82842

Леся Українка (стаття). Леся Українка. Вірш «Мамо, іде вже зима»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет Лесі Українки виставка видань її книжок підручник картки із завданнями магнітофон проектор мультимедійна дошка презентація до уроку. До уроку додається слайдова презентація яка стимулює пізнавальну активність учнів.

Украинкский

2015-03-03

71 KB

3 чел.

УРОК № 23

Тема. Леся Українка (стаття). Леся Українка. Вірш «Мамо, іде вже зима».

Мета. Навчальна:

  •  Розширити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки.
  •  Вчити визначати орієнтовний зміст незнайомої книжки за основними її елементами.

Розвивальна:

  •  Розвивати читацьку активність учнів.
  •  Формувати читацькі навички.
  •  Збагачувати словниковий запас учнів.
  •  Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

         Виховна:

  •  Виховувати любов до природи рідної землі, інтерес до читання.
  •  Моделювати позитивний погляд і поведінку.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Лесі Українки, виставка видань її книжок, підручник, картки із завданнями, магнітофон, проектор, мультимедійна дошка, презентація до уроку.

Форми роботи: фронтально-колективні, групова.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Урок за темою «Леся Українка. Вірш «Мамо, іде вже зима» розроблений згідно чинної програми з української мови у 4 класі для шкіл з російською мовою навчання за підручником для 4 класу «Українська мова: Художнє слово. Читання». – К.: Промінь, 2004.

Урок сприяє розширенню знань учнів про життя і творчість Лесі Українки, формуванню читацьких навичок, розвиває читацьку активність, збагачує словниковий запас учнів, розвиває увагу, пам'ять, мислення, впливає на виховання любові до природи рідного краю, моделює позитивний погляд і поведінку школярів.

        Використовуються такі методи та прийоми у роботі: організація уваги, створення ситуації успіху, репродуктивна й узагальнююча бесіди, робота з підручником, використання наочностей, «асоціативний кущ», робота в групах, ілюстрування, «мікрофон», похвала, інструктаж.

       Використані різні педагогічні технології: інтерактивні, критичного мислення, ІКТ. Основними формами роботи на уроці є фронтально-колективна, групова.

       Види робіт над текстом націлені на розвиток психологічних процесів: пам?яті, уяви, уваги, мислення і ключових компетентностей школярів.

       Велика увага приділена розвитку комунікативних компетенцій. На це спрямовані вправи з формулювання власної точки зору про явища, події, персонажі, почуття щодо прочитаного, вправляння в діалогічному й монологічному мовленні.

       Дібраний дидактичний матеріал сприяє формуванню пізнавальних інтересів, мотивує до вивчення предмету.

       Здійснюється диференційований підхід до домашніх завдань: пропонується завдання обов’язкове для виконання всіма учнями та творче завдання.

       До уроку додається слайдова презентація, яка стимулює пізнавальну активність учнів.

СТРУКТУРА УРОКУ

№ з/п

Етап уроку

Хроно-

метраж

Методи і прийоми

Зміст діяльності

1.

Організація початку уроку

2 хв.

Організація уваги

Привітання, перевірка присутніх і готовності до уроку

2.

Мотивація навчальної діяльності

1 хв.

Створення ситуації новизни, цікавості

Забезпечення виникнення позитивних емоцій щодо навчальної діяльності

3.

Перевірка домашнього завдання

5 хв.

Бесіда

Виявлення рівня знань учнів, визначення типових недоліків, шляхи їх ліквідації

4.

Актуалізація опорних знань

2 хв.

Евристична бесіда

Перевірка повноти, системності і міцності знань, дієвості умінь і навичок

5.

Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу

25 хв.

Пояснення, робота з підручни-

ком, «асоціатив-

ний кущ», робота в групах, ілюстрування

Повідомлення теми, задач уроку. Визначення очікуваних результатів. Повідомлення вчителем нового матеріалу. Сприйняття й усвідомлення його учнями. Перевірка учителем повноти, глибини, міцності засвоєння нових знань. Діяльність учнів з відтворення змісту, виділення суттєвих ознак, аналіз.

6.

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

3 хв.

«Мікро-

фон», похвала

Загальна характеристика роботи класу, оцінка навчальних досягнень окремих учнів. Розкрити недоліки, показати шляхи їх подолання.

7.

Інформація про домашнє завдання

2 хв.

Інструктаж

Повідомлення домашнього завдання та його інструктаж

ХІД УРОКУ

Хід уроку

№ слайду

І. Організація початку уроку

Ось дзвінок  сигнал нам дав –
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Урок читання починаймо.

