82204

Ці жанри, жанри, жанри…

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розширити знання та уявлення учнів про жанрове розмаїття художніх творів (романс, симфонія, історичний, батальний, побутовий, анімалістичний жанри). Розвивати вміння створювати композиції на основі емоційно-звукового сприйняття.

Украинкский

2015-02-26

154.5 KB

0 чел.

Бінарний урок

“Ці жанри, жанри, жанри…

Тема:  Жанри в мистецтві.

Мета: Розширити знання та уявлення учнів про жанрове розмаїття художніх творів (романс, симфонія, історичний, батальний, побутовий, анімалістичний жанри). Розвивати вміння створювати композиції на основі емоційно-звукового сприйняття. Виховувати світоглядні уявлення й ціннісні орієнтації, розуміння учнями зв’язків музичного мистецтва з образотворчим, з природним і предметним середовищами, життєдіяльністю людини, потреби творчого самовираження.

Види художньо-творчої діяльності: Створення композиції, що ілюструє зміст вокального твору А. Житкевича Все це потрібно мені.  Використання елементів театральної педагогіки (оживи картину О. Ренуар Дві дівчини біля піаніно)

Обладнання:

Музичний ряд:  О Антоняк Ода пісні, А. Житкевич Все це потрібно мен, М. Глінка Гуде вітер вельми в полі, П. Чайковський симфонія №2. Фінал.

Візуальний ряд: Репродукції картин, ілюстрації, роботи учнів, портрети композиторів, дидактичний матеріал, таблиці до уроку, мультимедійні технології, баян, програвач, магнітофон.

Матеріали: Папір, олівець, гумка, акварельні або гуашеві фарби, пензлі, палітра.


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Учитель музичного мистецтва: Музичне вітання.

Вчитель: Добрий день, Вам діти!

Учні: Добрий день, Вам вчитель!

Вчитель: Добрий день!

Учні: Добрий день!

Сьогодні на уроці ми будемо працювати разом з учителем образотворчого  мистецтва П’єнтою Г. І.

ІІ. Розспівка   

  •  вправа на унісон;
  •  вправа на склади з використанням голосних звуків;
  •  сольфеджування вправи (мелодія української народної пісні “Журавель”).

ІІІ. Повідомлення теми уроку

“Ці жанри, жанри, жанри…

1 дитина: “У світі є не тільки потрібне, корисне, а й прекрасне”, - говорив видатний український учений-педагог В. Сухомлинський.

2 дитина: “З того часу, людина стала Людиною, з тієї миті, як вона стала вдивлятися вглиб себе, Людина пізнала красу”.

Вчитель: Яка ідея захоплювала митців упродовж багатьох століть?

Учні: Це ідея єдності всього світу.

Сьогодні ми поговоримо про гіллясте “дерево” жанрів образотворчого мистецтва, розмаїття та квіткове різнобарв’я жанрів музичного мистецтва. Ми потрапимо в різні епохи, станемо глядачами і слухачами шедеврів світової культури.

Ви пам’ятаєте легенду про дівчину – Україну?

Яким талантом наділив Бог дітей України? (Учні – піснею).

Так, саме пісня стане тією чарівною квіткою, пелюстки якої будуть поступово відкриватися для нас.

IV. Робота над піснею

Виконання учнями пісні  О. Антоняк “Ода пісні”.

Бесіда за текстом пісні.

Ознайомлення та робота над піснею А. Житкевича “Все це потрібно мені”. Слухання пісні у запису. Аналіз. Робота над інтонацією, дикцією, ритмом у пісні, диханням.

V. Виконання роботи в кольорі

Вчитель образотворчого мистецтва: Спробуємо передати свої почуття та настрій у малюнку за твором А. Житкевича “Все це потрібно мені”.

Вчитель музики: Який настрій викликала пісня?

Чи подібні ці настрої до образу, що знаходяться на малюнках розміщених на дошці? Знайдіть серед ілюстрацій потрібну до змісту нашої пісні. Як ви вважаєте, який час відображений у цьому творі.

