82774

Досліджую свою оселю

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: вчити учнів досліджувати своє довкілля, робити висновки зі своїх досліджень, формувати у дітей уявлення про різноманітність архітектурних споруд, викликати інтерес до пізнання через дослідження, розвивати прагнення прикрасити, зробити комфортнішою свою оселю, виховувати активну позицію...

Украинкский

2015-03-02

107.5 KB

0 чел.

Відділ освіти

Решетилівської районної державної адміністрації

Методичний кабінет

Урок довкілля у 4 класі

З теми: «Досліджую свою оселю»

                                                                      

                                                                     Гречко Світлана Іванівна

                                                                        Учитель початкових класів

                                                             Решетилівської ЗОШ

                                       І ступеня

            Решетилівської районної ради

                                                           Полтавської області

Тема: Досліджую свою оселю

Мета: вчити учнів досліджувати своє довкілля, робити висновки зі своїх

досліджень, формувати у дітей уявлення про різноманітність            архітектурних споруд, викликати інтерес до пізнання через дослідження, розвивати прагнення прикрасити, зробити комфортнішою свою оселю, виховувати активну позицію в навчальному процесі, любов до своєї оселі.

Завдання проекту:

  1.  Дослідити власний дім.
  2.  Збагатитись знаннями про воду, тварин, уміння раціонально використовувати електроприлади, бережно ставитись до своїх улюбленців.
  3.  Дбати про екологічну культуру учнів.
  4.  Прищеплювати любов до свого житла, наслідувати приклад старшого покоління.

Обладнання:

завдання для виконання групової роботи, матеріали на тему «Мій дім», малюнки, вислови, прислів’я, вірші, ілюстрації будинку, електроприладів, тварин, колаж «Мій дім», «Яблуня ідей», відео презентація на тему: «Мій дім – моя фортеця!».

Етапи реалізації проекту:

1.  Організаційний. Визначення напрямків роботи, та планування, створення груп по дослідженню своєї домівки.

2.     Пошуковий. Збір необхідної інформації та матеріалів.

3.  Практичний. Дослідження витрат прісної води при її неекономному використанні, вплив електроприладів на життя і здоров’я людини.

4. Перспективний. Продовжити і розширити інформаційну діяльність про свій дім.

5. Презентація проекту. Упорядкування матеріалів, висвітлення роботи над проектом у шкільній газеті.

6. Оцінювання результатів проекту. узагальнення отриманого досвіду.

Тип проекту:

Інформаційно-пізнавальний

Стислий опис проекту:

Кожна людина з душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де минуло її дитинство у батьківській оселі; згадує традиції і звичаї, що шанувались із часів діда-прадіда.

В усіх народів існує повір’я, що той, хто забуває звичаї батьків, карається людьми і Богом.

Учні шукають в книгах, інтернеті цікаву інформацію про житло людей, досліджують використання водних ресурсів у своєму домі, спостерігають за своїми улюбленцями (котиками, собачками), та досліджують електроприлади своєї оселі. Пишуть власні розповіді, вірші про досліджувані об’єкти.

        Очікувані результати:

  •  збагачення знань учнів про власний дім, охайне ставлення до власних речей;
  •  спонукання учнів до бережного ставлення до води;
  •  доцільне використання електроприладів;
  •  дбайливе ставлення до тварин;
  •  подання матеріалу до шкільної газети.

         Хід і терміни виконання робіт:

  •  збір потрібної інформації (7 днів);
  •  обговорення в групах (3 дні);
  •  оформлення проекту (4 дні);
  •  підведення підсумків.

Хід уроку:

І. Організація класу.

Привітання гостей.

Добрий день, шановні гості!

Раді вас вітати!

Всім бажаємо здоров’я.

Й щастя повну хату!

Учитель. Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли у домі гості – це свято. То ж давайте наш урок проведемо святково і подаруємо нашим гостям таке відчуття.

Привітання довкіллю (промовляють учні).

Я посміхаюся сонечку:

- Здраствуй, золоте!

Я посміхаюся квіточці, -

Хай вона росте.

Я посміхаюся дощику

- Лийся мов з відра.

Я друзям посміхаюся, зичу їм добра.

Створення психологічного настрою.

Учитель. Діти, який у вас сьогодні настрій? ( діти показують смайлики       ).

