82608

У царстві тварин

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Ознайомити учнів із різноманітним світом тварин; формувати поняття комахи птахи звірі уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками; розвивати спостережливість увагу пам’ять уміння порівнювати; виховувати любов і бережне ставлення до тварин уміння бачити у природі найкрасивіше.

Украинкский

2015-02-28

159.5 KB

0 чел.

Урок з курсу «Я і Україна», 2 клас

 Тема. У царстві тварин

Мета.  Ознайомити учнів із різноманітним світом тварин; формувати поняття „комахи", „птахи", „звірі", уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками; розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, уміння порівнювати; виховувати любов і бережне ставлення до тварин, уміння бачити у природі найкрасивіше.

Обладнання: ілюстрації тварин,планети Земля, комахи розрізані на пазли (бджола, комар, сонечко, джміль, муха, метелик),презентація «У царстві тварин»,  відеоматеріал: «Вигодовування тварин материнським молоком»; підручник «Я і Україна», Бібік Н. М., Коваль Н. С., 2 клас, К. 2003 р.

Конкретизовані навчальні цілі уроку

Когнітивні рівні

Конкретизовані навчальні цілі

Перелік завдань – запитань, які забезпечують досягнення конкретизованих цілей

Навчально-методичне забезпечення

Знання

Визначає, які предмети належать до живої природи;

називає, які царства належать до «Живих організмів»;

дає самостійно відповіді на тестові завдання, вибирає правильні відповіді;

Інтерактивна технологія «Показ».

Розгляд таблиці

Тестові завдання.

Самоперевірка

Ілюстрації малюнків

Таблиця

Тестові картки

Розуміння

тлумачення лексичного значення слів;

пояснює значення слова «комахи», «птахи», «тварини - ссавці»;

розрізняє кожну групу тварин;

пізнає значення тварин, як живих організмів;

порівнює  значення слів «перелітні і зимуючі птахи»;

пояснює  з яких частин складається комаха;

Дібрати пояснення до слова «тварини», «царство тварин».

Загадки

Демонстрація відео «Ссавці»

Прочитайте статтю

«Тварини»(с.32)

Самостійна робота в зошиті (с.8)

Гра «Перелітні і зимуючі птахи».

Гра «склади пазли і дізнайся, яка комаха»

Тематичний словник

Мультимедійний проектор

Мультимедійний проектор

Підручник «Я і Україна»

Зошит з предмету

Малюнки птахів

Пазли

Застосування

моделює ланцюги живлення тварин;  

використовує набуті знання на практиці у спілкуванні з тваринами;

Робота в групі. Створити ланцюг живлення.

-Що об’єднує тварин в одну групу?

- Чи бачили ви як вигодовують тварини своїх малят?

Малюнки предметів для ланцюга живлення

Мультимедійний проектор

Аналіз

аналізує ознаки пристосування тварин до умов навколишнього середовища;

Робота в групах.

Малюнки тварин

Синтез

характеризує ознаки тварин, відмінність їх  з іншими;

складає прислів’я з «розсипанок», діалог;

Скласти розповідь з елементами опису про мураху.

Робота в парах.

Утвори прислів’я

Малюнок мурахи

«Розсипанки» зі словами з прислів’їв».

Рольова гра

Оцінювання

Висловлює оцінні судження щодо тварин у природі.

Піклуйтесь про тварин. Відчувайте себе справжніми господарями на планеті - Земля.

Вислів на моніторі

                                                                     Хід уроку:

І. Організація класу. (1хв)

 Добрий день всі, у кого хороший настрій!

 Здрастуйте всі, хто добрий і справедливий!

Доброго здоров'я тим, у кого сьогодні поганий настрій!

Вітаю всіх, хто прийшов сьогодні до нас на урок!

    Діти, для того, щоб ми активно працювали на уроці, здобували нові знання, на дошці розміщено план уроку, за яким ми будемо працювати.

   Він складається зі сторінок.

1.Хвилинка календаря.

2.Тестова перевірка.

3. Царство тварин.

4. Комахи.

5. Птахи.

6.Звірі (дикі і свійські)

7.Умови проживання тварин.

