82690

Будова атома

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Освітня: повторити і узагальнити знання про будову атома шляхом інтеграції наукових знань, отриманих на уроках фізики і хімії; встановити рівень засвоєння навчального матеріалу з теми «Будова атома»; підготувати учнів до освоєння матеріалу по наступній темі.

Украинкский

2015-03-01

40.22 KB

0 чел.

                             Бінарний урок по темі "Будова атома"

Тип уроку: повторительно-узагальнююче навчальне заняття шляхом інтеграції двох предметів фізики та хімії.

Мета :

1. Освітня: повторити і узагальнити знання про будову атома шляхом інтеграції наукових знань, отриманих на уроках фізики і хімії; встановити рівень засвоєння навчального матеріалу з теми «Будова атома»; підготувати учнів до освоєння матеріалу по наступній темі.

2. Розвиваюча: розвивати вміння застосовувати наявні знання на практиці; розвивати здібності аналізувати, робити висновки; логічно міркувати, а в кінцевому підсумку - сприяти розвитку інтелекту та творчих здібностей, розвитку уваги, пам'яті.

3. Виховна: формувати пізнавальний інтерес до фізики і хімії; сприяти формуванню в учнів поваги до наукового пізнання і переконання в цінності наукових знань для різних областей людської діяльності, для повсякденного життя людини; формувати вміння слухати своїх товаришів, працювати в колективі; давати самооцінку.

Форма організації навчальної діяльності: поєднання фронтальної роботи та роботи в групах.

Технологія: традиційна, елементи особистісно-орієнтованого і проблемного навчання.

Обладнання:

1. Комп'ютер;

2. Екран;

3. Відеопроектор;

4. Комп'ютерна презентація.

5. На дем. столі:

• штатив з пробірками, лугом і розчином фенолфталеїну;

• пензлик;

• дві склянки з водою;

• таблиця Менделєєва;

• е / ф машина;

• електроскопи;

• ебонітова паличка;

• металева спиця;

• указка;

• кольорова крейда;

• фломастери.

6. На столах у дітей:

• номери груп;

• пензлики;

• таблиці Менделєєва;

• штативи з пробірками, лугом і розчином фенолфталеїну;

• аркуші паперу з нанесеним розчином лугу;

• картки - оцінки;

• конверти з самоконтролем;

• «Детективам» - аркуш паперу (А3), червоний і зелений маркери;

• «Теоретикам» - планшет для створення моделі атома;

• «Загадковим» - 3 конверти з фразами для розшифровки загадок.

                                                     

                                                            Хід уроку

I. Організаційний етап

Привітання вчителів, перевірка підготовленості учнів до навчального заняття, розкриття вчителем загальних цілей навчального заняття.

II. Мотивація

На цьому етапі важливо створити правильний емоційний настрій учнів, дати їм можливість визначити внутрішню значимість цього уроку; здійснюється постановка проблеми.

Фізик. Багато століть триває процес пізнання навколишнього світу. Основну роль відіграють в цьому фізика і хімія - найважливіші науки, які вивчають глибини законів природи. І кожна з них має свій кут зору на процеси, що відбуваються в мікросвіті. Але світ єдиний! Сьогодні ми об'єднаємо уявлення про будову мікросвіту фізиків і хіміків. І тому незвичайний сьогоднішній урок з вами проведуть два вчителі. І нам би хотілося, щоб ви сприймали нас не як вчителів двох різних предметів, а як вчителів, несучих об'єднані наукові знання про цілісну картину мира. А яка ж тема сьогоднішнього уроку?

Хімік. А нехай нам підкажуть самі учні! Діти, у вас на столах лежать чарівні листочки. В них хімічним чином захована буква. Якщо всі чотири літери скласти - вийде ключове слово до теми уроку. Буква написана розчином хім. речовини. Якщо пензликом нанести по центру аркуша р-р індикатора фенолфталеїну, то вона проявиться. Але перш ніж ви почнете працювати, згадаємо правила ТБ. (Cлайд №1)

Приступайте до роботи! (Діти виконують роботу, а по завершенні вчителя збирають букви.)

Хімік (вчителі тримають букви перед дітьми).

Яке ж наукове слово вийшло? (Діти «АТОМ»).

(Cлайд №2).

Фізик. Отже, тема нашого уроку «Будова атома». (Відкриваю стулку дошки, на ній тема, мета та завдання).

Запишіть її до своїх зошитів.

Не забувайте вести записи в зошитах протягом всього уроку. (Далі озвучуються мета і завдання для дітей).

Метою нашого уроку буде наступне: повторити і узагальнити знання з теми «Будова атома».

(Cлайд №3).

Завдання:

1. Повторити:

• елементарні частинки атома:

• положення елемента в таблиці Д.І. Менделєєва;

• фізичні властивості металів.

