82211

Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч.Діккенса «Пригоди Олівера Твіста». Соціальна дієвість творчості Ч.Діккенса

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діккенс чи не вперше в англійській літературі позбавив злочинний світ будь-якої романтики. Але автор Пригод Олівера Твіста вперто захищав своє право зображувати злодіїв у всій їх потворності такими якими вони були насправді: І тому я не приховав жодної дірки в сюртуку Пронози жодної папільйотки у скуйовдженому волоссі Ненсі.

Украинкский

2015-02-26

38.03 KB

29 чел.

Розгорнутий план уроку із світової літератури

Клас: 10.

Дата: 19.01

Тема: Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста».  Соціальна дієвість творчості Ч.Діккенса

Мета: допомогти учням усвідомити зміст твору, його ідейно-художній зміст,суспільну значущість; розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових моментів, їх коментування; виховувати гуманістичне світосприйняття, повагу до морально-етичних цінностей людства.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми:

  1.  метод евристичної бесіди;
  2.  самостійна робота;
  3.  використання наочності;
  4.  обговорення та аналіз картини.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації, презентація.

Міжпредметні зв’язки: історія, художнє мистецтво, психологія, культура мовлення.

Використана література:

  1.  Півнюк Н. О., Чепурко О. М.,. Маленька Т. Ф.  Зарубіжна література. 10 клас. 2008 - 387 ст.
  2.  Хорошилова А.В. Усі уроки зарубіжної літератури. 10 клас. Видавнича група "Основа", 2008. - 368 ст.
  3.  Щавурський Б. Зарубіжна література. 10 клас. Посібник-хрестоматія. К.: 2005 - 328

                                         Хід уроку:

1.Організаційний момент. 

Вітання. Знайомство з класом.

2.Мотивація навчальної діяльності.

 Слова учителя «Не лише спостережливий розум, а й …любов, якої він, за власним висловлюванням, «носив цілий океан» у собі, допогли йому описати всю Англію в живих, безсмертних картинах і образах»,-писав про Ч.Діккенса російський письменник І.Гончаров.

Саме любов до бідних, знедолених людей, які попри всі випробування долі, зберегли в собі людську душу, спонукали Діккенса взятися за перо і так написати, що за його книгоми навіть парламент змушений був ухвалювати рішення.

3. Оголошення теми, мети уроку. Слайд №2

   План роботи на уроці, епіграф Слайд №3.4.

4. Актуалізація опорних знань:

-Запитання до класу «Що запамяталося із вивченого на минулому уроці щодо життя і творчості Ч.Діккенса?»

- Гра «Лови помилку» Слайд № 5

-Підсумкове слово вчителя

5. Вивчення  нового матеріалу

-Слово учителя

У «Пригодах Олівера Твіста» Діккенс чи не вперше в англійській літературі позбавив злочинний світ будь-якої романтики. Тим і відрізнялася його інтерпретація від популярних на той час пригодницьких «ньюгейтських» романів (Ньюгейт — знаменита лондонська в’язниця) та історій про благородних розбійників, якими зображували їх деякі письменники (наприклад, е. БулверЛіттон). У передмові до третього видання роману Діккенс писав, що свідомо відмовився від баских коней, які мчать вересовою рівниною під місячним сяйвом, від змалювання смачних трапез у затишній печері та від інших аксесуарів роману «великої дороги»: «Холодні, сірі, нічні лондонські вулиці, де не знайдеш притулку, брудні, смердючі лігва, де живуть усі пороки; кубла голоду й хвороб; жалюгідне лахміття, яке ось-ось розсиплеться,— що в цьому привабливого?» Літературним критикам здалося неприпустимим, навіть непристойним, що серед героїв роману — покидьки суспільства. Але автор «Пригод Олівера Твіста» вперто захищав своє право зображувати злодіїв у всій їх потворності, такими, якими вони були насправді: «І тому я не приховав жодної дірки в сюртуку Пронози, жодної папільйотки у скуйовдженому волоссі Ненсі. Я зовсім не вірив у делікатність тих, кому несила їх бачити. Я не бажав здобувати прихильності таких людей. Я не поважав їх думки, хорошої чи поганої, не прагнув їх схвалення й не для їх втіхи писав».

