82864

Творчість генія українського народу – Т. Г. Шевченка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість генія українського народу – Т. Г. Шевченка, про його прагнення допомагати пригнобленим; викликати гордість за талановитих дітей з простолюду, за їхнє бажання вчитися, служити своєму народу.

Украинкский

2015-03-03

81 KB

0 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT 6

Перегінська загальноосвітня школа І – ІІІ ступені №1

Підготувала:

вчитель І категорії

Бойко Л. Я.

Тема. 

Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість генія українського народу – Т. Г. Шевченка, про його прагнення допомагати пригнобленим; викликати гордість за талановитих дітей з простолюду, за їхнє бажання вчитися, служити своєму народу.

Вдосконалювати навички читання прозових творів, вдосконалювати техніку читання, збагачувати словниковий запас; розвивати зорову пам’ять, зв’язне мовлення.

Виховувати почуття гідності і любові за свій народ, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, “ Кобзар ”,  мультимедійна презентація, мультимедійна дошка, картки із завданнями для роботи в групах, таблиці для читання.


Хід уроку

І. Організація класу. Привітання.

                                       Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий.

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день!»

Привітались до гостей, спочатку сідають дівчата, потім хлопчики.

Психологічний настрій на урок.

Який у вас настрій перед початком уроку?

Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх нас був до кінця уроку.

ІІ. Вправи для розвитку навичок читання.   

   

Мовна зарядка

Швидко розплющити очі і заплющити;

Зробити колові оберти очима;

А тепер допоможемо пір’їнці підлетіти;

Понюхаємо квіточку;

Забити гол;

Оближемо смачне варення;

Дістанемо язичком носа, до підборіддя;

Усміхніться закритим ротом, відкритим ротом.

- З такою усмішкою і хорошим настроєм працюйте весь урок.

Як гуде джміль – дж – дж – дж?

Косар косить – „жух – жух”

Летить жук – „ж – ж – ж”

Пищить комар – „з – з – з”

Задуйте свічку -

Тихо пройдемо – „тс – с – с”.

Вдихніть повітря і видихніть на – а, на – о.

Робота з чистомовкою.  (слайд 2, 3)

Щоб наше мовлення було правильним, працюємо з  чистомовкою.

Че-че -че- влітку сонечко пече,

чу-чу-чу- всім спечу по калачу,

чі-чі-чі- не лежи на печі.

Читання складів, слів на одному диханні. (слайд 4)

за-зо-зу-зе-зі-зи

лза-лзо-лзу-лзе-лзі-лзи

сила-сиза-слзе-слзу-слзі

Читання скоромовки. (слайд 5)

Тишком – нишком

Вийшла мишка із нори.

В шкряботушки –

Ніс і вушка догори.

Діти, спочатку прочитайте скоромовку в мене на «буксирі» повільно, а потім швидко і дуже швидко.

А потім прочитайте здивовано, сумно, радісно.

- Пройдемося стежиною скоромовок.

- Пригадайте, які скоромовки ми вивчили в 2 класі.

ІІІ. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

З давніх давен людям відоме “дерево життя“. Це гілочка на якій ростуть три листочки.

1-й листочок – символ минулого часу.

2-й листочок – символ сучасного.

3-й листочок – символ майбутнього часу.

Все навколишнє – це наслідок минулих подій, а в тому, що відбувається зараз, народжується майбутнє. Отже, щоб бути освіченою людиною треба вивчати минуле свого народу.

ІV. Оголошення теми уроку.

Сьогоднішній урок буде присвячений життю і творчості славетному генію України поетові і художнику. Кому саме, дізнаємось, коли розшифруємо прислів’я.

Шевченко Тарас – наче сонце для нас.

