82841

Стан природи і настрій людини в поезіях Лесі Українки. Розповідь про життя і творчість поетеси. Вірш «Давня весна»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розширити поглибити й узагальнити знання учнів про дитячі роки поетеси її творчість; викликати емоційне сприйняття; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси удосконалювати вміння порівнювати; знаходити і пояснювати метафори; розвивати виразність читання; образне мислення уяву.

Украинкский

2015-03-03

49 KB

1 чел.

Українське читання

4 клас.

Тема. Стан природи і настрій людини в поезіях Лесі Українки. Розповідь про

 життя і творчість поетеси. Вірш "Давня весна".

Мета. Розширити, поглибити й узагальнити знання учнів про дитячі роки

 поетеси, її творчість; викликати емоційне сприйняття; розкрити вплив

 природи на настрій і почуття поетеси, удосконалювати вміння

 порівнювати; знаходити і пояснювати метафори; розвивати виразність

 читання; образне мислення, уяву. Викликати захоплення великою

 силою волі поетеси.

Обладнання. Виставка книг, портрет Лесі Українки, картки для групової

     роботи, фішки для тесту, таблиці для розчитування, слова для

     словникової роботи, вірші для роботи у підгрупах, ілюстрації

     до поетичних творів Лесі Українки, малюнок із зображенням

     деревця вишні.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

   Добрий день. У добрий час

   Раді ми вітати вас.

   З радістю стрічаємо,

   Щастя вам бажаємо.

Спочатку сідають дівчатка, а потім хлопчики.

   Всі почули ви дзвінок.

   Він покликав на урок.

   Кожен з вас вже постарався

   До уроку приготувався.

   Тож девіз тепер згадаймо

   І урок вже починаймо.

Девіз: Красиво читаємо,

 Чітко розповідаємо,

 Мову свою розвиваємо.

II. Актуалізація опорних знань.

І як завжди урок читання ми розпочинаємо із мовної розминки.

1. Вправа "Забий гол".

2. Вправа "Годинник".

3. Робота з таблицею №7.

4. Робота із скоромовками.

5. Читання на швидкість. "Гілочка росту".

6. Гра "Відтвори вірш"

В*ш*ньк*-ч*р*ш*ньк*

ч*рв*н*ї, сп*л*,

ч*г*  ж  б*  в*  т*к  в*с*к*

в*р*сл*  н*  г*лл*?

   Вишеньки-черешеньки,

   червонії, спілі,

   чого ж бо ви так високо

   виросли на гіллі?

− Пригадайте, з якого вірша цей уривок? ("Вишеньки-черешеньки" ). Хто його автор? ( Леся Українка).

III. Попередня робота.

1. Давайте хором прочитаємо слова М. Рильського, які є епіграфом до нашого уроку.

   Ти себе Українкою звала.

   І чи краще знайти ім’я

   тій, що радістю в муках сіяла,

   як Вітчизна велика твоя!

2. – Сьогодні наш урок ми присвячуємо українській поетесі Лесі Українці. На уроках читання ми вже ознайомилися з багатьма її творами. Прочитайте розмову мами й дитини і у їхніх словах впізнайте назви поетичних творів Лесі Українки, що раніше вчили на уроках читання.

   − Мамо, іде вже зима! Я думаю, що усі вишеньки сніг з морозом поморозив у нашому садочку, що на зеленому горбочку.

   − Не хвилюйся, дитино, прийде весна і знову розквітне краса України, Подолля!

("Мамо, іде вже зима…", "Вишеньки","Сніг з морозом поморозив…", " На зеленому горбочку", "Краса України, Подолля!")

3. Робота у підгрупах.

− Зверніть увагу на виставку творів поетеси. Виберіть вірш, який ви вивчали у другому чи третьому класах. Напишіть відгук про поетичний твір Лесі Українки для молодших учнів.

Зачитування відгуків.

4. Конкурс на кращого читця віршів Лесі Українки.

Читання поетичних творів та демонстрація ілюстрацій до них.

