82783

Повторення і закріплення вивченого про іменник

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Поле чудес дзиґа конверти із завданнями символи для оцінювання грамота таблиці на дошку. На змодельованому Полі чудес лежать конверти із завданнями біля позначених номерівдзиґа для визначення завдань. Діти по черзі вибиратимуть завдання для команд виконувати будуть всі разом відповідати...

Украинкский

2015-03-02

94.5 KB

1 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT 4

Урок української мови в 4 класі

І семестр, «Частини мови. Іменник»

Тема.  Повторення і закріплення вивченого про іменник.

Мета. Повторити і закріпити вивчене про іменник: роди, числа, відмінки, істоти і неістоти, написання закінчень іменників у різних відмінках;вдосконалювати вміння розпізнавати іменники в тексті серед інших частин мови; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати увагу до мовленого слова.

Обладнання. «Поле чудес», дзиґа, конверти із завданнями, символи для оцінювання, грамота, таблиці на дошку.

Тип уроку. Урок-гра «Поле чудес»

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Не гаймо часу, поспішаймо,

Наш урок-гру розпочинаймо!

Будем на уроці дружно працювати,

Про ІМЕННИК все що,

знаєм мусимо згадати!

ІІ. Мотивація навчання та актуалізація опорних знань.

  1.  Командири команд бажають успіхів своїм суперникам і закликають всіх:

Не просто слухати – а чути;

Не просто дивитися – а бачити;

Не просто відповідати – а міркувати;

Не просто запам’ятовувати – а розуміти.

  1.  Каліграфічна хвилинка.

Н.В. Знання, вміння, мислення, творчість

О.В. Знаннями, вмінням, мисленням, творчістю

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

На змодельованому «Полі чудес» лежать конверти із завданнями  біля позначених номерів,дзиґа для визначення завдань. Діти по черзі вибиратимуть завдання для команд, виконувати будуть всі разом, відповідати буде учень визначений командиром. За правильні, неповні та неправильні відповіді учень отримує відповідні символи.(…)

Наприкінці гри перераховують набрані символи і визначають переможця. Він буде нагороджений грамотою.

По закінченню гри ми побачимо ваші знання, тому що будемо в хода заповнювати пропущені місця.

IV. Гра «Поле чудес»

Завдання1.

Девіз: «Знати всім би, друже, слід, що іменник має рід!

Згрупуй іменники за певною граматичною ознакою і запиши їх у відповідні стовпчики. Прочитай.:

Трикотаж, подорож, сало,  тюль, путь, степ, шампунь, пристань, сонце, молоко, ртуть, табель, небо.

То які в іменників є роди? Заповніть потрібні місця.

Завдання2.

Девіз: «Знати б добре всім було: є в іменника число!»

Згрупуй іменники за певною граматичною  ознакою і запиши у стовпчики. Прочитай.:

 Ножиці, золото, штани, сало, молоко, санчата, дрова, двері, одяг, взуття, ворота, терези, посуд, іній, скло.

То які числа має іменник. Заповніть потрібні місця.

Завдання3.

Девіз: «Запитання теж різницю мають, на які іменники відповідають!»

Випиши спочатку ті, які відповідають на питання ХТО?, а потім ті, які відповідають на питання ЩО?.

Рекорд, гість, орел, лікар, оборона, Сімферополь, олень, Довженко, німець, освіта, наука, інженер, йорж, акація, Дніпро, командир, учень, Україна, рекордсмен, морква, циркач, інспектор, півень, цемент, іній.

З перших літер виписаних слів прочитай прислів’я.

Гість, орел,лікар,олень,Довженко,німець,інженер, йорж,командир,учень,рекордсмен,циркач,інспектор,півень,   

Рекорд,оборона,Сімферополь,освіта,наука,акація,Дніпро,Україна,морква,цемент,іній(Голодній курці просо на думці)

Давайте заповнимо потрібні місця на таблиці,відповідно запитань.

Завдання4.

Девіз: «Чи велику чи малу літеру писати, кожен учень в класі це повинен знати!»

Запиши слова, вставляючи літери. Думай як правильно написати.

