82611

Тема. Океани Землі. Рослинний і тваринний світ океанів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Предметні компетентності: формувати уявлення учнів про океани землівчити школярів працювати з географічною картою вдосконалювати навички порівнювати поняття за певними ознаками розвивати вміння дітей аналізувати обґрунтовувати свою позицію виховувати у школярів турботливе ставлення до природи.

Украинкский

2015-02-28

301.5 KB

7 чел.

Коба Наталія Яківна,

вчитель початкових класів,

Уманська міська гімназія

Уманської міської ради

Черкаської області

Урок з курсу

«Я і Україна. Природознавство»

4 клас

Тема. Океани Землі.

Рослинний і тваринний світ океанів.

Мета:

ключові компетентності: формувати компетентність вміння вчитися (визначати мету, планувати свої дії, оцінювати результати своєї роботи);

загальнокультурну компетентність (вміти будувати взаємні стосунки на партнерській основі);

здоров’язберігаючу компетентність (взаємозв’язок організму людини з природним оточенням);

громадянську компетентність (здатність екологічно мислити);

соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати у групі, проявляти ініціативу, уміти брати на себе відповідальність).

Предметні компетентності: формувати уявлення учнів про океани землі,вчити школярів працювати з географічною картою, вдосконалювати навички порівнювати поняття за певними ознаками, розвивати вміння дітей аналізувати, обґрунтовувати свою позицію, виховувати у школярів турботливе ставлення до природи.

Обладнання: комп’ютерне програмне забезпечення, енциклопедія «Тварини планети», книги «Вікно у дивосвіт», «Земля та океани»,

відеофільм «Океани Землі».

Хід уроку

  1.  Організація класу.
    1.  Повідомлення синоптика.
      1.  Повторення вивченого матеріалу.
  2.  Фронтальне опитування. Робота з фізичною картою.
  •  Що таке материки? Скільки їх на землі?
  •  Яку частину Землі займає суша?

Показати материки на карті світу.

  1.  Повідомлення учнів про природу материків. Стисло.
  2.  Тести (з програмного забезпечення)
  3.  Материки – це великі ділянки суходолу, оточені водою:

а)З трьох сторін;

б)З усіх сторін;

в)З двох сторін.

  1.  Материків на землі:

а)6;
б)5;

в)7.

  1.  Материки відрізняються між собою:

а)Лише за розмірами;

б)За розмірами, формами земної поверхні, природою;

в)Лише за формами земної поверхні.

  1.  Найбільший материк на землі:

а)Південна Америка;

б)Австралія;

в)Євразія.

  1.  Євразія займає:

а)1/5 всієї суші;

б)2/3 частини всієї суші;

в)6/7 частини всієї суші.

  1.  Теплових поясів на території Євразії:

а)3;

б)2;

в)4.

  1.  Найбільший в світі тропічні ліси ростуть на берегах:

а)Нілу;

б)Амазонки;

в)Дніпра.

  1.  Мотивація навчальної діяльності.
  •  Чого ви очікуєте від вивчення нової теми?
    1.  Вивчення нового матеріалу.
  1.  Бесіда
  •  Діти, чому нашу планету називають блакитною планетою?
  •  Як ви думаєте, що впливає на погоду на Землі?
  •  Які продукти в світі вважаються найкориснішими для організму людини?

На всі ці питання ми дамо відповідь, вивчивши тему «Океани Землі».

  1.  Ознайомлення з таблицею.

Що ми знаємо ?

Що ми хочемо дізнатися?

70% суші займає вода.

Яклюдинавикористовуєприроду

океанів?

Є 4 океани:

Як океани впливають на погоду на Землі?

Тихий, Атлантичний

Який тваринний і рослинний світ океанів?

Індійський, Північний Льодовитий

Що таке Гольфстрім?

  •  Що вам відомо про слово «океан» з уроків української мови? Складіть речення з цим словом.
  •  Чи знаєте ви яку площу займає кожен з океанів?

Математична розминка.

100,40т -  824,3 = 179,7 млн. кв. км – Тихий

10000 - 6,64 = 93,36 млн. кв. км – Атлантичний

299,6 : 4 = 74,9 млн. кв. км – Індійський

104,8 : 8 = 13,1 млн. кв. км – Північний Льодовитий  

  1.  Використання програмного забезпечення.

Матеріал для вчителя.