VI. Ознайомлення з жанрами образотворчого мистецтва

Вчитель образотворчого мистецтва: Поняття жанру обумовлює зміст картини, тобто жанром ми можемо назвати те, про що художник хотів сказати у своєму творі.

Портретний жанр – передає зображення людини, або групи людей (А.Шилов «Портрет композитора
А.І. Хачатуряна, С. Васильківський «Гармаш часів
І. Мазепи»).

Натюрморт –твір мистецтва, в якому художник передає красу предметного світу – зображує овочі, фрукти, квіти, предмети побуту (Катерина Білокур «Натюрморт з колосками і глечиком»).

Пейзаж – картина зображує природу, краєвиди міст, сіл. Зображення моря називається мариною, а художники, що зображують морські пейзажі – мариністами (Поль Сезанн «Береги Марни», Айвазовський «Море»).

Історичний жанр – художники розкривають історичні події від найдавніших часів і до сучасності (І. Рєпін «Запорожські козаки пишуть листа турецькому султану»).

Побутовий жанр – до цього жанру відносяться твори в яких зображено повсякденні події з життя окремих людей, або країн (Ярослав Пстрак «Святий вечір»).

Інтер’єр – цей жанр зображує внутрішнє приміщення будівлі та речі, якими воно наповнене (Ван Гог «Спальня Вінсента в Арлі»).

Анімалістичний жанр – художники-анімалісти зображують звірів та птахів (Веласкес «Олень»).

Батальний жанр – зображення битв.

Інколи жанри можуть поєднуватись в одному творі; наприклад портрет на фоні пейзажу, або натюрморт в інтер’єрі. В цьому випадку пріоритетним буде той жанр, що є домінуючим.


VII  Ознайомлення з романсом

Вчитель музики: зараз ми ознайомимося з романсом М. Глінки “Гуде вітер вельми в полі”. Під час перебування на Україні Глінка вивчав і збирав український фольклор. Під впливом почутих українських народних пісень він створює два оригінальних твори-романси на слова В.Забіли “Гуде вітер вельми в полі”, “Не щебечи соловейку”, які наскрізь дихають українськими інтонаціями. В ній вчуваються легкі перебори бандури, а на їхньому фоні звучить сумна пісня козака-бідолахи. Пісня близька до народних її поетичними образами; класичною тут є паралель: “гуде вітер – стогне козак”.

VIII. Елемент театральної педагогіки (оживи картину)

“Картина – німа поезія, картина – пісня без слів”, – так говорив художник Костянтин Юон.

Сьогодні ми станемо свідками того, як картина О. Ренуара “Дві дівчини біля піаніно” зазвучить.

IX. Слухання музики

Слухання музики. П. Чайковський 2 симфонія. Фінал.

Вчитель музики: Симфонічна музика – це безмежний світ людських почуттів, глибоких думок та ідей, виражених тембрами різноманітних музичних інструментів у музичних образах. З незбагненною художньою силою симфонічна музика не тільки передає тонкі душевні переживання людини (радість, горе, мрії) і зображує картини природи, але й відтворює суспільні протиріччя, змальовує боротьбу світлих і темних сил, перемогу добра над злом.

Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин, кожна з яких має свою назву та характер. Прослухайте фрагмент четвертої частини “другої симфонії” російського композитора П. Чайковський, в якій він використав тему української народної пісні “Журавель”. Цю тему розроблено у вигляді варіацій, які поступово розростаються у барвисту картину світлого народного танцю, а остання варіація звучить як урочистий величальний хор.

X. Підсумок уроку.(у формі головоломки)

Вчитель музики: Перенесіть літери з повітряних кульок у клітинки під ними в такому порядку, щоб можна було прочитати назви жанрів музичного мистецтва, про які ви сьогодні дізналися під час нашого уроку.

Вчитель образотворчого мистецтва: Визначте до якого жанру образотворчого мистецтва належать картини прикріплені на дошці.