IV. Робота над новим матеріалом.

1. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми поглибимо знання про життя і творчість славної доньки України – Лесі Українки і ознайомимося з новим її поетичним твором "Давня весна".

2. Ознайомлення з біографією Л. Українки.

а)  − Діти, які займалися пошуковою роботою, ознайомлять нас із сторінками життя і творчості поетеси. (Зачитування повідомлень.)

б)Опрацювання статті з підручника про Лесю Українку.

Прочитайте статтю (с. 42) про Лесю Українку мовчки, пригадайте основні етапи життя поетеси. Подумайте, що з прочитаного ви ще не знали. Що для вас було уже відомим?

3. Тест.

1.Поетеса народилася у 1871 році…

 а) 25 лютого;

 б) 9 березня;

 в) 1 січня.

2. Який літературний псевдонім матері?

 а) Ліна Костенко;

 б) Олена Пчілка;

 в) Наталя Забіла.

3. Яке справжнє прізвище Лесі Українки?

 а) Лариса Письменна;

 б) Олена Мовчун;

 в) Лариса Косач-Квітка.

4. Який перший вірш написала?

 а) "Вишеньки"

 б) "Мамо, іде вже зима"

 в) "Надія".

5. Хто допоміг дібрати літературний псевдонім?

 а) Мама;

 б) бабуся;

 в) тітка Еля.

6. Доля Лесі була нелегкою, тому що…

 а) мала погану освіту;

 б) за вірші посадили в тюрму;

 в) з дитинства страждала на невиліковну хворобу.

7. Похована Леся Українка…

 а) у Львові на Личаківському кладовищі;

 б) у Києві на Байковому кладовищі;

 в) в Грузії у місті Сурамі.

Фізкультхвилинка.

4. Опрацювання вірша "Давня весна"

а) Слухання вірша. Розглядання ілюстрації.

б) Бесіда.

− Які почуття у вас викликає цей вірш? Чому?

− Хто головний герой вірша? Від чийого імені ведеться розповідь?

в) Словникова робота.

У вірші вам зустрінуться такі слова. Давайте навчимося читати їх правильно. Гра "Ехо".

весела

хвора

радісна

тісна

білесенькі

я

шум

весна

квітки

хатина

ясна

мила

щедра

зелений

самотна

Поясніть значення слова самотна.

г) Мовно-логічне завдання. З’єднайте слова середньої колонки з відповідними прикметниками, щоб утворилися словосполучення із вірша.

ґ) Читання вірша учнями (мовчки).

д) Осмислення змісту вірша. Робота над образними засобами твору.

− Знайдіть у вірші рядки, в яких про весну говориться як про живу істоту.

− Яким був спочатку настрій дівчинки? Чому вона була дуже сумна?

− Який дарунок принесла весна поетесі? Як про це сказано у вірші?

− Як потім змінився настрій дівчинки? Чим це було викликано?

− Як поетеса описує у вірші пробудження природи: вітру, дерев, пташок? Прочитайте ці рядки.

− Поясніть, як ви розумієте вислови: "промінням грала, сипала квітки", "співало все, сміялося, бриніло".

− Чому поетеса назвала вірш "Давня весна"?

− З яких рядків видно, що незважаючи на хворобу, героїня сильна, мужня, що вона з любов’ю ставиться до природи?

е) Вправи на вдосконалення навичок читання.

− Читання "ланцюжком" (у підгрупі).

− Читання "телефонуванням" (по класу).

V. Підсумок.

− Твори якої поетеси ми сьогодні вивчали? (Л. Українки)

− Що нового ви дізналися? (Л. Українка була мужньою людиною. Вона любила рідну Україну і служила їй своїм палким словом. Життя поетеси – це подвиг митця.)

− Давайте пригадаємо твори поетеси, з якими ми ознайомилися на уроках читання.(Прикріплюють вишеньки з назвами творів.)

− Діти, подивіться на символічне дерево творчості поетеси. Поки ви ще не всі твори Лесі Українки знаєте. Тому і вишеньок на ньому небагато. Але я сподіваюсь, що будете зростати ви і буде поповнюватись кількість вишеньок на деревці.