Сьогодні ми познайомимось з дитинством великого Кобзаря. Прочитаємо оповідання Д. Красицького «Тарас Шевченко». (слайд 6)

9 березня 1814 року в селі Моринцях на Київщині народився Тарас Григорович Шевченко. Батьки його були кріпаками. (слайд 7)

Тарас був третьою дитиною в сім’ї Шевченків. Радощів у Тараса було мало. Батько й мати з  дня на день ходили на панщину, жили бідно, в нужді і злиднях.

Тарасик ріс, як билина в полі. Першим його учителем і наставником було саме життя, сповнене плачу і бідності. Няньчила Тараса старша сестра Катерина, сама ще тоді дитина. Малим Тарас пас вівці та гуси. (слайд 8)

Зростав хлопчик кмітливим і допитливим, цікавий до всього. Коли йому виповнилося 8 років батько віддав його в “науку” до дяка. Дяк навчав по церковних книгах і за найменшу провину карав учнів різками.

Хлопець був охочий до навчання, швидко все запам’ятовував. Тарас мав феноменальну пам’ять.

Світлі дні дитинства були недовгими. Перше тяжке горе – смерть матері. Тарасик мав 9 років.

На 12 році Тараса спіткало нове горе, раптово, простудившись у дорозі, помер батько. І хлопчина залишився круглим сиротою, беззахисним і не доглянутим.

Дуже рано в Тараса появилися здібності до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив.

Прагнучи здобути освіту, стає наймитом дяка у школі. (слайд 9)

Пізніше шукає в сусідніх селах учителя малювання, 13 річним пасе ягнята. (слайд 10) Через 20 років він з болем згадуватиме своє дитинство у вірші «Мені тринадцятий минало»

Доля привела Тараса до Петербурга, де він прожив 17 років. Тут, Шевченко, талановитий кріпак, познайомився з відомими діячами живопису і літератури, які доклали багато зусиль, щоб викупити Шевченка з кріпацької неволі.

22 квітня 1838 р. пан видав відпускну на волю своєму кріпакові Тарасу Григоровичу Шевченку.

І з травня 1838 року Тарас почав навчатися в Петербурзькій Академії Мистецтв, яку закінчив з двома срібними медалями. Тут він малює свій перший автопортрет. (слайд 11)

У 1840 році виходить у світ “ Кобзар ” (слайд 12)

Після закінчення Академії Мистецтв Шевченко приїздить до Києва, працює художником. (слайд 13, 1 4)

Потім потрапляє на заслання, через свої вірші, в яких хоче бачити Україну вільною. (слайд 15) Через 10 років поета звільнили, хворим він повернувся у Петербург.

Уже будучи тяжко хворим видав український буквар, планував видати ряд підручників. (слайд 16)

Помер Т. Г. Шевченко 10 березня 1861 р. у Петербурзі. Пізніше був перепохований, як і заповідав у Каневі на високій горі, яка відтоді називається Тарасовою. (слайд 17)

Тарас Григорович Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 був у кріпацтві, 10 років мучився в солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною

Подивіться на портрет великого поета. Це автопортрет, його малював сам Тарас Шевченко. Вдивіться в його сумні  очі, змучене обличчя, які виражають нелегку долю, яка випала поету. (слайд 18)

Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться

Землі нашій поклоніться.

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

“ Дерево життя і творчості ” Т. Г. Шевченка.

9 березня – День народження Т. Г. Шевченка;

9 років – смерть матері;

11 років – помер батько;

13  років - пасе ягнят;

років – став козачком пана Енгельгардта;

24 роки – вихід Шевченка з кріпацтва, навчання в Академії Мистецтв;

26 років – вихід у світ “ Кобзаря ”;

31 рік – закінчив Академію Мистецтв, повернувся на Україну;

33 – роки арешт до Оренбурга;

43 – роки визволення Т. Г. Шевченка;

47 – років смерть Т. Г. Шевченка

V. Робота над текстом. Д. Красицький. Тарас Шевченко. (слайд 19)

Читання оповідання вчителем.

