82859

Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми. Пряме й переносне значення прикметників

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, розкривати багатозначність; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники – синоніми та антоніми у мовленні...

Украинкский

2015-03-03

237.5 KB

0 чел.

                    

                                                                                                Дата_________

Тема:                                   Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми. Пряме й переносне значення прикметників.

Мета:                                   ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, розкривати багатозначність; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники – синоніми та антоніми у мовленні; поповнювати  словниковий запас учнів; тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на запитання; виховувати любов до праці, бережливе ставлення до природи.

Обладнання:                          картки індивідуального опитування, словник синонімів та антонімів, індивідуальні орфографічні словники, малюнки весняних квітів.

Тип уроку:                               комбінований.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.(2 хв)

Добрий день!

У добрий час, радо я вітаю вас.

Здоров’я, щастя, радості вам бажаю.

Урок рідної мови розпочинаю.

-Працювати  на цьому уроці ми будемо під гаслом… Щоб прочитати гасло, треба скласти його з розсипаних слів.

(Слова прикріплені на магнітній дошці)  

Добре, знати, навчати, хто, хоче, все, того.(Добре того навчати, хто хоче все знати.)

ІІ. Перевірка домашнього завдання.(4 хв)

Стратегія «Кубування».

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

Яку  частину мови ми вивчаємо?  (Прикметник.)

Що означає?  (Ознаку предмета).

На які питання відповідає?  (Який? Яка? Яке? Які?).

Яким членом речення виступає? (Другорядним).                     

Яку роль у мовленні виконують прикметники? (Уточнюють, прикрашають мовлення).

Наведіть приклади прикметників, які відповідають на питання яка? Які?

Вправа 193 (третє завдання).

Прочитайте опис синички, який ви знайшли в тексті вправи.

За допомогою яких  прикметників зображено пташку? Назвіть їх.

Спробуйте доповнити опис синички, поданий у тексті, власними спостереженнями.

Картки індивідуального опитування.(Додаток 1.)

Картка № 1.

Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, в дужках зазнач рід прикметників.

               Що таке Батьківщина?

               За віконцем калина,

               тиха казка матусі,

               дужі руки у тата,

               під тополями хата,

               під вербою криниця,

               в чистім полі пшениця,

               серед лугу лелека

               і діброва далека.

                                      ( П. Бондарчук)

Картка № 2.

Прочитай текст. Випиши з нього іменники з прикметниками, в дужках зазнач число, а в однині – рід.

             Цікаві зразки народної вишивки зібрала Олена Пчілка, українська письменниця. Вишивали за волинськими узорами діти О.Пчілки – Леся Українка та Ольга Кривнюк. Вишивка Полісся зберегла давні узори і народні назви : лагідний хміль, дубові листочки, маленькі яблучка, кучерявий барвінок.

Картка № 3.

Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, в дужках зазнач число прикметників.

                  Весняні квіти

Весна – чарівниця, неначе цариця,

Наказ свій послала, щоб краса вставала.

І проліски і травка, й земна муравка,

І кульбаба рясна, і фіалочка ясна.

Всі квіточки весняні, веселі, кохані

З – під листя виходять, голівки підводять

Од снігу зимового до сонця ясного.

Ті квіти дрібнесенькі, мов діти малесенькі,

Розбіглись у гаю, я їх позбираю.

В пучечок до купки  - для мами – голубки!

                                      ( О. Пчілка)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.(4 хв)

Робота із словниковими словами.

Фанера                                 Фартух

Чим схожі ці слова? Чим відрізняються?

Доберіть до кожного з них декілька прикметників, які їх характеризують.

Гра «Назви навпаки». Доберіть антоніми до прикметників, які ви дібрали, а ми відгадаємо, які прикметники ви дібрали.

А що таке антоніми?

А як називаються слова близькі за значенням? Наведіть приклади.

Як ви думаєте, чому я вибрала саме ці два іменники?

Що необхідно запам’ятати у цих словах? Запишіть їх у свій словничок.

ІV. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку.( 2хв)

4.Послухайте вірш і скажіть над чим ми будемо сьогодні працювати.

Буква до букви – слово вродилось,

заусміхалось, заколосилось.

Сонце зраділо слову, як брату,

Слово – це щастя, слово – це свято.

Відповіді учнів.

Сьогодні ми працюємо з прикметниками близькими і протилежними за значенням, вжитими в прямому і переносному значенні( доповнення вчителя).

V. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.(4 хв) 

5.Спостереження за прикметниками – синонімами.

Пригадайте значення слова синонім.

Згрупуйте подані на дошці прикметники в синонімічні ряди. (Робота в парах)

Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.

Яке слово зайве? (Духмяний)

Доберіть до нього синоніми. Запишіть. (Пахучий, запашний).

Доберіть синоніми до поданих прикметників у словосполученнях.

Добра людина – привітна, співчутлива.

Добра страва – смачна.

 6.Записування під диктовку речення. (3 хв.)

Ось на пагорбах, пригрітих сонцем, з’являються жовті квіточки, та такі яскраві, наче ввібрали в себе перші весняні промені.

