82853

Головні слова у реченні. Складання речень за графічними схемами

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати поняття головні слова в реченні вчити знаходити їх у реченні; закріплювати знання про речення його види за метою висловлювання; розвивати інтерес до мовних явищ мовлення та мислення; розвивати вміння аналізувати доводити синтезувати інформацію; виховувати любов до своїх рідних...

Украинкский

2015-03-03

98 KB

3 чел.

Анотація

до уроку на тему

« Головні слова у реченні.

Складання речень за графічними схемами»,

проведений у 2 класі.

Автор:

Філатова Катерина Мефодіївна

учитель початкових класів

Вільногірської ЗОШ №4 Дніпропетровської області

Розробка уроку, який проводиться в ігровій формі з використанням новітніх технологій, на заявлену тему, мета якого - формувати поняття « головні слова» в реченні, закріплювати знання про види речень за метою висловлювання, розвивати вміння аналізувати, доводити інформацію для отримання відповіді.

На уроці запланована хвилина рефлексії, « мозковий штурм», робота з презентацією та комп’ютерними тестами, кросвордом, схемами,  диференційовані завдання  для закріплення вивченого матеріалу та зустріч з цікавими героями.

Тема: Головні слова у реченні.

Складання речень за графічними схемами.

Мета: формувати  поняття « головні слова в реченні», вчити знаходити їх у         

           реченні; закріплювати знання про речення, його види за метою

           висловлювання;

  •  розвивати інтерес до мовних явищ, мовлення та мислення; розвивати вміння аналізувати, доводити, синтезувати інформацію;
  •  виховувати любов до своїх рідних, повагу до людей села;

Обладнання: сигнальні картки для рефлексії, різнорівневий дидактичний матеріал для індивідуальної роботи, презентація до уроку.

                                   Хід уроку

Організація класу:

І знову пролунав дзвінок.

Всіх він скликав на урок?

Будем гарно працювати

Щоб українську мову знати.

-Я запрошую вас на урок української мови, тема якого « Головні слова у реченні. Складання речень за графічними схемами»

Хвилина рефлексії. Покажіть сигнальними картками, який у вас настрій.

  •  Чого ви очікуєте від уроку?
  •  Продовжіть речення « Я повинен навчитися…»

Гімнастика для розуму

-Що мовчки говорить? ( книга)

-Що у світі найшвидше? ( думка)

-Яке речення називають питальним?

-Чим закінчується літо і починається осінь?  ( буквою о)

-Яке речення називається спонукальним?

-Що знаходиться посередині озера? ( буква о)

-Товстим чи худим залягає ведмідь у барліг? ( товстим)

- Номер телефону швидкої допомоги ( 103)

- Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного речення? (.!)

-Телеведуча програми « Найрозумніший» ( Т.Канделакі)

-На небі одна, на землі немає, у баби – дві, у дівки немає ( буква б)

Хто любить ходити в гостини?

Нас запрошують в гості дід Гнат і бабуся Ярина. ( слайд №1)

Куди ми підемо в гості? ( село). Назвіть асоціації до цього слова.

Як будемо себе вести в гостях?

Готові до гостин?

 Вашу готовність перевіримо вправою « Закінчи речення». ( слайд №2)

  1.  Речення виражає … ( закінчену думку)
  2.  Слова в реченні … ( звязані між собою)
  3.  Розповідні речення – це … ( речення, в якому про щось розповідається)
  4.  Речення, в якому про щось запитується – це… ( питальні речення)
  5.  В кінці питального речення ставиться … ( знак питання)
  6.  Спонукальні речення – це … ( речення, в якому висловлюється спонукання).

До гостин готові.

Робота в зошиті.

Зошит свій я відкриваю

Рівно я його кладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь

До роботи я берусь

Словникова робота  (слайд №3)

Коли ми вирушимо, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

-Пісня не лине пташина

Мрійно задуманий сад.

Голі поля і долини

Місяць іде… ( листопад)

-  Що означає слово  листопад?

( на моніторі записано  л и  с т. п а д)

-Запиши словникове слово, вставивши пропущену букву

-Назвіть звуки слова?

- Скільки складів?

Складіть речення зі словом листопад і запишіть його. ( Які правила запису речення знаємо?)

Вивчення нового матеріалу.

Нас господарі чекають

Бо цікаві завдання для нас мають.

Але ми сюди прийшли не марно.

І будемо працювати. Як? ( гарно)

(Відкриваю дошку, на якій малюнки села, дідуся, бабусі, будинків, дерев, тварин).

  •  Що знайоме бачите в гостях? ( будинки, в яких живуть розповідне, питальне, спонукальне речення

Складіть речення різні за метою висловлювання із малюнками, що у вас на партах.

Правило від бабусі Ярини:Так, так. Молодці! Знаєте, що живуть тут родини слів – речення. Кожне речення складається із слів. І кожне слово виконує свої обовязки.

-Хто головний у ваших сімях? ( тато і мама)

У реченні також є головні слова. Вони називаються: підмет і присудок

                          ( вивішується таблиця)

Запамятай: У реченні є головні слова. Це підмет і присудок

Правило від дідуся Гната: ( слайд № 6)

Прочитайте речення.

 Сонце заходить.

-Про що говориться в реченні?

-Що говориться про сонце

-На які питання відповідають слова  - сонце і заходить?