2. Продовжити вчитися працювати в групах.

3. Навчитися застосовувати знання про будову атома в життєвих ситуаціях .

А епіграфом до нашого уроку нехай буде уривок з вірша Валерія Брюсова: (відкриваю стулку дошки).

«… Быть может, каждый атом – Вселенная, где сто планет.
Там все, что здесь, в объеме сжатом,   Но также то, чего здесь нет».

III. Етап повторення й узагальнення отриманих знань.

Хімік. Ну, що ж, приступимо.

(Cлайд №4)

1. Що таке атом?

2. (Працюємо в зошитах) Яку будову він має?

(Cлайд №5)

3. Яка будова ядра та електронної оболонки?,  фізік дає нову інформацію про існування інших елементарних частинок - півоній, кварків, фотонів і т.п.)

4. Де ж зосереджена основна маса атома?

5. Як пов'язані поняття «атом» і «хімічний елемент»?

6. Що таке ізотопи?

7. Скільки видів атомів ви знаєте і де про них можна отримати інформацію?

(Після відповіді Cлайд №6).

8. На прикладі конкретного атома покажіть його елементарний склад. (Учень виходить до дошки).

9. На основі таблиці Менделєєва схематично покажіть будова атома натрію, його графічну, електронну форму. (Попутно: що таке s, р, d).

10. Що таке іони і чим вони відрізняються за властивостями від атомів? (Тут же йде нова інформація вчителя).

11. Як відбувається перетворення атома в іон? (Після відповіді Cлайд №7).

12. Фізик.  Давайте пригадаємо явище електризації. Що ми називаємо провідниками і діелектриками?

13. (Дослід). Дано два електроскопа - один заряджений, іншої ні. Який предмет мені потрібно використовувати - ебонітову паличку чи сталевий дріт, щоб передати заряд від одного до іншого?

14. Хімік. Яка особливість будови металів, що дозволяє проводити електричний заряд? (Після відповіді Cлайд №8.)

15. Фізик. Чому діелектрики не проводять електричний заряд?

16. Метали мають гарну електропровідністю, тому вони вимагають до себе дуже обережного ставлення з дотриманням правил безпеки життєдіяльності. Між тілами, що володіють великими різнойменними зарядами, дуже часто виникає іскра, небезпечна для життя людини. Не потрапляйте в область її дії! (Cлайд №9).

1. У класі таким джерелом є е / ф машина. (Досвід).

2. В природі - іскровий розряд блискавки. (Cлайд №10).

(Cлайд №11.)

Що є надійним захистом від блискавки в приміщенні?

(Cлайд №12.)

Хімік. Молодці! Ви показуєте хороші знання про будову атома. Ми з вами переконалися ще раз, що неможливо розділити уявлення фізиків і хіміків в цій області, що обидві ці науки в єдності формують об'єктивну картину мікросвіту. (Лунає шум, тріск, вибух ...)

Фізик. Що за шум за дверима? (Далі - театралізований момент - сценка «Машина часу», що дозволяє перейти до роботи в групах).

Гість з майбутнього. Що ти наробив? Ти яку кнопку натиснув?

Гість із минулого. Я натиснув? Так це ти ... «як слон в посудній лавці»! Що тепер будемо робити?

Б. Тихіше ти ... Куди це ми потрапили? Доброго дня!

П. Доброго дня! А який це вік?

Фізик. Двадцять перше століччя! А що відбувається?

Б. О! Та це ж сто років після відкриття будови атома! Ми врятовані!

П. Допоможіть нам! У нас відбувся збій в роботі машини часу на ядерному рівні.

Б. Допоможіть її налаштувати. Тоді ми зможемо потрапити додому: він - в минуле, а я - в майбутнє!

П. Інакше трапиться катастрофа - порушиться хід часу!

Фізик. А як же налаштувати вашу машину?

Б і П. Ось наша настроювальна панель.

Б. У своїй подорожі ми повинні пройти 4 мережевих порталу в певній послідовності.

П. На кожному з них залишити повідомлення - відповідь на питання.

Б. Питання у нас залишилися, а от відповіді - випарувалися. Одна надія на вас, учні. Дайте відповідь на ці питання!

Фізик. Ну що, виручимо цих бідолах. Допоможемо їм продовжити подорож? (Діти - так!). А ви, гості, чекайте наші відповіді по електронній пошті. (Вчителі знімають і роздають завдання по групам, при цьому озвучуючи назва порталів :. Історичний, теоретичний, детективний, загадковий Завдання в додатку 1).

Хімік. Здається, ви, діти, трохи втомилися! Проведемо невелику физкультминутку. (Вчителі пропонують повторювати за дітьми нескладні рухи: нахили головою вліво-вправо, кругові рухи плечима, руками вправа «ножиці».)