− Ви сьогодні добре попрацювали. (Оцінювання учнів.)

Домашнє завдання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50055. Измерение параметров емкостей в цепи переменного тока 195.5 KB
  Плеханова технический университет Кафедра Общей и технической физики лаборатория электромагнетизма Измерение параметров ЕМКОСТЕЙ в цепи переменного тока Методические указания к лабораторной работе № 6 САНКТПЕТЕРБУРГ 2009 УДК 531 534 075. Цель работы: Определение импеданса сдвига фаз и измерение емкости на разных частотах в резистивноемкостной цепи. При работе на переменном токе с реактивными элементами в цепи индуктивность емкость следует обязательно учитывать их реактивный характер проводимости. Кроме того реактивные элементы...
50057. ОПРЕДЕЛЕНИЕ МОМЕНТА ИНЕРЦИИ МАХОВОГО КОЛЕСА МЕТОДОМ КОЛЕБАНИЙ 286.5 KB
  Цель работы: Ознакомление с методом измерения моментов инерции тел обладающих осевой симметрией. Основные теоретические положения к данной работе (основополагающие утверждения: формулы, схематические рисунки)
50058. ВЫБОР СПЕЦОДЕЖДЫ, СПЕЦОБУВИ И ДРУГИХ СРЕДСТВ ИНДИВИДУАЛЬНОЙ ЗАЩИТЫ 108.5 KB
  Изучить Правила обеспечения работников специальной одеждой специальной обувью и другими средствами индивидуальной защиты принятыми Постановлением Министерства труда и социального развития РФ от 18 декабря 1998 г. Составить личную карточку учета выдачи средств индивидуальной защиты по представленной форме в соответствии с заданием. Типовые отраслевые нормы бесплатной выдачи специальной одежды специальной обуви и других средств индивидуальной защиты выдаются преподавателем или берутся из справочника по охране труда в сельском хозяйстве...
50059. Рефрактометр Рэлея 260.5 KB
  Элемент щели dx посылает в направлении φ волну с амплитудой пропорциональной dx. При этом будем считать что угол φ достаточно мал sin φ ≈ φ и что в правой щели искусственно создана дополнительная разность хода Δ одинаковая для всех ее элементов это позволит написать смещение интерференционных полос используемое для измерений в интерферометреРэлея. Интегрируя 3 найдем 4 где а расстояние между щелями b ширина щели. Первый из них описывает распределение интенсивности в дифракционной картине Фраунгофера от одной щели.
50060. Техніка пересувань футболістів у нападі та захисті 21 KB
  Футболіст пересувається короткими кроками і завжди повинен бути готовий до миттєвої зупинки або зміни темпу й напрямку руху. Найважливіше під час вистрибування вибрати відповідне місце відштовхування врахувавши швидкість та висоту руху м’яча. Ефективний спосіб пересувань – зміна напрямку руху. Для того щоб змінити напрямок руху з мінімальною втратою часу футболісти застосовують повороти: переступанням стрибком на опорній нозі.
50062. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ХАРАКТЕРИСТИК РАСПРЕДЕЛЕНИЯ ПО ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНЫМ ДАННЫМ 110 KB
  Разность наибольшего и наименьшего членов ряда R = Xn X1 называется РАЗМАХОМ эмпирического распределения а число наблюдений n объемом выборки. Функцией распределения случайной величины для данного статистического материала ВЫБОРКИ будет частота события X где X любое возможное значение случайной величины . Значение статистической функции распределения легко вычислить подсчитав число опытов m в которых величина приняла значение меньшее чем X и разделив...
50063. Численное решение обыкновенных дифференциальных уравнений 957.5 KB
  При выполнении данной лабораторной работы были получены теоретические и практические навыки в приближенном решении дифференциальных уравнений первого порядка с начальным условием методами Эйлера, Эйлера (уточнённый), Рунге-Кутты, Адамса, Милна. Сравнивая полученные результаты вычислений с истинным значением можно сделать вывод...