82858

Прислівник як частина мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови прислівником його граматичними ознаками; формувати вміння знаходити прислівники у тексті; розвивати звязне мовлення вміння аналізувати і порівнювати мовні явища; виховувати бажання активно працювати на уроці.

Украинкский

2015-03-03

74 KB

3 чел.

 

Прислівник  як

 частина  мови

     урок української мови

                                          

                                          

                                                   Підготувала:

                                        вчитель початкових класів

                               Прилуцької ЗОШ I – III ст. №9

                         Сиромятнікова Ю. О.

                                

                                  2011 р.

Тема.  Прислівник як частина мови. Складання речень з прислівником

            за схемами (Впр. 156 – 161)

Мета:  ознайомити учнів з новою частиною мови – прислівником, його   

            граматичними ознаками; формувати вміння знаходити прислівники у

           тексті; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати і порівнювати

           мовні явища; виховувати бажання активно працювати на уроці.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

Обладнання: дидактичний матеріал уроку в презентації Power Point, картки з питальними словами до нової частини мови.

                                                Хід уроку:

I. Організаційний момент (Слайд №2)   

    Доброго дня травам росистим!

   Доброго дня квітам барвистим!

   Доброго дня сонечку ясному!

   Людям усім і усьому прекрасному!

II. Актуалізація опорних знань (Слайд №3)

Погляньте уважно на дошку:

http://www.ex.ua/load/1577822http://www.ex.ua/load/1577822

- Як можна назвати ці поняття одним словом?(Частини мови).

- Скільки частин мови в українській мові?(Десять).

- Назвіть усі частини мови, які ми вже вивчили, пригадавши слова з вірша Дмитра Білоуса «Частини мови».

Вчитель: Як намистинки, диво калинове – частини мови! Іменник!

Діти: Він узяв собі на плечі велике діло – називати речі.

Вчитель: Прикметник!

Діти: Дасть іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету.

Вчитель: Ну а візьмімо назву Дієслово!

Діти: Само підказує, що діє слово.

Вчитель: Числівник!

Діти: Зможе визначить тобі число речей, порядок при лічбі.

Вчитель: А поспитай звичайного Займенника, за кого він у мові?

Діти: За іменника!

Вчитель: Сполучник каже:

Діти: Скромну роль я маю, але слова у мові сполучаю.

Вчитель: Прийменник! 

Діти: Це хоч і службове слово, але без нього зникне звязність мови.

- Яка хмаринка залишилася із знаком питання?

III. Оголошення теми і мети уроку

- То ж що ми будемо робити сьогодні на уроці?(Слайд №4)

- Ми вивчимо нову частину мови. А як вона називається, дізнаємось, розвязавши кросворд.

IV. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу (За впр.156). Розвязування кросворду (Слайд №5)

    1. Доберіть антоніми до поданих слів і у виділеному стовпчику прочитаємо назву частини мови, що вивчатимемо :                                      

                                                                     

1   П 

   І

   З

  Н

  О

2     Р

  І

  В

  Н

  О

3     Т

  И

  Х

  О

4    С

  У

  М

  Н

  О

5    Л

  Е

  Г

  К

  О

6    М

   І

  Ц

  Н

  О

7     В

  А

  Ж

  К

  О

8    Н

  І

  Ж

  Н

  О

9   Ч

  И

  С

  Т

  О

10    К

  Р

  И

  В

  О

                 1. Рано.

              2. Косо.

              3. Голосно.

              4. Весело.

              5. Важко.

              6. Слабко.

              7. Легко.

              8. Грубо.

              9. Брудно.

              10. Прямо.

    Отже, сьогодні на уроці ми познайомимося з новою частиною мови, яка називається прислівник. Навчимося визначати ознаки прислівника, а це допоможе нам знаходити дану частину мови у текстах, вчитимемось будувати речення за схемами з прислівником. Будемо удосконалювати власне мовлення і збагачувати його новими словами. Отож, бажаю всім успіху!

- На яке питання відповідають наведені у кросворді прислівники?( Як?)

V. Пояснення нового матеріалу у викладі сильніших учнів

Сьогодні в ролі вчителя виступить кілька учнів. Вони пояснять нам новий матеріал.

     Перший учень: Діти, яку частину мови ми з вами вивчили останньою?(Дієслово). Прислівник – це частина мови, яка тісно повязана з дієсловом. Прислівник виражає ознаку дії, тобто вказує на те, якою є дія. Наприклад: читаю (як?) виразно; пишу (як?) старанно. А ще прислівник пояснює де? коли?відбувається дія і куди?вона спрямована. Наприклад: летить (де?) вгорі; стоїть (де?) збоку; прийду (коли?) завтра, скоро; рухаюсь (куди?) вперед, вгору.

