82707

Природа навколо нас

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти сьогодні у нас особливий урок – урок краси доброти і милосердя. Діти читають вірші про довкілля 1 учень. Запрошую вас діти на театральну стежинку до театру. учні тричі дзвонять у дзвіночок Бажаю вам діти веселої гри та вдячних глядачів.

Украинкский

2015-03-01

245 KB

0 чел.

Урок «Я і Україна»

(2 клас)

Стежинками екологічного виховання

Урок краси, доброти і милосердя

Тема. Природа навколо нас.

Мета. Уточнити й розширити уявлення учнів про різноманітність природи, з’ясувати відмінності між неживим і живим, показати в доступній формі взаємозв’язки в оточуючому середовищі, розвивати дитячу уяву, фантазію, мислення, цікавість до спостережень за змінами в живій і неживій природі, формувати екологічну культуру другокласників, виховувати почуття краси та турботи за все, що нас оточує.

Обладнання. Мультимедійні презентації «Жива і нежива природа», «Червона книга України», виставка дитячих книг про природу, Червона книга, знаки-символи для гри, дитячі малюнки, картки із зображенням рослин та тварин, персонажі лялькової вистави (зайчик, ведмедик, вовчик, лисичка), костюми та маски до екологічної казки «Пригода в лісі», реквізит (пеньок, жолудь, дубок з листочками), відеокліп пісні «Планета Земля».

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

– Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.

Добрий день!

У добрий час

Радо ми вітаєм Вас!

З миром зустрічаємо,

Щастя Вам бажаємо

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.

Доторкніться долоньками один до одного, подаруйте посмішку, нехай наш клас наповниться світлом і теплом.

Діти, сьогодні у нас особливий урок – урок краси, доброти і милосердя. Будемо проводити його, мандруючи такими стежинками:

  •  Стежинка спостережень.
  •  Стежинка роздумів.
  •  Стежинка «Дивовижне поряд».
  •  Стежинка «З природою живи у дружбі».
  •  Стежинка театральна.
  •  Стежинка «Червона книга України».

ІІІ. Основна частина уроку.

1. Отже, ми на стежині спостережень. Слово нашому синоптику.

  •  Согодні 22 число
  •  Надворі середина осені. Жовтень.
  •  Температура повітря –
  •  Небо –
  •  Сонце –
  •  Вітер –
  •  Опади –   

2.  Створення проблемної ситуації. Чи можна осінь назвати золотою? Так, зараз осінь: гарна, золота, чарівна. Чи всі помічають цю дивовижну красу? 

3.  Створення емоційного фону уроку.

Помилуємось красою осені. Мультимедійна презентація «Осінь».

4. Переходимо на стежинку роздумів. Гра «Блискавка» (Мозковий штурм).

- Планета, на якій ми живемо. (земля)

- У небі цілий день гуляє, землю нашу зігріває. (сонечко)

Сонце – це світло,

Сонце – тепло,

Сонце – усього життя джерело.

- Куди ступиш – всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. (повітря)

5. Гра «Мікрофон»

Вчитель. Пригадаємо ознаки живої природи.

(5-7 дітей стає в коло, ведучий посередині. Кожен має назвати одну ознаку, не повторюючи названі. Говорити лаконічно і швидко, передаючи мікрофон один одному.) 

(Народження, дихання, живлення, ріст, розмноження, відмирання).

ІV. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Мультимедійна презентація «Жива і нежива природа».

2. Екологічна гра «Жива і нежива природа»

(Змагаються 3 команди «Екологи», «Знавці природи», «Друзі природи». Вчитель називає слова, а учні плескають в долоні).

Калина, береза, літак, блискавка, сонечко, комп’ютер, соловейко, хмарки, дощ, космонавт, корабель, мураха.

3. Фізкультхвилинка (Мурашки)

Наш мурашник рано встав,

Своє ліжечко прибрав.

Тоді став робить зарядку

Кожну вправу по порядку.

Спершу лапки розминав,

Разів десять присідав,

Порівняв собі він спинку,

Піднімаючи травинку.

Потім вгору потягнувся

І до сонечка всміхнувся.

4. Стежинка «Дивовижне поряд».

(Продовжують змагатись три команди)

Дерева, кущі, трави – як сказати одним словом? (рослини)

5. Гра «Впізнай листочок»

6. Гра «У якого дерева ці плоди?» (Жолудь, шишка, горішок, горобина)

7. Екологічна гра «Впізнай рослину».

Метод «Прес»

Кліше:

  •  я вважаю що … - висловити думку;
  •  тому що … - пояснити причину;
  •  наприклад … - навести приклади, докази, аргументи;
  •  таким чином … - зробити висновок.

Учень – Я вважаю, що сосна – дерево,

 – тому що у дерев один стовбур,

– у сосни один стовбур,

– отже, сосна – дерево.     (Ліщина, кульбабка)

8. Стежинка «З природою живи у дружбі».

(Діти читають вірші про довкілля)

1 учень.          Все, що довкола тебе є:

Поля і гори, й ріки –

Все на святій землі твоє

Від роду і довіку.