(Cлайд №11.)

                  Физкультминутка « Периодическая система»

Слоганы

Упражнения

Раз – два – руки в горизонтали,

Обе руки в горизонтальной плоскости одновременно вправо – влево;

Три – четыре – руки по вертикали.

Обе руки одновременно резким движением поднимаются вверх и опускаются вниз.

Помни, период – это горизонталь,

Руки на пояс, наклоны туловища вправо и влево;

Ну а группа – это вертикаль!

Руки на пояс, прыжки на месте.

Фізик. Продовжуємо! Пам'ятайте, що на виконання завдання відводиться 5 хвилин. Представник від групи повинен дати відповідь. Приступайте. (Учні виконують роботу в групах, а вчителі виступають в ролі консультантів.)

Хімік. Отже, звіт першої групи. Весь клас уважно слухає, доповнює, виправляє. Читайте завдання, ваше рішення. (Учень відповідає, спираючись на плакат в кабінеті).

Фізик. Як показує програма, перший портал успішно пройдено! (Cлайд №14).

Хімік. Отже, звіт другої групи. Весь клас уважно слухає, доповнює, виправляє.

Читайте завдання, ваше рішення. (Учень відповідає, демонструючи сконструйовану модель).

Фізик. Як показує програма, другий портал успішно пройдено! (Cлайд №15).

Хімік. Отже, звіт третьої групи. Весь клас уважно слухає, доповнює, виправляє.

Читайте завдання, ваше рішення. (Учень відповідає, доповнюючи свою відповідь необхідними записами.) (На допомогу Cлайд №16).

Фізик. Як показує програма, третій портал успішно пройдено! (Cлайд №17).

Хімік. Отже, звіт четвертої групи. Весь клас уважно слухає, доповнює, виправляє. Читайте завдання, ваше рішення. (Учні зачитують отримані загадки і повідомляють відгадки. Див. Додаток 3).

Фізик. Як показує програма, четвертий портал успішно пройдено! (Cлайд №18). Машина відправляється в подорож у часі! (Cлайд №19) Я думаю, хлопці, що наші гості вже в дорозі. А ми з вами продовжуємо працювати.

IV. Этап рефлексії.

Фізик. Ми хочемо переконатися в тому, що ваші знання міцні. Вам пропонуємо 8 тверджень для самоперевірки (див. Додаток 2). Якщо твердження вірне - поставте «+», якщо твердження не вірно - «мінус». Вам дається 2 хвилини. Приступаємо. (Учні виконують роботу, після цього звіряють свої відповіді з правильними, Cлайд №20).

Фізик. Підрахуйте правильні відповіді і виставте собі позначку. (Cлайд №21). (на столі лежать заздалегідь підготовлені картки з цифрами «11», «9», «7»). У вас на столі лежать цифри. Підніміть відповідну. Молодці, ми бачимо, що в основному ви добре засвоїли тему «Будова атома», а значить головну задачу, яку ми поставили перед вами, ви вирішили. Що вам допомогло впоратися з запропонованим завданням? (Головна думка: ми об'єднали знання, отримані на уроках хімії та фізики).

Фізик. Ми завершуємо сьогоднішній урок складанням сінквейна в робочих зошитах. (Cлайд №22). Це японське слово, яке означає в буквальному перекладі «емоційне ставлення». Сінквейн складатиметься з 5 рядків.

1. Одним словом (іменником) висловіть тему сьогоднішнього уроку

2. Підберіть до цього  2 прикметника

3. Підберіть до цього слова 3 дієслова

4. Складіть фразу, в якій буде відображена значимість цього слова

5. Підберіть синонім до цього слова

(Учні записують останнє слово і зачитують результат.)

Хімік. Прийшов час підбивати підсумки.

Фізик. Та, власне, результати самоконтролю і чудово складений сінквейн говорять про те, що мета і завдання, поставлені на початку уроку, реалізовані.

Хімік. І не мало важливу роль в цьому зіграла інтеграція двох наук, двох поглядів на що відбуваються в мікросвіті процеси. Адже світ єдиний, а в ньому - одні й ті ж закони, явища, під яким би кутом ми їх не розглядали на уроках фізики і хімії.

Фізик. А  д / з  буде наступним (інший учитель роздає заготовки). Кожному буде дана таблиця з хімічними елементами. Потрібно буде заповнити цю таблицю. Завдання зрозуміло? (Cлайд №23).

Хімік. Ми дякуємо вам за урок і ті знання, які ви сьогодні показали. І нехай по життю вас веде мудра приказка: «Не соромно не знати, соромно не вчити».

