82865

О. Донченко «Лісовою стежкою»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Познайомити з оповіданням О. Донченка «Лісовою стежкою»; розвивати вміння знаходити в текстах описи, роздуми; формувати уміння аналізувати, узагальнювати, характеризувати головну героїню з опорою на текст і малюнок, складати словесний портрет, удосконалювати вміння складати план і переказувати прочитане...

Украинкский

2015-03-03

1.14 MB

12 чел.

    

     Урок читання  

            3клас

      О. Донченко

   « Лісовою стежкою»

                 

                    СЗОШ №1

                     Самек Т.А.                              

Тема уроку: О.Донченко « Лісовою стежкою»

Мета. Познайомити з оповіданням О. Донченка «Лісовою стежкою»;      розвивати вміння знаходити в текстах описи, роздуми; формувати уміння аналізувати, узагальнювати, характеризувати головну героїню з опорою на текст і малюнок, складати словесний портрет, удосконалювати вміння складати план і переказувати прочитане; розвивати увагу дітей, фантазію; виховувати любов до природи.   

                                  Хід уроку.  

І. Організація класу.

                Дзвоник всім нам дав наказ –

                До роботи швидше в клас.

                Біля парти стали чемно –

        Час хай лине недаремно.

ІІ. Вправа на увагу.

  •  Діти сьогодні ми потрапимо до лісу. Але, щоб у ньому не заблукати, треба бути дуже спостережливими, тому спочатку перевіримо свою увагу.
  •  Уважно подивіться на ці пейзажі та знайдіть між ними відмінності.

Слайд1.

       

ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.

  1.  Розчитування

  за таблицею (на партах)

а

о

у

и

і

е

є

я

ю

1.

п

па

по

пу

пи

пі

пе

пє

пя

пю

2.

п

ап

оп

уп

ип

іп

еп

єп

яп

юп

3.

р

ра

ро

ру

ри

рі

ре

рє

ря

рю

4.

р

ар

ор

ур

ир

ір

ер

єр

яр

юр

5.

с

са

со

су

си

сі

се

сє

ся

сю

6.

с

ас

ос

ус

ис

іс

ес

єс

яс

юс

7.

т

та

то

ту

ти

ті

те

тє

тя

тю

8.

т

ат

от

ут

ит

іт

ет

єт

ят

ют

9.

ф

фа

фо

фу

фи

фі

фе

фє

фя

фю

10.

ф

аф

оф

уф

иф

іф

еф

єф

яф

юф

 2.Читання на швидкість.

(Картки лежать на партах).

- Приготуйтеся до читання на швидкість. ( Діти читають на швидкість 1хвилину. Олівцем позначають де вони зупинилися та записують у свій зошит результат.)

- У кого підвищився результат з минулою перевіркою?

- У кого знизився?

  У сонячний день осіннє листя буквально світиться в променях! Сонце   10

ще гріє, але повітря вже холодне, свіже та чисте. І якось незвично тихо    23

осіннім днем в лісі. Тільки чути під ногами шурхіт. Це опале листя мя-   36

ко вкриває до весни висохлу та поруділу траву. Або ще один лист             48    відірветься від гілки і майже без звуку опуститься вниз, до інших лис-      60

точків.

    Восени в лісі спокійно. Звірі поховалися: вони готуються до зими.       71

Птахи кричать вже десь високо в небі. Вони збираються в зграї,щоб          83

летіти на південь.                                                                                                86

  У такі дні прогулянка лісом дуже заспокоює та приносить неабияке       96  задоволення. Можна досхочу повалятися на пухкому листяному шарі,    104

неначе на килимі, і навіть одяг залишиться чистим.                                    112

- Другий раз прочитаємо текст з використання « пилки».

( Пилка накладається на текст і учні намагаються прочитати текст правильно, хоча частина літер, складів закривається пилкою.)

  •  Про що цей текст?