Це ліс, що піснею дзвенить,

Коли весна прилине.

2 учень.          Метелик, що на цвіт летить

До кущика калини.

Гаряче сонечко вгорі,

А в нічку зорі ясні.

І клен крислатий угорі,

І зірочки прекрасні.

3 учень.          Струмок і чисте джерело,

Моря і океани…

І небо, холод і тепло,

І дощики, й тумани.

Верба, що сумно до ставка

Спустила довге гілля.

А в небі хмаронька легка –

Все  це і є довкілля!

4 учень.          Он звір, он пташечка летить.

Жучок заліз на зілля.

Усе прийшло у світ, щоб жить.

Усе це й є довкілля!

Йдемо в гості до природи.

Є в ній різна дивина:

В небі – зорі, в ріках – води,

В полі – квіточка ясна.

А зимою є сніжинка,

Літо дощик принесе,

Є метелик і пташинка –

І таке цікаве все!

5 учень.          Все, що є навколо тебе:

Сонечко, хмаринка, небо,

І пісок, каміння, води,

Й люди – часточка природи.

Поле, гори і травичка,

Ліс, повітря і водичка,

Бджілка, пташечка і зорі,

Вільний вітер на просторі,

Квіточки і різне зілля –

Це, дитино, й є довкілля!

9. Вправа «Мікрофон».

(Юні екологи нагадують правила поведінки в природі.)

  •  Бережи природу;
  •  Не ламай гілок дерев!;
  •  Не рви великі букети квітів;
  •  Не знищуй пташині гнізда;
  •  Не топчи мурашники;
  •  Не забруднюй воду;
  •  Рослини і тварини потребують твого захисту, будь природі другом.

10.  Стежинка театральна.

Вчитель. Запрошую вас, діти, на театральну стежинку, до театру.

Згадаймо, що лунає в театрі перед початком вистави.

Ось вам – дзвіночок.

(учні тричі дзвонять у дзвіночок)

Бажаю вам, діти, веселої гри та вдячних глядачів.

Інсценізація казки «Пригода в лісі».

Флора.  Жили щасливо в лісі звірі.

 Жили у злагоді і мирі.

 Вони свій ліс усі любили

 І кожен день цьому раділи.

Фауна. Похмурого одного дня

 Спіткала ліс така біда.

 По лісу йшов собі ведмідь

 В тіні під дубом відпочить.

 Аж глядь – галявина пуста,

Пеньок, а дерева нема.

Ведмідь.  – Біда, ой лишенько, біда!

 Хто дуба нашого зрубав?

Флора. Збігаються на крик той звірі,

 Не можуть у таке повірить.

Фауна. Руденька білочка стрибає,

 З сльозами гірко промовляє:

Білка.   – У дубі цім було дупло,

 Мій дім тут був, моє житло…

Мишка   – Я тут ховала під корінням

 У схованку смачне насіння…

Дятел.  – Я дуба завжди лікував –

 Комах шкідливих добував…

Кабан.   – Щоосені я тут бував

 І жолуді тут куштував…

Заєць.  – Від вовка я тікав – і тут

 Мене сховав гіллястий дуб…

Ведмідь.  – Ой, звірі, як без дуба жити?,

 Що будемо тепер робити?

Білка.  Давайте злодія шукати,

 Що дуб насмілився зрубати.

Кабан. Шукаймо разом, а знайдемо –

 Геть на шматочки розірвемо!

Фауна. Шукали звірі – слідом йшли,

 Що залишивсь, як дуб тягли.

Флора. Біля дороги він скінчився –

 Там слід автівки залишився.

Ведмідь. Грузили дуба на машину –

 

Фауна.  Зробили висновок тварини.

 Ні з чим назад вони прийшли

 Й розмову знову почали.

Дятел. Погано нам без дуба жити,

 То ж треба інший посадити.

Мишка. Я щойно жолудя знайшла,

 Він, мабуть, випав із дупла.

 Його ми можем посадити

 Та дуба нового зростити.

Фауна.  Тваринки місце підібрали

 І дружно ямку всі копали.

 

Флора. До ямки жолудя поклали,

 Водою щедро поливали.

 Щодня приходили, дивились,

 Чи ще листочки не з’явились.

Фауна.  Одної сонячної днини

 Зраділи диву всі тварини.

 Багато галасу і крику

 Почув в той день старенький ліс –

 На радість їх сімї  великій

 Новий дубок зелений ріс!

Звірі. Гарне дерево, міцне,

 Листя різьблене, рясне.

 А на гілочках крислатих

 Буде жолудів багато.

Ведмідь. В зелені діброва,

 В китицях калина,

 Глянь, яка чудова

 Наша Україна!

Дятел. Світ прекрасний навколо тебе.

Кабан.  Сонце ясне і синє небо.

Мишка. Птахи і звірі, гори і ріки –

 Нехай він буде таким навіки.

Ведмідь. Нехай людина добро приносить!

Усі.  Бо світ навколо любові просить!

