82699

Книга – вчора, сьогодні, завтра…

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства як коштовний скарб в якому джерело мудрості; ознайомити з основними етапами створення книги дати загальні поняття про процес виготовлення книги в наш час; виховувати інтерес повагу та любов до книги.

Украинкский

2015-03-01

45.5 KB

2 чел.

Поліщук С.Г. завідувачка  бібліотекою

Білоцерківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11

Книга - вчора, сьогодні, завтра…

Бібліотечний урок для учнів школи І ступеня

Мета: дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства, як коштовний скарб, в якому джерело мудрості; ознайомити з основними етапами створення книги, дати загальні поняття про процес виготовлення книги в наш час; виховувати інтерес, повагу та любов до книги.

Обладнання: книжкова виставка «У книзі відкриваємо світ», виставка книг, подарованих учнями книг під час шкільної акції «Живи, книго!»; мультимедійне обладнання.

План уроку

І. Як книга прийшла до людей?

  1) Де було вперше винайдено папір?

  2) На якому матеріалі люди писали у давнину?

ІІ. Історія виникнення бібліотек

  1.  Хто започаткував книгодрукування на Русі?
  2.  Хто створив першу бібліотеку?

ІІІ. Значення книги в житті людини

  1.  Професії людей, які беруть участь у виготовленні книги.
  2.  Книга, телевізор, комп’ютер.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

  Бібліотекар.

З давніх-давен людство дуже високо цінувало книгу, знання. Книга - це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ви розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які вам читали ваші мами чи бабусі. Щодня ви маєте справу з книгою в школі та вдома. Книга допоможе вам дізнатися про таємниці Всесвіту, відвідати далекі планети.

Із книг ми дізнаємося, як вирощують хліб, як варять сталь, будують міста та електростанції. Вони нам розповідають, як жили люди в сиву давнину, якими були древні цивілізації. За допомогою книги ми можемо навіть зазирнути в майбутнє.

Книги стали для нас звичними. Вони нас оточують всюди: у школі і удома. Звичайно, у кожного є улюблені книги, ті, що ви їх часто перечитуєте.

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів.

Бібліотекар.

Довгим і тернистим був шлях до сучасної книги. що тільки не використовувала людина для письма.

На попередньому уроці ми з вами вели бесіду про……………………………

Ваше домашнє завдання було підготувати інформацію на різні теми, які стосуються теми нашого уроку. Увага на екран.

І. Як книга прийшла до людей?

1 група.

Учень.

Вам, звісно цікаво, як з’явилася книга?

Друкувати книги, газети такими, якими ми звикли  їх бачити, почали зовсім недавно.

Багато способів перепробували люди, щоб залишати свою мудрість, досвід нащадкам. У стародавніх храмах написи вирубували на скелях чи великих каменях. Стародавні ассирійці писали паличками, на глиняних дощечках, а потім обпалювали ці «сторінки» у печах. Так само писали стародавні римляни, але тільки вже на металевих пластинах, вкритих тонким шаром воску, китайці - на дощечках. Ці найдавніші рукописи такі міцні, що дожили до нашого часу.

Єгиптяни першими винайшли  матеріал, що нагадував сучасний папір. Вони пресували серцевину болотяної рослини і виготовляли вузькі полотнища завдовжки кілька десятків метрів. Цю рослину та матеріал з неї називали папірусом. Писали на папірусі очеретяними паличками, вмочуючи їх у фарбу. Рукописи згортали у трубку й зберігали у дерев’яних футлярах.

Учениця.

Усі рукописні книги переплітали. Палітурку виготовляли з дерев’яних дощечок, обтягнутих шкірою, парчею, оксамитом, атласом. Потому прикріплювали металеві бляхи, аби книжки довше зберігались. Іноді для обкладинок  виготовляли золоті або срібні обкладинки. Верхню кришку прикрашали дорогоцінним камінням, перлами. Після написання тексту сторінки книги розмальовували. Книги закінчували післямовою: писець просив читача пробачення за помилки.

Невідомо, кому прийшла в голову думка, що книги можна не переписувати від руки, а відразу друкувати з однієї форми. Припускають, що першим почав відливати металеві букви (з них складають слова, зі слів - рядки, а з рядків - сторінки). Та ось нещодавно стало відомо, що за 400 років до нього  китаєць Бі Шен друкував книги з форм, складених з окремих ієрогліфів.

Папір прийшов до нас з Китаю. Близько двох тисячоліть тому китайці навчилися варити з подробленого бамбука та ганчір’я паперову масу і виготовляти з неї аркуші паперу.

Бібліотекар.

У Київській Русі папір з’явився у кінці ХІV століття. Книгодрукування  у нас започаткував Іван Федоров. Першодрукар опанував важку справу і заснував першу в Україні друкарню (м. Львів). У 1574 році він набрав перші друковані книги «Апостол», «Буквар», Іван Федоров випередив іноземних  майстрів, винайшов спосіб друкувати текст двома фарбами одразу.