У мене теж хороший настрій. Я хочу щоб на цьому уроці ви були моїми помічниками. Посміхніться один одному і подаруйте хороші слова. Подумайте, як добре що ми сьогодні разом. Ми спокійні, добрі, привітні, ласкаві. Я бажаю вам хорошого настрою і бережного ставлення один до одного.

Розшифрування теми уроку:

Досліджую свою оселю (запис навпаки).

Очікувані результати:

- Що ви чекаєте від уроку? (діти відповідають).

Знайомство з девізом уроку:

Девіз:

Думати – колективно,

Діяти – оперативно,

Сперечатись – доказово,

Це для нас – обов’язково!

ІІ. Робота над новим матеріалом:

Учитель. Сьогодні мова ітиме про нашу домівку.

Домівка – це найближче довкілля людини, в якому ми живемо і тільки від родини залежить чи є домівка захистом, оберегом, чи вона шкодить здоров’ю.

Хата – так українці називають своє житло. Це різновид архітектури. Зараз вживається як в традиційному значенні:

- певний тип будівель, так і означення житла взагалі, перш за все сільських будівель. Німецький географ Йоган Геогр Коль, перебуваючи в Україні в 1938 році, писав: «Українці живуть в охайних, завше підтримуваних у чистоті хатах, які начебто усміхаються до тебе. Господині не задовольняються тим, що кожної суботи миють їх, як це роблять голландці, але ще й раз на два тижні білять житло. Від того хати в Україні виглядають вельми чепурними, немов свіжовибілене полотно. Хати часто розмальовують олійними фарбами.»

Учитель. Давайте подумаємо, що для нас означає слово домівка?

Презентація «Моя домівка».

Учитель. Що для вас означає вислів «Мій дім»?

Учні відповідають. 

Гра «Фоторепортери».

Учитель. Уявимо себе фоторепортерами, бо саме ними ви були вдома. Покажіть, будь ласка, свої домівки (діти показують фотографії свої домівок).

Давайте створимо маленьке поселення нашого класу (діти прикріплять свої фотографії, утворюючи фотоколлаж). Розгляд фотоколлажу.

Учитель. Два тижні тому ми вирішили досліджувати свій дім. У нас виникло багато ідей. Давайте пригадаємо, що нас зацікавило.

Створення яблуні ідей:

(Діти прикріпляють свої ідеї на «Яблуню ідей». Вибирають ті, які вони розглянули).

Учитель. Ми вирішили почати своє дослідження з власної будівлі, води  в нашому домі, електроприладів та власних улюбленців. А в подорож з нами вирушило Сонечко (ілюстрація Сонечка, яке переміщається від групи до групи, слухаючи розповіді дітей).

- Яка мета створення нашого проекту?

Мета проекту: формувати знання про значення оселі в житті людини, про важливість постійної турботи про своє житло, розвивати вміння спостерігати та досліджувати об’єкти, формувати інтерес до читання газет, журналів та вміння користуватися різноманітними джерелами інформації, виховувати екологічну культуру, бажання розширювати свій обсяг знань, почуття любові та дбайливого ставлення до житла.

Учитель. На допомогу нам потрібно було багато літератури, ви прочитали цікаві книги, звернулися до інтернету і знайшли цікаву інформацію, але головною книгою в нас залишається наш підручник.

- Відкрийте, будь ласка, книгу на сторінці 77 «Довкілля», там ви дали відповіді на запитання і склали анкету, дослідивши свій дім.

Гра «Мікрофон» (Діти надають один одному слово, знайомлячи всіх присутніх із дослідженням власного будинку).

ІІІ. Перевірка пошуково-дослідницької роботи. Досліджую свою оселю.

Учитель. До нас на урок завітало Сонечко, разом з ним ми  вирушимо у цікаву подорож. Від групи до групи воно буде подорожувати, дізнаватися щось нове. Давайте ознайомимося з «Правилами роботи в групах»:

Правила роботи  в групах:

  1.  У команді немає лідера.

Усі члени команди рівні.

  1.  Команди не змагаються
  2.  Усі члени команди повинні отримувати задоволення від спілкування і від того, що разом  виконують проектну роботу.
  3.  Кожен повинен отримувати задоволення від почуття впевненості в собі.
  4.  Відповідальність за кінцевий результат несуть усі члени команди.

