82854

Слова, близькі за значенням (синоніми)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів із синонімами (словами, близькими за значенням), визначити їх роль у мовленні, познайомити з окремими стійкими сполученнями слів; вчити спостерігати за роллю слів, що мають декілька значень, звучать і пишуться однаково; збагачувати словниковий запас...

Украинкский

2015-03-03

75.5 KB

4 чел.

Розробка уроку з української мови «Слова, близькі за значенням (синоніми)»

3 клас

Виконала: вчитель початкових класів

спеціалізованої школи № 43 «Грааль» Солом'янського району м. Києва

Костюченко Наталія Аркадіївна

Київ, 2013

Українська мова

3 клас

Тема.    Слова, близькі за значенням (синоніми).

Мета: ознайомити учнів із синонімами (словами, близькими за значенням), визначити їх роль у мовленні, познайомити з окремими стійкими сполученнями слів; вчити спостерігати за роллю слів, що мають декілька значень, звучать і пишуться однаково; збагачувати словниковий запас; розвивати мовне чуття, вміння правильно будувати речення; працювати зі словником; виховувати культуру мовлення, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: словник синонімів, роздатковий матеріал, презентація до уроку.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Девіз уроку оголосять мої помічники. (2 слайд)

Щоб помилки хитрі, спритні

Не ховалися в рядках,

Щоб всі букви в кожнім слові

Опинились на місцях,

Будем дружно працювати,

Свою пильність розвивати.

11.Контроль, корекція і закріплення знань.

Тож зошит прошу відкривати

Дату гарно написати.

Перепусткою на сьогоднішній урок будуть словникові слова. Перевіримо, як ви знаєте написання словникових слів. Вам потрібно вставити букву і скласти  з цих літер слово.

Збіжжя,Одеса,космонавт,шістдесят,очерет, читання, учитель. (3 слайд)

Прошу букви записати (4 слайд)

І з них слово нам сказати.

Яке вийшло слово? Жовтень

Зробіть звуко-буквений аналіз слова.

.

Тепер з цим словом складемо речення,вибираючи з дужок слово, яке більш вдало розкриває зміст та ваш осінній настрій.(5 слайд)

Жовтень(ходить, бродить,крокує, іде, човгає, чалапає) по нашому рідному краю.(Записують в зошит)

В якому значенні вжито словосполучення жовтень крокує.(Переносному)

Тепер складіть речення, щоб слово крокує було вжито в прямому значенні.

Прочитайте ще раз слова записані в дужках.

Як їх можемо назвати? Слова близькі за значенням. Ще їх називаємо синонімами.

111.Повідомлення теми і мети уроку.

Отже, тема уроку:Слова близькі за значенням. Синоніми.(6 слайд)

Сьогодні ми будемо вчитися добирати синоніми і використовувати їх у тексті. А, отже, будемо збагачувати наше мовлення. За правильні відповіді ви будете отримувати бонуси, у вигляді осінніх листочків.(7 слайд)

1V.Вивчення нового матеріалу.

1.Жовтень крокує по рідному краю, розтрушуючи різнокольорові листочки.

А чому листя опадає восени? Допоможуть нам розібратися помічники.

(8 слайд)

    Із настанням осінніх холодів припиняється рух соку по стовбурах і гілках дерев. Листочкам вже не вистачає поживних речовин. Вони починають готуватися до листопаду, відриваються від гілочки і тихо падають на землю

2.І я вас прошу з відірваних листочків скласти речення. (9 слайд)

в повітрі, вниз, кружляє, Листя, і падає.

Запишіть в зошит і підкресліть головні слова.

Назвіть основу речення.(10 слайд)

1в.-доберіть синоніми до слова кружляє.(233) (11 слайд)

2в.-доберіть синоніми до слова падає.(249)

За потребою зверніться до словника. Перевіряю.( 12 слайд)

3.Релакс.(Під музику «Пори року» (13 слайд)

кружляємо очима, носиком, плечима, пальчиками.)

V. Первинне застосування набутих знань

1.Листочок упав на сторінку підручника і хоче побачити як ви виконаєте вправу 140, с.63.(14 слайд)

Прочитайте завдання. Що ви повинні зробити?

(Діти записують у зошит за зразком)

З однією парою сполучень слів складіть речення.(За краще речення – листочок.)

V1.Фізкультхвилинка ( 15 слайд)

Сьогоднішню фізкультхвилинку проводжу я. Спостерігайте за моїми рухами і прислухайтесь до моїх слів.