Урок закінчено. До побачення!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85331. Полісенсорна система навчання слабочуючих дітей і комунікаційна система навчання глухих 38.93 KB
  Отже потрібно для нього створити відповідні його природі умови. У сучасній дидактичній системі навчання мови глухих дітей за принципом формування мовного спілкування С.Зиков розрізняють три форми словесної мови: дактильная усна і письмова. В якості вихідної форми мови найбільш повно відповідає природі глухого дитини використовується пальцева сприймається зором форма словесної мови дактильная форма.
85332. Психолого-педагогічні основи розвитку і освіти дітей зі складним дефектом 37.31 KB
  Залежно від структури порушення діти з поєднаними порушеннями поділяються на три основні групи. У першу входять діти з двома вираженими психофізичними порушеннями кожне з яких може викликати аномалію розвитку: сліпоглухих діти розумово відсталі глухі слабочуючі із затримкою психічного розвитку первинної. У другу групу мають одне істотне психофізичний порушення провідне і супутнє йому інше порушення виражене в слабкому ступені але помітно обтяжлива хід розвитку: розумово відсталі діти з невеликим зниженням слуху. У третю групу...
85333. Причини порушень слуху 41.95 KB
  Стійкі порушення слуху у дітей можуть бути вродженими і набутими. Висновок про природжений або набутий характер порушення слуху робиться зазвичай на підставі відомостей отриманих зі слів батьків а ці відомості часто виявляються досить неточними. З іншого боку нерідко дійсно вроджене порушення слуху залишається протягом декількох місяців а іноді років нерозпізнаним а коли воно виявляється то приписується якомусь випадковому захворювання або травмі що мали місце незадовго до виявлення дефекту слуху.
85334. Поняття про складне порушення розвитку 38.45 KB
  У літературі та практиці на даний час не встановилася єдина термінологія одні й ті ж порушення можуть бути названі і складними і комплексними і множинними. Порушення розвитку може бути ізольованим одиничним або складним множинним. Одиничне порушення це порушення якоїсь однієї системи організму.
85335. Прояви порушення вищих психічних функцій при ДЦП 44.98 KB
  У цих дітей рухові розлади поєднуються з психічними та мовними порушеннями і вони потребують психологопедагогічної та логопедичної корекції. Інші вищеназвані категорії дітей з порушеннями опорнорухового апарату як правило не мають порушень пізнавальної діяльності і не вимагають спеціального навчання і виховання. Порушення опорнорухового апарату можуть бути наслідком поліомієліту різних вроджених і набутих деформацій рухового апарату ряду спадкових і вроджених захворювань.
85336. Вплив порушення зору на формування особистості людини-інваліда. 49.76 KB
  Тіфлопсіхологіі як розділ спеціальної психології що вивчає психічний розвиток осіб з порушенням зору отримала свою назву від грецького tiphlos сліпий і спочатку займалася лише психологією сліпих. 81] В даний час обєктом вивчення тіфлопсіхологіі є не тільки сліпі але й особи що мають глибокі порушення зору. Тіфлопсіхологіі вивчає закономірності та особливості розвитку осіб з порушенням зору формування компенсаторних процесів що забезпечують відшкодування недоліків інформації повязаних з порушенням діяльності зорового аналізатора...
85337. Визначення поняття «дитячий церебральний параліч» 39.89 KB
  Вони виникають з самого народження дитини і існують протягом усього життя. Головною причиною ДЦП вважається гіпоксія нестача кисню або ядуха дитини в утробі матері або відразу після народження. Хоча в більшості випадків тяжкість родів визначається вже наявними порушеннями внутрішньоутробного розвитку дитини. Після пологів спровокувати недуга може і гемолітична хвороба новонароджених так звана ядерна жовтяниця при якій відбувається інтоксикація головного мозку дитини.
85338. Діагностика порушень зору 38.28 KB
  Діагностика порушень зору процедура необхідна для кожної людини. В ідеалі діагностику порушень зору необхідно проходити раз на рік для того щоб своєчасно встигнути виявити захворювання на початковому етапі його розвитку. Діагностика порушень зору передбачає аналіз здатності людського ока чітко розглядати обєкти розташовані у видаленні та поблизу від очей а також дається оцінка полю зору і здатності розрізняти кольори.
85339. Соціально-психологічні особливості людини з порушеннями роботи внутрішніх органів 38.6 KB
  Розкриваючи соціальнопсихологічні особливості людини з порушеннями роботи внутрішніх органів зупинимося на таких соматичних захворюваннях: цукровий діабет онкологічні захворювання та бронхіальна астма. Цукровий діабет Цукровий діабет ендокринне захворювання обумовлене абсолютною або відносною інсуліновою недостатністю що приводить до порушення всіх видів обміну речовин перш за все вуглеводного ураження судин нервової системи а також інших органів і тканин. Причинами виникнення цукрового діабету можуть бути порушення центральної...