82634

Поняття про швидкість руху. Задачі на знаходження швидкості

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчальна - ознайомити учнів з поняттям «швидкість руху»,простими і складеними задачами на знаходження швидкості,скороченим позначенням швидкості, пояснити правило знаходження швидкості руху за даними відстанню і часом руху в нестандартних умовах проблемної та математичної задачі...

Украинкский

2015-02-28

138.5 KB

3 чел.

Нестандартний урок математики з елементами природознавства.

4 клас

Цветаєва Ірина Вікторівна, вчитель початкових класів спеціалізованої школи № 211 м. Києва

Тема уроку. Поняття про швидкість руху. Задачі на знаходження швидкості
Мета:
навчальна - ознайомити учнів з поняттям «швидкість руху»,простими і складеними задачами на знаходження швидкості,скороченим позначенням швидкості, пояснити правило знаходження швидкості руху за даними відстанню і часом руху в нестандартних умовах проблемної та математичної задачі; вправляти у виконання дій над іменованими числами;
розвивальна – розвивати логічне мислення і швидкість мислення, увагу, математичне мовлення, оперативну пам’ять, обчислювальні навички, висловлювати загальні судження й конкретизувати їх прикладами, здійснювати взаємо і самоконтроль.
виховна – виховувати колективізм, охайність, зміцнювати бажання працювати в групі, парі, здат-ність розуміти один одного; мотивувати необхідність математичних знань у подальшому житті.
Задачі:
- використовувати різні види вправ для розвитку навичок аналізувати, порівнювати, будувати аналогії, доводити та спростовувати, висувати і вирішувати проблеми;
- збагачувати та ускладнювати словниковий запас учнів, ускладнювати змістову функцію мовлення як засобу мислення;
- вчити розв’язувати задачі на знаходження швидкості руху;
- формувати комунікативні компетенції: розподіл обов’язків в групі, колективне прийняття рішення, надавання взаємодопомоги; прояв стриманості при взаємоперевірці та взаємооцінки.
Обладнання. Інтерактивна презентація уроку з використанням мультимедійної техніки, тематична таблиця, картки для роботи в групах.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.
Слайд 1. - Доброго дня, шановні гості! Четвертий клас радий вітати вас сьогодні на уроці математики.

1-й учень
Сьогодні будем, друзі, з вами
Царицю всіх наук вітать,
Так можем гордо і по праву
Ми математику назвать.

2-й учень
А мені математика – мука,
В ній немає жодної краси.
Це важка, нецікава наука.
В ній лиш символи і формул ліси.

3-й учень
Зрозумій, ти неправий, мій друже,
Не по тому шляху ти пішов!
Із задачами, певне, не дружиш –
То й поезії в них не знайшов!

4-й учень
Будеш, друже, трудитись сумлінно, -
У навчанні уникнеш невдач
І розв’яжеш на «добре» й «відмінно»
Не десяток, а сотні задач.
5-й учень
Глибина і абстракції сила,
Підрахунок в задачі стрункий,
Строга логіка, виклад красивий
Математиків ваблять віки.

6-й учень
Проникаючі в зоряні далі,
В таємниці земної кори,
Математика всіх закликає:
Ти міркуй, фантазуй и твори!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання ( № 379, 380. Підручник, ст. 59 )

- Сьогодні ми в першій половині уроку відправимось у віртуальну подорож на повітряній кулі. Але спочатку, щоб дійти до повітряної кулі, нам треба вийти з дому и перевірити, чи правильно ви зробили домашнє завдання.

2. Фронтальне опитування.
- Перед польотом необхідно перевірити свої знання.

Слайд 2. – Яка величина зайва?

18009м, 6027дм, 5407км, 4078 кг, 3080см

Слайд 3. – Назвіть величини у порядку зростання.

18009м, 6027дм, 5407км, 3080см

Слайд 4. – Виберіть вирази, значення яких не можна обчислити і знайдіть значення виразів, що залишились.
203 км – 1200 м =
12 год - 8 см =
28 м – 140 см =
7385хв + 6980 дм =

3. Математичний диктант.

