82773

Я і Україна. Довкілля

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: розширити знання учнів про пори року; збагачувати уявлення молодших школярів про красу рідної природи; розвивати спостережливість, допитливість, творчу уяву, мислення, зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; прищеплювати любов до природи та бережливе ставлення до довкілля.

Украинкский

2015-03-02

78 KB

0 чел.

Відділ освіти Косівської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Вербовецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

                                                                                                   

                                                                                                            

Пасайлюк Ганна Василівна

вчитель початкових класів,

спеціаліст вищої категорії,

вчитель методист

2011

Мета уроку: розширити знання учнів про пори року; збагачувати уявлення молодших школярів про красу рідної природи; розвивати спостережливість, допитливість, творчу уяву, мислення, зв’язне мовлення; збагачувати словниковий запас; прищеплювати любов до природи та бережливе ставлення до довкілля.

Обладнання: підручник «Я і Україна.Довкілля»  , зошит з розвитку мовлення, конверт из предметними малюнками, картки з реченнями, ноутбук, мультимедійна дошка, слайди.

Хід уроку

Привітання ( слайд 1 )

Ми вам раді, гості любі

І вітаєм щиро вас,

Та запрошуєм ласкаво

На урок у перший клас

І. Організація классу.

( Хлопчик у костюмі Нового року заходить до классу. В руках тримає чотири конверти ).

Новий рік витягує предметні малюнки по черзі з кожного конверта та запитує дітей.

  •  Коли це буває?

(Відповіді дітей – взимку, навесні, влітку, восени.)

  •  Коли зацвітають підсніжники?
  •  Коли збираємо полуниці, черешні?
  •  Коли опадає листя?

( Клас поділений на четвірки за порами року)

І група «Сніжинка» - зима;

ІІ група « Пролісок» - весна;

ІІІ група « Колосок» - літо;

ІV група «Осінній листок» - осінь.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку ( слайд 2)

Сьогодні я вас запрошую на урок – подорож. Епіграфом нашого уроку стали слова В.О.Сухомлинського (слайд3)

«Кожен учень повинен піднятися на свою маленьку вершину,

досягти важливих ( для свого віку ) успіхів».

        

    Ми побуваємо в гостях у зими, весни, літа, осені. Дізнаємося про їх характер. Довідаємося про зміни в довкіллі, що повторюються, навчимося моделювати пори року. Рік – це батько для всіх пір року.

ІІІ. Робота над темою уроку.

Вірш «Від зими до зими» (слайд4)

Січень січе,                                           

Лютий лютує,

Березень плаче,

Квітень квітує.

Травень під ноги

Стеле травицю.

Червень складає

Сіно в копиці.

Липень медовий

Бджілок чарує

Серпень чудовий

Булки дарує.

Вересень трусить

Груші в садочку

Жовтень гаптує

Клену сорочку.

Йде листопад,

Застеля килими.

Грудень надходить –

Початок зими

             Ф. Петров.

( Діти декламують вірш хором по групах, кожен рядки про свою пору року)

  •  Скільки місяців має кожна пора року?
  •  Після якої пори наступає зима?

Висновок.   Зима рік починає і закінчує.

                     Січень – почато року, а грудень – кінець.

Під час подорожі ми будемо зупинятися на таких станціях:

  •  « Загадкова»
  •  « Віршова»
  •   «Мовленнєва»
  •  « Святкова»
  •  « Природнича»
  •  « Практична»

Подорожувати по країні Мови та Довкілля допоможе нам «веселий» поїзд.

І станція «Загадкова» (слайд 5)

Завдання. Прочитай та відгадай загадку. Кожна група вибирає загадку про свою пору року та один з учнів їх зачитує, а інші групи дають відгадки.

І група « Сніжинка»

Стало біло навкруги –

я розтрушую сніги,

наганяю холоди,

води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались ? Я - ….

ІІ група « Пролісок»

Тане сніжок,

квітне лужок,

день прибуває.

Коли це буває?

ІІІ група « Колосок

Сонце пече,

липа цвіте,

жито достигає.

Коли це буває?

ІV група «Осінній листок»

У садках, гаях блукає,

жовті шати одягає,

золотисту стелить постіль –

жде сестрицю білу в гості.

ІІ станція« Віршова» ( слайд 6)

( Кожна група дітей декламує інтонаційно вірш про свою пору року)

І група «Сніжинка»

     Зима

Ой багато снігу,

Ой багато!

Прибрались дерева,

Мов у свято.

У садочку яблунька

І бузок

Одягли біленький

Кожушок.

А сніжок все падає

Ізгори

Запушує вулиці

І двори.

Ой лети милесенький

Ой лети!

У садочку кучугуру намети.

К. Перелісна

ІІ група « Пролісок»

Веснянка.

А вже красне сонечко

припекло, припекло,

ясно-щире золото

розлило, розлило.

На вулиці струмені

воркотять, воркотять.

Журавлі курликають

та летять, та летять.

Заясніли проліски

у ліску, у ліску…

Швидко буде земленька

Вся в вінку, вся в вінку.

О. Олесь.

ІІІ група « Колосок»

В полі.

