82714

Зв’язок слів у реченні. Поширення речень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Учити учнів встановлювати зв’язок між словами в реченні за питаннями, поширювати речення; розвивати мовлення дітей; збагачувати словниковий запас, удосконалювати вміння добирати влучні слова для побудови висловлювань; виховувати культуру спілкування, любов до художньої літератури.

Украинкский

2015-03-01

82.5 KB

0 чел.

                   Урок з української мови у 2 класі

Тема. Зв'язок слів у реченні. Поширення речень.

Мета. Учити учнів встановлювати зв'язок між словами в реченні за питаннями, поширювати речення; розвивати мовлення дітей; збагачувати словниковий запас, удосконалювати вміння добирати влучні слова для побудови висловлювань; виховувати культуру спілкування, любов до художньої літератури.

Обладнання. Ілюстрації до фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь», схеми речень, конверти зі словами, ілюстрація до вірша «Білочка», картки для поширення речень, репродукція картини І.Левітана «Золота осінь», індивідуальні звукові моделі, м’ячик для гри.

Хід уроку.

I. Організація класу.

Продзвенів і стих дзвінок,

Починається урок.

Всі за парти тихо всілись

І на мене подивились.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Вступна бесіда.

- Скажіть, яка зараз пора року? (Осінь.)

- Восени дмуть сильні вітри. Такий вітер із далекого - далекого заходу заніс до нас дуже багато листя. (Розсипаю листя.) Він заніс не тільки листя, а й разом з ним приніс сюди одну чарівну історію. Це казка із далекої західної країни Англії про хлопчика, майже такого віку, як ви. Звали цього хлопчика Гаррі Поттер. ( Додаток 1). Пригадуєте? Він був сиротою і жив у своєї тітки. Ви, мабуть, чули цю казку і знаєте, що йому довелося боротися проти злих сил. І тому, щоб йому допомогти, потрібні друзі. Ми станемо його помічниками. Тож, підготуймося йому допомагати. Гарно сядьте, перевірте положення зошита. Запишіть:                                                                                                                                       15 листопада

Класна робота.

2. Каліграфічна хвилинка.

Урок продовжим без зупинки

З каліграфічної  хвилинки.

- Каліграфічне запишіть букви, з'єднання букв, слова за моїм зразком.

Ооо   ооо    ос   осінь

- За допомогою звукових моделей зробіть звуковий аналіз слова осінь.

- Скільки букв у слові осінь? ( 5 )

- Скільки звуків? ( 4 )

- Чому букв більше, ніж звуків? (Бо м'який знак звука не позначає.)

(Покузую репродукцію картини «Золота осінь» І. Левітана.)

- Оскільки Гаррі Поттер до нас завітав восени, то розгляньте цей гарний малюнок і схему речення до нього.

.

- Згадайте які слова підкреслюються однією і двома рисочками? (Головні слова.)

- На які питання відповідають слова, що підкреслюються однією рисочкою?

(Хто? Що?)

- На які питання відповідають слова, що підкреслюються двома рисочками?

(Що робить? Що зробить?)

- Які слова підкреслюються трьома крапками? (Всі інші слова в реченні.)

- Складіть за схемою речення про осінь.

(Настала золота осінь.)

- Запишемо це речення на дошці і в зошитах.

- Встановіть зв'язок між словами. Поставте до них питання.

4. Робота з деформованим текстом.

- Одного разу до Гаррі прилетіла з листом мудра сова. (Додаток 2).

Але зненацька з'явився трьохголовий собака. Він розірвав лист і розкидав всі слова з листа. Щоб дізнатися про що говориться в листі, треба зібрати слова і скласти їх по-порядку.

- Розділіться на групи. Кожна група отримує конверт зі словами.

Складіть 3 речення зі слів, а потім ці речення розмістіть так, щоб утворився зв'язний

текст.

I. Настала   пізня   осінь. Опустіли поля. Птахи відлетіли у теплі краї.

II. Осінь. Листя на деревах жовтіє. Звірі готуються до зими.

  1.  Осінь щедра. Достигли яблука і груші. Малі діти радіють.
  2.  Пізня осінь. Часто йдуть дощі. Дні стали коротші.