  •  Яким було дитинство поета?
  •  У якій сім’ї народився Тарас Шевченко?
  •  Що ви дізналися про батьків поета?

Словникова робота. (слайд 20,21)

а) Плекають – доглядають, дуже турбуються, пестять.

Вишняк – вишневий сад.

Хура – великий віз.

Благенька – бідна, латана, стара.

Неабищо – щось незвичайне.

Свита – старовинний довгополий верхній одяг.

Плекають – доглядають, турбуються.

Кріпаки – селяни, що були власністю пана.

Панщина – примусова праця селян на поміщиків.

б) кріп. к                         п. ст. х

п. н                              К.  бз. р

н. в. льн. к                 х. д. жн. к

с. р. т.                        с. н

в)Вправляння у виразному читанні.(слайд 22)

пізніше            плекати                                 приголубити

здалеку                           недосипають                         благенька

нікому                             господарством                      занедужала

3. Повторне читання твору учнями.

а) Читання твору кращими учнями;

б) мовчазне читання;

в) читання “ Не перерви ланцюжок ”.

г) прискорене читання. Гра “ Дощик, дощик, злива ”.

д) Гра «Диктор телебачення»

Відповіді на запитання.

  •  Коли померла Тарасова мати?
  •  Чому помер батько?
  •  Що перед смертю сказав батько про Тараса?
  •  Чи справдились слова батька?

Вибіркове читання.

  •  Опис любові дітей до батьків;
  •  любов Тараса до своєї матері;
  •  смерть матері;
  •  життя сироти;
  •  що перед смертю сказав батько про Тараса?
  •  Гра “ Бджілка ” (вчитель називає слово, а діти зачитують речення в якому є це слово ).

Робота в групах.

  •  З’єднайте частини речень з тексту.

Дорогі, найрідніші                                          з нього вийде неабищо

Перед смертю батько сказав                        на панщині.

Батько щодня                                                  для дітей батько і мати.

Тяжке життя                                        ніжну, ласкаву маму.

Тарас любив свою                                     жити сироті без роду.

Тяжко-важко в світі                                   настало у сиріт.

Тяжко-важко                                       великий художник і поет.

З Тараса Шевченка вийшов                     дуже люта.

Зима була                                                    жилося сиротам.                              

Хвилинка поезії.

В старій хатині,

В кріпака колись,

В тихий день весняний

Хлопчик народивсь.

           У тяжкій неволі

Ріс малий Тарас.

Він не вчився в школі,

Він ягнята пас.

               Вмерли мама й тато,

Сирота в дяка,

Тут була в хлоп’яти

Грамота гірка.

                   В  пана бусурмана,

В Петербурзі дім,

Кріпаком у пана

Був Тарас у нім.

Хоче малювати,

прагне він до знань,

та за це багато

зазнає знущань.

За ясну свободу,

Світло майбуття –

Він віддав народу

                                 Все своє життя!

                                     Як дітей любив він!

Мріяв, щоб малі

Скрізь росли щасливі

На усій землі.

VІ. Підсумок уроку.

Хвилинка-цікавинка. (Слово слідопитам)

У 80 роках відкрили нову планету,яку назвали “ Кобзар ”.

На Марсі є кратер ім. Т. Г. Шевченка.

Вчені знайшли мінерал, який назвали Тарасовіт.

В горах Кавказу є пік Шевченка.

Іменем Т. Г. Шевченка названо міста і села, вулиці і площі, а пам’ятники побудовані не лише в Україні, а й далеко за її межами: в Росії, Молдові, Казахстані, Канаді, Франції, Америці. Його твори видані на 33 мовах світу (слайд 23, 24, 25)

   Літературна спадщина Шевченка: (слайд 26)

     240 поезій, з них - понад 20 поем; драма "Назар Стодоля";   20 повістей (до нас дійшло 9); щоденник; автобіографії; фрагменти двох незакінчених драм.