IV. Захист проектів. Групова робота.

Звіт групи «Народознавці».

Учитель. Якою ж була хата в давнину?

Учні по черзі розповідають про своє дослідження.

Учень. Усім найкращим, що є в нашій душі, ми завдячуємо батьківській хаті. Вона вчить цінувати хліб і сіль, піднімати з підлоги ненароком випущену крихту. Вчить змалку поважати старших, шанувати батька і матір, бути терплячими, чесними і роботящими. Куди б ми не пішли від батьківського порога, ніколи не забудемо того даху, тієї чистої оселі…

        Хата  — слово яке вживається на означення традиційного українського житла. Зараз вживається як в традиційному значенні — певний тип будівель, так і на означення житла взагалі, перш за все сільських будівель.

Внутрішня площа хати, її забудова по всій Україні була схожою, хоча у кожній місцевості у внутрішньому інтер'єрі відбивалися як національні, так і регіональні особливості життя українців.

Народне житло — найдавніший, історично сформований різновид народної архітектури. На Полтавщині, як і в інших районах України, житло називалось «хатою», що означає як житлове приміщення, так і всю будівлю.  Хата з садибою була основою забудови сіл і міст (до 2-ї половини 19 ст.). Будувалися причілком до вулиці, чолом на південь. До хати з чільного боку прилягав чистий двір, з тилу — город, які огороджувалися тином. У дворі були повітка з загаткою (огорожа для худоби), загони для свиней, саж, шопа для зпарядь праці. На городі стояла клуня та погрібник.

Планування житла на Полтавщині суттєво не відрізняється від інших районів України. Найрозповсюдженішими були типи: хата з сіньми, хата з сіньми і коморою, хата на дві половини. Зустрічалося і більш складне планування: хата з хатиною, сіньми і коморою. Спільними характерними рисами та елементами будівництва хати були: 1 — однакові принципи побудови плану; 2 — однакове розташування в інтер'єрі печі, полу, столу, вікон, дверей; З — єдність конструктивно-будівельних засобів, притаманних дерев'яному будівництву.

На Полтавщині для зведення хати використовували зруб з дубових, липових, рідше соснових брусів із залишками на кутах. Традиційним був квадратний план з стороною 4,5—6,0 м. Перші вінці — підвалини (великого перетину дубові кругляки) вкладалися на стояни (пні), вкопані вертикально в землю по кутах та у середині кожної стіни. У південних районах (Новосанжарському, Карлівському, Кобеляцькому) хату зводили «на сохах» — стовпах, закопаних у землю по кутах хати та приблизно через один метр в площині кожної стіни. Площини між стовпами заплітали лозою, після чого валькували глиняним замісом. Вище вікон по стовпах вкладався зруб в 3—4 вінці (ощіп). Стіни обмазували глиняним замісом і білили. Дахи робилися чотирисхилі, солом'яна покрівля укладалася по латах на крокви, які встановлювалися на верхні вінця зрубів та прогони звисів даху. Схили даху робилися невисокими, без острішків та розвиненого гребня.

При вільній забудові дворів на Полтавщині хата була окремою, самостійною спорудою, відкритою з усіх боків. Її план часто доповнювався гайком, розвиненими піддашшями (звисами даху на стовпах і кронштейнах — «кониках»), які робилися з чола і причілків. Нерідко за хатою робилися притули.

З народним житлом були пов'язані численні вірування й обряди, які свідчать, що в минулому людина в будівництві відбивала не лише прагматичні, але й світоглядні та мистецькі надбання. Будівля мислилася як модель природи, всесвіту, що захищає не лише фізично, але й духовно.  Житло сприймалося органічною частиною оточуючої природи. Саме в цьому — основа мистецьких надбань народу, плідності народної творчості, яка надихнула весь рукотворний світ людини від середовища до будівлі та найдрібнішої речі. 

Учитель. Ми дізналися цікаві факти про старовинну українську хату, але ми з вами живемо в сучасному світі і теперішні будинки відрізняються від старенької української хати. То ж Сонечко хоче дізнатися, що ви знаєте про сучасні будинки?

Звіт групи: «Дослідники».

Група пропонує учням класу пригадати прислів’я про дім. Діти розповідають прислів’я.

Учасники групи розповідають про сучасний дім.

