82778

Вода в природі. Властивості води. Як берегти воду?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дати учням уявлення про властивості води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі предмети), про зміни стану води (твердий рідкий, газоподібний); акцентувати увагу дітей на значення води для рослин, тварин, людини; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи...

Украинкский

2015-03-02

438 KB

2 чел.

Мета: дати учням уявлення про властивості води (прозора, рідка, без

           кольору, без запаху, розчиняє деякі предмети), про зміни стану води

           (твердий рідкий, газоподібний); акцентувати увагу дітей  на  значення

           води для рослин, тварин, людини; розвивати активне пізнавальне

           ставлення до природи, дослідницький підхід  до пізнання властивостей   

           води; виховувати бережне ставлення до води.

Обладнання: компютер, мультимедійний проектор, екран, картки з

          ключовими словами, склянки з водою, склянка з молоком, цукор, сіль,  

          пісок, камінці, пляшечка з одеколоном, магніти на холодильник із

          зображенням  «Капітошки».

Хід уроку

І Організаційний момент (звучить музика – пісня «Улыбка», слайд – «Діти

  посміхаються»)

  1.  Перевірка готовності навчальних предметів.
  2.  Привітання гостей.

- Діти, сьогодні в нас незвичайний урок. До нас прийшли гості. Давайте їх привітаємо. Я гадаю, що цей урок принесе нам радість від спілкування один з одним. Бажаю, щоб за час роботи ви, діти, піднялись на сходинку вище. Успіху  та вдачі вам!

Я посміхаюся сонечку:

- Здрастуй, золоте!

Я посміхаюся квіточці, -

Хай вона цвіте.

Я посміхаюся дощику:

        - Лийся, мов з відра.

       

        Я друзям посміхаюся,

        Зичу їм добра!

              

ІІ Повідомлення теми уроку

  1.  Вчитель. Діти, ви здогадаєтесь про що піде мова на уроці, якщо відгадаєте загадку.

                        Відома здавна рідина,

                        Усяк її вживає.

                        Буває хмаркою вона,

                        Сніжинкою буває,

                        Бува, як скло,

                        Крихка, тверда,

                        Звичайна … Підкажіть … (вода)

( слайд зі словом вода) (відкривається карточка «ВОДА» на дошці)

Тема нашого уроку «Вода в природі. Властивості води. Як берегти воду»

ІІІ Отримання (відкриття) нових знань

   1)Вчитель – Ой, здається дощик починається! (Відеослайд – «Дощик»)

  •  Діти, дощик розмив слово – імя героя, який має до нас прийти. Треба швиденько зібрати це слово зі складів.

(Слайд – КА   ТОШ  КА  ПІ)

(Слайд - КАПІТОШКА)

Учитель. Правильно. Це – КАПІТОШКА – крапля весняного дощику.

(Відеослайд – «КАПІТОШКА»)

(Слайд - КАПІТОШКА)

  1.   Вбігає герой КАПІТОШКА (дівчинка чи хлопчик в костюмі)

  

К.: Привіт, друзі! Ой, куди це я потрапив?

К.: Так, я знаю, що в школі навчаються діти. Я бачу у вас на партах лежать робочі зошити. Давайте відкриємо їх по закладці, роздивимось малюнки на сторінці 33. Чогось тут не вистачає. Що забув намалювати художник? (Відповіді дітей, домальовують той предмет, якого не вистачає на малюнку  - воду).

   

        Вчитель. Який можна зробити висновок? (Без води не обходяться ні

        люди, ні тварини).

  1.  Бесіда

         Вчитель: Скільки часу людина може прожити без води? Місяць,

         тиждень, декілька днів?

         - Без їжі людина може прожити  2 місяці, але без води – не більш 4-5   

         днів! Виявляється організм людини більш, ніж на половину складається     

         з води. При недостачі води відбувається збезводнювання  організму, та

         людина може загинути.

         Значить вода – це ЖИТТЯ  (відкривається карточка «ЖИТТЯ» на

дошці)

К.: Вода складається з моїх братів та сестер. А в що може  перетворитися   моя сестричка – крапелька, якщо вона буде падати з неба, а на вулиці буде дуже холодно, морозно? (Відповіді дітей) Правильно! Летючи крізь холодні шари повітря, крапля води перетворюється у сніжинку.  

         Дивіться! (Слайд «Сніжинка»)

         Вчитель: Капітошко!  А наші діти на уроці праці зробили твоїх

         сестричок - сніжинок. Подивись!