      Мистецька спадщина Шевченка - художника: (слайд 27)

210 акварелей, передусім пейзажів; 150 портретів, з яких 43 автопортрети; 27 офортів, з яких - 6 серій "Живописна Україна"; понад 230 олівцевих рисунків ландшафтів України; ескізи, етюди, начерки - на 360 сторінках рукописів та альбомів.

  •  Ми вчимося у Шевченка шанувати і любити рідну землю, рідний народ, рідну українську мову, рідних батьків.
  •  Діти, де б ви не були, ким би ви не стали, пам’ятайте, що всі ви-онуки Тараса Григоровича Шевченка, будьте достойні його імені.
  •  Пам’ятайте слова поета: (слайд 28)

Учітеся, брати мої,

Думайте, читайте.

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

  •  Дайте оцінку уроку за словами: (слайд 29)

Цей урок мене навчив…

  •   За відповіді ваші спасибі вам,  діти.

Прийшов час урок наш завершити.

  •  Який настрій?
  •  Станьте біля відповідного обличчя.

                    

VII. Домашнє завдання.

Виразно читати і переказувати оповідання «Тарас Шевченко». З батьками переглянути «Кобзар» і прочитати вірш з нього.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

5638. Исследование схем производства хлеба столового с целью создания высокорентабельной механизированной линии производства 453.6 KB
  Ассортимент хлебобулочных изделий, вырабатываемых в нашей стране, достаточно широк и насчитывает свыше тысячи наименований. В условиях рыночных методов ведения хозяйства первостепенное значение приобретает удовлетворение спроса потребителей...
5639. Понятие налогового планирования 85.5 KB
  Понятие налогового планирования Общие положения. Элементы налогового планирования. Процесс налогового планирования. Методы государственного воздействия, ограничивающие обход налогов. Налоговое планирование - законный...
5640. Элементы налога. Субъекты и объекты налогообложения 109.5 KB
  Элементы налога Субъект налогообложения (налогоплательщик). Предмет и объект налогообложения. Масштаб налога и единица налога. Налоговая база. Налоговый период. Налоговая ставка и метод налогообложения. Нало...
5641. Экономическая и правовая природа налога 74.5 KB
  Экономическая и правовая природа налога Понятие и дефиниции налога. Отличие налогов от других обязательных изъятий и платежей. Классификация налогов. Структура налога. Ранее отмечалось, что налог не является начальной форм...
5642. Значение налогов в экономической системе 88 KB
  Значение налогов в экономической системе Сущность налогообложения. Теории налогов. Функции налогов. Принципы налогообложения. Проблемы и тенденции. Налог не является начальной формой аккумуляции денежных средств...
5643. Электронный кодовый замок 81 KB
  В курсовой работе рассматривается цифровое устройство - кодовый электронный замок. Для данного прибора разработана электрическая структурная схема, принципиальная и функциональная схемы, плата печатная и сборочный чертеж. В расчетной части дока...
5644. Вогнестійкість будівель, споруд та будівельних конструкцій 438.5 KB
  В навчально-методичному посібнику викладено загальні відомості про роль будівельних конструкцій у забезпеченні протипожежного захисту будівель. Викладено теоретичні основи розрахунку вогнестійкості будівельних конструкцій, фактори, що визначають пов...
5645. Практика устной и письменной речи английского языка 112 KB
  The process of reading a literary text is an act of communication between the reader and the author. The success of this act depends both on the author and the reader, his erudition, reading experience and impressionability. The author's art of exerting his influence upon the reader, making him react to the fictitious events, conflicts depends wholly on his craftsmanship. The reader comes to appreciate or dislike the character. He is unaware of the fact, that he is guided by the author
5646. Проектирование линии производства чугуна в доменных печах 145.5 KB
  Проектирование линии производства чугуна в доменных печах Цель работы: Выбор полезного объема и числа доменных печей, расчет потребного количества основного и вспомогательного оборудования доменного цеха заданной производительности. Оборудование: Ма...