Світовий океан займає майже 70% поверхні нашої планети. Він впливає на клімат, визначає погоду на Землі. Водорості та інші рослини океану виділяють до атмосфери половину кисню усього об’єму Землі. Океан зберігає тепло планети, регулює температуру води в морях і на суші. Людина використовує в їжу морепродукти, в господарстві різноманітні будівельні матеріали і корисні копалини.

  1.  Робота з підручником: ст.. 99. Вибрати те, що не було зазначено в комп’ютерній програмі.
  2.  Історичні довідки про подорож Магеллана. Звідки походить назва Атлантичний океан.

Океан названий на честь атлантів – титанів, що за давньогрецьким міфом тримають на своїх плечах небо.

Фізкультхвилинка.

  1.  Вивчення матеріалу про океани.
  2.  Використання програмного забезпечення.

Робота з географічною картою.

В тихому океані є найглибша западина – Маріанський жолоб – 11022 м. також в Тихому океані є великий Бар’єрний риф.

В Атлантичному океані проходить велика тепла течія Гольфстрім, яка обумовлює теплий вологий клімат у Великій Британії і Скандинавії.

  1.  Робота в зошитах з друкованою основою. На контурних

картах написати назви океанів.

  1.  Презентація учнями проектів «Океани Землі». Робота в групах


резентація учнями відеофільму «Природа океанів».

Такий вигляд має наша Земля з космосу. 70% поверхні вкрито водою.

Це 1000000000 метрів кубічних.

Що ви відчуваєте дивлячись на ці кадри?Чого ви бажаєте?Чи хотіли б ви в цей час бути в океані або на березі океану?

Ми відправляємося у подорож океанами на чудовому вітрильнику.

Ось ми побачили косатку.

Косатка – тварина із сімейства дельфінів. Дихає легенями. Хижак. Ніяка тварина, навіть величезний синій кит не втримає атаки цього монстра.

Хто цей мешканець Тихого океану?Це ігуана – морська ящірка. Ігуани мекають на островах Галапагосу. В основному живуть на суші, про те їжу добувають у воді, відшукуючи водорості.

Шкіряста черепаха – найважча, відомі екземпляри масою 950 кг.

Найбільше полюбляє медуз, але інколи харчується і рибою, молюсками.

Медузи бувають діаметром до 2 м. і живуть в північних частинах Тихого, Атлантичного океанів.

Дельфіни дихають легенями тому часто з води вистрибують на поверхню. Це надзвичайно розумна тварина, рухлива (до 40км/год – швидкість руху. У цих тварин прекрасний слух. Можуть копіювати слова, фрази людської мови.

Атлантичний океан. В ньому мешкає електричний скат, який генерує електричний струм. Ним вражає свою здобич, або людину, яка підпливає близько до нього.

Восьминіг живе на кам’яному дні атлантичного океану, полює на крабів, молюсків. Вченні довели, що він може розрізняти кольори і форми.

Котики взимку живуть у воді, влітку – на березі. Люблять побавитись у воді. А ось ще одні ластоногі – це тюлені.

Кит – горбач одна з найбільших у світі тварин. Цей кит гарний акробат.

Виплигує з води на висоту триповерхового будинку, крутить сальто.

Синій кит з дитинчатами. Найбільша у світі тварина. Довжина тіла 30 м(це приблизно 2 залізничних вагони) і масою до 170 т (як 2,5 тис. чоловік ). Живляться кити крілем (дрібними раками). Кожен день потребує 4 т їжі.

Птахи. Над неозорим океаном ширяють альбатроси, розмах крил яких 3 м . Баклани люблять поживитися крабам.

Їжаки живуть в глибинах океану. Їх називають голкошкірими. Тіло їхнє вкрито голкам, довжиною понад 30 см. Поранення голкою викликає сильний біль, може виникнути параліч.

Морська зірка – родич морських їжаків. Зірки можуть мати до 40 промінців.

Акули весь час рухаються, тому що в них немає плавального міхура. Вони чудово бачать у сутінках. Це риба – хижак.

Пісні китів – горбачів.

Чи знаєте ви що кити вміють співати, особливо в шлюбний період. Вони збираються ось такими табунами і звучить хор.

Тунець – важлива промислова риба.

Тигрова акула завдовжки 6 м, має величезну пащу з трикутними зубами. Нападає на будь яких тварин .