Усі старовинні книги дуже великі: вдвічі, а то й утричі  більші за сучасні. Є серед книг свої знаменитості. Найтовстіша у світі книга - англійський словник, що містить 8600 сторінок. А китайський енциклопедичний словник нараховує 5113 томів. Одна з найменших на землі книг - «Байки» І. Крилова, видана у Санкт-Петербурзі у 1856 році. На звичайній сірниковій коробці  можна помістити три таких книжечки. Книга менша за поштову марку. Прочитати байки можна тільки за допомогою лупи.

Бібліотекар.

У кожного з вас є книжки, які особливо подобаються. Одному до вподоби казки, другому - твори про війну, сміливих людей, третій полюбляє веселі вірші та оповідання. Але всі книжки однаково потребують уваги і бережного ставлення до них. Давайте пригадаємо народні прислів’я та приказки про книги.

Книга - ключ до знань.

Золото добувають із землі, а знання - з книжок.

Хліб наснажує тіло, а книга - розум.

Книгу читають не очима, а розумом.

Книгу читай, розуму набирай.

З книгою жити - з добром дружити.

Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Хто вчиться змолоду, не знає на старість голоду.

ІІ. Історія виникнення бібліотек

2 група.

Учень.

В кожній школі є невеличка кімната, де живе тисяча, а то й більше мовчазних мудреців. Кожен учень час від часу заходить сюди, щоб порадитися зі своїми мудрими та вченими друзями. А вони в усьому раді допомогти. І живуть вони в будинку, який називається «бібліотека». Адже «бібліо» з грецької мови означає книга, «тека» - сховище; книгосховище.

Бібліотеки існують дуже давно, не менш п’яти тисяч років. Старіші з них були в Єгипті. Знамениту Олександрійську бібліотеку заснував  на початку ІІІ століття до нашої ери один із правителів царської династії. Із різних країн звозилися сюди книги - папірусної сувої, і стало їх близько 700 тисяч!

Учениця.

Багато бібліотек було і в Київській Русі: в Києві (при Софійському соборі), в Новгороді Великому в  Курську в багатьох монастирях.

У сучасних містах є десятки, сотні, а у великих містах - тисячі бібліотек. Є серед них і шкільні.

Бібліотеки в Давньому Єгипті називалися чудово: «Аптеки душі», «Притулок мудрості», «Дім життя». Але користуватися ними могли тільки багаті, заможні люди: фараони, жреці храмів. Для простих людей бібліотеки були зачинені.

У нас ще за часів Київської Русі, книга була у великій пошані. Київський князь Володимир Святославович відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували, розмножували книги. а за часів князювання Ярослава Мудрого у Києві при Софійському соборі засновується перша у Київській Русі бібліотека. На жаль, книги з бібліотеки Ярослава Мудрого не дійшли до нас…

Учень.

Створювались бібліотеки в монастирях. Тут вводилась особлива посада: бібліотекар, книгохранитель.

Найбільша сучасна бібліотека в Москві. Бібліотеці більше 100 років. У ній зберігається 36 мільйонів книг, журналів, газет.

ІІІ. Значення книги в житті людини

Бібліотекар.

Сила книжки - безмежна. Без неї людина сліпа. Книга є життям нашого часу.

Про це вдало сказав Максим Горький:

«Книга, можливо, найбільш складне і велике чудо із чудес, створених людством, на шляху щастя і могутності».

Скільки написано чудових книжок, які допомагають учням вивчати математику, фізику, географію, історію, розповідають про героїв минулого і сучасного, про винаходи в галузі науки і техніки.

Книга, телевізор, комп’ютер. Це дуже животрепетна проблема сьогодення. Час з комп’ютером, у телевізора - украдений час дитини у книжки. Ви повинні зрозуміти, що нічого не може замінити книги. і дуже важливо, що книга є постійним супутником у житті кожного члена сім’ї.

«Оселя без книжок подібна до тіла без кісток» - говорили ще в давнину.

Шановні діти! Щоб відчути цінність книжки, труднощі процесу її створення і народження, давайте подивимось на плакат «Як народжується книга» і назвемо професії, які створюють книги.

Над створенням книжки працює великий колектив: письменники, художники, редактори, коректори, верстальники і дизайнери, колектив видавництва та друкарні, працівники комбінату з виробництва паперу. Перш ніж книги побачать світ, вони в рукописному варіанті потрапляють разом з ілюстраціями художника до видавництва, де над ними працюють редактори і коректори. Підготовлений видавництвом рукопис надходить у складальний цех. Ретушер перевіряє якість одержаного зображення і, якщо не потрібно, робить необхідні виправлення. У друкарську машину закладають підготовлений папір і спеціальні поліграфічні фарби, на кожні секції закріплюють металеві пластини з нанесеними на них текстами та ілюстраціями. Після цього матеріал потрапляє у брошувально-палітурний цех. Віддруковані аркуші складаються так, щоб сторінки книжки були розташовані відповідно до нумерації. Потім їх зшивають і одержують книжковий блок. Тоді блоки вставляють у палітурку і закріплюють клеєм або скобами. Ось вже і книжка готова.