..іна,  ..онна   і   ..аталка

не сварилися ізмалку.

                      ..ля  і  ..дарочка –

                     охайні  ..осподарочки.

                                      ..ишко   клишоногий – в барлозі,

                                        мале  ..ишеня – у підлозі.

                                                  

Заповніть потрібні місця в таблиці.

Завдання5.

Девіз: « Вмієм  речення писати, його члени визначати!»

Об’єднай прості речення в складне за допомогою сполучників. Підкресли іменники. Визнач якими членами речення вони є.

  •  Вранці йшов великий дощ. Вдень виглянуло сонечко.

  •  Комахи заховалися з настанням холодів. Птахи почали збиратися у вирій.

Заповніть відповідні місця.

Завдання 6.

Девіз: «Вмієш правильно запитати, будеш відмінки знати і закінчення в них  писати!»

Випиши  іменники жіночого роду в орудному відмінку, у відповідному порядку до їх закінчень: - ею,   -єю,  -ою,  -ю.

Істина, баржа, кров, участь, щирість, оселя,  історія, Валерія, думка, акварель, тінь, істотність, красномовність, яблуня, активність, гривня, єдність, учениця, земля.

Ключ. З перших літер виписаних за порядком слів прочитаєш прислів’я.

Баржею  оселею  яблунею  гривнею  ученицею  землею;

історією, Валерією;

Істиною, думкою;

кров’ю, участю, щирістю,  аквареллю, тінню, істотністю, красномовністю,  активністю,  єдністю,

(Боягуз і від куща тікає)

Заповніть відповідні місця у таблиці.

Завдання 7.

Девіз: «Кожен з нас повинен  знати, коли прийменники вставляти!»

У вірші вставте прийменники і визначте відмінок. Усно дайте відповіді.

Змайстрував мій братик Гриць

Гарну хаточку … птиць.(….в.)

Он … дереві (...в.) вона,

… садку (...в.)    … вікна(...в.).

*Завдання8.

Девіз: «Хто частини мови знає, «зайве» слово відгадає!»

У кожному стовпчику знайди та підкресли «зайве» слово. Поясни свій вибір.

Ранок            калачі           слова                м’яка

Танок            уночі             дрова               пилка

Вінок             птахи             жива               внучка

Намок          пастухи         голова              дочка

*Завдання9.

Девіз: «Зараз у лото пограй, та іменники вибирай!»

Утвори слова, переставивши місцями склади.

Су, ня, кра;    пи, ще, ле;   бо, сво, да;     ди, є, на;  ка, сун, ла;

ка, ріл, та;      не, ля, во;    ка, ми, ніж,    жи, чу, нець;

ла, же, тин;    зяй, ха, ка;   ру, па, бок;    ром, не, ба, за.

З перших складів утворених слів складеш прислів’я.

(Краще своє латане ніж чуже хапане.)

Реклама. « Поетична хвилинка.»

Прочитайте як можна скоріше вірш, вставляючи потрібні закінчення. Визначте відмінок.

Хай іменник візьме –ею

За потребою своєю.

Отже, груш… смачнішою,

А задач… складнішою,

Ну, а вдач… ледачою,

Як і каш… гарячою.

Реклама. «Музична хвилинка.»

Прослухайте уривок із пісні. Запишіть почуті іменники.

Реклама. «Творча хвилинка.»

Утворіть прислів’я за допомогою двох стовпчиків словосполучень. Скажи правильні  закінчення.

    Сніданок їж сам,  *                           * а служба служб….

     Голк…  дороги    *                           *  то й змія з нори виповзе.

     Дружба дружб..,  *                          *   не міряють.

Якщо ласк..  манити,*                          *  а вечер..  поділись

V.  Підсумок уроку.

Визначення переможців та нагородження.