Так, Діккенс писав не для розваги обивателя, який нудьгує. Зобразити життя таким, яким воно є, означало для нього прислужитися суспільству. Ці сподівання здійснилися. Щире слово молодого прозаїка допомогло внести зміни до закону про ув’язнення за борги, а страхітливу в’язницю Фліт, у якій побував містер Піквік, лондонська влада зруйнувала-таки в 1842 році. Сатиричне зображення порядків у йоркширських приватних школах («Життя і пригоди Ніколаса Ніклбі») спричинило спеціальне розслідування, що підтвердило факти жорстокого знущання з дітей. Справа в тому, що за англійськими законами «будь-яка людина, що довела свою непридатність до якоїсь іншої професії, мала право без екзаменів і без перевірки відкрити школу в будь-якому місці… причому йоркширські вчителі займали найнижчий й найгниліший щабель сходів». Винуватців покарали й ужили заходів, щоб запобігти подібним випадкам у майбутньому.

Одним із найвідоміших творів Діккенса є роман «Пригоди Олівера Твіста», який відкриває низку його романів виховання, тобто таких, що розповідають про становлення характеру персонажа від дитячих років до початку самостійного життя.

 Наше завдання усвідомити зиіст твору та його суспільну значущість.Я піготувала для вас картки із запитаннями. Якщо після вивчення творчості Діккенса та його твору ви зможете дати відповіді на всі запитання, то ви засвоїли тему на «відмінно»

Після закінчення вивчення теми:

Учень (учениця): 

- розповідає про головні віхи життєвого і творчого шляху письменника і місце в ньому роману «Пригоди Олівера Твіста»;

- характеризує Ч. Діккенса як одного з провідних представників соціальної прози ХІХ ст.;

- відзначає випадки поєднання в його творі елементів романтизму і реалізму;

- характеризує образи головних героїв твору;

- наводить приклади вияву гуманізму письменника, його співчуття до принижених і знедолених, передовсім дітей;

- аналізує провідні засоби характеристики різних суспільних верств Англії 30-х років ХІХ ст., а також індивідуалізації персонажів (загострена одноплановість їхньої характеристики, індивідуалізоване мовлення, портрет);

- висловлює судження про особливості розвінчання, «деромантизації» злочинного світу.

- наводить приклади діккенісівської іронії й сарказму;

- розмірковує про соціальну дієвість творчості Діккенса (після публікації роману уряд Англії був змушений створити спеціальну комісію щодо розслідування фактів, наведених у творі).

 -Слово учителя.

  Якою ж була ідея створення твору, або творчий задум письменника?

  -Повідомлення учениці 

Вперше під заголовком «Олівер Твіст, або Шлях парафіяльного хлопчика» роман друкувався в редагованому Діккенсом журналі «Суміш Бентлі» з лютого 1837 р. по березень 1839 р. Ще до завершення цієї публікації, в жовтні 1838 p., за згодою власника журналу Річарда Бентлі, Діккенс видав роман окремою книжконі під назвою «Пригоди Олівера Твіста», з ілюстраціями відомого англійського художника Джорджа Крукшенка. 1841 р. вийшло вже третє видання твору з передмовою автора.

-Запис в зошити жанру, теми, ідеї твору Слайд № 6

-Проблема добра і зла.

Відгадати загадки

     ---«Тільки той в змозі робити добро, хто здатний ненавидіти …»   Ф.Шиллер

     ---«Обман і сила – ось зброя …»  Данте

     ---«Добрий не той, хто вміє робити добро, а той, хто не вміє робити…»  В.О.Ключевський

     ---«Розум втрачає всю свою чарівність, коли він поєднаний зі…» В.Шерідан

Спільна робота з учнями над сюжетною лінією роману (1-10розділи)

Складання сюжетного ланцюжка.