8. Робота в групах.

ІІ. Актуалізація набутих знань.(5хв)

Перша сторінка нашого плану –

1. Хвилинка календаря(2хв)

А зараз послухайте, будь ласка, вірш «Дивосвіт»,читає учениця.

Дивосвіт, дивосвіт

Хто придумав оцей світ?

Землю красну таку

У зеленому вінку

Всі ці квіти і ліси,

І пташині голоси?

Ліс і річка, і поля –

Це ж усе моя Земля!

                                                Л.Забашта

     З цього вірша ми дізналися, що ж то за дивосвіт – наша Земля. (слайд 2)

– За вікном пора року – осінь, яка вирішила перевірити, наскільки ви були спостережливими. (Синоптик повідомляє).

Робота в зошиті с. 46. (Запис дати уроку, стан неба, опади, вітер, температура)

 Всі живі організми  вчені поділили на 5 царств.    Ми уже з вами ознайомились з Царством природи – рослини.

                    Рослини                          Тварини                    Гриби

                                                 Живі організми

                       Віруси                                                              Дроб'янки

2. Друга сторінка нашого плану

Тестова перевірка (3хв)

     1.Царство рослин поділяється на:

           а) дерева, кущі, трави;

           б) дерева, кущ смородини, трави;

           в) дерево дуб, кущі, трави.

     2. Які органи мають рослини?

            а) корінь, стебло, стовбур;

            б) корінь, стебло, листя, квітки, плоди з насінням;

            в) стебло, листя, квітки.

   3. Трав’янисті рослини мають:

           а) тверді, соковиті зелені стебла;

           б) м’які, сухі стебла;

           в) м’які, соковиті зелені стебла.

  4. Що дають рослини?

           а) кисень, воду, їжу;

           б) кисень,  їжу, ліки;

           в) воду, їжу, ліки.

  5. Що утворюється на дереві з кожної квітки?

            а) зовсім нічого не утворюється;

            б) плід без насіння;

            в) плід з насінням;

   6. Що виготовляють з рослин?

           а) будівельні матеріали, тканину, ліки, продукти харчування;

           б) тканину, портфель, олівці, ручки;

           в) зошити, будинки, ліки.

    1 а; 2 б;3 в; 4 б; 5 в; 6  а;

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (17хв)

ьогодні на уроці ми поговоримо про наш рідний дім.

„Це там, де я народився і живу?! - спитаєте ви.

„Це там, де народилося і живе все людство" - відповім вам я.

Озирнімося - довкола шепоче листя, хвилюються гілки дерев, здалеку долинає пташиний спів.

   Куди не кинь оком - усюди вирує життя. Саме тому нашу Землю називають живою планетою.  

-Хто проживає на нашій великій планеті?

       У світі є велика різноманітність всіх видів тварин. На Землі живуть близько 2 млн. тварин, а в Україні - більше 50 тисяч видів. І сьогодні ми почнемо населяти цю планету тваринами.

     3.  Отже, діти, тема нашого уроку і наступний план нашого уроку - „Царство тварин".

Тварини - це поняття загальне, конкретне, збірне чи абстрактне? (загальне)(1хв)

Комахи                                                     Птахи                                      Звірі (ссавці)

                       

                                                                 Тварини

      

Риби                 Земноводні        Плазуни     Павуки    Раки          Молюски      Черви

Наступний план нашого уроку

4.Знакомство з комахами.(4хв)

а) загадка;(1хв)

Шість лапок вони мають,

Стрибають, повзають, літають.

Вправно мед смачний збирають,

Нам рослини запиляють.

-Як одним словом назвати цих тварин?

Цих тварин називають комахами.

б) робота за підручником;(1хв)

- А зараз в підручнику на с. 32 в II абзаці прочитайте і скажіть, які тварини відносяться до комах. Цих тварин будемо населяти на нашу Землю. (муха, бджола, сонечко, метелик).

в) будова комах; (діти об’єднаються у групи.)(2хв)

Кількість комах на Землі визначається цифрою із 18 нулями, тобто мільярдом мільярдів.

Допоможіть скласти тваринку із пазлів і дізнаєтесь, з яких частин складається тіло комах.

