати речі, зроблені із легкозаймистих матеріалів (тканини, папір, клейонка), а також сушити білизну над запаленими конфорками.

4. Якщо світла немає – дорослі користуються гасовими лампами. Треба бути дуже обережним,щоб не зачепити гасовий прилад або стіл, на якому він стоїть, бо від розлитої палаючої рідини загоряться навколишні предмети.

          5.Ялинку встановлюють на міцній опорі, на безпечній відстані від печей та нагрівальних приладів. Треба пам’ятати, що не можна прикрашати ялинку свічками і розміщувати запалені свічки поблизу ялинки, бо можуть зайнятися хвоя, паперові іграшки.

2. Відгадування загадок  

Сидять у коробці у купочці хлопці.                 Поміж двома осоками

Хто хоче світити – готові служити.                  бються хлопці язиками (Вогонь)

Не чіпайте, діти, їх для забави,

бо можна згоріти. Що це? (Сірники)..

3. Робота з підручником

а) Аналіз тексту «Небезпека від вогню» (с.60)

б) Аналіз малюнків.

4. Робота в зошиті

Завдання 1. Позначте основні причини виникнення пожеж.

Завдання 2. Робота в парах.

5. Анкета «Пожежа – найстрашніша біда».

1. По якому телефону викликають пожежників? а) 101 б) 102 г) 103;

2.Чи обовязково говорити «Добрий день!», викликаючи пожежну команду? а) так б) ні;

3. Чи можна хоч інколи гратися з сірниками? а) так б) ні;

4. Чи можна на природі багаття залишати трішечки тліючим? а) так б) ні;

5. Коли трапилась пожежа, евакуюватися треба: а) як вважаєш краще; б) за чітким планом.

6. Практична робота. «Виклик» пожежників. Складання діалогу між «потерпілим» та «оператором» служби «101»

- Алло! Пожежа!  - Адреса?

- Вулиця Соборна, 114. - Хто викликає?

- Іванов Сергій Петрович.   – Виїжджаємо.

Підсумок уроку

Пала вогонь…

Горить – та не згора

Усе ж кордони вогняного лету.

А ми його запалим для добра,

А ми вогнем очистимо планету!

А ми навік розвієм чад і дим,

А ми самі розквітнем полумяно!

А ми вогнем юначим, запальним

Зігрієм світ!

  •  Що нового ви дізналися на уроці?  Що для вас було найцікавішим?

        Запам’ятайте, пожежі кожен рік завдають нашій державі величезних збитків.У вогні гинуть люди, тварини, рослини. Щороку в Україні виникає більш як 50 тисяч пожеж, збитки від яких складають мільйони гривень, а головне – гинуть тисячі людей. За статистикою, кожна десята пожежа у містах і селах – результат дитячих пустощів з вогнем, кожен десятий із загиблих – дитина.

        Щоб уникнути таких трагічних наслідків, усі, в тому числі й ви, діти, повинні постійно дотримуватись вимог пожежної безпеки.

        Переглянули ще раз плакати на тему «Вогонь – друг, вогонь – ворог» і зробили висновок

        (Кожному учню дарую памятку про правила безпечної поведінки з вогнем, над якою ми працювали на уроці).

Література

1. Т.Є Бойченко, Н.С.Коваль, О.І.Манюк. Основи здоров’я 3 кл.-2-ге вид.- К.Генеза.2010.- 111с.