Хмарка сонечко ховає. Дощ легенький накрапає. Чорна хмара десь взялась. Раптом злива почалася. І вода все заливає. Дощовиця не вгаває. Всюди проливень гуляє. І не можуть вийти люди. Хляпавка співа пісень. Мжичка сіє кожен день. Ось такий прогноз погоди. Не буває без негоди.

А чи почули ви синоніми в нашій руханці? Хто зможе всі назвати? Підказка – їх 6.

На дошці закрито слова. Розкриваю ті , які назвали.

Є слова, які ви не назвали. Мабуть тому, що ми їх мало використовуємо у нашому мовленні. Дізнатися значення цих слів розкажуть діти. (16 слайд)

Атмосферні опади, що випадають із хмар у вигляді краплин води -дощ.

Дуже сильний дощзлива.

Те саме, що дощ (дрібніший)– дощовиця.

Проливний затяжний дощ;проливень.

Дощ, сльота – хляпавка.

Дуже дрібні краплі води, які насичують повітря; дрібний, густий дощ; мряка – мжичка.

Запишіть синоніми ,починаючи з найменшого поняття і до більшого.

 Мжичка, хляпавка, дощовиця, дощ, злива,проливень (17 слайд)

VІІ. Застосування набутих знань. (18 слайд)

Ігрова вправа «Римки - веселинки» Дібрати слова-рими до запропонованих слів. Але рими незвичайні, а синоніми.(Конверти на партах) . Учні працюють за картками, використовуючи при потребі книжку «Словниковий дивосвіт».

Робота в парах.

 

Скласти вірш, у якому є синоніми, використавши власні або запропоновані рими.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Що ми вивчали на уроці?

Які слова називають синонімами?

Наведіть приклади синонімів.

Яка книжка може допомогти дібрати влучні синоніми, синоніми-рими?

ІХ. Оцінювання учнів.

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

……………………. красива

……………………. вродлива

……………………. щира

……………………. правдива

……………………. відважний

……………………. безстрашний

……………………. поважати

……………………. шанувати

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –

крутий –

панувати –

галасливий –

думати –

пустувати –

розкішний –


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55959. Сенсорне виховання дітей раннього віку «Ігровий майданчик» 76.5 KB
  Хід гризаняття Вихователь ставить на стіл будиночок теремок за яким розташовується 23 мотрійки і говорить малюкам що в будиночку живуть мотрійки. У третій частині заняття діти розглядають предмети витягнуті з іграшок наприклад серветки. Гразаняття Дві мотрійки Складання мотрійки з одним вкладишем Мета: розвивати навички виконувати прості дії з предметами відкривати та закривати мотрійки вкладати і виймати предмети; збагачувати сенсорний досвід під час знайомства з розміром.
55960. Його величність - серце 51 KB
  Мета: Продовжити знайомство учнів з серцевосудинною системою людини. Вивчивши серцевий цикл встановити причину інтенсивної роботи серця. На уроці ми переглянемо біологічний журнал Його величність серце.
55961. Органи кровообігу. Серце, його будова 140 KB
  Застосовувати знання для: кровоносні судини; органи кровообігу на малюнках; особливості будови серцевого м’яза; профілактики серцево-судинних хвороб. Кожна хребетна тварина яка має кров має серце. Прислухайся у грудях серце стука Вистукує один і той же ритм...
55962. The Ecological Problems of our Settlement 34 KB
  Good afternoon, everybody! I am glad to see you at our ecological party which is called "A Boomerang". I am sure that everybody who has come here is indifferent to everything that is around us, and understands that the Earth is our home. Today we will discuss and try to solve the environmental problems of our settlement.
55963. Пори року. Техніка - модульне орігамі 2.31 MB
  Вона складається із старого клубка ниток обмотаного грофованим папером білого кольору. Обличчя намальоване фломастерами, волосся і корона з двостороннього кольорового паперу.
55964. Подорож до країни Математики 40 KB
  Діти сьогодні ми з вами можемо потрапити до країни Математики. Добрий день діти Пишу вам з чарівної країни Математики. Розчаклувати жителів країни Математики можуть тільки розумні уважні й кмітливі діти. До зустрічі Королева Математики...
55965. Читання оповідання В. Сухомлинського «Петрик, собака і кошеня» 37 KB
  Продовжувати знайомити дітей з творчістю В. Сухомлинського. Повторити твори, що читали раніше. Ознайомити з оповіданням В. Сухомлинського «Петрик, собака і кошеня». Вчити дітей уважно слухати твір, відповідати на запитання відповідно до змісту.