(Під час пояснення учень вивішує на дошку картки з питальними словами.)

    Другий учень: Прослухайте уважно вірш Лариси Лужецької і запамятайте на які питання відповідає прислівник? (Учень розказує вірш із вправи 159). ( Прислівники відповідають на питання: Як? Коли? Куди? Де? Звідки?). Увага учнів ще раз звертається на питальні слова вивішені на дошці.

VI. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота в зошитах

а) Хвилинка каліграфії

П п пр ис сл при слі ів ник прислівник – при слові

б) Розбір слова « прислівник»  за будовою. (Слайд №6)

в) Вправа 157. (Прочитай вірш. Випиши сполучення дієслів з прислівниками за зразком):

Сміється ( як?) ласкаво;

мандрує ( як?) величаво;

голубіє ( як?) дивно;

пливуть ( як?) тихо, мирно;

цвітуть ( коли?) весною, улітку;

збирають ( коли?) восени;

чекають ( коли?) узимку.

г) Розбір слова «восени» за будовою, добір спільнокореневих слів (Слайд №7)

Восени – осінь, осінній. Висновок: прислівник – незмінна частина мови!

2. Підготовка до роботи з правилом

Отже, давайте зробимо висновок про прислівник як частину мови, відповідаючи на питання: (Слайди №8 - 9) Дай відповідь:

1. Що означають прислівники?

2. На які питання вони відповідають?

3. З якою частиною мови найчастіше звязуються у реченні?

4. Яким членом речення бувають?

3. Робота з правилом (с. 83) (Слайд №10)

- А тепер звіримо свої відповіді з правилом ( учні самостійно читають правило)

- Що значить незмінна частина мови?

     Фізкультхвилинка

Сонце піднялося високо - високо.

Ми вдихаємо глибоко - глибоко.

Руки плавно опускаємо – все повітря видихаємо.

В другій вправі для дітей руки ставим до плечей.

Руки вгору почергово, вправу робимо чудово.

Чітко руки піднімаєм, пальці угорі стискаєм.

Виправляємо хребет: нахиляйсь назад - вперед.

нахилились вліво - вправо, дружно робим різні вправи.

Вниз - присіли, вгору – встали і за парти посідали.

- Молодці! А тепер давайте спробуємо виписати з даної фізкультхвилинки якомога більше прислівників. Перевіримо себе за дошкою - прислівники виділяються іншим кольором (Слайди №11 – 12)

4. Колективна робота за вправою 158. Відгадування загадки. Робота з словниковими словами

Назвіть по порядку пять днів тижня, не вживаючи при цьому ні назв днів, ні назв чисел.

    Позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра (Слайд №13)

- Яка це частина мови? Доведіть це. На які питання відповідають ці слова?

Це словникові слова. Які помилки можемо допустити при їх написанні? Запишіть їх у словничок і запамятайте.

5. Складання речень з прислівниками  за схемами (Слайд №14)

Складіть речення за схемами, використовуючи прислівники:

( Коли?) і ( коли?)   _______  _________  ( як?). Вчора і сьогодні Олесь працював наполегливо.

( Коли?) _______ і _______  _________  ( як?). Сьогодні Оксанка і Петрик гралися дружно.

( Як?),( як?) і ( як?)_______  _________  ……… . Завзято, дружно і натхненно хор виконував пісню.

VII. Закріплення та систематизація знань

1.Самостійна робота за вправою 160

Зверніть увагу на словникові слова. Зачитайте, які прислівники ви підкреслили.

( Як?) страшенно, ( куди?) ліворуч, праворуч, ( де?) довкола,( коли?) нарешті,

( куди?) угору, ( як?) далеко-далеко, впевнено, повільно,( коли?) удень, вночі.

VIII. Підсумок уроку

1. Гра «Закінчи речення»(Слайд №15)

- Прислівник – це…( незмінна частина мови );

- Прислівник відповідає на питання…( Як? Де? Куди? Коли? Звідки?);

- Прислівник виражає…( ознаку дії, місце, час, причину виконання дії );

- Прислівник найчастіше звязується з … ( Дієсловом );

- Прислівник у реченні виступає …( Другорядним членом ).

2. Гра «Знайди зайве слово» (Слайд №16)

- Гарно, чудово, прекрасно, добра, солодко. (Прикметник, решта – прислівники).

- Дивно, швидко, добре, сьогодні, дзвінко. (Відповідає на питання Коли?, решта – Як?).

- Чітко, точно, правильно, влучно, невпевнено. (Не входить до синонімічного ряду).