         Значить, вода – це ще і КРАСА!

(відкривається карточка «КРАСА» на дошці)

  1.  Вірші «Звідки прийшла вода»

К.: Друзі, а розкажіть нам, звідки прийшла вода.

(виходять 5 учнів, читають вірші)     (слайди: водопровідний кран, роса, туман, мінеральна вода, океан)

                       

                            1)  Спросил на днях малыш-сосед

                             У струйки, льющейся из крана:

                            - Откуда ты?

                             Вода в ответ: Издалека, из океана.

                                    

                                     

                                           

                                           2)  Потом малыш гулял в лесу,

                                            Росой искрилась вся поляна.

                                            - Откуда ты? – спросил росу.

                                            - Поверь, и я из океана.

                                                   3)  На поле лёг туман седой,

                                                         Малыш спросил и у тумана:

                                                         - Откуда ты? Ты кто такой?

                                                         - И я, дружок из океана.

                          4)  Ты, газировка, что шипишь?

                                И из бурлящего стакана

                                Донёсся шёпот:

                              - Знай, малыш,  и я пришла из океана.

                                                     5)   Удивительно, не так ли?

                                                            В супе, чае, в каждой капле,

                                                            И в росинке, и в дождинке,

                                                            И в снежинке, звонкой льдинке

                                                            Нам откликнется всегда океанская вода.

  1.  Фізхвилинка №1 «Сніжинки»

Ми сніжиночки малі,

Покружляли в вишині.

А зима нас підганяє,

Землю всю нами встеляє.

  

6) Дослідницька діяльність. Бесіда з проведенням дослідів.

        Стан води

        Дослід №1

        а) Учитель показує воду у склянці і запитує, чим відрізняється вода від

             каменя. (Камінець твердий, його можна взяти в руку, покласти на стіл,

             кинути). Від цього він не змінить своєї форми.

             - Чи має вода яку-небудь форму? Давайте, перелиємо воду з однієї     

             посудини в іншу. Чому це так легко вдалося зробити? Чи можна її   

             покласти  на стіл, як камінь? (Ні, вода потече, розіллється, вона рідка).

                     

         б) А якщо налити воду у якусь ємкість і поставити у морозильну камеру,  

              що трапиться з водою? (Вона перетвориться на лід). Вона буває

              твердою.

         в) Коли в чайнику кипить вода, що виходить з його носика? (Пара) Вода   

             буває газоподібною.

ІV Актуалізація знань учнів про воду

  1.  Вчитель: Хтось до нас стукає!  (Відеослайд «ВОДОВОЗ», відкриваються двері, входить герой веселий Водовоз під музику – пісня з кінофільму «Волга-Волга»)       

        

  1.  Загадки водовоза. - Я прийшов загадати вам загадки (Слайди – дощ, сніг, град, бурулька, лід)

Живу я у кожній небесній хмарині,

Росту помаленьку під сонцем вгорі,

А час мій настане –

Й дрібненькі краплини

Полинуть на землю

Під блискавку й грім. (Дощ)

Білий, а не цукор,

Не має ніг, а йде.           

                           (Сніг)

На дворі переполох

З неба сиплеться горох.

Зїла шість горошин Ніна, 

І у неї тепер ангіна. (Град)

     

 

         Росте вона вниз головою. 

Не літом, а зимою.

А сонце її припече,

заплаче вона, потече. (Бурулька) 

         Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно. (Лід)

  1.  Бесіда  про утримання тіла у чистоті, прання речей, правил особистої     

     гігієни.

 Водовоз: Діти, всі ви сьогодні вранці вмивались, чистили зубки?А я знаю,       

 що трапилось з одним хлопчиком, який не слідкував за своїми речами, не     

 вмивався. Дивіться!     (Відривок з мультфільму «Мийдодір»)

  Водовоз: Так який ми можемо зробити висновок? Вода – це     

  ЧИСТОТА  та ЗДОРОВЯ  

   (відкриваються карточки «ЧИСТОТА» та «ЗДОРОВЯ » на  дошці)

  1.  Фізхвилинка №2 «Рибки»

    5) Казка про захист річки, про бережливе ставленні до води.

        Вч.: Води на нашій планеті дуже багато (Показ глобусу). Це – океани, моря, річки. Але людині треба берегти водні простори.