Очікуваний результат

Народження Олівера Твіста в робітному домі, боротьба за життя, смерть матері → голодне існування дітей, їх «бунт» — Олівер просить добавки їжі → суд відмовляється віддати хлопця сажотрусові, який уже замордував кількох дітей → Твіста віддають у найми до трунаря Соуерберрі → бійка з Ноєм Клейполом через образу пам’яті матері → втеча Олівера до Лондона → хлопець знайомиться з вуличним крадієм Джеком Даукінсом, і той відводить його до старого злодія Феджіна → Олівер учиться красти → пограбування хлопцями старого джентльмена з книгою → Олівера хапають, б’ють і відводять до суду → власник книжкової крамнички заступається за хлопця → Твіста звільняють, він непритомніє, і містер Браунлоу, якого нібито пограбував Олівер, забирає його додому → про Олівера Твіста в домі Браунлоу піклуються, як ніхто й ніколи в житті, лікують → щоб віддячити своїм рятівникам, він виконує різні доручення → коли Олівер відносить гроші за книгу в крамничку, його з допомогою Ненсі хапають і приводять до Феджіна, який боїться, що хлопець може їх виказати → злодій Сайкс планує пограбувати будинок у Чертсі й на допомогу бере Олівера, який мав пролізти у кватирку й відчинити двері → зчиняється шум, пограбування не вдається → пораненого Олівера злодії кидають у канаві → хлопець доповзає до будинку, у ньому впізнають грабіжника, але надають йому притулок і допомогу → лікар Лосберн рятує хлопця від в’язниці → Олівер живе у місіс Мейлі й рози, прощений та оточений любов’ю → хвороба рози й переживання Олівера → шпигування за хлопцем незнайомців → історія Гаррі та рози → одруження сторожа робітного дому містера Бамбла з наглядачкою місіс Корней → містер Монкс забирає у місіс Бамбл золотий медальйон і золоту обручку, які розкривають таємницю народження Олівера Твіста, та викидає їх → Ненсі зустрічається з розою й розповідає їй про Монкса та Феджіна, про їх підступні наміри проти Олівера → Олівер зустрічається з містером Браунлоу й пояснює своє зникнення → Ной і Шарлотта, прислужники трунаря, тікають до Лондона й потрапляють до злодіїв → Проноза потрапляє до в’язниці → Ной Клейпол за дорученням Феджіна стежить за Ненсі на мосту → Сайкс убиває Ненсі й утікає → містер Браунлоу розмовляє з Монксом, сином давнього друга, який переслідував свого брата Олівера, щоб не ділитися спадщиною, і той під тиском доказів зізнається в злочинних намірах → загибель злочинця Сайкса і його пса → Гаррі, син місіс Мейлі, зрікається розкошів, стає сільським священиком і одружується з розою → злодій Феджін потрапив у в’язницю й був страчений → подружжя Бамбл позбавили посад, і воно зубожіло, дійшовши до того самого робітного дому → роза, яка виявилася тіткою Олівера, узялася за його виховання та створила для нього справжній родинний затишок.

Словникова робота  Слайд № 7

Парафія -тут. адміністративний, а не церковний, як було раніше, район в Англії, створений спеціально для впровадження закону про бідних, прийнятого 1834 р. Згідно з цим законом офіційна допомога біднякам могла здійснюватися тільки через робітний дім, тобто притулок для злидарів, де були заведені справді тюремні порядки.

малих порушників закону про бідних... - Оскільки в законі 1834 р. парафіяльній владі лише у виняткових випадках дозволялося віддавати дітей-сиріт не в робітні доми, а на ферми, де за ними, треба сказати, так само, як і в робітному домі, не було ніякого нагляду, то Діккенс і називає Олівера та інших дітлахів на фермі «малими порушниками закону».

Бідл - найнижчий урядовець в різних англійських уста- [416] новах, який мав стежити тільки за порядком та виконанням розпоряджень начальства. Парафіяльний бідл безконтрольно розпоряджався долею бідняків як у робітному домі, так і за його межами.

Еліксир Даффі - дитяча мікстура від кашлю, названа за Іменем її винахідника. 

 Ньюгетський довідник - шеститомний довідник, у якому публікувалися відомості про ув'язнених у Ньюгетській тюрмі, починаючи з кінця XVIII ст., та біографії найвідоміших злочинців.