Флора. Пам’ятайте, любі діти,

 Щоб сади у нас цвіли.

Фауна. Щоб літали журавлі…

 Щоб пташки у нас співали

 І дерева підростали…

Усі.   Щоб земля була у квітах,

 Бережіть природу діти!

Висновок: казка вчить, як на світі жить.

11. Прямуємо до наступної стежинки «Червона книга України»

а) Рольова гра «Лісова школа»

Зайчик.

В «Червону книгу»  ми занесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вимирає,

Тому рятунку в нас благає.

Вовчик.

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні

І вісник березня – підсніжник?

Лисичка.

Невже в майбутньому на світі

Не будуть зеленіти віти –

Верби, берізки, горобини

І диво – дівчини – калини?

Ведмідь.

Набираю у груди повітря.

Кричу, щоб почули усі:

На землі цій, в природі,

Ми – діти.

Ми без неї – ніщо в цьому світі,

Ми без неї – ніщо в цім житті.

12. Мультимедійна презентація «Червона книга України»

Вчитель. Важко поранена, плаче хвора Земля.

Людино, розумна істото,

До тебе звертаємось ми.

Бо гинемо, гинемо, гинем!

Будь ласка, ти нас захисти!

Хай будуть в нас цілі дерева,

Рослини, тварини, пташки.

Людино, людино, людино,

Ми просимо, нас збережи.

Я дарую вам, діти, презентацію «Червона книга України». Вивчайте її, бо тварини і рослини, які занесені сюди, можуть зникнути назавжди!

V. Узагальнення і систематизація знань.

1. Робота в зошиті.

Вчитель. Розфарбуй зеленим олівцем кружечки біля малюнків, де люди бережуть природу, а червоним – де люди завдають їй шкоди.

2. Тест-гра.

Вчитель. Давайте проведемо тест-гру. Вона стане підсумком нашої сьогоднішньої еко-подорожі.

а) Діти, якщо ви не смітите на вулиці – сплесніть у долоні.

б) Якщо ви не спалюєте у дворі листя, дим якого забруднює повітря шкідливими речовинами, – почухайте собі носика.

в) Якщо ви не розбиваєте скляні пляшечки, не кидаєте їх у травичку, річку, на землю, – погладьте себе по голівці.

г) Якщо ви розмовляєте з батьками про екологічні проблеми – підніміть дві руки.

д) Якщо болить душа, коли бачите понівечене дерево, зрубану ялинку, забруднену річку, – покладіть руку на серце.

е) Якщо хочете дружити з природою, жити з нею у злагоді, мирі – візьміть одне одного за руки і підніміть їх вгору.  

3. Відеокліп пісні «Планета Земля».

Голубе безхмарне небо,  Крила лебедів вітрила,

Жовте сонце на світанку,  Чистоти високих мрій,

Хвилі моря бірюзові,   Пишність павелева сила,

Біла піна, мов сметанка,  Мудрість полосатих змій.

Зелень парків, цвіт садів,  Граціозність від косуль,

Квітів кольори яскраві –  Величавість від оленя –

Це земля моя, мій дім   Збережу землі красу,

В ніжній райдужній оправі.  Щоб співали покоління.

   

Приспів

Кольорова планета моя,

Кольорова планета дитя,

Кольорова планета земля – кольорова.

В руки я її візьму,

Збережу, збережу, збережу.

В руки я її візьму,

Збережу, збережу, збережу.

Вчитель. Запам’ятайте, любі діти, що екологія це наше здоров’я, довголіття, це наше щасливе майбутнє!

VI. Підсумок уроку.

Вчитель. Наша подорож стежинками «екологічного виховання» підходить до завершення.

  •  Чому вас навчили вірші, пісні, казки?
  •  Про що заставили задуматись?
  •  Яка стежинка вам найбільше запам’яталась?

VIІ. Домашнє завдання.

Вчитель. Команда «Екологи» готує загадки на тему «Жива природа».

Команда «Друзі природи» готує загадки на тему «Нежива природа».

Команда «Знавці природи» готує загадки на тему «Рукотворний світ людини».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44762. Оценка уровня качества телевизора «SAMSUNG» 260 KB
  Телевизор - электронное устройство для приёма и отображения изображения и звука, передаваемых по беспроводным каналам или по кабелю (в том числе телевизионных программ или сигналов от устройств воспроизведения видеосигнала - например, видеомагнитофонов).
44763. Создание проекта СЭУ толкача буксира 2.38 MB
  Целью дипломного проекта является создание проекта СЭУ для вновь проектируемого судна. Учитывая задание на проектировку (тип судна, грузоподъемность, район плавания, требования к маневренности, живучести), а также используя опыт судостроения предыдущих лет...
44764. Предприятие как субъект и объект предпринимательской деятельности 57.38 KB
  Функционирование предприятий в условиях рынка предполагает поиск и разработку каждым из них собственного пути развития. Чтобы не только удержаться, но и развиваться в рынке, предприятие должно улучшать состояние своей экономики