-Хто утворився?(муха, бджола, сонечко, метелик,комар, джміль).

-З яких частин складається тіло комах? (З голови, грудей, черевця).

-Давайте перевіримо кількість лапок.

-То ж яку особливість мають комахи? (6 лапок).(слайд 3)

-Скільки лапок матимуть дві такі  комахи? (12)

Наступний план нашого уроку

   5.  Знакомство з птахами.(4хв)

Познайомимось з іншими травинками і теж спробуємо назвати їх одним словом.

а) загадка;(1хв)

Тільки зійшло ясне сонечко,

Прилетіли гості до віконечка.

Дзьоб міцний вони мають,

Гарно крилами махають.

Пір'ячко яскраве переливається,

Щебетом все довкола наповняється.

-Як назвати одним словом цих тварин? (птахи)

б) Розповідь учителя. (1хв)

    Світ птахів дуже цікавий і різноманітний. Є птахи великі (до 2 метрів) і малі (2 грами). Одні живуть у лісу, другі – тільки в степу. (слайд 4) Одні живляться рибою, інші – комахами. Одні в’ють собі  гнізда, інші – поселяються в дуплах. (слайд 5) Одні птахи отримали свої назви через голос, другі – завдяки забарвленню, треті – через відповідну поведінку. Є серед них хижаки, які поїдають тварин та інших птахів, а є, які живляться тільки рослинною їжею -  ягодами і насінням. (слайд 6)

б) робота за малюнками (ластівка, ворона, синичка, дятел, снігур, горобець);

Подивіться на дошку і назвіть пташок, які вам відомі. А ми продовжимо населяти нашу планету.(прикріплюються до планети – Земля на дошці)

- На які групи поділяють пташок? (перелітні і зимуючі)

в) Гра «Перелітні, зимуючі птахи»(2хв)

Учитель показує картинку із зображенням птаха. Учні говорять, який це птах.  Діти відповідають жестами: зимуючий – плескають в долоньки, перелітній – махають руками, наче крильцями.

-Як вони відлітають у теплі краї? (великими зграями, качки – прямою шеренгою, гуси – вервечкою, а журавлі – довжелезним кутом, або ключем)

-Чим вкрите тіло птахів? (пір’ям)(слайд 7)

-Яку користь приносять птахи у природі? (поїдають шкідників, милують око, співом тощо)

-А зараз наступний план нашого уроку

Фізкультхвилинка (2хв)

6.Знайомство із звірами(6хв)

 

а) загадка;(слайд8,9)(2хв)

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий май хвіст,
Як намисто оченята…
Хто це? Спробуй  відгадати.

б)загадки про тварин;(слайд 10,11)

Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дед кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну.

-Як назвати їх одним словом? (тварини)

Цих тварин називають звірі.

-Чим вкрите їхнє тіло? (шерстю)(слайд 12)

  -Але є ще одна ознака, за якою ці тварини об'єднуються в групу звірі (ссавці) Дізнаєтесь тоді, коли переглянете відео.

в)  (Демонстрація відео, як мами годують своїх малят молоком) (2хв)

- Що об'єднує цих тварин в одну групу? (Всі звірі вигодовуються своїх малят молоком)

А зараз настав час заселити нашу планету звірами. Ви мені допоможіть: я буду розселяти, а ви - їх називати. (Зайчик, корова, собака, лисиця).

г) Дикі і свійські тварини.(1хв)

Ось і заселили ми нашу планету тваринами. Тут проживають і дикі, і свійські тваринки.

Давайте пригадаємо, які це дикі і свійські тваринки?

7.Умови проживання(1хв)

а)загадка;

Відгадайте загадку, що найважливіше для життя та існування кожної тваринки.

Золота куля по небу пливе,

Світло й тепло всім нам дає.

Де пригріє промінець - Виростає корінець.

Сприяє розвитку живому

І життя дає усьому. (Сонце) (Прикріплюю на дошці сонце).

-Що ще потрібно тваринам для життя? (вода і їжа) (слайд 13)

IV. Закріплення вивченого матеріалу.(14хв)

1. Самостійна робота за зошитом с. 8.(2хв)

- А зараз спробуємо з'ясувати, хто з вас добре зрозумів тему уроку.