- В одному з речень усно встановіть зв'язок між словами за допомогою питань.

5. Самостійна робота в парах.

- В цьому завданні крилася відгадка змісту листа до Гаррі Поттера. Ви склали речення і утворили текст. Тому Гаррі зумів прочитати лист і дізнався, що він зарахований до школи Чародійства. Але йому треба об'єднатися з друзями, щоб подолати всі перешкоди і навчитися чародійству. Ви теж друзі і повинні один одному допомагати. Тому об'єднайтесь по парах, щоб виконати завдання і допомогти нашому герою.

- На ст. 82 знайдіть впр.176, прочитайте слова. Подумайте, скільки речень можна з них скласти. Для цього спочатку визначте головні слова. Зв'яжіть головні слова з іншими словами. Утворіть речення.

(У полі достигають хліба. На вітрах шумлять ясени.)

- Учні І варіанту запишіть І утворене речення і підкресліть головні слова. Учні II варіанту запишіть II утворене речення і підкресліть головні слова.

- Назвіть головні слова у реченнях.

III. Повідомлення нового матеріалу.

 1. Пояснення нового матеріалу.

- Ви дружньо попрацювали, тому допомогли Гаррі об'єднатися з друзями, щоб подолати всі перешкоди і  навчитися чародійству.(Додаток 3). А школа Чародійства  знаходиться у замку Хогвартс на березі озера. Щоб потрапити до замка треба вночі переплисти озеро. (Додаток 4). Друзі сіли у човни, але дорогу погано видно, якщо ми зрозуміємо, як поширюються речення іншими словами, то вкажемо шлях до замку.

- Складіть коротке речення з двох слів. Що робить Гаррі? ( Показую 3 картки.)

                       I. Гаррі пливе

                   II. Гаррі пливе

                 III. Гаррі пливе

- Поставте питання до слів у реченні. ((Хто?) Гаррі, Гаррі (що робить?) пливе)

- I речення складається з головних слів.

- Доповніть II  речення іншими словами. (Гаррі пливе (на чому?) на човні.)  (Доповнюю карткою II речення.)

- Доповніть III речення словами. (Гаррі пливе на човні (куди?) до замку.) (Доповнюю карткою III речення.)

- Отож, у І реченні 2 слова і вони є головними. II і III речення поширені за допомогою інших слів.

- Яке з речень повніше виражає думку? (III речення.)

- Чому ви так вважаєте? (Бо воно поширене іншими словами.)

- Подумайте, скажіть, якими ще словами можна поширити речення?
(Хлопчик, Поттер, з друзями.)

Фізхвилинка

- Відгадайте загадку і скажіть, про що буде наша фізхвилинка?

Загадка.

Сонце вкрилося хмарками.

Хтось невидимий в імлі

Небо срібними нитками

Пришиває до землі. (Дощ.)

(Показую ілюстрацію із зображенням дощу.)

- Восени часто йдуть дощі. Чи знаєте ви, які дощі йдуть в Англії, у країні, де живе Гаррі Поттер? Зараз дізнаєтесь.

- Я буду показувати рухи, а ви повторюйте за мною.

      Піднімається вітер. (Потирати руки.)

      Падають перші краплини дощу.

      (Клацати пальцями.)

      Почалася справжня злива.

(Плескати долонями по стегнах.)

      Злива перетворилася на бурю. (Тупотіти.)

      Ось буря стихає. (Плескати долонями по стегнах.)

      Закінчується дощ, падають останні краплі.

      (Клацати пальцями.)

     Дощ закінчився. Виглянуло сонце! (Усі усміхаються,       піднімають руки вгору.)

       

IV. Усвідомлення і закріплення нового матеріалу.

 1.Складання речення за малюнком.

- Отже, із завданням справились і Гаррі Поттер з друзями в школі Чародійства. Перше завдання вчителя мадам Трюк - навчитися літати на чарівній мітлі. (Додаток 5)

Щоб Гаррі навчився управляти мітлою, треба скласти речення за малюнком.

(Додаток 11)

- Спочатку складіть речення з головних слів. Хто це? (Люди.)

- Люди що роблять? (Йдуть.)