Назвіть звуки у слові «яскраві».

Доберіть синоніми до цього слова.(Ясні, виразні, світлі).

Підкресліть в реченні прикметники. У якому числі вони вжиті?

(Вчитель прикріплює на дошку малюнки весняних квітів).

Вам знайомі ці квіти?

Доберіть прикметники до слів «барвінок» (добирають дівчата) та «конвалія» (добирають хлопці).

Виділіть закінчення. Зробіть висновок.

7.Творче завдання. (Додаток 2.)(5 хв)

Ви бачите, як багато квітів цвіте на нашій галявині. Складіть загадку про квітку, яка вам найбільше сподобалась, використовуючи схеми – опори.

Розпочніть загадку словами:

Що за квітка, відгадай!

Квіточка (віночок)…,….

Стебельце…,….

Листочки…,….

(Слова можна змінювати)

Орієнтовні тексти загадок.

Що за квітка, відгадай!

Листя велике, широке,

Стебло високе, тоненьке,

А квіточка тендітна, біленька.

                        (Конвалія)

Що за квітка, відгадай!

           Квітка голубенька,

           Очко золотеньке.

          Листя порізане, тоненьке.

                                           (Сон - трава)

Гра «Мікрофон».(6 хв)

Квіти дарують нам насолоду, а також почуття чого? (Радості, спокою, краси, загадковості, гарного настрою, любові, життя, ніжності, цікавості……).

Але квіти просять у нас допомоги і хочуть сказати нам про свої почуття.

(Учні виступають у ролі квітів)

Підсніжник

   Я з’являюсь найпершим, коли ще лежить сніг. Мене вважають сміливим і мужнім. Але тільки – но  я зацвітаю, мене зривають. Мені сумно. Через те я потрапив до Червоної книги України. Але від цього мене не стало більше. Ось чому я не радію!

   Надія лише на тебе, друже!

Конвалія

Мої квіточки ніжні,

Такі білосніжні.

Тоненькі, тендітні,

Ласкаві, привітні.

Послухай, як срібно

Дзвенить голосок:

«Не треба, не треба

Зривати квіток!»

Надія лише на тебе, друже!

Червона книга

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні,

І вісник березня – підсніжник?

Невже ми більше не побачим,

Як сон – трава росою плаче?

Троянда степу, квітка мрії,

Жар – цвітом землю не зігріє?

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду!

                  М. Познанська

- А як, на вашу думку, потрібно оберігати квіти?( Міркування учнів)

8.Динамічна пауза.

А зараз відпочинемо і пофантазуємо. Розв’яжіть приклад:

Іменник + прикметник = смішно

(Сонце зелене, заєць оранжевий, жираф мініатюрний, цукор чорний, тощо.)

9.Спостереження за прикметниками – антонімами.(4 хв)

Пригадайте визначення слів – антонімів.

Диференційоване завдання

Сильні учні – вправа 194; учні з недостатньою підготовкою – вправа 195.Уразі виникнення ускладнень користуйтесь словниками синонімів та антонімів.

Перевірка – індивідуальне опитування.            

Яку роль відіграють антоніми у прислів’ях?

До яких частин мови належать ужиті тут антоніми?

Спишіть прислів’я із прикметниками – антонімами.

10.Спостереження за прямим і переносним значенням.

Творче завдання за вправою 197.

Назвіть словосполучення, у яких прикметник гострий вжитий в прямому значенні.

Поясніть вживання цього прикметника в інших словосполученнях.

VІ.Закріплення та систематизація знань.( 3хв)

11.Творча робота. Картки на партах.(Додаток 3.)

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, румяний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало… Щічки у дівчинки були…кольору. Ліс восени став… .

VІІ. Підсумок уроку.(2 хв)

  1.Гра «Скажи без затримки».

Важкий – легкий, великий – маленький, високий – низький, верхнє – нижнє, голосний – приголосний, цікавий – нудний, повна – порожня, босе – взуте, лівий – правий, широка – вузька.

     2.Поясніть словосполучення шляхом добору синонімів:

Гарячий привіт - …….

Залізна воля - ………….

Кам’яне серце -  ………..

-  У якому значенні вжиті прикметники?

- Доберіть антоніми до прикметників.

- Яка роль синонімів і антонімів у мові?

VІІІ. Інструктаж, щодо виконання домашнього завдання. І група учнів виконує вправу 198, а ІІ група учнів пише твір на тему: « Бережи природу». Всі повторюють  словникові слова.(1 хв)

Ось і пролунав дзвінок –

                                                        Закінчився наш урок.

                                                        За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.

Додаток 1.

Картки індивідуального опитування.

Картка № 1.

Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, в дужках зазнач рід прикметників.

               Що таке Батьківщина?

               За віконцем калина,

               тиха казка матусі,

               дужі руки у тата,

               під тополями хата,

               під вербою криниця,

               в чистім полі пшениця,

               серед лугу лелека

               і діброва далека.

                                      ( П. Бондарчук)

Картка № 2.

Прочитай текст. Випиши з нього іменники з прикметниками, в дужках зазнач число, а в однині – рід.