Слайд 2

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

-А тепер сідайте, будь ласка . Подивіться мені в очі. Погляньмо один на одного, посміхнемося, подумки побажаємо добра, успіхів один одному. Сподіваюсь, що ми зуміємо створити на уроці ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною, девізом нашого уроку оберемо такі слова:

«Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати».

Слайд 3

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

  1.  Виразне читання учнями козацької пісні «Закувала та сива зозуля».
  2.  Фронтальне опитування:
  •  Чому ця пісня називається козацькою?
  •  Про які події в ній розповідається?
  •  Про що мріяли козаки-невільники?
  •  Що звеліли робити султани, зачувши небезпеку?
  1.  Пояснення значення приказки «Козацькому роду нема переводу»

Слайд 4

IV. Актуалізація опорних знань

Евристична бесіда:

  1.  Пригадайте назву розділу, над яким ми працюємо?
  2.  З якими творами цього розділу ми вже познайомилися?
  3.  Що їх об’єднує?
  4.  З прізвищем якої української поетеси співзвучна назва нашої Батьківщини?

Слайд 5

V. Вивчення нового матеріалу

1. Оголошення теми та очікування навчальних результатів.

- Сьогодні на уроці ми познайомимося з біографією та творчістю видатної української поетеси Лесі Українки, а саме будемо працювати над віршем «Мамо, іде вже зима». На нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Ви повинні  бути уважні, активні. Працювати будемо  за лейтмотивом: 

Виразно читаємо,

Чітко розповідаємо,

Мовлення своє розвиваємо.

Вправа «Очікування».

  •  Що ви очікуєте від уроку? Продовжить вислів «Цей урок навчить мене…»

2.Подача і сприйняття учнями нового матеріалу.

 Слово учителя про життя Лесі Українки.

Розгляд портрету поетеси. Визначення за портретом, якою була ця людина.

Робота з підручником. Самостійне читання учнями статті «Леся Українка». (С. 60-61).

Створення асоціативного куща за біографією Лесі Українки.

Робота в групах. (Клас ділиться на три групи за рядами. Треба підібрати слова на кожну літеру імені поетеси, які б її характеризували. Представник кожної групи зачитує записані слова. Учитель пропонує свій варіант).

 Робота над виставкою книг.

  •  За якою ознакою можна поділити книги? (Окремі твори і збірка творів)
  •  Що означає вираз «збірка творів»?
  •  Як дізнатись, скільки віршів у збірці?
  •  Що зображено на обкладинці книжок?
  •  Чи є щось спільне між назвою і тим, що змальовано на обкладинці книжок?

Фізхвилинка. Звучить запис мелодії П. Чайковського «Пори року. Зима». Учні під керівництвом учителя виконують рухи.

Вибіркове читання з елементами бесіди.

  •  Які ознаки зими змальовані у вірші?

(«Снігом травицю вкриває,

В гаю пташок вже нема»)

  •  Про що запитала дитина маму?Як мама відповіла їй? (« Мамо, чи кожна пташина

В вирій на зиму літає?»

«Ні, не кожна,- одказує мати, -

Онде, бачиш, пташина сивенька

Скаче швидко отам біля хати,-

Ще зосталась пташина маленька.»)

  •  Як мама пояснила те, що пташка лишилася в рідному краї?

(«Не боїться морозу вона,

Не покине країни рідної,

Не боїться зими навісної.

Жде, що знову прилине весна.»)

  •  Що чекає пташину взимку?

(«Мусить пташка малесенька дбати,

Де б водиці дістати краплинку,

Де б під снігом поживку шукати.»)

  •  Зачитайте рядки про те, як пташина долає труднощі. («Спів пташині потіха одна, -

Хоч голодна, співає веселенько,

Розважає пташине серденько,

Жде, що знову прилине весна.»)

  •  У яких словах передано любов і співчуття до пташки? («Пташина сивенька, пташина маленька, пташина малесенька, чудна, пташине серденько»)

Підготовка до читання вірша за особами.

  •  У кого з дійових осіб темп мовлення швидший, у кого повільніший? Чому? (У сина – швидкий, тому що малий, схвильований, у мами – повільніший, тому що доросла, розсудлива.)
  •  Прочитайте  виразно вірш за особами, зверніть увагу на розмітку. Але спочатку повторимо знаки розмітки.

Виразне читання вірша за особами. Конкурс на кращого декламатора вірша.