3.Робота в парах. Інтерактивна вправа « Дешифрувальник» 

Діти, продовжуємо прогулянку по лісу, але для того,щоб не заблукати треба виконати цю вправу і розшифрувати заховані у цьому словосполученні слова. (1 ряд – 1стовпчик, 2 ряд – 2 ст., 3ряд – 3 ст.)

Слайд2.

                        

                         

                          1  2 3 4  5  6    7  8   9  10  11 12

                          Л І С О В А  С  Т  Е  Ж  К А

       

      3, 4, 5, 12               7, 8, 9, 10, 12, 5            7, 6, 10, 12

      11, 4, 10, 6             11, 4, 1, 9, 7, 6              1, 2, 10, 11, 4

      5, 9, 11, 6               10, 4, 5, 8, 12                11, 12, 5, 6

                                       

4.Гра «Перекладачі»

- Переставивши букви прочитайте слова з яких складено прислівя.

- Як ви розумієте це прислівя ми дізнаємося коли візьмемо у вас інтервю.

Інтерактивна вправа « Мікрофон»

( Природа одному мама, другому мачуха.)

- Як ви розумієте це прислівя? Коли природа стає агресивною? Чому?

Слайд 3.

РИПДРОА   ОДМОУН  АМАМ, УГДОРМУ  ЧМУАХА.

            

ІV. Актуалізація опорних знань.

1.Перевірка домашнього завдання.                                                                    а) Виразне читання віршів «Пісенька про куличка», «Песик і хлопці».

                                  - Які рими ви добрали до слів?

б) ,,,, ина                   ,,,ець

 (Людина, горобина, малина, машина, калина, стежина, країна, ожина, …)

( горобець, гравець, стілець, молодець, стрибунець, олівець, хлібець, …)

V. Повідомлення теми і мети уроку.

Інтерактивна вправа « Мозковий штурм».

- Діти, чи колись ви були у лісі, або у парку?

- Яка пора року більше вас вразила? Чому?

 - Так, осінь чудова пора року, яка нікого не лишає байдужим. Про осінь пишуть картини, складають вірші, співають пісні.

- Послухайте пісню « Осінь-чарівниця».

                           Осінь - чарівниця у гості прийшла
                           І дарунки щедрі діткам принесла:
                           Яблука і груші, стиглий виноград
                           Осені дарунки для усіх малят.

                           Яблука і груші, стиглий виноград
                           Осені дарунки для усіх малят.
                          

( Діти слухають пісню і розглядають картини художників.)

Слайд 4.

                            

Слайд 5.

        

         

Слайд 6.

  

        

Слайд7.

- Чи хотіли б і сьогодні побувати в осінньому лісі?

- Тож ми сьогодні потрапимо до лісу разом з відомим українським письменником Олесем Донченком.

VІ. Опрацювання оповідання О. Донченка « Лісовою стежкою».

  1.  Відомості про автора.

Слайд 8.

                             

  

Олесь Донченко народився на Полтавщині у сімї вчителя. Дитинство і юність провів у місті Лубни. Закінчив Лубенську чоловічу гімназію. Почав писати вірші і п’єси ще в шкільні роки. Перші вірші було надруковано у 1918році. У 1926 році виходить друком його перша поетична збірка – «Червона писанка» і т. д.

2.Робота над першою частиною.                                                               а)Підготовка до самостійного читання.                                            Словникова робота   ( на екрані зявляються спочатку слова, а потім пояснення для тих, хто не знає їх значення).

Слайд 9.

Скидався – був схожий на щось.                                                                                                                                                                                                                            Картата - з малюнком у клітинку.                                                                          Терен - цвіт –білого кольору, як квітне терен.                                      Відтіняти – відрізнятися від основного кольору силою тону.                     Засмагле – загоріле.                                                                           Кирпатенький – короткий, задертий у гору ніс.

 б)Мовчазне читання учнями.                                                                                                    – Про кого дізналися з цієї частини?                                                                   – Звідки йшла дівчинка?                                                                                         – Скільки їй було років?                                                                                              – Як звали дівчинку?                                                                                                   3. Робота над другою частиною.                                                                            а) Читання другої частини учителем.                                                                                                             – Я читатиму другу частину, ви уважно слідкуйте і намагайтеся зрозуміти прочитане і навіть уявити. Після першого читання перевіримо наскільки ви запамятали текст другої частини.