2. Н. Леськова. «З вогнем не грають» Початкова освіта, 2012, №4

3. В. Федієнко, О. Черевко. Основи здоров’я. Робочий зошит. В. Д. «Школа» 2012


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34142. Экономические ресурсы и финансовые ресурсы 16.13 KB
  Экономические ресурсы подразделяются на следующие виды: природные сырьевые географические трудовые материальные финансовые и информационные. Природные ресурсы это земля ее недра леса вода воздух месторождения полезных ископаемых климатические и рекреационные ресурсы и др...
34143. Производство 16.09 KB
  Исходным пунктом является производство в котором происходит само создание экономических благ материаль ных благ и услуг необходимых для существования и развития человека. Распределение определяет долю каждого человека в произведенных продуктах зависит от общего количества созданных благ и от конкретного вклада отдельного экономического субъекта в производство. Третий этап кругооборота экономических благ обмен он охватывает систему связей и отношений позволяющую производителям обмениваться продуктами своего труда т.
34144. Собственность 16.99 KB
  В определенных исторических условиях отражался конкретный тип отношений собственности. Право собственности как право конкретных субъектов на определенные объекты имущество сводится к набору прав: праву владения праву пользования и праву распоряжения имуществом. В хозяйственной практике признаются два основных типа собственности: частная и общественная. Основные типы и формы собственности В настоящее время выделяют следующие формы собственности: 1 государственную; 2 собственность республик входящих в Российскую Федерацию автономных...
34145. Субъект собственности (собственник) 17.41 KB
  Экономическое содержание собственности имеет две стороны: субъект собственник и объект имущество. Объектом собственности является все то что включено в сферу жизнедеятельности субъекта а также его производственной деятельности. Субъектами собственности являются отдельные люди их группы государство и т. Итак в экономическом содержании собственности надо различать две стороны: 1 материальновещественную объекты собственности имущество; 2 социальноэкономическую отношения между людьми в связи с их присвоением.
34146. Экономическая обособленность 32.86 KB
  Характерные особенности предприятия приведены ниже. Но всех действующих лиц предприятия обычно объединяет наличие общего интереса произвести продукцию продать ее и получить денежный доход. Юридическая обособленность находит свое выражение в наличии устава предприятия для отдельных видов предприятий только учредительного договора счета в банке ведении бухгалтерского баланса наличии права договорных отношений и найма работников определенной имущественной ответственности во взаимоотношениях с другими предприятиями и отдельными...
34147. Цель государственного регулирования предпринимательской деятельности 17.14 KB
  Целью государственного регулирования предпринимательской деятельности является создание определенных условий обеспечивающих нормальное функционирование экономики в целом и стабильное участие предпринимателей страны в международном разделении труда и получение от этого оптимальных выгод. Поэтому цели и задачи государственного регулирования подвержены изменениям между тем как механизм регулирования достаточно хорошо отработан хотя и имеет особенности в каждой отдельно взятой стране. В обобщенном виде в задачи государственного регулирования...
34148. Рынок 16.16 KB
  Это самое простое но одновременно и самое поверхностное понятие рынка. В настоящее время существует множество определений рынка. Есть и определение рынка как действительного пространства на котором взаимодействуют предложение и спрос на те или иные блага товары и услуги и существуют способы их взаимодействия. Для нормального функционирования рынка необходимы следующие основные условия: 1 свобода предпринимательской деятельности; 2 конкуренция совершенная и несовершенная; 3 наличие различных форм собственности; 4 свободное...
34149. Деньги 29.36 KB
  Сущность денег раскрывается в их функциях. Ученыеэкономисты считают что можно выделить пять функций денег Современные экономисты считают что деньги выполняют три функции деньги как мера стоимости деньги как средство обращения и деньги как средство накопления. движение денег в наличной и безналичной формах закрепленная национальным законодательством; включает следующие элементы денежную единицу масштаб цен виды денег в стране и порядок их эмиссии порядок обращения денег и платежей а также государственный аппарат осуществляющий...
34150. Закон стоимости 14.56 KB
  Закон стоимости вынуждает товаропроизводителей следить за тем чтобы индивидуальные затраты труда на производство товаров не превышали общественно необходимые. Закону стоимости свойственны следующие черты: в основе стоимости лежит общественно необходимый труд; величина стоимости товара прямо пропорциональна количеству воплощенного в нем общественно необходимого труда и обратно пропорциональна его производительной силе; обмен товаров совершается в соответствии с количеством воплощенного в них общественно необходимого труда; с возникновением...