                       

Послухайте, як не  повезло одній річці та подумайте, хто винен в цьому? (Слайди «Річка» -  вчитель читає казку)

Слайд №1 Серед ланів та лісів, оточена травами та кущами,  текла     

річка, чиста та прозора. До річки поспішали  тварини, щоб напитися,

діти, щоб купатися,  рибалки - наловити риби.

Слайд №2 Всі полюбляли цю річку.

Слайд №3 Та ось річка засумувала, тому що стала вона

різнокольровою: сірою, жовтою, червоною, чорною…

Слайд №4 Плаче мала річка,

                   Стала вона тонесенькою,

                  Обміліла на очах.

Слайд №5 Зібрались разом мешканці  ріки, але впізнати один одного не

можуть.

- Сусідко, чому ти така червона?

- На березі нашої річки збудували завод й провели до води дві труби.  

Одна бере на завод чисту воду, а інша зливає в річку брудну. Ось я  і

стала від стічних вод червоною.

Слайд №6 - А ти чому жовта, як лимон?

- Жила я на мілині: плескалась, грала з подружками. Але ось пройшов

сильний дощ. Струмок з берега приніс мутний потік. Чого тільки в

ньому не було: і добрива, і ядохімікати, і відходи.

Пожовтіла наша заводь.

Слайд №7- А ти, подружко, чому така фіолетова?

       - Бачив б ти, який на мені лежав вантаж? Банки, колоди, навіть  

колеса. Хіба можна таке витримати? Від такої натуги я і червоніла, і

синіла, і зеленіла… Ось і   стала фіолетовою, ледве вибралась з-під  

сміття.

Слайд №8 -Не лякайтесь, подружки. Я така ж рибка як і ви,

тільки почорніла від нафти, яку возили по нашій  річці.

Слайд №9 Так хто ж винен в забрудненні наших водойм? (Люди) А які  

мають бути дії людей, що запобігають забрудненню води:

- Висаджування рослин на берегах водойм;

- Будування очисних споруд на підприємствах;

- Будування нафтозбирачів.

        - Висновок про бережливе ставлення до води. Тому що вода – це Дім для  

          тварин та рослин (відкривається карточки «ДІМ»  на дошці).

  1.  Дослідницька діяльність. Бесіда з проведенням дослідів.

Властивості води     

Дослід №2

 - Порівняйте воду з молоком. (Вода – прозора, безколірна).  

 Дослід №3

 Учитель відкриває пляшечку з одеколоном і водою. Учні нюхають їх і

 переконуються, що деякі рідини мають запах, а чиста вода запаху не

 має.

 (Вода – не має запаху).

  Дослід №4

 Учитель кидає в одну склянку з водою цукор, а в другу - ложечку солі.

- Що відбулося з цукром і сіллю? (Вони розчинились).

                  

Дослід №5

Знову беремо дві склянки води. В одну насипаємо пісок, а в другу –

опускаємо кілька камінчиків.

                   

- Чи розчинилися пісок і камінчики?(Вони осіли на дно).

Висновок. Вода – розчинник. Ви переконалися, що одні речовини

розчиняються у воді, а інші – не розчиняються.

(відкривається карточки «ПОМІЧНИЧЯ»  на дошці).

ІV Висновок уроку

    Вчитель: Прийшов час підвести підсумки (підходить до дошки з

    карточками, відкриває останню, зявляться карточка «РАДІСТЬ»)

    Подивіться, які кольори на карточках – словах? (червоний, оранжевий,  

    жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий ). А яке явище в природі

   має  такі  кольори? (Райдуга або веселка). На початку уроку пройшов

   дощик, а зараз зявилась райдуга – вона теж складається з крапельок води,   

   які грають різними барвами на сонечку. Дивлячись на райдугу, людині  

   радісно на душі. КАПІТОШКА на пам'ять про себе приготував вам маленькі

   подаруночки - магнітик на холодильник.