Слайд10.

б)Тести:                                                                                                                      1. Куди повернула стежка?                                                                                          а) ліворуч;                                                                                                                     б) праворуч.                                                                                                           2. Що перетинало стежку?                                                                                           а) місток;                                                                                                                      б) струмок;                                                                                                                               в) річка.                                                                                                                         3. Куди сіла дівчинка?                                                                                          а) під березою;                                                                                                               

б) на травичку;                                                                                                                      в) над струмком.                                                                                                          4. Що ворушилося на дні струмка?                                                                              а) водяна трава;                                                                                                                            б) маленька рибка;                                                                                                             в) гілочка з дерева.                                                                                                      5. Як звали дівчинку подружки?                                                                                           а) Улянка – ромашка;                                                                                                 б) Улянка – волошка;                                                                                                              в) Улянка – кульбабка. 

4. Повторне читання І і ІІ частин.                                                                                    а) Читання  «Ланцюжком».                                                                                                                                                                               – Читаючи, зверніть увагу на речення, в яких описується зовнішність дівчинки.                                                                                                                  б)Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.                                                   – Що нового дізнались про дівчинку?                                                                        - Прочитайте речення в якому повідомляється про те, де вона зупинилася.                           - Прочитайте, що автор написав про струмок.                                                                       – З чого була зроблена кладка?                                                                                    – З чим порівнюється стовбур дерева, перекинутого через струмок?                                – Чи є ще порівняння? Прочитайте.                                                                                                    в) Мовно - логічне завдання. Усний опис Улянки.                                                                                                                                                                                                    – Давайте складемо « павутинку», яка допоможе детально описати дівчинку Улянку. Інтерактивна вправа «Павутинка». ( Діти називають, що з її зовнішності описував автор).

                              хустинка         очі         брови

              спідниця                  Улянка                   підборіддя

                              кофтина          ніс          обличчя

 Далі вчитель показує картки зі словами - ознаками, а діти називають який предмет вони описують.                               

 біла     чорні     світлі     засмагле     кирпатенький     синя    

  ніжне   кругле    картата новенька

г) Вибіркове читання « Утвори порівняння».                                                                                           - На екрані будуть зявлятися предмети, а ви повинні прочитати що з  цим предметом порівнюють.                                                                    

Слайд 11.

   

                 

                                   

Хустинка, як терен цвіт.  

Очі блимають, як світлячки.

Кругле підборіддя, як яблуко.

Припечений ніс, як жовта лісова груша.

Біле волосся, як пух.

5. Фізхвилинка.

- Діти, настав час відпочити, але ми не просто зробимо фізхвилинку, ми пройдемо ті дії, які виконала Улянка в оповіданні.( Діти виконують всі рухи, які називає вчитель.)

- Улянка йшла, сіла над струмком, почала бовтатись у воді, подивилась навколо, привіталась, здивувалась, підвелась і пішла далі).                                          

(ходьба, присідання, імітація бовтання у воді, повороти голови вліво, вправо, вперед, назад, ходьба і сіли на місця)

6. Робота  над третьою частиною.

а)Словникова робота

Слайд 12.

         повільно                                  прибрався

         пишно                                     палахкотять

         чарівну                                    навпростець

         продираючись                        привітну

        

                                                                                                                                                                                     

- Прочитайте слова. (Стрілочки вказують напрям читання)

- Доберіть синоніми до слів повільно, чарівну, палахкотять, навпростець.  

- До слів повільно, палахкотять – антоніми.

б) Читання частини напівголосно.

- Чим ця частина відмінна від попередніх? ( У ній є монолог, міркування.)

в) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Що помітила Улянка в лісі?

- Причитайте рядки, які доводять, що дівчинку вразили приємні зміни в лісі.

- Що то за чарівна одежа була?

- Прочитайте, як Улянка зверталася до лісу та берізок.