Айсберги.

Діти що це? Де є айсберги?

Ми в Індійському океані. Рослинний і тваринний світ схожий з Атлантичним. Це 3й за розмірами океан.

Пінгвіни мешкають біля берегів Антарктиди. Є пінгвіни Аделі, імператорські. Пінгвіни в воді напрочуд повороткі. Швидко вистрибують на кригу і стають неповороткими. Цікаво, що самки пінгвінів залишають яйце самцям, які зігрівають його на лапах, накривши складками власного тіла, впродовж 2-4 місяців. За цей час  нічого не їдять, втрачаючи в масі 50%. А самочки тим часом плавають в океані і ловлять рибу. Повертаються до самців, які вже їх чекають з малятами. Мами годують малюків напівперетравленою рибою.

Із південної півкулі вирушимо в північну, в найменший океан – Північний Льодовитий.

Білий ведмідь – мешканець цього океану. Добре пересувається по кризі, чудово плавають і пірнають у пошуках здобичі – тюленів, риби. Ці тварини масою до 1000 кг можуть бігати зі швидкістю 40 км/год.

Нарвали  - арктичні дельфіни зі спіральним бивнем. Це несправжній зуб. Його довжина сягає 2м. цим зубом тварина пробиває кригу, щоб випірнути на поверхню і ковтнути повітря.

Моржі здатні змінювати своє забарвлення. У воді – світло-коричневого кольору навіть білого, а на суші морж стає червоно бурим. Бивнями прорубують в кризі ополонки, б’ються із суперниками, ворогами.

Велич Арктики.

Зображення ведмежати з мамою. Погляньте на це маля. Воно вперше після зими вийшло з мамою на світло. Зачудовано дивиться навкруги. Який прекрасний цей білий світ. І сам він весь білий. Лише чорні очі та чорний ніс серед білого кольору.

Матуся ведмежати за зиму втратила половину своєї маси. Малят вона годувала молоком. Тепер пора вирушати у пошуках їжі більш поживної і навчити дитя полювати на здобич.

Сміття

Що це за страхіття? Так – це сміття, яке на жаль тоннами потрапляє в моря і океани, забруднює водні простори. Крім сміття величезні нафтові плями в наслідок аварій на нафтових свердловинах покривають океанські простори. Гинуть рослини, тварини. Нам людям потрібно задуматися як зберегти цей чудовий світ.

Що саме потрібно зробити для збереження природи?

Не засмічувати землю і води, використовувати енергозберігаючі ресурси;

Вивчати рослинний і тваринний світ, призупинити знищення тварин. Адже багато з них занесено до Червоної книги.

Підводячи підсумок уроку зіграємо в гру «Продовж речення».

Світовий океан….

Великий бар’єрний риф розташований в… (тихому океані)

Гольфстрім -  це … (тепла течія Атлантичного океану).

Люди повинні … (зберегти природу)

Підсумок уроку.

Діти, що ви дізналися нового про океани?

Океани впливають на погоду;

Збагачують повітря киснем;

Зігрівають планету.

Люди використовують в їжу морепродукти; у господарській діяльності – корисні копалини.

Чудовим для здоров’я є відпочинок на узбережжі морів, які є частинами океанів.

Чи знаєте ви, що Україна омивається водами Чорного і азовських морів, які належіть до басейну  Атлантичного океану. Води океанів є чудовими і дешевими шляхами транспортного з’єднання між материками.

Домашнє завдання.

Робота з підручником с. 100-101 повторити;

дати відповіді на запитання;

Підготувати розповідь про кольорові моря.

Література:

[1.Байбара Т. , Бібік Н.  Я і Україна. Підручник для 4 кл. , К., видавництво «Форум» -  2004                                              с. 92

2.Діптан  Н.  Я і Україна . Розробки уроків. Х., Видавництво «Ранок»- 2009                                                                       -с. 211 – 212

3.Лазьє Крістіан. Таємниці природи . К., видавництво «Махаон – Україна» -  2004                                                                     -с.42

4.Райлі Пітер. Земля та океани. К., видавництво «Перо»    -с.44, 56,               

                                                                                         60,  61, 62, 63. ]  

