82846

Умови життя тварин. Боротьба тварин за життя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати поняття необхідні умови для життя рослиноїдних хижих і всеїдних тварин уявлення про ознаки пристосування тварин до добування корму; виховувати спостережливість любов до природи та бережливе ставлення до неї. Які групи тварин ви знаєте Як вони поділяються за способом живлення...

Украинкский

2015-03-03

46 KB

0 чел.

Урок 18.Тема. Умови життя тварин. Боротьба тварин за життя.

Мета: формувати поняття «необхідні умови для життя рослиноїдних, хижих і всеїдних тварин», уявлення про ознаки пристосування тварин до добування корму; виховувати спостережливість, любов до природи та бережливе ставлення до неї.

Обладнання: предметні та сюжетні малюнки, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу. Створення сприятливого психологічного настрою.

Пролунав уже дзвінок.

Починаємо урок.

Все, що знаєм, пригадаєм

І нове запам’ятаєм.

II. Підсумки спостереження за погодою за тиждень

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Усне фронтальне опитування

 Що належить до живої природи?

 Що належить до неживої природи?

 Назвіть, що на слайді належить до живої природи; до неживої. (Слайд №2).

Гра «Мікрофон»

 Доведіть, що дівчинка, білочка, котик, дерево відносяться до живої природи.

 Доведіть, що сонечко, хмарка, вода, місяць відносяться до неживої природи.

 Як одним словом назвати, хто зображений на слайді? (Слайд №3).

 Які групи тварин ви знаєте?

 Як вони поділяються за способом живлення?

 Що є середовищем для існування риб; звірів; комах?

 Де можна побачити тварин?(В пустелі, у водоймищах, на землі, під землею, серед снігів і т.д.)

Гра «Так чи ні?».

Учні хором відповідають «так» чи «ні»:

  •  лисичка любить горішки;
  •  окунь належить до рослиноїдних;
  •  ведмідь — це всеїдна тварина;
  •  їжачок — це рослиноїдна тваринка;
  •  метелик належить до птахів;
  •  зайчик харчується рослинами;
  •  кріт належить до звірів;
  •  кит — це риба;
  •  сова — це птах.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що є довкіллям тварин, які умови потрібні для життя тварин, як тварини пристосувалися до життя у довкіллі, про значення тварин у природі та житті людей, що загрожує тваринам і що потрібно робити, щоб тваринний світ не біднів, а примножувався.

V. Робота над темою уроку

Ознайомлення з довкіллям тварин. Уявна подорож до лісу. (Слайд №4).

Уявімо, що ми йдемо до лісу. Яких звірів ми можемо тут побачити?

а) Гра «Відгадай за описом»

Відгадайте за описом, яку ще тваринку ми можемо побачити в лісі?

Тварина має добре розвинений слух, а зір та нюх слабкі. Справжній майстер заплутування слідів. Рятується втечею, бігає зі швидкістю 65 км/год.

б) Ознайомлення з довкіллям зайця.

А ось і заєць. Подумайте і скажіть, що оточує зайця в лісі?

Отже, його оточують повітря, вода, рослини, якими він харчується, сонячне проміння дає йому світло і тепло.

Які ще тварини живуть поряд із зайцем?

Лисиця, вовк, сова — вороги зайця, тому він повинен від них ховатися.

А чи залежить заєць від людини?

Отже, людина може вполювати, а може врятувати зайця, розкладаючи в сніжну, холодну зиму в лісі корм.

Отже, що є довкіллям зайця? (Слайд №5)

(Сонце, повітря, ґрунт, вода, рослини, тварини, люди — довкілля зайця.)

в) Ознайомлення з необхідними умовами існування тварин.

Чи все, що оточує зайця, необхідне йому для життя?

Чи потрібне йому Сонце? Чи можна віднести Сонце до умов, необхідних для життя усіх тварин? Доведіть свою думку.

Сонце дає тваринам світло й тепло. Тепло потрібне для росту та розвитку тварин. Надлишок або нестача тепла призводить до їх загибелі.

Таким чином, Сонце є необхідною умовою існування тварин, як і людей та рослин. (Слайд №6)

Чи потрібне тваринам повітря? Доведіть свою думку.