- Якби ви малювали картину цієї осені, то якою б ви її намалювали?

- Які слова допомогли вам зрозуміти, який період осені там названий?

VІІ. Робота в зошитах.

а) с. 23, останнє завдання

Це оповідання вчить:

О дружити;                     О любити природу;

О цінувати красу;          О бути книголюбами;

О бути працелюбними.

б) Робота в групах. Складання плану за частинами.

- Діти, кому осінь поклала на парту червоний листочок, ті складуть план до оповідання розповідними реченнями. А в кого жовтий – питальними реченнями. ( Учні працюють біля дошки з різних боків.) В кого зелений листочок, ті будуть складати малюнковий план.

Малюнки  на партах у конвертиках.( Один з них зайвий, але учні повинні вибрати лише ті, які відповідають змісту)

в) Перевірка плану.

- Чому ви не використали малюнок з підручника?

VІІІ. Підсумок уроку.                                                                                                                    Інтерактивна вправа « Рефлексія».

- Ось наш урок закінчується і мені хочеться почути чи полюбили ви ліс так само, як Улянка?

- Чого б ви хотіли розвивати в собі?

- З якою метою Олесь Донченко написав для дітей це оповідання?

Інтерактивна вправа «Незакінчені речення».

  •  Доведіть свою думку, починаючи з

« Це оповідання навчило мене …»

«На сьогоднішньому уроці я зрозумів, що …»

« Я отримав задоволення від …»

ХІ. Оцінювання учнів.

Х. Домашнє завдання.

с. 51-53- читати й переказувати. Дібрати заголовки до частин оповідання.

                   Використана література:                                                              1. Упорядник І.Дівакова  Інтерактивні технології навчання у початкових класах.                                                                                                                      2. С. Г. Заброцька  Посібник. Уроки читання 3 клас, частина перша.                                         3. Журнал «Розкажіть онуку». Хвилинка ерудита. Розвиваємо спостережливість.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

65761. Пути совершенствования механизма разработки и реализации кадровой политики ГУП “Роскоммунпромкомплект” 410.5 KB
  Кадровая политика признается одной из наиболее важных сфер жизни предприятия способного многократно повысить ее эффективность а само понятие управление персоналом рассматривается в достаточно широком диапазоне: от экономико-статистического до философско-психологического.
65763. Организация стратегического управления в ТОО «Омега» 508 KB
  При осуществлении в нашей стране реформы возникает проблема выработки такой хозяйственной политики и стратегии которые позволяют организации поддерживать конкурентоспособность в обозримой перспективе. Действия организации и их руководителей не могут сводиться к простому реагированию на происходящие перемены.
65765. Творчество П. Рубенса 18.87 KB
  Антверпен плодовитый южно-нидерландский фламандский живописец как никто другой воплотивший подвижность безудержную жизненность и чувственность европейской живописи эпохи барокко. Творчество Рубенса органичный сплав традиций брейгелевского реализма с достижениями венецианской школы.
65766. Філософія Стародавнього Китаю (філософські погляди Лао-Цзи, школа «Фацзя». Філософія Конфуція) 40 KB
  Загальновідомим є те, що Конфуцій не звертав уваги на вивчення та розробку загальнотеоретичних проблем, він не створив філософської системи крайнього спрямування. Всю свою увагу він зосередив на питаннях етики, бо цього вимагали історичні умови того часу, соціальний інтерес.
65768. Основные функции маркетинга 18.62 KB
  В исследовании маркетинга выделяют три возможных подхода: институциональнораспределительный функциональный и концептуально-управленческий.Функции маркетинга выделяются в зависимости от видов маркетинговой деятельности: исследование рынка сбытовая функция...
65769. Чрезвычайные ситуации техногенного характера и защита населения от их последствий 28.62 KB
  В зависимости от масштаба чрезвычайные происшествия ЧП делятся на аварии при которых наблюдаются разрушения технических систем сооружений транспортных средств но нет человеческих жертв и катастрофы при которых наблюдается не только разрушение материальных ценностей но и гибель людей.