      Планування і будівництво дому має дуже глибокий сенс. Планування будинку починається з вибору ділянки і орієнтації будинку по сторонах світу. Саме від цього залежить кінцеве планування і розміщення кімнат. Також відразу потрібно визначитися з кількістю людей, які будуть постійно і тимчасово проживати в планованому будинку.

Вибір ділянки для будівництва будинку.

    Краще всього будинок розміщувати в тих місцях, які наповнюватимуть вас енергією і силою в майбутньому. Ідеальними для будівництва дому вважаються пологі пагорби на березі ріки, озера, оскільки джерело води – це життєва енергія для будинку і людини, що живе в ньому.

     Планувати розміщення будинку потрібно так, щоб сонце якомога більше потрапляло в будинок крізь вікна. Також добре, якщо через вікна будинку відкриваються краєвиди на природу. Рекомендується дома розміщувати на височині, де свіжі потоки повітря постійно приноситимуть хорошу енергію і забиратимуть увесь негатив. 

   Вкрай бажано, щоб ділянка, на якій планується будівництво будинку, була максимально далеко від пристроїв, що випромінюються, а саме: телерадіовежі, вишки стільникового зв'язку, високовольтні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції і т.д., оскільки усі вони є джерелами електромагнітних випромінювань (ЕМІ).
    
Після того, як вибраний проект будинку, приступаємо до вибору матеріалу для будівництва будинку. Це дуже відповідальний момент, адже саме від матеріалу залежатимуть основні властивості будинку: міцність, мікроклімат, теплозбереження і так далі. Вибір матеріалів для будівництва будинку і конструкцій стін залежить від багатьох чинників: 

– кліматичні умови; 
– архітектурне рішення будівлі;
 
– наявність місцевих будівельних матеріалів;
 
– фізико-механічні та економічні показники будівельних матеріалів.
 

Залежно від використовуваного матеріалу, розрізняють: 

        
1. Кам'яні будинки – це будинки з натуральної або штучної цеглини, каменю, бетону, керамзитобетону та газосилікатних блоків. Основною позитивною характеристикою кам'яних будинків є їх міцність та довговічність.

2. Будинки з цегли – здатні десятки років зберігати тепло, створювати затишок їх власникам. Такі споруди відносять до тих, що цілком можна передавати у спадок протягом життя декількох поколінь, на протязі як мінімум 100-150 років, роблячи лише невеликий ремонт. Незважаючи на архітектуру, просторий цегляний будинок можна назвати фамільним будинком. 

У будівництві цегляних будинків застосовують сучасні теплоізоляційні матеріали, які дозволяють зробити технологію утеплення будинку ефективною. Щоб стіни будинку з цеглини були як можна надійнішими в плані збереження тепла, треба робити їх завтовшки не менше 610 мм або утеплювати, а ще краще – поєднувати і те, і інше. Причому утеплення треба робити зовні.
 

     3. Будинки з комірчастого бетону. У малоповерховому будівництві все більшої популярності набувають стінні блоки з комірчастого бетону, основним видом якого є автоклавний газобетон. Цей матеріал складається з портландцемента, вапна і меленого кварцевого піску. В

    4. Будинок із керамзитобетону – як заповнювач для будівельних блоків використовують керамзит. Керамзитобетоні блоки мають відносно малу щільності (500-1200 кг/м3).

     5. Монолітні будинкибудуються із застосуванням збірно-розбірних опалубних систем або незнімних опалубок. У першому випадку стіни, як правило, виконуються з важкого бетону. Фасад монолітного будинку додатково утеплюються, або утеплювач розміщується всередині стіни при заливці бетону в опалубку. Проте така технологія економічно виправдана лише при будівництві відразу декількох будинків або котеджних селищ. 


    6. Дерев'яні будинки – відрізняються, в першу чергу, прекрасним мікрокліматом, легкістю обробки та зведення. Проте так само мають ряд мінусів, таких як: горіння, схильність до гниття. 

    7. Каркасні будинкипо термінах їх служби та технічних характеристиках часто залишають далеко позаду традиційні будинки з дерева. Нові матеріали та сучасні технології дозволяють створити в каркасному будинку клімат, який ні трохи не поступаться клімату дерев'яної споруди, і при цьому заощадити на опалюванні, оскільки в каркасному будинку спочатку закладаються хороші теплотехнічні та параметри вологості. 

Учитель.  Сонечко побажало завітати до групи «Краплинки».