Складання гроно на тему «Світогляд Діккенса»

----Поєднання романтизму і реалізму

----Християнське милосердя

----Оптимізм

----стійкість

----віра в щастя

----моральна чистота

----поєднання смішного і жахливого

----дієвість творчості

6. Дослідницька робота в групах

І група

Визначити наявні ознаки авантюрно-пригодницького роману в “Пригодах Олівера Твіста”.

ІІ група

Визначити наявні ознаки “роману-виховання” в “Пригодах Олівера Твіста”.

7.Закріплення набутих знань, умінь та навичок.

1. Прийом «Добери епітет»

Оберіть із запропонованих слова, що характеризували б гуманізм творів Діккенса: утопічний, дієвий, відсторонений, сумнівний, войовничий, усепрощенський, ідилічний. Свій вибір обґрунтуйте.

  1.  Чи є актуальним твір Діккенса в наш час? Які саме проблеми?

Пояснити вислови Ч. Діккенса:

  1.  «Є темні сили на землі,але тим яскравішим здається світло»
  2.  «У кожної людини душа не мусить бути замкнена» 
  3.  «Нам дано життя з неодмінною умовою-хоробро захищати його до останньої хвилини»
  4.  «Любляче серце коштує більше, ніж вся мудрість на землі»
  5.  «найкраща форма ввічливості, незалежно від того, де людина виховувалася –не сунути ніс у чужі справи»
  6.   «Немає на світі обману більшого, ніж самообман»

 

8. Домашнє завдання:         

  1.  Написати есе за висловом Діккенса;
  2.  читати текст твору.

9. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «мікрофон».Продовжте речення:

Ознайомившись із сюжетом твору Діккенса «Пригоди Олівера Твіста», я…


Самоаналіз проведеного уроку.

Тема уроку: Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса «Пригоди Олівера Твіста».  Соціальна дієвість творчості Ч.Діккенса.

Мета уроку:

Освітня: допомогти учням усвідомити зміст твору, його ідейно-художній зміст,суспільну значущість; закріпити знання учнів про письменника; вдосконалювати навички характеристики героя;

Розвиваюча: розвивати навички окреслення та її аргументації; розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових моментів, їх коментування; формувати вміння розмірковувати; розвивати культуру мовлення, вміння робити висновки та узагальнення;

Виховна: виховувати повагу до людей; виховувати гуманістичне світосприйняття, повагу до морально-етичних цінностей людства; продовжити формування позитивного ставлення до думки однокласників (вирішується шляхом регулювання поведінки класу під час усного опитування).

Урок проведений на належному науковому і методичному рівні. При плануванні та проведенні уроку я дотримувалася загальнодидактичних вимог. Тип та структура уроку відповідають його цілям та завданням.

Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої мети. Використані методи та прийоми були ефективними, бо сприяли засвоєнню набутих знань протягом уроку.

Планування та проведення уроку в цілому відповідає логіці навчального процесу. Структурні компоненти уроку визначені із врахуванням психологічних закономірностей засвоєння знань.

Розвиток комунікативної компетенції учнів здійснювався протягом всього уроку, але найбільш яскраво це проявилося в ході обговорення характерних рис Роланда, середньовічного образу лицаря та героя.

Розподіл часу відповідав запланованому у конспекті, був доцільним для кожного етапу уроку та виду діяльності.

При вивченні нового матеріалу використовувалися різні форми організації діяльності учнів, передусім це: робота в класі, самостійна робота з підручником, направлена, насамперед, на розвиток навичок самостійного пошуку і вміння працювати з інформацією.

Урок розпочався з мотивування навчальної діяльності учнів на уроці. В процесі пояснення теми, я задавала певні питання про розуміння терміну «гуманізм» для актуалізації знань учнів.  Була проведена гра «Лови помилку». Я зробила логічний зв'язок між темами, підвела до сприйняття нового матеріалу. Таким чином був заданий певний настрій уроку.

Вивчення нового матеріалу розпочалося із характеристики творчості Чарльза Дікенса, манери писання. Учні висловлювали свої думки, наводили приклади з твору. Після цього вони працювали над логічним ланцюжком, що було своєрідним відображенням подій твору та їх повторним осмисленням. Обговорився світогляд письменника, шляхом складання певного «грона», а на закріплення була проведена робота в групах.  Таким чином я підсумувала знання та розуміння учнями пройденого матеріалу. 