- Доберіть назви тварин до кожної групи в зошиті на с.8

- Яку ознаку мають птахи; звірі; комахи?

- На землі є ще риби, земноводні, плазуни, раки, молюски, черви.(слайди 14,15,16,17,18,19,20)  По одному видові прикріплюємо на нашу планету Земля. (1хв)

2. Робота в парах

       Скласти прислів’я з «розсипанок» і сказати до якої групи належить дана тварина.(3хв)

Корові не тяжкі свої роги, а матері - свої діти.

За двома зайцями не гонись, бо й одного не піймаєш.

Зробив так, що й комар носа не підточить.

Легше рибу з'їсти, як піймати.

Вовка ноги годують.

Ранні пташки воду п’ють, а пізні слізки ллють.               

3. Робота в групах. (8хв)

1 група: Описати тваринку. (Заєць)

2 група: Скласти розповідь про мурашку, підібрати заголовок.

3 група: Доповнити вірш Т. Г. Шевченка «Не щебече соловейко»  

       римою.

Не щебече соловейко,

Не кує __________.(зозуля)

Весна швидко пролетіла,

І літо ___________. (минуло)

Гай зелений вже __________, (жовтіє)

Листя опадає,

Мина тепло, мина добро,

Холод ____________.(наступає)

4 група:Створити ланцюжок живлення.

Заєць, жито, лисиця. (жито, заєць, лисиця)

          

5 група: Діалог «Горобчик і синичка»

6 група: Інсценізація казки «Вовк і семеро козенят» за підручником О. Я. Савченко «Читанка»2 клас, с.53 –54, Ч. 1,Київ «Освіта»2010 р.   

V. Підсумок уроку (2хв)

- Ось так ви познайомились ближче з нашою рідною домівкою. Звичайно, про неї можна розказувати ще багато чого цікавого, та це вже на наступних уроках.

-І не забувайте, любі, що кожна людина щаслива по-справжньому тільки тоді, коли вона любить свій дім, дбає про порядок у ньому, піклується про тих, хто живе поруч.Дуже багато казок написано про тварин.(слайд 21)

- З якими ми вже познайомились, назвіть їх?

 ( Учні читають уривок на моніторі )

Ми люди, тож мусимо жити у згоді,

Любить, берегти все живе у природі,

      Щоб вдячно промовити знову і знову – 

О, Земле, велична, о, Земле, чудова! (слайд 22)

- Будьте і ви завжди щасливими у нашому багатому домі - на планеті Земля. Відчуйте себе в ньому справжніми господарями піклуйтеся про нього.

VI.Домашнє завдання с. 32-37 (переказувати), зошит с. 9(слайд 23)(1хв)

  * Підібрати вірш про тваринку.

   *  Підготувати цікаву інформацію про тварини.