Знайти суму чисел 36 і 38.
Знайти різницю чисел 480 і 150.
Збільшити 17 у 4 рази.
Зменшити 180 на 90.
Зменшити 64 у 4 рази.
На скільки 920 більше, ніж 108?
У скільки разів 420 більше, ніж 70?
Знайти 1/4 від 60

Відповіді: 74, 330, 68, 90, 16, на 812, у 6 разів, 15.
(ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА)


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Отже, ви гарно виконали завдання для усного рахунку, то можемо тепер вирушати у політ на повітряній кулі.

Слайд 6. - До речі, у 1783 році брати Монгольф’є вперше здійснили запуск повітряної кулі перед Версальським палацом в присутності короля та придворних. На 430 метрів була піднята корзина з бараном, качкою та півнем.
- Діти, а як ви гадаєте, швидкість польоту на кулі буде великою, чи не дуже?
- А який літальний апарат летить швидше за кулю? (літак, ракета, вертоліт).
Слайд 7. - Ось ми піднімаємося вище та вище і бачимо яке красиве наше місто з висоти пташиного польоту.

ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1.Пояснення нового матеріалу. Розв’язання задачі. Знайомство з правилами та формулами.

- Але, що відбувається? У небі з’явилося багато хмар і наша куля почала витрачати висоту! Потрібна ваша допомога. Треба розв’язати задачу.
Слайд 8. Легка хмаринка за 20 секунд долає відстань у 80 м, а важка грозова туча за 15 секунд долає відстань у 45 м.
- Що рухається швидше: хмаринка або туча?

Слайд 9. - Давайте поміркуємо, що будемо робити. Очевидно, що хмаринка витратила більше часу, але й пройшла більшу відстань.
- Для того,щоб дізнатися, що рухається швидше, треба порівняти відстані, які туча і хмаринка долають за 1 секунду.
-
Слайд 10. Схематичне зображення умови задачі.
- Щоб дати відповідь на запитання, я відкрою вам таємницю знань.
- Для того, щоб знайти швидкість, треба знати відстань і час руху.
-
Слайд 11. - Звичайно швидкість позначають буквою V,
відстань буквою S,
а час – буквою t (записати у зошити)
- Тепер я вас познайомлю із правилами і формулами, які згодом ви вивчите і запам’ятаєте.
-
Слайд 12, 13, 14. (записати у зошити формули)

- Отже, виберемо ту формулу, яка нам необхідна, щоб розв’язати задачу.
Слайд 15. V = S: t
1) 80: 20 = 4 м за 1 секунду пролетіла хмаринка.
2) 45: 15 = 3 м за 1 секунду пропливла туча.
- ЯКИЙ можна зробити висновок?
4 > 3
Хмаринка рухається швидше, або з великою швидкістю.

2. Первинне закріплення. Практична робота над вправою.

Слайд 16. – На прикладі наступної вправи ми з’ясуємо, з якою швидкістю плавають акула, дельфін та кит, якщо нам відомі відстань, яку вони пропливали і час, за який вони долали цю відстань.
V = S: t (записати у зошити)
1) 105: 3 = 35 (км/год) – швидкість акули.
2) 240: 4 = 60 (км/год) – швидкість дельфіна.
3) 80: 2 = 40 (км/год) – швидкість кита.
- Отже, запам’ятайте, або зав’яжіть вузлик на пам’ять:
Слайд 17.
Швидкістю називають відстань, яку долають за одиницю часу.
Одиниці швидкості:
м/с, м/хв, км/с, км/хв, км/год
Щоб знайти швидкість, треба відстань поділити на час.

Слайд 18.
- Поясніть зміст висловлювань:
«Літак летить зі швидкістю 800 км/год»
«Машина їде зі швидкістю 60 км/год»
«Катер пливе зі швидкістю 22 км/год»
«Равлик повзе зі швидкістю 50 см/хв»

Слайд 19.
- А тепер подивіться з якою швидкістю літають різні предмети. Назвіть їх швидкість.

Слайд 20.
Фізкультхвилинка
(«Танок маленьких каченят»)

V. Закріплення та осмислення знань.
Робота в групах.

- Продовжуємо говорити про швидкість і зараз згадаємо живих істот, про яких ми говоримо, що вони літають. Правильно, це птахи. Вони приносять у наше життя радість, комфорт, задоволення, вчать доброті, і піклуються разом з нами про збереження природи. Багато птахів полетіло вже у вирій, але їх дзвінкоголосі пісні залишаються у нашому серці і зігрівають лютою зимою. Отже, завдання ваші будуть пов’язані із птахами і саме птахи будуть допомагати вам на уроці.