Слова, які називають того, про кого або про що йде мова – підмет

Слова, які вказують на дію підмета – називаються – присудок

Робота в зошиті.

Записати речення: Пташечка тихне.

-Назвіть підмет у цьому реченні.

-Назвіть присудок.

Правило від Півника: підмет у реченні підкреслюємо однією рискою.

                                      Присудок підкреслюємо двома рисками.

Завдання від бджілки: Списати і підкреслити головні слова

   Уже в саду гуляє листопад.

   Скоро прийде зима.

                                  

                              Фізкультхвилинка

Закріплення вивченого матеріалу

Робота з картками:

  1.  Спиши і підкресли головні слова речення.

Тихесенько вітер віє.

  1.  Спиши і підкресли  підметі присудок у реченні.

Хмарки пливуть у небі.

  1.  Склади із слів речення, запиши його і підкресли головні слова.

Садили, восени, діти, дерева.

    4.Випиши з кожного речення головні слова.

         Стоїть гора високая.

        Зелений гай шумить.

  1.  Випиши з кожного речення головні слова.

Пташки співають голосно.

І річечка блищить.

     6. Знайди допущені помилки, виправи їх. Запиши правильно речення і        підкресли підмет і присудок.

                Яблука ростуть на дубі.

                На калині висіли жолуді.

  1.  Знайди помилки, виправ їх. Правильно запиши речення і підкресли в них  підмет і присудок.

 

          Сова вдень літає.

        Їжак взимку полює на мишей..

  1.  Спиши речення. Встав слова, які означають про кого, або про що говориться у реченні. Підкресли головні слова.

Опало жовте…( листя)

…сховався під кущем. ( заєць)

Робота з компютерними тестами.

Робота в картками.  ( робота в парі)

-Складіть речення, використовуючи свій малюнок за схемою:

1. _______________   _____________.

                                    _____________

2. ___________, _____________ ____________.

   ___________   _____________

Робота в групах ( обєднання за картками: рослини, тварини, транспорт)

1 група: Розгадати кросворд:

2 група: Спишіть речення. Вставте  підмети.Підкресліть підмет і присудок у кожному реченні.

 З дерев опадає …. Відлетіли у вирій …  …. сховалася у дупло.

3 група: Складіть і запишіть речення, яке відповідає цій схемі.

|_____   ________,  _________    …..

             ________   _________

Пояснення домашнього завдання. ст.. 79, вправа 166

Підсумок уроку.

Хвилина рефлексії. Чи здійснились ваші очікування?

                                    Що запамяталось на уроці?

Дідусь Гнат і Бабуня Ярина передали вам кошик смачних соковитих яблук за ваше старання, кмітливість. ( роздає вчитель яблука)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

84661. Обогащение руд цветных металлов 32.49 KB
  Чистая медь - это металл розовато красного цвета очень мягкий и обладающий большой вязкостью и пластичностью. Подземного выщелачивания Техникоэко-номические показатели медного производства Производство черновой меди отличается высокой материало и топливоёмкостью.
84662. Предложение. Члены предложения 37.29 KB
  Члены предложения. Докажите что мы составили предложения. А что должно стоять в конце любого предложения знак препинания IV. Работа по теме 10 минут На доске записаны слова: Астаны идем по улице мы а вы Астане были в приезжайте посмотреть обязательно нашу столицу Астану Составьте из слов каждой строчки предложения.
84663. Решение неравенств и систем неравенств с одной переменной 54 KB
  Цели: образовательная: повторить и закрепить умения и навыки решения линейных неравенств с одной переменной и их систем; привить навыки решения заданий; развивающая: развивать приёмы мыслительной деятельности, внимание; формировать потребность к приобретению знаний; развивать коммуникативную и информационную...
84664. Владимир Святославич. Принятие христианства 64.5 KB
  Задачи урока: образовательные: определить основные направления внутренней и внешней политики князя Владимира; вспомнить какие существуют мировые религии выявить отличия христианства от язычества; воспитательные: дать оценку деятельности Владимира Святославовича развивающие: сформировать...
84665. Коллективизация в Казахстане 13.26 KB
  Цель: ознакомить учащихся с процессом проведения коллективизации в Казахстане; научить правильно оценивать события происходящие в данный период на территории Казахстана. Голощекина в период проведения политики коллективизации программа Малый Октябрь; продолжить изучение тоталитаризма и его кровавых последствий.
84667. Разнообразие растений 18.58 KB
  Задачи: Обобщить знания учащихся о разнообразии и жизни растений. Дети называют соответствующие группы растений и в результате рядом с фотографией появляются названия групп Дети высказывают свои предположения. Изучить эти группы растений.
84668. Звуки т, т. Буква Т 18.76 KB
  Воспитательные: Воспитывать коммуникативные качества учащихся. Формировать потребности и способности к сотрудничеству при работе в парах. Развивающие: Развивать познавательный интерес, устойчивое внимание и память. Развивать интерес к самостоятельной деятельности, с целью поиска нужной информации.
84669. МНОГООБРАЗИЕ РЫБ. КЛАСС КОСТНЫЕ РЫБЫ 63.5 KB
  Цель: Продолжить работу по знакомству с многообразием рыб их приспособленностях к жизни в различных условиях водной среды; формировать умения сравнивать и описывать особенности строения рыб процессы жизнедеятельности познакомиться с наиболее распространёнными отрядами.