«Кращий знавець ІМЕННИКА»

Список використаної літератури

  1.  Валентина Бутрім. «Дидактичні матеріали. Вчимося легко і радісно». Українська мова.4 клас.2008рік. Шкільний світ.
  2.  С.В.Бобровська «Усі уроки рідної мови.2-4 класи».2009. Основа.Харків
  3.  І.П.Агаркова,-Чому так пишеться?:Робочий зошит-помічник з української мови для 4 класу,2011.Ранок


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30313. Проблема связи и отношения между компонентами синтаксических единиц. Типы связи в традиционном и современном понимании 47 KB
  Проблема связи и отношения между компонентами синтаксических единиц. Синтаксические отношения самое глобальное понятие в синтаксисе. Синтаксические отношения есть абстракция от смысловых отношений. Все смысловые отношения различны но везде речь идет о действии лица и переходе действия на объект.
30314. Понятие о словосочетании. Разное понимание словосочетания в современной лингвистике. Типология словосочетаний 35 KB
  Непредикативное Интонационно не оформленное Коммуникационно не законченное ССЧ являясь синтаксической едцой может быть описано в 3х аспектах: Формальный Содержательный Коммуникативный Ссч строится по определенной структурной схеме. Ссч обладает смысловой устроенностью. ГЗ ссч – это выраженные синтаксической связью синтаксические отношения между его компонентами рассматриваемые вне конкретного лексического наполнения. Ссч выполняет строительную функцию для предложения употребляется в качестве названия или заголовка составной...
30315. Предложение как синтаксическая единица. Его признаки и свойства. Понятие структурной схемы и парадигмы предложения 35.5 KB
  Понятие структурной схемы и парадигмы предложения. Универсальный признак предложения – предикативность вслед за Шахматовым и Пешковским сформулировал Виноградов – соотнесенность содержания предложения с действительностью. Существует широкое предикативность присуща всем предложениям и узкое понимание только те предложения в которых есть предикат предикативности. Универсальное свойство предложения позволяющее совокупности словоформ стать предложением – интонационная оформленность.
30316. Понятие семантической структуры предложения, ее соотношение с формальной структурой 46 KB
  Эти отношения выражает предикат который организует положение дел и задаёт определённые места для предметов – участников ситуации актантов определяя их количество и роли. Актанты это предметные распространители предиката актант субъектного типа актант объектного типа орудийный актант и т. В структуре пропозиции имеются также непредметные распространители предиката – сирконстанты локатив темпоратив и др. Таким образом каждая пропозиция являясь моделью ситуации имеет свою структуру вершиной которой выступает предикат.
30317. Основы описания простого предложения. Типы предложений 29 KB
  Основы описания простого предложения. коммуникативную задачу выражающуюся интонацией и порядком слов Актуальное членение предложения. структура; порядок слов и интонация; члены предложения как компоненты предикативной основы П. По характеру выражаемого в них отношения к действительности различаются предложения реальной и ирреальной модальности с разнообразными оттенками модальных значений: реальности и ирреальности предположения сомнения уверенности возможности невозможности и т.
30318. Современный русский литературный язык как предмет научного изучения. Русский язык в современном мире 45.5 KB
  Русский язык в современном мире. Русский язык в современном мире. Языки имеют национальные границы каждый из языков своеобразен.
30319. Понятие о стилях ЛЯ. Принципы их классификации 198.5 KB
  ЛИТЕРАТУРНЫЙ ЯЗЫК наддиалектная подсистема форма существования национального языка которая характеризуется такими чертами как нормативность кодифицированность полифункциональность стилистическая дифференцированность высокий социальный престиж в среде носителей данного национального языка. Литературный язык является основным средством обслуживающим коммуникативные потребности общества; он противопоставлен некодифицированным подсистемам национального языка – территориальным диалектам городским койне городскому просторечию...
30320. Проблема нормативности литературной речи. Классификация речевых ошибок 53 KB
  Нормы: 1. Ожегов дал такое определение языковой нормы: Норма это совокупность наиболее пригодных для обслуживания общества средств языка складывающихся как результат отбора языковых элементов из числа сосуществующих наличествующих образуемых вновь или извлекаемых из пассивного запаса прошлого в процессе социальной в широком смысле оценки этих элементов. Искусственные нормы устанавливаются в результате нормотворческой деятельности языковедов путем подготовки и издания авторитетных словарей и справочников и даже законодательных актов ...