82782

Прикметник як частина мови. Прикметники-синоніми. Прикметники-антоніми. Пряме та переносне значення прикметників

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль в мовленні; збагачувати мовлення учнів прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати їх у прямому та переносному значенні; виховувати любов до рідної мови та бажання вивчати її.

Украинкский

2015-03-02

60 KB

1 чел.

Предмет: українська мова                                                                  4 клас

Вчитель: Бондар Олена Олександрівна         спеціаліст вищої категорії, старший вчитель      

Тема. Прикметник як частина мови. Прикметники-синоніми. Прикметники - антоніми. Пряме та переносне значення прикметників.

Мета: закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його

         роль в мовленні; збагачувати мовлення учнів прикметниками із        

        синонімічними  та антонімічними значеннями; вчити вживати їх у

        прямому та переносному значенні; виховувати любов до рідної мови та  

        бажання вивчати її.  

Обладнання: тестова програма для перевірки знань учнів, картки з

                      завданнями для корекції знань, диференційований дидактичний

                      матеріал, сигнальні картки

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань учнів.     

                                            Хід уроку

 І.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

 а)Девіз уроку Слайд №1

- Розгляньте записані на слайді слова. Вони будуть девізом нашого сьогоднішнього уроку мови.

б)Правила поведінки за комп’ютером

- Ми будемо працювати за комп’ютером, тому повторимо правила поведінки за  комп’ютером. (учні називають правила)

- Урок української мови ми завжди розпочинаємо із каліграфічної хвилинки, для того щоб правильно та гарно писати та дотримуватись правил сидіння під час письма.

в)Каліграфічна хвилинка Слайд№2

Перевірка:

1 група: Солов’їну, барвінкову, колосисту, рідну мову

2 група: Українську мову

3 група: Солов’їну, барвінкову, колосисту, рідну, українську мову

г)Оголошення теми та мети уроку Слайд№3

- На уроці ми перевіримо і оцінимо ваші знання по темі «Прикметник» та розвиватимемо ваше мовлення, добираючи прикметники-синоніми та прикметники – антоніми, вживаючи слова в прямому та переносному значенні.

ІІ. Відтворення і корекція опорних знань.

а) Фронтальне опитування Гра «Карусель»

1в. відповідають (після відповіді учень з першої парти пересідає на останню, а інші пересідають на ту парту, яка стоїть попереду)

2в. перевіряють та за правильну відповідь дають фішку

Гра закінчується, коли учні сідають на свої місця

       - Що таке прикметник?

       - Що означає прикметник?

       - На  які питання відповідає прикметник в початковій формі?

- Від якої частини мови залежить прикметник?

- За чим змінюються прикметники в початковій формі?

- Чим виступають прикметники в реченні?

- Як визначити рід, число та відмінок прикметника? б) Гра «Аукціон слів»      Слайди №4-8                                        

- Природа нашої Батьківщини багата та чарівна. Такою багатою і красивою є мова нашого краю. Зараз ми пограємо в гру  «Аукціон слів». На звичайних аукціонах придбати якусь річ можна за кошти, купує той, хто платить більше. А у нашій грі ми будемо продавати слово - іменник «Україна» за прикметники. Придбає слово  і отримає додатковий бал той, хто назве більше прикметників.

ІІІ. Повторення і аналіз основних фактів, подій, явищ.

а) Робота з підручником Вправа 197*

Наступне завдання допоможе розвинути мовлення і збагатитися новими словами. Один і той же прикметник в різних словосполученнях має різне значення

Подані сполучення слів усно замінимо антонімами. Одне речення складемо та запишемо. Пригадайте, що таке антоніми.(відповіді дітей)

Гострі зуби – тупі зуби.

Гострий біль – слабкий біль.

Гострий зір – поганий зір.

Гострий на язик – небалакучий.

б) Робота в групах Слайд№6

1 група: Дібрати  і записати синоніми до прикметника

 рідний край – український край, найкращий край.

2 група: До прикметника дібрати іменники з дужок так, щоб спочатку вони набули прямого, а потім переносного значення. Записати два словосполучення за вибором.