- Поширте це речення, додаючи по одному слову. (Люди йдуть під парасольками. Люди йдуть під парасольками по вулиці.)

- Запишемо ці речення на дошці і в зошитах. (Люди йдуть. Люди йдуть під парасольками по вулиці.)

- Яке речення краще виражає думку? (II речення).

- Чому? (Бо воно поширене.)

2. Доповнення речень іншими словами.

- Ми виконали завдання і Гаррі Поттер навчився літати на мітлі і керувати нею. Але злий чаклун Волан - де - Морт вирішив перешкодити навчанню і перетворити Гаррі та його друзів на каміння. (Додаток 6) Щоб вони врятувались і втекли, нам треба доповнити речення іншими словами.

- Вправа 178. Прочитайте речення в лівому стовпчику. Доповніть речення словами з правого стовпчика. Запишіть речення з коментуванням в зошити. (При дорозі стоять високі тополі. Над річкою піднімається ранковий туман.)

- Порівняйте ці речення з реченнями в підручнику в лівій частині.

(Зачитують по 2 речення.)

- Це просте речення і поширене речення.

- В яких реченнях думку виражено повніше? (У поширених реченнях.)

3. Гра «Хто швидше?»

- Ви справились із завданням. Гаррі з друзями врятувались від чаклуна, втікаючи на чарівних мітлах. (Додаток 7). Ще одне завдання в школі Чародійства. Гаррі Поттер повинен навчитися грати в нову цікаву гру, яка називається Квіддіч. В цій грі треба впіймати «чарівний мячик». (Додаток 8). Щоб йому допомогти, ми пограємо у свою гру «Хто швидше?». Разом з Гаррі повчимося ловити мячик. (Показую картку з незакінченими реченнями).

- Речення до нашої казки.

            У школі (хто?) …знайшов (кого?)….

             Гаррі (що робить?)… у цікаву (що?)….

- Зловіть мячик і доповніть речення.

- Доповніть речення за питаннями. Вставте потрібні за змістом слова.
(У школі Гаррі знайшов друзів. Гаррі грає у цікаву гру.)

4. Доповнення тексту.

Ми навчилися з Гаррі грати в гру Квіддіч. А зараз потрапимо у справжній чарівний ліс, де живе великий розумний Орел. (Додаток 9). Він має ключі, якими відкриває всі двері Хогвартсу, які ведуть в країну знань. Треба допомогти Гаррі потоваришувати з Орлом,
щоб отримати всі знання чарівника. Для цього виконаємо ще одне завдання. (Показую картку з віршем «Білочка» та ілюстрації до нього.)

У цьому лісі, також, живе казкова білочка. Вона мешкає у дуплі і любить стрибати по гілках. Білка стукне лапкою по гілці і дивиться, яка довше гойдається. Значить, на цій гілці є горіхи.

А зараз у нас відповідальне завдання. Треба повернути на місце слова, які затримались на ялинці.

Білочка.

- Де ти, білочко, ?

  Що ти, білочко, ?

- У зеленому ?

 У дуплі, у соснячку.

 Я гризу ,

  І гриби, і .

- А в морози люті

 Ти не мерзнеш у дуплі?

- Мене добре зігріва
 Моя шубка ,

І тому зимові дні

Мені зовсім .

живеш

 гризеш

горішки

 ліску

                             шишки

хутрова                не страшні

IV. Підсумок уроку.

- Ми справились з останнім завданням. Гаррі Поттер потоваришував з Орлом і отримав всі знання в школі Чародійства. Він став чарівником. Крім того він знайшов у Хогвартсі і в нашій школі багато друзів, які йому допомагали.(Додаток 10) Гаррі вдячний вам за гарну роботу на уроці і за допомогу. Він хоче сказати, що тільки знання роблять людину сильною, справжнім чародієм. Нагадує, щоб отримати знання, треба багато працювати і тому дає вам домашнє завдання: вправу 179. На цьому осіння казка про Гаррі Поттера і його друзів закінчена.

- Що нового навчилися робити на уроці?

- Чи сподобалось вам поширювати речення?