Звіт групи «Краплинки».

Учитель.  Звідки приходить вода до нашого дому?  Створення асоціативного куща.

Вода – сльоза, водоспад, болото, дощ, річка, пара, джерело, ставок, крапля, сніг, озеро, океан, хмара, криниця, лід, море.

Учитель. Вода у будинку тече з крана, але виникає запитання: «Як вона потрапила туди?». Повідомлення учнів: «Подорож води».

Вода з річки потрапила в наш дім. Їй потрібно пройти довгий шлях. Воду потрібно профільтрувати. Фільтр – це пристрій для очищення води. З річки вода потрапляє до відстійника, там її очищають та фільтрують. Вона потрапляє в ємкість для очищення води і звідси насоси перекачують чисту воду по водопровідним трубам квартири.

Учитель. Давайте подумаємо, вода – це добре чи погано?

Вода – це добре

  1.  Вода – це врожай на городах, полях, лісах.
  2.  Після дощів – свіже повітря.
  3.  Можна пускати кораблики на воду.
  4.  Мінеральна вода лікує людей.
  5.  Вода потрібна людям і тваринам.
  6.  Водою миємось, у воді перемо одяг.
  7.  По воді пливуть човни, кораблі.
  8.  На воді будують електростанції.
  9.  Водою гасять пожежі.

Вода – це погано

1. У воді модна потонути.  

2. Коли їсти сніг, лід, можна   застудити горло.

3. Після дощу можна забруднити одяг, взуття.

4. Коли багато випадає дощів, рослини можуть вимокнути, загинути.

5. Коли надворі мокро, мама не пускає гратися, щоб не застудитися.

6. Кип’ятком можна ошпаритись.

Діалог дітей про користь та шкоду води.

Учитель. Село наше здавна славиться криницями. Як же вибрати місце для криниці? Які матеріали брали для колодязя? Як наглядали за колодязем?

Матеріали, необхідні для облаштування колодязя:

  •  Для облицювання колодязя рекомендується використовувати бетонні або залізобетонні кільця;
  •  Допускається використання каменю, кераміки, дерева. Камінь повинен бути з твердих порід;
  •  Для скріплення каменю застосовується цемент портланд марки не нижче «500»;
  •  Для облаштування колодязя використовуються такі породи дерева як: модрина, вільха, в’яз, в також дуб та сосна, але вони в перший період дають присмак йоду;
  •  Колода для облицювання колодязя повинна бути товщиною не менше 15 см, витримана 5-6 місяців, бути прямою, без тріщин та дірочок, не зараженою грибком;
  •  Пісок, глина або жирний суглинок, гравій або кам’яний щебінь;
  •  Чугунні скоби для спуску в колодязь.

Вимоги до будови колодязя:

  Верх колодязя:

  •  Накривається кришкою і робиться навіс.
  •  Повинен бути вище на 0,8 м від поверхні землі.
  •  Закріпляється загальне або індивідуальне відро.
  •  Підводну частину належить заглиблювати в водоносний горизонт.
  •  Нижня частина стіни повинна мати отвори для кращого водопостачання.
  •  Дно повинно бути покрито фільтруючим шаром (20-30 см) крупнозернистого піску, гравію або щебеню.
  •  Стінки повинні бути обладнані скобами, які розташовані в шаховому порядку на відстані 30 см одна від одної.

Навколо колодязя повинні бути:

  •  «Замок» з пом’ятої та пошарово утрамбованої глини.
  •  Підмосток з кам’яного або цегляного мощення, забетонований або заасфальтований.
  •  Відхідні канави з відводом стоків від колодязя.
  •  Лавка для відра.

Нагляд за колодязем:

Забороняється:

  •  У радіусі ближче 20 м від колодязя полоскання та прання білизни, миття різного роду предметів та напування тварин.
  •  Підйом води з колодязів відрами, які приносять жителі та черпання води з загального відра предметами індивідуального призначення.

У результаті погіршення якості оди необхідно:

  •  Провести профілактичну дезінфекцію: очищення та промивання (дезінфекція колодязя проводиться за участю санітарно-епідеміологічної служби).

Група демонструє зібрані казки,  вірші, легенди, прислів’я про воду.

Учитель. Потреба людини у чистій воді постійно зростає. Запаси ж її зменшуються. Тому воду Землі необхідно берегти.