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25216. Теорія і факт в науковому пізнанні 31.5 KB
  В сучасній епістемології можна виділити дві точки зору на співвідношення теорії та факту. Фактуалізм. В фактуалістському тлумаченні факти поглинають теорію. Це є лінгвістичний компонент факту.
25217. Кант і Гегель про джерело діалектичних суперечностей 30 KB
  Причина – поняття абсолютного нескінченного належить світу речей в собі теза застосовується до світу досвіду де наявне лише скінченне обумовлене та скінчене. В діалектиці Гегеля поняття антиномії було перетворене в поняття протирічча що синтетично вирішується. Гегель намагався показати що походження багатоманітного з єдиного може бути предм етом раціонального пізнання інтрументом якогоє логічне мислення основною формою поняття. Оскільки поняття з сомого початку є тотожністю протилежностей то саморозвитток поняття підкоряється...
25218. Інтенціональність як універсальна характеристика свідомості 22.5 KB
  Інтенціональність як універсальна характеристика свідомості Інтенціональність означає напруженість спрямованість. Інтенційність традиційно вважається характеристикою свідомості. Інтенційність підкреслює цілісність свідомості. Не буває свідомості самої по собі.
25219. Типологія знання. Особливості наукового пізнання 25 KB
  Особливості наукового пізнання. Знання – форма духовного засвоєння результатів пізнання процесу відображення дійсності що характеризується усвідомленням їх істинності. Рефлексія – відображення термін для позначення такої риси людського пізнання як дослідження самого пізнавального акту діяльності самопізнання що дає змогу розкрити специфіку духовного світу людини. пізнання наук.
25220. Поняття розсудку та розуму в філософії Канта 27.5 KB
  Поняття розсудку та розуму в філософії Канта Вчення про розсудок і розсум Кант викладає в €œКритиці чистого розуму € в частині €œтрансцендентальна логіка€. Проблема розсуду розглядається Кантом в розділі трансцендентальна аналітика а розуму – в трансцендентальній діалектиці. Хоча чуттєвість і мислення зовсім різні пізнавальні здібності проте знання може виникнути тільки завдяки поєднанню чуттєвості і розуму. Поняття розуму – трансцендентальні ідеї.
25221. САМОСВІДОМІСТЬ 37.5 KB
  Відокремлюючи сутності від даностей за допомогою мислення у східній традиції відстороняючись від миру Я у розумінні простраивает суб'єктивне відношення до предмета іншому й собі як рефлексирование переінтерпретацію й реорганізацію значеннєвих структур свого буття у східній традиції знімаючи суб'єктивне й інші прив'язки до зовнішнього миру а тим самим і самою можливістю Я . до явного але не через роботу із предметними втримуваннями неясними або навпаки самоочевидними що є проблема й завдання когнітивних практик стратегій...
25222. Самосвідомість в житті людини та суспільства 29.5 KB
  Самосвідомість в житті людини та суспільства Самосвідомість – це пізнання і оцінкам людини самої себе як мислячого і діяльнісного суб’кту. Самосвідомість – неві’ємна с торона свідомості виражає данність суб’єктивної реальності свідомості самому суб’єкту. Самосвідомість передбачає емоційноціннісне і діяльніснорегулятивне відношення до себе. Самосвідомість проходить ряд етапів у своєму розвитку: 1 домовленневий рівень – усвідомлення своєї фізичної самототожності меж свого тіла; 2 усвідомлення себе як суб’єкта дії ус відомлення своїх...
25223. Платон. «Парменід»: основні ідеї 22 KB
  Парменід: основні ідеї Головне питання твору: що є Єдине Це питання тісно пов’язане з розумінням Платона буття та світу ідей. Буття для Платона вічне незмінне недоступне чуттєвому сприйняттю і відкривається лише розумовому пізнанню. Буття множинне. Це можливе завдяки Єдинему яке за Платоном не співпадає з розумінням буття.
25224. Розвиток уявлень про природу категорій в історії філософії 29 KB
  Розвиток уявлень про природу категорій в історії філософії Категорії – форма узагальнення понять фундаментальні поняття що формують умови можливості досвідного знання і мають апріорний характер універсальні форми синтезу знання Аристотель – 10 категорій опис та визначення: субстанція кількість якість відношення місце час положення стан дія страждання схеми висловлювань про суще Метафізичні категорії – онтологічна характеристика буття Метафізика€ Арістотеля Стоїки – звуження вчення про категорії Аристотеля до вчення про роди...