- Чи захотіли ви прочитати повністю книгу про Гаррі Поттера?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84017. Школа человеческих отношений и развитие теории менеджмента 20.55 KB
  В основу школы человеческих отношений положены достижения психологии и социологии. Таким образом школа человеческих отношений поведенческих наук пыталась всесторонне проанализировать проблему человеческих отношений в процессе труда и устранить конфликт между наемным трудом и капиталом создав предпосылки к кооперации и сотрудничеству между ними.
84018. Особенности теоретических взглядов представителей поведенческой школы менеджмента 25.01 KB
  Мэйо результаты труда. Изучая влияние различных факторов условия и организацию труда заработную плату межличностные отношения и стиль руководства на производительность труда Э. Идея состоит в том что простое проявление внимания к людям оказывает очень большое влияние на производительность труда.Мэйо хотсорнский эффект свидетельствует о том что производительность труда и качество продукции зависят не столько от условий труда сколько от социальных и психологических факторов.
84019. Билеты по философии 329 KB
  Философия как общая методология. Метафизика и диалектика в истории философии. Зарождение и развитие философии и ее исторические типы. Особенности философского знания. Философское мировоззрение и его основные проблемы. Материализм и идеализм как основные направления в философии...
84020. Хоторнский эксперимент 22.3 KB
  Мейо Уорнер Фриц Ротлисбергер Вильям Диксон и другие исследовали влияние объективных факторов освещение оплата перерывы на производительность труда в пригороде Чикаго Хотторне Hwthorne. На первой стадии эксперимента учёные обнаружили что улучшение условий освещения резко увеличивает производительность труда но и ухудшение условий освещения также привело к улучшению производительности труда На второй стадии исследования учёные обнаружили что с течением времени производительность возвращалась на прежний уровень причём начинали...
84021. Теоретические взгляды Г. Мюнстерберга, их значение 21.85 KB
  Мюнстерберга их значение Самой пожалуй важной сферой интересов Мюнстерберга выступила индустриальная психология понимавшаяся им чрезвычайно широко в его работах на эту тему освещались проблемы профориентации в частности с применением психодиагностических процедур управления персоналом повышения трудовой мотивации и производственной дисциплины преодоления негативного влияния монотонного труда и т. Мюнстерберг доказывал что наилучший способ повысить производительность труда подбирать работникам должности которые соответствуют их...
84022. Бихевиоризм и теоретические воззрения А. Маслоу 23.23 KB
  Маслоу А́брахамМасло́у Авраам Масло́в англ. Широко известна иногда приписываемая Маслоу так называемая Пирамида Маслоу диаграмма иерархически представляющая человеческие потребности. Его модель иерархии потребностей нашла широкое применение в экономике занимая важное место в построении теорий мотивации и поведения потребителей Бихевиоризм и психоанализ или дефицитарные психологии как называл их Маслоу избегали многих культурных социальных и индивидуальных аспектов проявления человека таких как креативность любовь альтруизм...
84023. М.П. Фоллет и идеи гармонии труда и капитала 23.73 KB
  Фоллет и идеи гармонии труда и капитала М. Фоллет привнесла в изучение предприятий бизнеса и менеджмента концепции которые она разработала на основе знаний политологии и личного практического опыта приобретенного во время работы на руководящих должностях в общественной сфере деятельности. Фоллет мышление и практическое действие являются не изолированными видами деятельности а составляющими единого процесса в котором каждая из них может предшествовать другой и иметь по сравнению с ней большее или меньшее значение. Фоллет предлагает...
84024. Новые тенденции в развитии современной теории менеджмента 17.06 KB
  Интеграционные процессы как во внутренней среде так и во внешней во внешней среде интеграция бывает вертикальная холдинг и горизонтальная ФПГ ассоциация объединение.
84025. Вклад Д. Макгрегора в развитие идей поведенческой школы менеджмента 24.84 KB
  Макгрегора в развитие идей поведенческой школы менеджмента В начале 50х годов МакГрегор впервые сформулировал свои идеи об управлении которые в 1960 году были опубликованы в его главном труде TheHumnSideofEnterprise Человеческая сторона предприятия. МакГрегор утверждал что существует два вида менеджмента персонала первый из которых основывается на теории X а второй на теории Y. К сожалению отмечает МакГрегор в условиях современного индустриального общества интеллектуальный потенциал человека используется не полностью....