Берегти воду – значить економно витрачати її. Це не означає, що не треба умиватися, купатися. Але не слід забувати вчасно закривати кран. Машини краще мити технічною водою (неочищеною).

Учні запитують дітей інших груп: «Які ви знаєте прислів’я про дім?» (діалог учнів).

Фізкультхвилинка.

Встало вранці ясне сонце,

Засміялось у віконце,

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися,

Будем  дружно  танцювати,

Сонечко розвеселяти.

Звіт групи «Всезнайки».

Учитель.  Чи уявляєте ви собі життя без електроприладів?

Давайте пригадаємо, які електроприлади ви знаєте? Які електроприлади вас цікавлять найбільше?

Учні. Комп’ютер, телевізор, холодильник, пилосос, праска, мікрохвильова піч та пральна машина.

Учитель. Давайте дізнаємося, який переворот відбувся в електроніці?

Повідомлення учнів.

Переворот у науці здійснив кремнієвого чипа – крихітної деталі, яка замінила старі громіздкі ламкі компоненти обладнання, дала змогу освоїти виробництво менших за розміром, але потужніших електронних машин.

Мікропроцесори – складні ланцюги, вміщені і в один чип – широко використовувались у виробництві електронних приладів, таких як комп’ютери, космічні кораблі, роботи в телефони. Саме кремнієвий чип змінив і наприкінці ХХ ст. життя більшості людей.

Електронні засоби зв’язку завоювали світ, інформація стала більш доступною. Наприкінці ХХ ст. кожна людина, яка мала комп’ютер і телефонну лінію, могла миттєво зв’язатися з мільйонами інших людей у всьому світі за допомогою мережі Інтернет. Завдяки електроніці сталася революція і в промисловості. До початку 1999-х рр. майже всіма технологічними операціями в багатьох галузях промисловості керували комп’ютери. Монотонні операції промисловості керували комп’ютерами.  Монотонні операції на збиральних конвеєрах почали використовувати електронні машини-роботи. Облік товарів, їх розподіл, а також адміністративні функції почали використовувати комп’ютери.

Учитель. Що цікавого ви дізналися про телевізор?

Дивитись телевізор на відстані не ближче ніж 2,5метра. Крім того, дивитися не всі передачі підряд, а найцікавіші. Загалом намагайся проводити біля телевізора не більше 1 години на день.

За комп’ютером лікарі дозволяють дошкільнятам і молодшим школярам проводити не більше 15-20 хвилин на день. У цьому віці особливо швидко розвивається короткозорість, тобто далі свого носа ти не бачитимеш і доведеться носити окуляри.

Група «Всезнайки» пропонує учням класу виконати вдома завдання на підготовлених карточках «Шкода та користь телевізора».

Звіт групи «Розумники».

Учні зацікавились спостереженням за власними улюбленцями: котиками та собачками. Діти підготували їх фото. Демонстрація власних фотографій. Створення виставки.

Розповіді учнів про котів.

Кішок вважають найзагадковішими домашніми тваринами.

Тисячі років вони проживали поряд із людиною, проте так і не залишилися незалежними і самостійними.

У стародавньому Єгипті (4 тисячі років тому) кішка була привілейованою твариною. Єгиптяни вирішили, що в котах утілюються боги, а верховного бога Ра, бога Сонця, зображали у вигляді великого кота. Вбивство кішки вважалося тяжким злочином, який дуже суворо карався.

Із часом ставлення до кішок змінилося. Нині вони стали звичайними домашніми тваринами, їх навіть не змушують полювати на мишей, щурів і змій, хоча раніше це було прямим котячим обов’язком. Щоправда, миші, змії та щури в нас уже теж стають звичайними домашніми тваринами.

Розповіді учнів про собак.

Собаки – вірні та віддані друзі й помічники людини з прадавніх часів. Припускають, що людина приручила собаку ще 14 тисяч років тому! Відтоді собаки всюди супроводжували людину: вони допомагали їй полювати в лісах, охороняти житло, пали худобу, брали участь у боях.

Собаки бувають різних порід: службові, мисливські і декоративні. За назвами не складно догадатися про їх призначення. Службових собак використовують для пошуку злочинців, для охорони будинків, патрулювання кордонів. На полювання беруть мисливських собак. А декоративні собаки – просто веселі і вірні друзі своїх господарів. Та яким би не був собака великим чи маленьким, сильним чи слабким, у хвилину небезпеки він завжди кинеться на захист свого господаря.