Поля письменник-агроном

Засіяв буквами-зерном.

Отож, читачу, поспішай

Зібрати мудрий урожай.

                      І. Січовик

ІІІ. Підведення підсумків

Чекаємо на вас у нашій бібліотеці. До нових зустрічей!

Слайд. Ми мрієм, щоб книга в пошані була.

Хай книги читає завжди дітвора.

Щоб було чудово, чарівно навкруг,

Бо книга всім людям - товариш і друг.

  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78250. Гломерулонефрит у детей 132.5 KB
  Наблюдаются случаи гломерулонефрита после проведения профилактических прививок перенесенного паразитарного заболевания приема пищевых облигатных аллергенов особенно у детей с аллергическим диатезом. В патогенезе можно выделить 2 основных механизма ответственных за развитие гломерулонефрита: первичноаутоиммунный иммунокомплексный. В основе патогенеза острого постстрептококкового гломерулонефрита лежит 3 тип аллергической реакции иммунокомплексный активация системы комплемента сосудистотромбоцитарного и гемокоагуляционного...
78251. Пиелонефрит у детей 146 KB
  Очаговость поражения почек т. Хронический пиелонефрит занимает третье место после врожденных заболеваний почек и гломерулонефрита среди причин ведущих к развитию хронической почечной недостаточности и к летальному исходу. Для развития воспаления кроме бактериального обсеменения необходимо: изменение общего состояния организма изменение реактивности изменение реактивности почечной ткани изменение почек и мочевыводящих путей сопровождающихся нарушением пассажа мочи лимфооттока и кровоотока.
78252. Почечная недостаточность у детей 144.5 KB
  В соответствии с рекомендациями IV Европейского конгресса педиатров-нефрологов диагностировать ХПН следует при сохранении у детей в течение не менее 36 месяцев клиренса эндогенного креатинина ниже 20 мл мин увеличении сывороточного креатинина выше 0177 ммоль л концентрации азота мочевины выше 03 ммоль л. В отличие от ОПН для ХПН характерно неуклонное прогрессирование и необратимость склеротических изменений в почках нарушение их регуляторной экскреторной и биосинтетической функции. Известно свыше 50 заболеваний которые проявляются...
78253. Острая ревматическая лихорадка у детей 146 KB
  Рекомендации по изменению термина ревматизм на ОРЛ в последнем X пересмотре МКБ имеют определенную цель и логику так как в большей степени привлекают работников здравоохранения к инфекционному фактору который лежит в основе заболевания которое характеризуется преимущественным поражением сердца и сосудов. Хроническая ревматическая болезнь сердца это заболевание характеризующееся поражением сердечных клапанов в виде поствоспалительного краевого фиброза клапанных структур и порока сердца недостаточности или стеноза сформировавшихся...
78254. Ювенильный ревматоидный артрит у детей 156 KB
  В группу коллагеновых заболеваний входит значительное количество патологических состояний, общим признаком которых является системная прогрессирующая дезорганизация...
78255. Другие коллагенозы у детей 128.5 KB
  Изучение роли очаговой латентной инфекции при СКВ показало что ангины и хронический тонзиллит при этом заболевании встречаются не так уж часто а терапия антибиотиками не только уменьшала количество больных а наоборот нередко выявляла латентно протекающее заболевание....
78256. Неотложные состояния у детей 141.5 KB
  У детей, особенно первого года жизни, многие заболевания, такие как пневмония, вирусные, кишечные инфекции, сепсис, сахарный диабет часто сопровождаются нарушением микроциркуляции, обменных процессов, развитием тяжелой интоксикации с возникновением состояний
78257. Периоды детского возраста 91 KB
  Ребенок - это не взрослый в миниатюре, его организм обладает своеобразными анатомо-физиологическими, биохимическими и иммунологическими особенностями, претерпевающими характерные возрастные изменения в течение всего периода детства. Для дифференцированного подхода к ребенку все детство разделено на периоды.
78258. Естественное вскармливание 128 KB
  Рациональное питание отвечающее физиологическим потребностям растущего организма обеспечивает гармоничное развитие ребенка повышает его иммунитет выносливость при воздействии неблагоприятных факторов. Для обеспечения ребенка рациональным питанием в его рацион должны входить все основные пищевые вещества: белки жиры углеводы витамины минеральные вещества и вода в необходимом количестве и правильном соотношении. Органы пищеварения ребенка характеризуются незавершенностью морфологического строения и функционального состояния.