Калинова (гілка, сопілка, мова, пісня)

3 група:Змінити прикметник і утворити словосполучення:         дорогий

Земля, брат, вбрання.

Як змінився прикметник? За чим змінюються прикметники в однині?

ІV.Фізкультхвилинка  Слайд№7

V.Узагальнення та систематизація знань, засвоєння системи знань, провідних ідей.

Учні виконують завдання по групах:

1 група

2 група

3 група

За комп’ютером

З учителем

Самостійна робота

Тести для перевірки знань про прикметник (За комп’ютером)

Що означає прикметник?

А)назву предмета

Б)ознаку предмета

В)  дію предмета.

  2.     З якою частиною мови прикметник зв’язаний в реченні?

А) з іменником

Б)з дієсловом

В)з прикметником    

3. За чим змінюються прикметники в однині?

А)за відмінками

Б)за числами та відмінками

В) за відмінками та родами       

4. Яким членом речення виступає прикметник в реченні найчастіше?

А)означенням

Б) додатком

В) обставиною   

5. Слова: мовний, мова, мовонька, вимовлений

А)синоніми

Б)антоніми

В) споріднені   

6. Вибери прикметник вжитий в переносному значенні:

А)тепле молоко

Б)тепла зустріч

В) теплий вечір

Підведення підсумків роботи за комп’ютером першої групи.

- Якщо учні виконали завдання за комп’ютером на високий рівень 10-12, то виконують творче завдання.

Творче завдання  Скласти з деформованих речень текст. Дібрати заголовок. Підкреслити прикметники та визначити рід, число та відмінок прикметників.

Вишитий, крізь, рушник, пройшов, віки.

Бабусиному, вишиті, рушнику, квіти, барвисті.

Символ, краси, це, і, молодості.

Переплелись, на, чорний, кольори, червоний, ньому, блакитний, жовтий.

Рушник, стежина, вишитий, життєва,людини, її, оберіг.

Самоперевірка  Слайд№9

Картки з завданнями для учнів, які отримали достатній та середній рівень

Картка                   8 балів

Дібрати та записати споріднені слова до слова: українська. Визначити корінь

Картка                     6 балів

Прочитати речення і дібрати потрібні за змістом прикметники. Визначити їх рід, відмінок та число.

На галявині у ___________ траві  росли _______ дзвіночки.

Картка                  4 бали

Змінити за числами прикметник: гарний –

Змінити за родами прикметник: золота  -

Визначити закінчення в прикметниках: добра, доброї, добрій, добру, доброю.

Отже, прикметники змінюються за:______________________________________

___________________________.

Завдання для 2 групи. (Робота з учителем)

Записати текст, дібравши заголовок. Визначити число, рід та відмінок прикметників.

Край села стояла_____________ хатка. З неї вийшла _____________ дівчина. У ______________ косі  червоніла стрічка. З _________________ сорочки сміялися __________________ незабудки. Було у цій ________________ дівчині щось загадкове.

Завдання для 3 групи(Самостійна робота)

Записати текст.Вибрати та підкреслити прикметники – синоніми.

Зробіть самоперевірку з мультимедійною дошкою

Слайд 13

1 група

2 група

3 група

Самостійна робота творче завдання

З а комп’ютером

З учителем

Робота з учнями 3 групи.

До якої частини мови належать слова: красива, добра, ніжна, ласкава? Чому?

Просигналізуйте зеленим маячком, коли почуєте прикметник:

Працюють, біленька, хатка, летіти, дерев’яний, сніг,сонячні, квітка, чарівний.

За чим змінюються прикметники:

      Гарний-гарні,   холодна – холодні.

За  чим змінено ці прикметники: дружна, дружний, дружне?

Яким членом речення виступає прикметник в реченні?

Підведення підсумків роботи за комп’ютером учнів другої групи.

1 група

2 група

3 група

Самоперевірка творчого завдання

Самостійна робота творче завдання

З а комп’ютером

VІ. Домашнє завдання. Підсумки уроку Слайд

1 група Вправа 215(1,2,3 завдання); правило ст.108

2 група  Вправа 215(1,2 завдання); правило ст.108

3 група Вправа 215(1 завдання); правило ст.108

- Над якою темою працювали?