Повітря потрібне для дихання. Тварини дихають киснем, який є у повітрі. Отже, повітря є необхідною умовою існування тварин.

Чи потрібна тваринам вода? Обґрунтуйте свою думку.

Без води тварини не можуть прожити й кількох днів, а риби - кількох годин. Вода входить до складу тіла тварин. Воду тварини споживають по-різному: або п`ють її з водойм, або вбирають шкірою (жаби), або отримують з їжею (тварини пустель). Тварини, які живляться соковитою травою, листям, плодами, мало п`ють води, але однак без води не можуть жити. Отже, вода є необхідною умовою існування тварин.

Чи потрібні тваринам рослини? Обґрунтуйте свою думку.

Неможливо уявити життя тварин без рослин. Рослини - це їжа для багатьох тварин. Хоча, здавалося б, хижакам рослини не потрібні. Проте серед рослин ці тварини знаходять собі притулок, будують житло, ховають своїх малят. Якби зникли рослини, зникли б рослиноїдні тварини, якими живляться хижаки. Отже, рослини є необхідною умовою існування тварин.

Чи потрібен тваринам ґрунт? Обґрунтуйте свою думку.

На перший погляд, ґрунт потрібний лише тим тваринам, які в ньому живуть, знаходять там їжу та будують своє житло (кроти, землерийки, борсуки, миші, деякі комахи). Проте без ґрунту не буде рослин, якими живляться багато тварин. Отже, ґрунт є необхідною умовою існування тварин.

Які стосунки між тваринами у довкіллі? Доведіть свою думку.

Тварини в довкіллі пов`язані ланцюгами живлення. Хижі тварини не зможуть існувати без рослиноїдних, які є кормом для них. Здавалося б, що рослиноїдні тварини можуть існувати без хижаків, проте там, де були винищені хижаки, серед рослиноїдних тварин поширювалися хвороби, і чимало тварин гинуло. Виявляється, що хижаки ловлять хворих і ослаблених тварин, тобто вони є санітарами в довкіллі рослиноїдних тварин. Отже, тварини тісно взаємопов`язані між собою і залежать одне від одного. (Слайд №7)

Таким чином, із довкілля тварин необхідними умовами для їх життя є: Сонце, яке дає світло і тепло, повітря, вода, ґрунт, їжа, яку дають рослини, та інші тварини. Тварини тісно пов`язані з неживою та живою природою. Якщо зникне хоча б щось, від чого залежить життя тварин, то вони загинуть.

Ознайомлення з пристосуванням тварин до добування корму.

Дикі тварини живуть у різних природних умовах. Щоб не загинути, тварини пристосувались до життя в довкіллі.

а) Загадка.

Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами,

Весь, як є-жорстока лють.

Очі так її і ллють.

Зачаївся, ось примовк.                   Грізний звір цей, звісно ... (Вовк)

б) бесіда.

Розглянемо цього найсильнішого хижака.

Що допомагає вовку добувати їжу?

Так, гострі зуби, добрі слух, нюх, зір, швидкий біг допомагають хижакові добувати корм.

(Слайд №8)

Гра «Відгадай, хто це?»  (Слайд №9)

1)Хто вміє непомітно підкрадатися?

2) Хто має гострий зір, гострі кігті?

3) Хто має гострий міцний дзьоб, липкий язик, пружне піря хвоста, гострі кігті?

4) Хто має довгі ноги, довгу шию, довгий дзьоб?

5) Хто має довгий липкий язик, який висовує при вигляді здобичі?

6) Хто має загнуті всередину загнуті зуби, може змінювати забарвлення відповідно до кольору води в певному місці.

VI. Закріплення знань і умінь

Робота в парах.   Опишіть за зразком будь-яку відому вам тварину.

Назва тварини

Жаба

До якої групи належить?

Земноводні

Чим живиться?

Комахами

Як добуває корм?

Ловить комах, що літають

Що їй у цьому допомагає?

Довгий липкий язик

VII. Підсумок уроку.

Які нові знання про тварин ми одержали на уроці?

Що було найцікавішим?

Дійсно, на сьогоднішньому уроці ми поповнили свої знання, дізналися багато цікавого про тварин. Але ми відкрили лише кілька сторінок книги природи. А щоб краще пізнати природу, треба бути спостережливими, допитливими і наполегливими.