Музичне прощання.

Побажання “В нашім серці є мелодія”.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30609. Бытие, самопознание, творчество 26.81 KB
  категория обозначающая реальность существующую объективно вне и независимо от сознания человека. Эта трансформация выражавшая новый тип отношения человека к природе обусловленного развитием науки техники и материального производства подготовила концепции Б. u которых природа рассматривается вне отношения к ней человека как некоторый механизм действующий сам но себе. созданное деятельностью человека.
30610. Категории творчества в философии Ницше 29.5 KB
  Категории творчества в философии Ницше. Ницше РОЖДЕНИЕ ТРАГЕДИИ ИЗ ДУХА МУЗЫКИПРЕДИСЛОВИЕ К РИХАРДУ ВАГНЕРУ. Творчество по Ницше имеет в основе двойственность аполлонического и дионисического начал также как рождение стоит в зависимости от двойственности полов при непрестанной борьбе и лишь периодически наступающем примирении. В творчестве и творческой личности считает Ницше могут присутствовать либо то либо другое начала либо сочетаться в одном человеке одновременно.
30611. Шопенгауэр о творчестве 29.5 KB
  Интеллект слуга воли. Царство платоновских идей представляет собой высшую объективацию воли. Искусства иерархичны разные степени объективации воли: архитектура тяжесть садоводство и ландшафтный дизайн растительный мир скульптура животные живопись и поэзия чел. Но круче всех музыка она мистическое воплощение самой воли.
30612. Иосиф Бродский о творчестве (воспоминания) 19.1 KB
  Творчество вообще Для Бродского творчество это прежде всего процесс а не результат потому что последний невозможен без первого это он высказывает и в интервью и в речи нобелевского лауреата и в своих эссе например Кошачье мяу. Поэтическое творчество Язык это уникальный инструмент познания. Творчество учит частности человеческого существования. Поэзия не столько форма искусства сколько искусство форма к которой часто прибегает поэзия Творчество Бродского Всё что не относится к творческому процессу семья и...
30613. А. П. Чехов о журналистском творчетсве 28.87 KB
  Чехов о журналистском творчетсве.Первые опыты литературного творчества Чехова в юмористическом духе относятся к гимназическим годам. Чехов в воспоминаниях комунибудь подражая или когонибудь представляя.Так еще в гимназические годы проявляется у Чехова тяга к юмору и желание установить связь с юмористическими журналами.
30614. Сергей Довлатов: ремесло и творчество 44 KB
  Произведения Довлатовапрозаика не издавались в СССР. В Америке проза Довлатова получила широкое признание публиковалась в известнейших американских газетах и журналах. Через пять дней после смерти Довлатова в России была сдана в набор его книга Заповедник ставшая первым значительным произведения писателя изданным на родине.Основные произведения Довлатова: Зона 19641982 Невидимая книга 1978 Соло на ундервуде: Записные книжки 1980 Компромисс 1981 Заповедник 1983 Наши 1983 Марш одиноких 1985 Ремесло 1985 Чемодан...
30615. З. Фрейд: бессознательное и творчество 38 KB
  Если председатель палаты депутатов в первых же своих словах закрывает заседание вместо того чтобы его открыть мы склонны считать это ошибочное действие не лишенным смысла. Особый вид сна сны наяву является сырым материалом для поэтического творчества потому что сны наяву поэт использует в своих новеллах романах пьесах. Гёте на вопрос когда и где появляется национальный классический писатель он отвечает: Когда в образе мысли своих соотечественников он не видит недостатка в величии равно как и в...
30616. Понятие творчества в философии С.Н.Булгакова («Свет невечерний») 37.5 KB
  ТВОРЧЕСТВО Главное: Бог творец. И творчество его возможность заложено богом. От них можно либо уйти в ленность либо их испытывать постоянно либо прийти к смирению перед богом и все творчество сделать религиозным. Чел существо двуполое и творчество тоже двуполое Оно есть скрещение двух начал гениальности и талантливости.