Золотим промінням сяє

Ясне сонечко з небес,

Колоситься в полі жито,

І пшеничка, і овес.

І метелики літають

І сідають на квітки,

І колише вітер квіти,

Золотенькі колоски.

Вітерець летить над полем

І колише жита морем,

Пахне поле колосками,

Вабить очі квіточками.

            Л.Гаєвська

ІV група «Осінній листок»

Осінь

Висне небо синє,

Синє, та не те;

Світить, та не гріє

Сонце золоте.

Темная діброва

Стихла і мовчить,

Листя пожовтіле

З дерева летить.

Здалека під небом,

В вирій летючи,

Голосно курличуть

Журавлів ключі.

            Я. Щоголів.

ІV. Фізкультхвилинка ( слайд 7)

( Кожна група дітей проводить свою фізкультхвилинку)

І група «Сніжинка»

Виконує пісню «Морозець»

Морозець, морозець

пощипав нам щічки.

Теплі валянки у нас,

шубки й рукавички

Морозець, морозець!

плещемо в долоні.

  1.  

У дівчаток і хлопяток

носики червоні

ІІ група « Пролісок»

« Як тільки в зеленому гаї

(діти махають руками, як крилами)

Зозуля ку-ку закує,

Я швидко вікно відчиняю,

(Стають навшпиньки, руки піднімають і тянуться угору)

І серце радіє моє.

Ку – ку, ку – ку, ку – ку, ку – ку.»

ІІІ станція «Мовленнєва» ( слайд7)

  1.  Звуковий аналіз слів : зима, весна, літо, осінь. (Кожна група виконує звуковий аналіз слова про свою пору року)

Зима  -  

Весна  -   

Літо-  

Осінь -

  1.  Робота над реченнями

Завдання 1. Прочитай і спиши речення

Завдання 2. Побудуй до нього графічну модель.

Зима – Прийшла сніжна і морозна зима.

Весна – Зацвіли весняні квіти.

Літо – Ми купалися на річці.

Осінь – У лісі діти назбирали грибів.

Перевірка. ( Діти зачитують свої графічні моделі, а потім вчитель пропонує повернути картки з іншого боку, де міститься правильна відповідь.

Діти перевіряють та виправляють помилки)

Графічні моделі речень.

1.

2.               

3.  

4.  

3. Вправа «Продовж речення» (завдання 3 ст.25)

Мені подобається найбільше весна тому, що…

4.Завдання 4 ( ст.25)

  •  У яку пору року відбувається кожна подія?
  •  Добери до кожного малюнка назву.

5.Творча робота.

Завдання. Підберіть до слів предметів, слова ознаки.

Зима (яка?) – сніжна, холодна,….

Весна (яка?) – квітуча, довгождана,…

Літо (яке?) – спекотне, дощове,…

Осінь (яка?) – щедра, золота,…

ІV. Станція « Святкова»( слайд 8)

   Завдання. Кожна группа дітей має назвати основні свята кожної пори року.

Вправа « Продовж речення».

Зимові свята – це… ( Новий рік, Святого Миколая, Різдво Христове, Йордана).

Весняні свята – це …( Христове Воскресіння, День Жінки, День перемоги, День Матері…)

Літні свята – це …(Трійця, Івана Купала, Спаса…)

Осінні свята – це …( День знань, День учителя,  Покрова…)

Вчитель. Про основні свята ми знаємо більше, а про інші менше. Вивчаючи християнську етику та довкілля ми познайомилися з історією цих свят детальніше.

Фізкультхвилинка (слайд 9)

 

ІІІ група « Колосок»

Бджілки золотисті

У квітках літають,

( Руки зігнуті в ліктях на рівні плечей,

швидко махають кистями рук)

Роси перлисті з трав опадають

(Руки вгору, через сторони вниз, присісти)

ІV група «Осінній листок»

У садку зеленому

Яблук нарвемо.

(Підняти випрямлені руки стати навшпиньки,

імітуючи зривання яблук).

У плетені кошики

Ми їх складемо.

(Підняти руки вгору,

Нахилятися вперед, торкнутися пальців ніг)

ІV станція «Природнича» (слайд 10)

  1.  Робота з підручником ( ст.. 84).

Стаття « Повторюваність у довкіллі»

Завдання. Відповісти на запитання після прослуханого «Що повторюється в довкіллі?» (зачитує вчитель).

Висновок.  (роблять діти). Щороку відбуваються сезонні зміни в житті рослин, тварин, людей.

V станція « Практична» ( слайд 11)

  1.  Робота в зошитах (ст.. 33)

Завдання 1. Пронумеруй, в якій послідовності одна пора року змінює іншу.

Завдання 2.Як змінюється дерево протягом року ( Намалюй зміни)

Завдання 3. Змоделюй свою пору року за допомогою предметних малюнків та пейзажів. (матеріал для моделювання приніс у конвертах Новий рік).

Завдання 4. Знайди зайві предмети, які не відповідають цій порі року.

VІ. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон»

  •  Скільки місяців налічує рік?
  •  На які пори року він поділяється?
  •  Який місяць рік закінчує, а який починає?