Слайд 20.
1. Поділ на групи. Знайомство гостей з керівниками груп.
Слайд 21.
2. Інструктування.
Слайд 22.

Кожна група отримує конверт із завданням для усних обчислень, за допомогою яких учням треба відгадати назву птаха (за результатом обчислення вносити букву у таблицю під відповідним числом).
Назву птаха записати на картці.

1 група

72: 8

56: 7

63: 9

54: 6

81: 9

+51

х 5

+33

х 7

+ 41

:15

- 13

: 8

+ 17

: 5

х 9

: 9

х 13

: 10

х 7

Т

Р

Ж

С

И

8

36

3

70

65



2 група

20 х 7

100-77

200:4

23+47

620+180

4 х 40

100-10

54: 6

- 50

х 2

+ 70

: 7

: 100

+ 260

: 9

+34

: 3

+ 51

: 2

х 16

х 30

: 6

+ 190

х 2

В

А

І

К

Т

А

Л

С

200

97

86

240

60

30

160

70



3 група

80 – 24

80: 40

90 х 7

115+135

620-500

: 7

х 9

+320

: 5

: 6

х 8

+ 30

- 450

х 8

+ 150

К

А

А

Г

Л

400

48

170

64

500


4 група

470+160

380-150

240: 30

3 х 70

420: 60

8 х 50

17 + 28

: 9

х 2

х 70

+ 190

х 20

- 100

: 5

х 2

+ 140

- 160

: 8

+ 15

: 3

х 30

І

Р

О

Б

І

К

Л

100

400

270

140

50

600

155



5 група

80: 40

15 + 65

8 х 4

54: 6

х 9

х 3

+ 40

+ 34

+ 13

: 6

: 9

х 2

- 30

- 20

х 6

- 56

П

А

К

Ш

30

1

20

48



Слайд 23 - 27
Під час відповіді учня – керівника групи на екрані з’являється інформація про птаха, назва якого записана на картці групи. Картки з назвами птахів вішаються на дошці.

3. Висування проблемного питання та оголошення очікуваних навчальних результатів.

Слайд 28, 29.
- Розташуйте птахів у зростаючій послідовності: спочатку пташку, яка відзначається найменшою швидкістю, а потім птахів із зростаючою швидкістю.

Слайд 30
- Як вирішити суперечку?
- Як дізнатися, яка послідовність правильна?

Слайд 31
Мета дослідження
Визначити швидкість польоту:
галки,
стрижа,
ластівки,
шпака,
колібрі.

Слайд 32
Повторення умовних позначень швидкості, відстані і часу.
Вибір формули необхідної для знаходження швидкості руху.
V = S: t

4. Дослідження у малих групах.

Слайд 33
1 група – стриж
2 група – ластівка
3 група – галка
4 група – колібрі
5 група – шпак

Кожна група отримує конверти з текстами задач, при розв’язуванні яких діти знаходять шлях щодо вирішення проблеми.

Слайд 34. Учитель нагадує учням як буде проходити обмін інформацією:
(кожній групі окремий екземпляр)
1. Розкажіть, яке завдання виконувала група.
2. Які заходи ви ужили задля виконання завдання.
3. Наведіть розв’язок задачі.
• В ході роботи вдалося навчитися…
• Ми дізналися …
4. Оцініть роботу своєї групи.
Зраділи тому, що…

Кожна група презентує результати обчислень швидкостей. Вчитель на дошці фіксує швидкість птахів. Користуючись даними своїх обчислень, учні будують правильну послідовність.
Приходять до висновку, що величина – число не постійне, вона може змінюватись у менший або більший бік.

Задачі, які вчитель пропонує учням для роботи в групах.

1 група - Швидкість польоту голуба близько 96 км/год. Це на 8 км/год більше, ніж у колібрі, але на 204 км/год менше, ніж у стрижей. Яка швидкість у колібрі та стрижей?

2 група - Ластівки зимують у Південній Африці, але вже у березні величезні зграї цих птахів летять на північ, в Європу,долаючи відстань 9500км за 50 годин. Яка швидкість польоту ластівок?

3 група - Галка пролетіла 240 км за 4 години, а чиж пролетів 150 км за 3 години. У кого з них швидкість більша і на скільки?