             Цікаві зразки народної вишивки зібрала Олена Пчілка, українська письменниця. Вишивали за волинськими узорами діти О.Пчілки – Леся Українка та Ольга Кривнюк. Вишивка Полісся зберегла давні узори і народні назви : лагідний хміль, дубові листочки, маленькі яблучка, кучерявий барвінок.

Картка № 3.

Прочитай вірш. Випиши сполучення іменників з прикметниками, в дужках зазнач число прикметників.

                  Весняні квіти

Весна – чарівниця, неначе цариця,

Наказ свій послала, щоб краса вставала.

І проліски і травка, й земна муравка,

І кульбаба рясна, і фіалочка ясна.

Всі квіточки весняні, веселі, кохані

З – під листя виходять, голівки підводять

Од снігу зимового до сонця ясного.

Ті квіти дрібнесенькі, мов діти малесенькі,

Розбіглись у гаю, я їх позбираю.

В пучечок до купки  - для мами – голубки!

                                                           ( О. Пчілка)

Додаток 2.

Творче завдання.

Ви бачите, як багато квітів цвіте на нашій галявині. Складіть загадку про квітку, яка вам найбільше сподобалась, використовуючи схеми – опори.

Розпочніть загадку словами:

Що за квітка, відгадай!

Квіточка

(віночок)…,….

Стебельце…,….

Листочки…,….

(Слова можна змінювати)

Додаток 3.

Творча робота. Картки на партах.

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, румяний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало… Щічки у дівчинки були…кольору. Ліс восени став… .

Творча робота. Картки на партах.

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, румяний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало… Щічки у дівчинки були…кольору. Ліс восени став… .

Творча робота. Картки на партах.

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, румяний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало… Щічки у дівчинки були…кольору. Ліс восени став… .

Творча робота. Картки на партах.

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, румяний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало… Щічки у дівчинки були…кольору. Ліс восени став… .

Творча робота. Картки на партах.

З ряду слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Багряний, румяний, червоний, рожевий, малиновий.

На сході небо стало… Щічки у дівчинки були…кольору. Ліс восени став… .

Додаток 4

Підсніжник

Сон - трава

Конвалія

Тюльпани


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

11640. Исследовать закономерность соударений тел с помощью компьютерного процесса забивания сваи в грунт 78 KB
  Цель работы: исследовать закономерность соударений тел с помощью компьютерного процесса забивания сваи в грунт. Мы исследовали закономерности соударения тел с помощью компьютерного моделирования процесса забивания сваи в грунт.
11641. Измерение емкости конденсатора. Определение неизвестных сопротивлений проводников (катушек) при помощи мостика Уитстона 93.5 KB
  Измерение емкости конденсатора Цель работы: Определение неизвестных сопротивлений проводников катушек при помощи мостика Уитстона. Схема принципиальной установки: сопротивления Г гальванометр ...
11642. Измерение электродвижущей силы источника постоянного тока 32.5 KB
  Отчет По лабораторной работе №23 Измерение электродвижущей силы источника постоянного тока Цель работы: Измерение электродвижущей силы источника постоянного тока методом компенсации. Теоретическое введение. Электрическим током называется порядо...
11643. Определение кривой намагничивания железа 63.5 KB
  Отчет По лабораторной работе №28 Определение кривой намагничивания железа Цель работы: Ознакомление с характеристиками магнитных свойств вещества и определение зависимости магнитной индукции и магнитной проницаемости ферромагнитного образца от напряжен
11644. Исследование гальванометра магнитоэлектрической системы. 37.5 KB
  Отчет По лабораторной работе №29 Исследование гальванометра магнитоэлектрической системы Цель работы: экспериментальное измерение основных характеристик гальванометра магнитоэлектрической системы. Теоретическое введение: В электрических приборах м
11645. Измерение потерь напряжения в проводах. 108 KB
  Измерение потерь напряжения в проводах Цель работы: Ознакомление с общими принципами передачи электрической энергии на большие расстояния и определение потерь напряжения в моделях электрических линий. Теоретическое введение. Передача электрической эне...
11646. Определение удельного сопротивления Резистивного провода. 42.5 KB
  Определение удельного сопротивления Резистивного провода Цель работы : Измерение сопротивления техническим методом и определение удельного сопротивления резистивного провода. Установка : измерение R техническим методом с точным измерением силы тока...
11647. Разработка технологического процесса механической обработки детали типа Вал 43.25 KB
  2 Практическая работа №1Разработка технологического процесса механической обработки детали типа Вал 1.Определение типа производства Определяем тип производства по [3 стр. 6 табл. 1.1]: Исходя из массы детали 1 кг и объема производства 3000 шт/год...
11648. Разработка генератора линейной псевдослучайной последовательности на сигнальном процессоре семейства TSM320C54xx 158.75 KB
  ОТЧЁТ по лабораторной работе №1 Разработка генератора линейной псевдослучайной последовательности на сигнальном процессоре семейства TSM320C54xx Цель работы Изучение процесса создания программ линейных генераторов псевдослучайной последовательности ГПСП н