Чи знаєш ти?

За тямущість, вірність і відданість людині в багатьох країнах поставлено пам’ятники собакам:

- У Парижі (Франція) – сенбернару Баррі, який врятував у горах Альпах під час снігових заносів 40 осіб;

- у Берліні (Німеччина) – собаці-поводареві на знак вдячності за полегшення життя сліпих людей;

- У Нью-Йорку (Сполучені Штати Америки) - лайці Балто, ватажкові собачої запряжки, яка доставила під час епідемії в занесене снігом селище ліки;

- У Санкт-Петербурзі (Росія) – на території Інституту експериментальної медицини – собакам, які служать науці;

- В Осаці (Японія) – 15-їздовим собакам, яких залишила експедиція в Антарктиці.

- В Единбурзі (Шотландія) – скайтер’єрові Боббі, який чотирнадцять років прожив на могилі свого господаря і там помер.

Учні розповідають про своїх улюбленців.

Сонечко дякує учням за роботу в групах. Воно дарує маленькі сонечка в знак подяки за цікавий зібраний матеріал і ґрунтовні відповіді учнів. Учитель знайомить учнів з будинком майбутнього, в якому використовуються відновні джерела енергії.

Учитель. Діти, чи справдились ваші сподівання? Чи сподобався вам урок? (Учні відповідають).

Підсумок уроку.

Людина повинна дбати про чистоту свого довкілля, використовуючи екологічно чисту воду, енергію сонця, вітру, не засмічуючи нашу чудову Землю. Більше застосовувати біологічне паливо. Світ має стати завдяки нам чистим та красивим.

Подарунки гостям.

Картинка з ілюстрацією  української хати та побажанням злагоди у родинах.

Домашнє завдання.

Вправа «Творчий пензлик». Учні отримують аркуші, на яких зображено 6 будиночків. Вони обирають той, який їм сподобався найбільше і потім його розфарбовують.


Список використаних джерел:

  1.  Лутцева Е.А Технологія: Сходинки до майстерності: Програма для 1-4 класів загальноосвітніх установ. - М:. Вентана - Граф, 2004.
  2.  Павлова М.Б., Пітт Дж., Гуревич М. І., Сасова І.А. Метод проектів у технологічному освіті школярів: Посібник для вчителя / За ред. А. І. Сасової. - М. Вентана - Граф, 2003.
  3.  Сергєєв І.С. Як організувати проектну діяльність учнів: Практичний посібник для працівників загальноосвітніх установ. - 2-ге вид, і доп - М:... АРКТ 2005 року.
  4.  Н.М. Конишева Проблеми сучасного уроку практичної праці / / Початкова школа.-2001 -. № 4.
  5.    Рижова Н.А. Екологічний проект «Моє дерево» / / Початкова школа - 1997 рр.. -. № 4.
  6.  Кравець Т.Н., Телеганова М.В., сплутав С. Молодші школярі проводять дослідження / / Початкова освіта -.. 2005 -. № 6.
  7.    Белонін І.В. Організація фронтальної роботи при виконанні проектів / / Школа і виробнийтво. -2006 -. № 6.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