4 група - Маленькі перелітні пташки, такі як колібрі, долають без зупинки до 2000км протягом 25 годин. З якою швидкістю летять колібрі?

5 група - Ворона летіла 3 год зі швидкістю 50км/год. Шпак таку саму відстань пролітає за 2 години. З якою швидкістю летить шпак?

4. Презентації досліджень учнів.  Слайд 34 – 39.

Слайд 40.
5. В кінці відповідей учнів будується послідовність як головна подія і підсумок роботи в групах.

Слайд 41.
6. Рефлексія.
Учням пропонується закінчити вислови.
Я дізнався …
Я навчився…
Зрадів тому, що…
Розумію зміст…
Висловлю свою думку, свою позицію стосовно…

V. Підсумок уроку.
Відгадування загадки про швидкість.
Домашнє завдання:
“Пташиний політ – це великий символ, це символ творчості”
                                                                                                               Древні мудреці
- Проявіть творчість!
Складіть задачу на знаходження швидкості про птахів.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50117. Программирование задач с использованием операторов цикла (табуляции функции) 57.5 KB
  Цель: Получение практических навыков в использовании операторов цикла. Операторы цикла делятся на 3 вида: оператор с параметром с предусловием и с постусловием. Количество повторений цикла определяется начальным значением переменнойсчетчика и условием завершения цикла.
50118. Исследование влияния температуры на характеристики различных материалов и диодов 794 KB
  Существенное изменение сопротивления при изменении температуры обязательно должно учитываться при проектировании и эксплуатации различных электрических устройств и приборов электродвигатели конвейеры бурильные установки нагревательные устройства радиоэлектронные схемы и т. Единицей электрического сопротивления проводников служит Ом. Рассеяние приводящее к появлению сопротивления возникает в тех случаях когда в решётке имеются нарушения структуры. Поэтому любые микронеоднородности структуры препятствуют распространению электронных волн...
50119. Определение коэффициента термического расширения (линейного) твердого тела 141 KB
  Цель работы: 1 определить температуру металлической проволоки при протекании через нее электрического тока; 2 измерить удлинение проволоки при нагревании; 3 определить показатель коэффициента термического расширения. В данной работе экспериментально определяется коэффициент термического расширения твердого тела металлической проволоки. Из формулы [2] следует что для определения коэффициента необходимо знать начальную длину проволоки Lo изменение температуры dt и соответствующее изменение длины dL. Изменение длины проволоки можно...
50120. ИЗМЕРЕНИЕ ВЫСОКИХ ТЕМПЕРАТУР С ПОМОЩЬЮ ПИРОМЕТРА С ИСЧЕЗАЮЩЕЙ НИТЬЮ 210 KB
  Тепловым излучением тел называется электромагнитное излучение возникающее за счет той части внутренней энергии тела которая связана с тепловым движением его частиц. Спектральная плотность энергетической светимости r λ Т энергия излучаемая единицей поверхности тела в единицу времени в единичном интервале длин волн dλ вблизи рассматриваемой длины волны λ. Эта величина зависит от температуры тела длины волны испускаемого света а также от природы и состояния поверхности излучающего тела.
50122. НАГРУЗКИ ОТ МОСТОВЫХ И ПОДВЕСНЫХ КРАНОВ 153.5 KB
  Нормативные значения и коэффициенты надежности Нагрузки от мостовых и подвесных кранов определяют в зависимости от групп режимов их работы устанавливаемых ГОСТ 25546 82 от вида привода и от способа подвеса груза.0785 Нагрузки и воздействия . Нормативное значение горизонтальной нагрузки направленной вдоль кранового пути и вызываемой торможением моста электрического крана следует принимать равным 01 полного нормативного значения вертикальной нагрузки на тормозные колеса рассматриваемой стороны...
50124. Конструювання загальнорозвивальних вправ. Визначення вихiдних положень 52 KB
  Лазіння у змішаному висі та упорі лазіння у простому висі. Класифікація вправ у лазінні Вправи у лазінні розділяються на пять груп: лазіння у змішаному висі та упорі у простому висі та упорі перелізання лазіння із зупинками лазіння з партнером див. Способи лазіння по нижній стороні драбини: у висі одноїменним і різноіменним способом; у висі на зігнутих ногах поперек і уздовж; у висі на пятах; за допомогою рук і однієї ноги. Методика навчання лазінню у змішаному висі та упорі.