- Яке завдання сподобалось?

- Пригадайте, що повторили про прикметник як частину мови.

Використана література:

1.Вашуленко М.С. Рідна мова: Підруч.для 4кл. К.:Освіта, 2004

2.Дидактичні матеріали для тематичного опитування з української мови. 4 клас. - Тернопіль:Підручники та посібники, 2001.-64с.

3.Сапун Г.М. Збірник диктантів з української мови для початкових класів. - Тернопіль:Підручники та посібники, 1996.-96с.

4.ГемзюкО.Р.,Рябова С.І.Творчі вправ з української мови 4 клас:Дидактичний матеріал. - Тернопіль:Підручники та посібники, 2006.-80 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

72597. Правовые последствия установления факта доминирования на рынке 11.4 KB
  Закона о конкуренции на товарных рынках; 2 необходимость установить доминирующее положение возникает при осуществлении предварительного и последующего государственного контроля за экономической концентрацией в соответствии со ст. 17 18 Закона о конкуренции на товарных рынках...
72598. Согласованные действия хозяйствующих субъектов. Аффилированные лица и группы лиц. Финансово-промышленные группы, холдинги, объединения (ассоциации и союзы) хозяйствующих субъектов 25.21 KB
  Холдинг -– это организация которая занимает ведущее положение потому что в ее активах находятся контрольные пакеты акций дочерних организаций. Предприятия входящие в холдинг могут быть формально независимы. Также существует так называемый банковский холдинг –- это банковская структура которая обеспечивает деятельность холдинговых компаний.
72599. Антимонопольный орган и его правовое положение. Функции антимонопольного органа. Полномочия антимонопольного органа 20.98 KB
  Федеральная антимонопольная служба является уполномоченным федеральным органом исполнительной власти осуществляющим функции по принятию нормативных правовых актов и контролю за соблюдением антимонопольного законодательства законодательства в сфере деятельности субъектов естественных...
72600. Правовые средства и формы регулирования, применяемые антимонопольными органами. Акты антимонопольных органов 16.44 KB
  Действующее антимонопольное законодательство предусматривает достаточно широкий спектр правовых средств антимонопольного регулирования применяемых компетентным государственным органом в строго определенных случаях и в определенном порядке. Формой антимонопольного реагирования чаще всего является предписание.
72601. Права работников антимонопольного органа при проведении проверок соблюдения антимонопольного законодательства. Обязанность представления информации в антимонопольный орган 12.97 KB
  При осуществлении контроля за соблюдением антимонопольного законодательства работники антимонопольного органа в соответствии с возложенными на них полномочиями при предъявлении ими служебных удостоверений и приказа руководителя антимонопольного органа о проведении проверки соблюдения...
72602. Сущность монополии. Монополия и юридическое лицо 17.61 KB
  Господство в экономике служит основой того влияния которое монополии оказывают на все сферы жизни страны. Следовательно главным признаком монопольного образования монополии является занятие монопольного положения.
72603. Сочетание монополии и конкуренции. Основные типы монополий 16.5 KB
  Монополией называют чаще всего крупную корпорацию, которая сосредоточивает в своих руках значительную долю производства и сбыта товаров и господствует на рынке с целью извлечения высокой прибыли. В данном случае речь идет о хозяйственной монополии.
72604. Понятие и виды монополистической деятельности. Монополистическая деятельность и свобода предпринимательства 16.23 KB
  Понятие и виды монополистической деятельности на товарном рынке Под монополистической деятельностью понимаются противоречащие антимонопольному законодательству действия бездействие хозяйствующих субъектов или федеральных органов исполнительной власти органов исполнительной власти субъектов...
72605. Запрет на ограничивающие конкуренцию соглашения или согласованные действия хозяйствующих субъектов 19 KB
  Речь идет о положениях ч. 1 комментируемой статьи, согласно которым запрещаются соглашения между хозяйствующими субъектами или согласованные действия хозяйствующих субъектов на товарном рынке, если такие соглашения или согласованные действия приводят или могут привести к: установлению или поддержанию цен...