12198. ИЗУЧЕНИЕ ЗАКОНА МАЛЮСА 137.5 KB
  ИЗУЧЕНИЕ ЗАКОНА МАЛЮСА Методические указания по выполнению лабораторной работы № 67 по оптике для студентов инженернотехнических специальностей Курск 2010 УДК 681.787.2 Составители: В.Н. Бурмистров Л.П. Петрова А.А. Родион...
12199. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ДЛИНЫ СВЕТОВОЙ ВОЛНЫ С ПОМОЩЬЮ ДИФРАКЦИОННОЙ РЕШЁТКИ 153.5 KB
  ОПРЕДЕЛЕНИЕ ДЛИНЫ СВЕТОВОЙ ВОЛНЫ С ПОМОЩЬЮ ДИФРАКЦИОННОЙ РЕШЁТКИ Методические указания к выполнению лабораторной работы №68 по разделу Оптика Курск 2010 УДК 53 Составители: П.А. Красных А.А. Родионов Рецензент Кандидат те
12200. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОНЦЕНТРАЦИИ РАСТВОРОВ САХАРА С ПОМОЩЬЮ САХАРИМЕТРА 280 KB
  ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОНЦЕНТРАЦИИ РАСТВОРОВ САХАРА С ПОМОЩЬЮ САХАРИМЕТРА Методические указания по выполнению лабораторной работы № 69 по оптике для студентов инженернотехнических специальностей Курск 2010 УДК 681.787.2 Составители:...
12201. ИЗУЧЕНИЕ ФИЗИЧЕСКИХ ОСНОВ РАБОТЫ ЛАЗЕРА. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ДЛИНЫ ВОЛНЫ ЛАЗЕРНОГО ИЗЛУЧЕНИЯ С ПОМОЩЬЮ ДИФРАКЦИОННОЙ РЕШЕТКИ. 872.5 KB
  ИЗУЧЕНИЕ ФИЗИЧЕСКИХ ОСНОВ РАБОТЫ ЛАЗЕРА. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ДЛИНЫ ВОЛНЫ ЛАЗЕРНОГО ИЗЛУЧЕНИЯ С ПОМОЩЬЮ ДИФРАКЦИОННОЙ РЕШЕТКИ. ИССЛЕДОВАНИЕ ЯВЛЕНИЯ ДИФРАКЦИИ И ИНТЕРФЕРЕНЦИИ С ПОМОЩЬЮ ЛАЗЕРА. Методические указания по выполнению лабораторных работ № 717273 по курсу
12202. ВНЕШНИЙ ФОТОЭФФЕКТ 67 KB
  ВНЕШНИЙ ФОТОЭФФЕКТ Методические указания по выполнению лабораторной работы № 74 по оптике для студентов инженернотехнических специальностей Курск 2010 УДК 681.787.2 Составители: В.Н. Бурмистров Л.П. Петрова Рецензент К
12203. ИЗУЧЕНИЕ ЗАКОНОМЕРНОСТЕЙ ПРОХОЖДЕНИЯ РАДИОАКТИВНОГО ИЗЛУЧЕНИЯ ЧЕРЕЗ ВЕЩЕСТВО 130 KB
  ИЗУЧЕНИЕ ЗАКОНОМЕРНОСТЕЙ ПРОХОЖДЕНИЯ РАДИОАКТИВНОГО ИЗЛУЧЕНИЯ ЧЕРЕЗ ВЕЩЕСТВО Методические указания по выполнению лабораторной работы № 76 по оптике для студентов инженерно-технических специальностей
12204. ИЗУЧЕНИЕ СТАТИСТИЧЕСКИХ ЗАКОНОМЕРНОСТЕЙ РАДИОАКТИВНОГО РАСПАДА ПРИ ПОМОЩИ СЧЁТЧИКА ГЕЙГЕРА-МЮЛЛЕРА 73.5 KB
  6 ИЗУЧЕНИЕ СТАТИСТИЧЕСКИХ ЗАКОНОМЕРНОСТЕЙ РАДИОАКТИВНОГО РАСПАДА ПРИ ПОМОЩИ СЧЁТЧИКА ГЕЙГЕРАМЮЛЛЕРА Методические указания по выполнению лабораторной работы № 77 по оптике для студентов инженернотехнических специальностей ...
12205. ИССЛЕДОВАНИЕ ЯВЛЕНИЯ ДИСПЕРСИИ СВЕТА В МОНОХРОМАТОРЕ 268.5 KB
  10 ИССЛЕДОВАНИЕ ЯВЛЕНИЯ ДИСПЕРСИИ СВЕТА В МОНОХРОМАТОРЕ Методические указания по выполнению лабораторной работы № 78 по оптике для студентов инженернотехнических специальностей Курск 2010 УДК 681.787.2 Соста...
12206. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПОСТОЯННОЙ ПЛАНКА И ЭНЕРГИИ АКТИВАЦИИ ВЕЩЕСТВА ПО ПОГЛОЩЕНИЮ СВЕТА 39 KB
  ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПОСТОЯННОЙ ПЛАНКА И ЭНЕРГИИ АКТИВАЦИИ ВЕЩЕСТВА ПО ПОГЛОЩЕНИЮ СВЕТА Методические указания по выполнению лабораторной работы № 79 по курсу Физика для студентов инженернотехнических специальностей всех форм обучения ...