  Вчитель: Зустріч друзів та гостей часто супроводжується  чаюванням. І ми  

  запрошуємо всіх на чашечку чаю! (Слайд «У самовара»)

              


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33697. Отдельные элементы криминалистической характеристики 12.12 KB
  Отдельные элементы криминалистической характеристики: кража государственного и общественного имущества: кражи совершаемые путём свободного доступа кражи из охраняемых объектов кражи личного имущества: из квартир и личных домовладений из гостиниц общежитий дач из подсобных помещений из автомобилей у пассажиров кражи из карманов кражи временно оставленного неохраняемого имущества. Подготовка кражи: подбор конкретного объекта посягательства выявление лица имеющего ценности места нахождения имущества: выявление квартир в которых...
33698. Дела о карманных кражах 14.9 KB
  К числу обстоятельств подлежащих установлению при расследовании краж относятся: 1 имела ли место кража; 2 время место и условия ее совершения; 3 предмет кражи что похищено преступником его стоимость признаки; 4 кому принадлежало похищенное; 5 способ совершения кражи; 6 субъект кражи кем она совершена; 7 не совершена ли кража преступной группой если да степень виновности каждого участника группы; 8 место время и способ сбыта краденого; 9 обстоятельства смягчающие или отягчающие ответственность виновных; 10 причины и...
33699. Разбои и грабежи 14.7 KB
  Кроме того разбои и грабежи часто совершаются группами на базе которых складываются особо опасные преступные формирования совершающие бандитские нападения вымогательство и т. Грабежи и разбойные нападения направленные на завладение государственным имуществом или имуществом коммерческих структур на хранилища денежных средств. Среди способов разбоев и грабежей можно выделить следующие 1 нападения на открытой местности либо в помещении совершаемые с использованием фактора внезапности без применения насилия рывки сумок шапок денег у...
33700. Криминалистическая характеристика преступлений 11.16 KB
  Открытый характер и дерзость совершения этих преступлений то впечатление которое они производят на потерпевших и очевидцев обусловливают значительный общественный резонанс чему способствует и относительно низкая раскрываемость грабежей и разбоев подчас групповой характер этих преступлений.
33701. КРИМИНАЛИСТИЧЕСКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА МОШЕННИЧЕСТВА 12.34 KB
  При мошенничестве подлежат установлению следующие обстоятельства:1имело ли место мошенничество; 2 место время условия способ совершения мошенничества; кто был очевидцем преступления; 3 наличие преступного умысла; 4 предмет мошенничества какая сумма денег была незаконно получена мошенником; 5 объект посягательства государственная или общественная организация коммерческая структура частное лицо; 6 данные о личности преступника место работы трудовая характеристика...
33702. КРИМИНАЛИСТИЧЕСКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА УБИЙСТВ 12.38 KB
  В зависимости от объема и характера первичной информации имеющейся в распоряжении следователя на момент возбуждения уголовного дела все убийства могут быть разделены на две группы: 1так называемые очевидные убийства факт совершения которых не вызывает сомнения и к началу расследования которых известно лицо совершившее это преступление; 2убийства совершенные в условиях неочевидности. Обстоятельства подлежащие доказыванию по делам об убийствах: 1 факт убийства; 2 место время и способ...
33703. Особенности расследования убийств при обнаружении частей расчлененного трупа 12.37 KB
  Особенности расследования убийств при обнаружении частей расчлененного трупа. При обнаружении частей расчлененного трупа перед следователем стоит задача найти все части тела убитого установить его личность и выявить убийцу. Иногда части расчлененного трупа отправляются багажом по железной дороге в различные пункты. При обнаружении нескольких или всех частей расчлененного трупа путем судебномедицинской экспертизы требуется установить: 1 являются ли обнаруженные части трупа частями тела человека; 2 принадлежат ли они одному трупу; 3 пол...
33704. Особенности расследования убийств, замаскированных под самоубийство 12.06 KB
  Особенности расследования убийств замаскированных под самоубийство Неотложными следственными действиями в делах связанных с инсценировкой самоубийства являются осмотр места происшествия и трупа допрос заявителя и лиц близко знавших погибшего освидетельствование подозреваемого обыск и выемка а также проведение судебномедицинской экспертизы в тех случаях когда судебномедицинское исследование трупа не проводилось до возбуждения уголовного дела. Допрос заявителя и лиц хорошо знавших погибшего производится по широкому кругу вопросов...
33705. Особенности расследования убийств при возбуждении дел по факту обнаружения трупа неизвестного с признаками насильственной смерти 12.26 KB
  Особенности расследования убийств при возбуждении дел по факту обнаружения трупа неизвестного с признаками насильственной смерти. При обнаружении трупа неизвестного лица с признаками насильственной смерти будут приняты меры к установлению личности погибшего. При обнаружении трупа неизвестного лица он прежде всего будет предъявлен для опознания тем кто оказался на месте происшествия в момент его осмотра. Если лицо убитого обезображено перед предъявлением для опознания будет произведён туалет трупа.