Наприкінці уроку учні підвели підсумки. Узагальнили та систематизували інформацію про те, що нового дізналися на уроці, написали тести перевірки знань. Домашнє завдання було пояснено та унаочнено. Також учні сказали, що найбільше сподобалося на уроці, які форми роботи та методи. Це були активні та інтерактивні методи навчання.

Клас проявив активність під час проведенню уроку. Практично всі були задіяні і відповідали на поставлені мною запитання, звернені як до класу, так і до окремого учня.

Підпис студента.

Оцінка та підпис вчителя.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

74173. Состав и строение пород карбона Подмосковья Восточно-Европейской платформ 3.47 KB
  Нижний отдел представлен загипсованными глинами турнейского яруса с маломощными прослоями бурых углей и известняков затем песками песчаниками и глинами визейского возраста с отдельными пластами известняка а также пластами бурого угля и наконец карбонатными породами известняками и доломитами и глинами намюрского яруса общей мощностью до 100 м на севере области и до 250 м на юге. Средний отдел карбона слагают в Подмосковье осадки московского яруса представленные также карбонатноглинистой толщей и подразделяющиеся на четыре горизонта....
74174. СОСТАВ И СТРОЕНИЕ ПОРОД АРХЕЯ И РАННЕГО ПРОТЕРОЗОЯ СИБИРСКОЙ ПЛАТФОРМЫ 10.96 KB
  Докембрийская Сибирская платформа занимает пространство между реками Енисей и Лена. Породы архея и протерозоя слагающие фундамент платформы имеют выходы в пределах Алданского щита Анабарского массива Байкальской складчатой зоны Енисейского массива и Туруханского поднятия.
74175. Состав и строение пород палеозоя Тимано-Печорской области байкалид 17.88 KB
  Отложения нижнего-среднего ордовика представлены базальной (в основании лежащей) терригенной (обломочный материал, образованный в результате выветривания, эрозии и денудации) формацией, сменяемой карбонатами верхнего ордовика, силура и нижнего девона.
74176. Полезные ископаемые Восточно-Европейской платформы (нефтегазоносные месторождения) 13.69 KB
  Восточно-Европейская платформа (Русская платформа) - один из крупнейших, относительно устойчивых участков континентальной земной коры, относящийся к числу древних (дорифейских) платформ. Европы, от Скандинавских гор до Урала и от Баренцева до Черного и Каспийского морей
74177. Полезные ископаемые Алтае-Саянской области каледонид 3.06 KB
  Ведущие полезные ископаемые: руды железа полиметаллов редких металлов марганца уголь асбест фосфориты и бокситы поваренная соль. Полезные ископаемые Западного Саяна: железные и меднокобальтовых руды золото никель хром свинец цинк молибден и асбест. Полезные ископаемые ЮгоВосточной Тувы: медь тантал ниобий и другие металлы.
74180. Понятие о фациях и фациальном анализе. Дайте характеристику вещественного состава фаций (морских, континентальных, переходных) 86.67 KB
  Дайте характеристику вещественного состава фаций морских континентальных переходных Фация – комплекс отложений возникших в определённых физикогеографических условиях и характеризующихся специфическим набором пород и зключённых в них органических остатков. Распределение фаций по площади отражает морфологию рельефа поверхности осадконакопления древнего бассейна. преобладание глинистых известковисто-глинистых и известковых отложений присутствие последних отличает батиаль от более глубоководных фаций развитие массивных текстур в...
74181. Метод комплексного анализа 2.51 KB
  Метод комплексного анализа. В чем его суть Метод комплексного анализа – один из методов определения относительного геологического возраста пород. Метод комплексного анализа заключается в распределении всех окаменелостей в разрезах установлении смены комплексов и прослеживании выделенных комплексов от одного комплекса другому. Данный метод учитывает результаты изучения всех окаменелостей найденных в слое а не отдельных иногда случайно выбранных видов и родов.