VIII. Домашнє завдання.

а) дізнатися, як пристосувалися тварини, що живуть біля ваших осель, добувати їжу і захищатися від ворогів;

б) для допитливих: дібрати цікавий матеріал про вміння добувати їжу і захищатися від ворогів тварин, яких ми не згадували на уроці


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21315. Понятие электронно-цифровой подписи 38 KB
  Эта проблема решается при помощи ЭЦП. ЭЦП связывает содержимое документа и идентификатор подписывающего лица делает невозможным изменение документа без нарушения подлинности подписи и подтверждает принадлежность ЭЦП автору электронного документа. Алгоритмы формирования и проверки ЭЦП реализованы в соответствии с требованиями ГОСТ Р 34. ЭЦП Sign представляет собой вычисляемую по стандартизованному алгоритму математическую функцию хэшфункцию от содержимого подписываемых данных data информации документа и закрытого секретного ключа...
21316. Юридические вопросы информационной безопасности 202.5 KB
  Независимо от способа совершения компьютерного преступления его исполнители должны быть наказаны и профессионалы работающие в сфере информационной безопасности должны уметь собирать информацию необходимую правоохранительным органам при задержании и вынесении приговора лицам несущим ответственность за это преступление. В новом законодательстве нашли отражение вопросы безопасности финансовой информации о клиентах и конфиденциальности сведений медицинского характера. Все эти проблемы требуют понимания и изучения профессионалами работающими...
21317. Состав текущих затрат, сформированный в зависимости от производственно-хозяйственных целей предприятия РГБ 195.5 KB
  Все затраты на производство и реализацию продукции (работ, услуг) должны быть документально обоснованы и иметь исключительно целевое назначение. Поскольку издержки производства и обращения являются главной составляющей при расчете прибыли организации, они участвуют в расчете налогооблагаемой прибыли...
21318. Категории атак на информацию 317.5 KB
  Существуют четыре основных категории атак: атаки доступа; атаки модификации; атаки на отказ в обслуживании; атаки на отказ от обязательств. Атаки такого рода наиболее разрушительны. Атаки нацеленные на захват информации хранящейся в электронном виде имеют одну интересную особенность: информация не похищается а копируется. Определение атаки доступа Атака доступа это попытка получения злоумышленником информации для просмотра которой у него нет разрешений.
21319. Предмет і завдання екології. Місце екології у системі інших наук. Значення екології для людської цивілізації. Глобальні проблеми екології 56 KB
  З розвитком виробництва очевидною стає обмеженість традиційно використовуваних природних багатств суші, тому в наш час перспективи розвитку виробництва все в більшій мірі звязують з використанням ресурсів Світового океану та космічного простору. Тому можна сказати, що в наш час екологічні проблеми поширилися навіть за межі Землі.
21320. Безопасность сетей 113.46 KB
  Обеспечение безопасности сетей представляет собой сумму мероприятий направленных на предотвращение несанкционированного доступа к ресурсам сети а именно: Безопасность входа в систему Безопасность доступа к файловой системе Безопасность передачи данных по сети Физическая защита оборудования и помещений. Следует отметить что доступ к сети вообще говоря не означает полного доступа ко всем ресурсам. Поэтому в решении этой задачи предусмотрены как средства аутентификации пользователя так и средства описывающие права доступа к различным...
21321. Виртуальная частная сеть. Концепция построения виртуальных частных сетей VPN 161.96 KB
  Концепция построения виртуальных частных сетей VPN. Виртуальной частной сетью Virtual Private Network VPN называют объединение локальных сетей через открытую внешнюю среду глобальную сеть в единую корпоративную сеть обеспечивающую безопасное циркулирование данных. Объединение осуществляется на основе создания туннеля VPN в глобальной сети по которому передаются криптографически защищенные пакеты сообщений. Безопасность использования туннеля основана на взаимной аутентификации сторон криптографическом закрытии передаваемых данных...
21322. Жестовые методики ввода информации в интерактивных системах компьютерной визуализации 41 KB
  Трёхмерность, особенно в случае использования средств виртуальной реальности или “больших” экранов (то есть экранов, диагональ которых измеряется метрами, а количество пикселей – десятками миллионов) требует и новые средства ввода и связанные с ними новые пользовательские интерфейсы