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 5

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Використовуючи прийом «Мікрофон», учні продовжують фрази: «Сьогодні на уроці я дізнався…

  •  Сьогодні на уроці я навчився….
    •  Сьогодні на уроці я намагався…
    •  Найкраще мені вдалося…»

Оцініть свою роботу на уроці:

  •  Ви працювали недостатньо старанно – руки вгору.
    •  Ви працювали добре – руки до плечей.
    •  Ви працювали чудово  – аплодувати.

Слайд 12

VІ. Інформація про домашнє завдання.

  •  Відкрийте щоденники і запишіть завдання додому:
  1.  Вміти переказувати статтю про Лесю Українку.
  2.  Вірш «Мамо, іде вже зима» вивчити напамять.
  3.  Творче завдання: намалювати ілюстрацію до вірша  Лесі Українки «Мамо, іде вже зима»

Ось закінчився урок,

І дзвенить для вас дзвінок!

Працювали добре друзі,

Відпочиньте по заслузі!

Слайд 13

Слайд 14


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32172. Страховая терминология и классификация 44.5 KB
  Характеристика основных понятий договора страхования. Классификация страхования. Характеристика основных понятий договора страхования. Страховые термины можно условно разделить на три подгруппы: Страховые понятия и термины выражающие наиболее общие условия страхования.
32173. СТРАХОВЫЕ РИСКИ 61 KB
  Понятия риска связывается с осознанием опасности угрозы ненадежности неопределенности неуверенности случайности убытка. На протяжении продолжительного времени понятие риска не только ассоциировалось с отрицательными проявлениями жизненных ситуаций а и часто употреблялся как их синоним. В экономической литературе известны попытки сформулировать теоретическое определение понятия риска. Понятие риска в противоположность понятию неопределенности имеет практическое применение а потому его содержание требует объективного определения.
32174. Страховой рынок, его характеристика и государственное регулирование страховой деятельности 44 KB
  Страховой рынок его характеристика и государственное регулирование страховой деятельности. Государственное регулирование страховой деятельности в Украине. Государственное регулирование страховой деятельности в Украине. Государственное регулирование страховой деятельности осуществляется по трем основным направлениям: Правовое; Экономическое; Социальное.
32175. Страховая организация 84.5 KB
  Стратегия страховой компании. Ресурсы страховой компании. Не все страховщики имеют вид страховой компании. В Украине как и во многих других государствах основу страховой системы составляют компании в виде акционерных обществ.
32176. Актуарные расчеты 59.5 KB
  Основные показатели страховой статистики. С их помощью определяется: себестоимость и стоимость страховой услуги; доля каждого клиента в формировании страхового фонда; производится перерасчет страховых взносов при изменении условий договора страхования. Основными задачами актуарных расчетов являются: 1 изучение и классификация рисков по определенным признакамгруппам в рамках страховой совокупности; 2 исчисление математической вероятности наступления страхового случая определение частоты и степени тяжести последствий причинения...
32177. Личное страхование 52 KB
  Личное страхование. Личное страхование это отрасль страхования с помощью которой осуществляется страховая защита личных доходов граждан или достигнутого ими уровня благосостояния. Личное страхование включает: 1 страхование от несчастных случаев и болезней; 2 страхование жизни; 3 медицинское страхование. Страхование от несчастных случаев предусматривает выплату соответствующей страховой суммы при потере здоровья или в связи с наступлением смерти застрахованного лица от оговоренных событий.
32178. Страхование имущества 43.5 KB
  Система страхового обеспечения. Дополнительные расходы клиента связанные с ликвидацией последствий страхового случая. Во втором случае страхование проводится по принципу пропорциональной ответственности предусматривающему выплату страхового возмещения в таком проценте от размера ущерба какой составляет страховая сумма от действительной стоимости транспортного средства. Система страхового обеспечения.
32179. Страхование ответственности 77.5 KB
  Страхование ответственности. 1 Общая характеристика страхования ответственности 2. Страхование гражданской ответственности автовладельцев. Страхование профессиональной ответственности.
32180. Сущность понятия «Бух.дело», его содержание и развитие 33 KB
  Предметом бухгалтерского дела является совершенствование работы бухгалтерии и делопроизводства. Особенности предмета бухгалтерского дела обуславливаются его целями связанными с организацией учетного процесса и учетной деятельности при совершении фактов хозяйственной деятельности подтверждением достоверности бухгалтерской отчетности анализом деятельности организации. К задачам бухгалтерского дела относятся задачи которые формируются в рамках бухгалтерского учета аудита анализа финансовохозяйственной деятельности и т. Метод бухгалтерского...