3. Домашнє завдання: виконати праву 161, вивчити правило с. 83.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

79088. Институты публичного права и изменения полномочий императора, сената и магистратуры в период принципата. Провинциальное управление 19.62 KB
  Этот титул впервые получил от сената основатель империи Октавиан Август поставленный первым в списке сенаторов и получивший право первым выступать в сенате что позволяло предопределять решения последнего; 2 доминат III V вв. Как консул он мог воспользовавшись правом интерцессии отменить решение любого магистрата как цензор формировать сенат из своих сторонников как трибун наложить вето на постановление сената или решение магистрата. Юридически он получал власть по решению сената и римского народа но он мог указать своего преемника...
79089. Институты публичного права Рима в период республики 24.41 KB
  Особую часть римского права составляло государственное публичное право регулирующее положение Рима как общины и столицы сначала Италии а затем и мировой державы. Эпоха римской республики это время наивысшего расцвета государственного права путем прямой законодательной деятельности народа. сохраняла свои права римская civits.
79090. Исполнение обязательства и ответственность за неисполнение обязательства 25.12 KB
  В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения должником своего обязательства он нес ответственность перед кредитором. В более отдаленные эпохи ответственность имела личный характер: в случаях неисполнения должником лежащей на нем обязанности к нему применялись притом самим кредитором меры воздействия направленные непосредственно на его личность заключение в тюрьму продажа в рабство даже лишение жизни.Указания на такую личную ответственность содержатся еще в постановлениях XII таблиц.
79091. Историческое значение римского права. Значение римского права для современной юриспруденции 16.88 KB
  Значение римского права для современной юриспруденции. Значение римского права определяется его огромным влиянием не только на последующее развитие права но и на развитие культуры в целом.1Эти особенности римского права способствовали тому что когда развивающаяся промышленность и торговля средневековой Европы потребовали более совершенной правовой надстройки когда феодальные нормы обычного права перестали удовлетворять требованиям жизни произошел интереснейший процесс рецепция римского права.
79092. Кодификация Юстиниана; причины и процесс кодификации. Конституции, их содержание и система. Дигесты. Их состав и содержание. Кодекс Юстиниана. Новеллы 24 KB
  Предпосылки всеобщей кодификации права. Уже на относительно раннем этапе своего исторического развития юридическая техника и в целом культура римского права обнаружили потребность и стремление к обобщению и унификации источников права и вытекающих из них правовых норм. В ходе централизаторских политических и правовых реформ проводимых при активном личном участии императора была реализована и всеобъемлющая кодификация права причем на новых принципах отражавших высокий уровень юриспруденции и юридической науки Византии в рамках римской...
79093. Консенсуальные договоры. Купля-продажа Права и обязанности сторон. Эвикция 24.48 KB
  Передача вещи рассматривалось уже как исполнение консенсуального контракта. Предметом договора куплипродажи могли быть как вещи телесные например дом зерно так и нематериальные например право требования. Предметом договора могли быть как вещи уже существующие в натуре так и те которые появятся или поступят в собственность продавца только в будущем. Предмет договора куплипродажи должен был быть определенным образом индивидуализирован и поэтому вещи определенные родовыми признаками не могли отчуждаться по договору куплипродажи.
79094. Легаты и фидеикомиссы. Виды легатов. Ограничения легатов. Универсальный фидеикомисс 23.62 KB
  Виды легатов. Ограничения легатов. Различалось несколько видов легатов. Наиболее существенным было различие легатов pervindictionem и легатов perdmntionem.
79095. Литтеральные договоры и реальные договоры. Заем и ссуда. Различие между этими договорами. Договор хранения его виды. Характер обязательств по договорам ссуды и хранения. Закладной договор 44.38 KB
  обязательство в этом случае устанавливается не только простым соглашением consensus но и передачей вещи res; нельзя требовать возврата от того кто ничего не получал. деньги зерно вино и тому подобные вещи определенные родовыми признаками. получающий юридическую силу лишь с того момента когда на основании соглашения сторон последовала передача res вещи;б предмет договора денежная сумма или известное количество других вещей определенных родовыми признаками весом числом мерой;в эти вещи передаются заимодавцем в собственность...
79096. Наследование по завещанию. Порядок составления. Условия действительности. Содержание завещания. Обязательная доля. Назначение наследника 23.27 KB
  Завещание по римскому праву это не просто всякое распоряжение лица своим имуществом на случай смерти а лишь такое которое содержало назначение наследника. Назначение наследника должно было быть в самом начале завещания и без него завещание не имело юридической силы. Завещание это односторонняя сделка выражающая волю лишь одного лица завещателя. На практике это позволяло завещателю в любой момент и без какихлибо ограничений отменить или изменить составленное им ранее завещание.