     * Намалювати улюблену тваринку і скласти вірш.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81422. Конформация пептидных цепей в белках (вторичная и третичная структуры). Слабые внутримолекулярные взаимодействия в пептидной цепи; дисульфидные связи 108.54 KB
  Слабые внутримолекулярные взаимодействия в пептидной цепи; дисульфидные связи. βлисты складчатые слои несколько зигзагообразных полипептидных цепей в которых водородные связи образуются между относительно удалёнными друг от друга 0347 нм на аминокислотный остаток в первичной структуре аминокислотами или разными цепями белка а не близко расположенными как имеет место в αспирали. Стабильность вторичной структуры обеспечивается в основном водородными связями определенный вклад вносят и главновалентные связи – пептидные и...
81423. Основы функционирования белков. Активный центр белков и его специфическое взаимодействие с лигандом как основа биологической функции всех белков. Комплементарность взаимодействия молекул белка с лигандом. Обратимость связывания 102.95 KB
  Активный центр белков и его специфическое взаимодействие с лигандом как основа биологической функции всех белков. Каждый индивидуальный белок имеющий уникальную первичную структуру и конформацию обладает и уникальной функцией отличающей его от остальных белков. Набор индивидуальных белков выполняет в клетке множество разнообразных и сложных функций.
81424. Доменная структура и её роль в функционировании белков. Яды и лекарства как ингибиторы белков 106.19 KB
  Яды и лекарства как ингибиторы белков. Некоторые яды попадая в организм человека прочно связываются с определёнными белками ингибируют их и тем самым вызывают нарушения биологических функций. Так лекарства назначаемые в дозах больших чем терапевтические могут действовать как яды т. вызывать серьёзные нарушения обмена веществ и функций организма а яды в микродозах часто используют как лекарственные препараты.
81425. Четвертичная структура белков. Особенности строения и функционирования олигомерных белков на примере гемсодержащего белка - гемоглобина 104.92 KB
  Особенности строения и функционирования олигомерных белков на примере гемсодержащего белка гемоглобина. В частности молекула гемоглобина состоит из двух одинаковых α и двух βполипептидных цепей т. Молекула гемоглобина содержит четыре полипептидные цепи каждая из которых окружает группу гема – пигмента придающего крови ее характерный красный цвет. Простетическая группа нековалентно связана с гидрофобной впадиной молекулы гемоглобина.
81426. Лабильность пространственной структуры белков и их денатурация. Факторы, вызывающие денатурацию 100.13 KB
  Под лабильностью пространственной структуры белка понимают способность структуры белковой молекулы претерпевать конформационные изменения под действием различных физикохимических факторов. Под денатурацией следует понимать нарушение общего плана уникальной структуры нативной молекулы белка преимущественно ее третичной структуры приводящее к потере характерных для нее свойств растворимость электрофоретическая подвижность биологическая активность и т. При непродолжительном действии и быстром удалении денатурирующих агентов возможна...
81427. Шапероны - класс белков, защищающий другие белки от денатурации в условиях клетки и облегчающий формирование их нативной конформации 105.78 KB
  Шаперо́ны (англ. chaperones) — класс белков, главная функция которых состоит в восстановлении правильной третичной структуры повреждённых белков, а также образование и диссоциация белковых комплексов. Термин «молекулярный шаперон» впервые был использован в работе Ласкей и других при описании ядерного белка нуклеоплазмина
81428. Многообразие белков. Глобулярные и фибриллярные белки, простые и сложные. Классификация белков по их биологическим функциям и по семействам: (сериновые протеазы, иммуноглобулины) 106.76 KB
  Глобулярные и фибриллярные белки простые и сложные. Так белки можно классифицировать: по форме молекул глобулярные или фибриллярные; по молекулярной массе низкомолекулярные высокомолекулярные и др.; по химическому строению наличие или отсутствие небелковой части; по выполняемым функциям транспортные защитные структурные белки и др.; по локализации в организме белки крови печени сердца и др.
81429. Иммуноглобулины, особенности строения, избирательность взаимодействия с антигеном. Многообразие антигенсвязывающих участков Н- и L-цепей. Классы иммуноглобулинов, особенности строения и функционирования 108.05 KB
  Домены тяжёлых цепей IgG имеют гомологичное строение с доменами лёгких цепей. Специфичность пути разрушения комплекса антигенантитело зависит от класса антител которых существует 5 типов: Ig IgD IgE IgG IgM. Созревающие Влимфоциты синтезируют мономерные бивалентные молекулы IgM по структуре похожие на рассматриваемые выше IgG которые встраиваются в плазматическую мембрану клеток и играют роль первых антигенраспознающих рецепторов. В количественном отношении IgG доминируют в крови и составляют около 75 от общего количества этих...
81430. Физико-химические свойства белков. Молекулярный вес, размеры и форма, растворимость, ионизация, гидратация 103.82 KB
  Молекулярный вес размеры и форма растворимость ионизация гидратация Индивидуальные белки различаются по своим физикохимическим свойствам: форме молекул молекулярной массе суммарному заряду молекулы соотношению полярных и неполярных групп на поверхности нативной молекулы белка растворимости белков а также степени устойчивости к воздействию денатурирующих агентов. Различия белков по молекулярной массе. Молекулярная масса белка зависит от количества аминокислотных остатков в полипептидной цепи а для олигомерных белков и от...