( Словесне оцінювання роботи в групах).

Вчитель. На згадку про урок, кожна група дітей виготовила листівку з побажанням своїм однокласникам.(Вчитель зачитує побажання з листівок). Дякую за співпрацю!

Література.

  1.  К.І.Пономарьова. Зошит з розвитку мовлення, «Подружися зі словом», 1кл. К: Генеза, 2010.
  2.  К.Ж.Гуз, В.Р.Ільченко « Я і Україна. Довкілля», 1 кл. «Довкілля-К», 2007.
  3.  ВодолазьськаТ.В., Гуз К.Ж.,Зошит з довкілля, 1кл. «Довкілля-К», 2006.
  4.  «Чарівна скринька» (збірник фольклорних матеріалів для дітей дошкільного віку), Івано-Франківськ, 1995.
  5.  «Веснівочка» -(збірник повчальних  текстів для дошкільних закладів), Івано-Франківськ,1994.
  6.  «Фізкультхвилинки у початковій школі « - Т.В.Решетуж, Т.Б.Ухіна. «Мандрівець», 2007.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28081. Глобальный экологический кризис и причины возникновения экологического права 2.57 KB
  Глобальный экологический кризис и причины возникновения экологического права. Для возникновения самостоятельной отрасли права необходимы три условия: Государственный и общественный интерес к этой отрасли Специфика предмета отрасли права т. специфика регулируемых общественных отношений Особые источники права ЭП это отрасль права регулирующая волевые общественные отношения по сохранению воспроизводству и изучению ОС и рациональному использованию ПР т.
28082. Законодательство о санитарно-защитных зонах 8.07 KB
  Документы необходимые для разработки и согласования проекта СЗЗ: Генплан предприятия с нанесенными существующими строениями и указанием перспективного строительства в М 1:500 представляется предприятием. Правоудостоверяющий документ на землепользование представляется предприятием. Реквизиты предприятия представляются предприятием. Проект нормативов предельно допустимых выбросов в атмосферу ПДВ и результаты последнего ведомственного контроля соблюдения нормативов; в случае отсутствия проекта данные...
28084. Информационное обеспечение охраны ос и пп 6.8 KB
  Информационное обеспечение охраны окружающей среды это сбор переработка хранение и обязательно подготовка к использованию информации которая необходима для оценки состоянии собственно окружающей среды экологической деятельности и принятия различного рода решений в этой области. Информационное обеспечение охраны окружающей среды включает в себя: необходимую информацию как объект обеспечения; процессы работы с информацией завершающиеся ее подготовкой к использованию; распределение или предоставление информации...
28085. Классификация источников экологического права 10.52 KB
  По юридической силе все источники подразделяются на законы и подзаконные акты. Законы как источники экологического права представляют собой нормативные акты принимаемые представительным и законодательным органом РФ Федеральным Собранием состоящим из двух палат Совета Федерации и Государственной Думы. Подзаконные нормативные акты как источники экологического права представляют собой документы правового характера принимаемые Правительством РФ правительствами республик РФ органами исполнительной...
28086. Конституционные основы охраны окружающей среды 4.7 KB
  Законы и иные НПА не должны противоречить конституции РФ. Наиболее важные положения по вопросам использования и охраны окружающей природной среды предусмотрены в нормах Конституции РФ. Провозглашение осуществление и защита предусмотренных в Конституции экологических прав физических и юридических лиц по поводу окружающей среды является одним из направлений развития конституционного права России. Нормы Конституции РФ можно разбить на две группы: первая непосредственно посвященная...
28087. Международное экологическое право 3.31 KB
  Международное экологическое право МЭП или международное право окружающей среды составная часть отрасль системы международного права представляющая собой совокупность норм и принципов международного права регулирующих деятельность его субъектов по предотвращению и устранению ущерба окружающей среде из различных источников а также по рациональному использованию природных ресурсов. Объектом МЭП являются отношения субъектов международного права по поводу защиты и разумной эксплуатации окружающей среды на благо нынешнего и будущих...
28088. Общественные экологические организации и их роль в обеспечении экологической безопасности 2.77 KB
  Важно чтобы научнотехнический потенциал общественных объединений нашел достойное применение и поддержку в решении многих проблем по оздоровлению окружающей среды улучшению здоровья населения рациональному использованию природных ресурсов. Общественные и иные некоммерческие объединения осуществляющие деятельность в области охраны окружающей среды имеют право: разрабатывать пропагандировать и реализовывать в установленном порядке программы в области охраны окружающей среды защищать права и законные интересы граждан в области охраны...
28089. Органы муниципального управления в области ПП и охраны ОС. Их функции. На примере Омской области 9.19 KB
  10 Федерального закона Об охране окружающей среды управление в области охраны окружающей среды осуществляется органами местного самоуправления в соответствии с настоящим Федеральным законом другими федеральными законами и иными нормативными правовыми актами Российской Федерации законами и иными нормативными правовыми актами субъектов Российской Федерации уставами муниципальных образований и нормативными правовыми актами органов местного самоуправления. 132 Конституции РФ органы местного самоуправления самостоятельно управляют муниципальной...