82911

Чи може музика передавати рух?

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати в учнів уявлення про зображальні можливості музики в передачі руху. Повторення понять темп, ритм. Розвивати уявлення учнів. Виховувати любов до української народної пісні, етикетне поводження в школі. Обладнання: фортепіано, аудіозаписи, малюнки, презентація.

Украинкский

2015-03-04

102 KB

0 чел.

Виконавець : Рижова Т. В. Учитель- методист. Категорія вища.

Харківська спеціалізована школа №17

Урок музичного мистецтва на тему:

Чи може музика передавати  рух?

Мета: формувати в учнів уявлення про зображальні можливості музики в передачі руху . Повторення понять темп, ритм. Розвивати уявлення учнів. Виховувати любов до української народної пісні, етикетне  поводження в школі.

Обладнання: фортепіано, аудіозаписи, малюнки, презентація.

Музичний матеріал:П. Чайковський «Баба Яга»; Р. Шуман «Дід Мороз»; Укр. нар. пісня «Іде дід»;В. Шаінський «Голубой вагон»; Т. Попатенко сл.. В Вікторова «Котенок и щенок»

Хід уроку: Вхід під пісню В.  Шаінського « Голубой вагон»

Слайд№1

І. Музичне привітання ( по руці)

  •  Добрий день
  •  Добрий день.
  •  Виконання пісні «Знакомка» М. Шутя.

Актуалізація опорних знань:

Слайд№2

Вчитель: Які засоби виразності в музиці ви знаєте?

Що таке лад, мелодія, динаміка?

Слайди №3-6

Вчитель.Прочитаймо « Казку про кота  в «Робочому зошиті»

Жив кіт Мурлика

Лінивий бул кіт!

Гострії зуби

Та  товстий живіт                                     

Дуже  p  завжди він ходив,

   f   набридливо їсти просив

Та  mf     на пічці хропів

От вам і все, що робить він умів.

Якось раз бачить він сон ось який,

Немовби затіяв с мишами він бій.

 ff  крикнув, він, всіх їх  подряпав

Своїми зубами, когтистою лапой.

Злякавшись, всі миші  pp  благали:

 Викуп багатий котові давали,

Тут кіт скомандував  f  їм : «Брись!»

Й розбіглись вони,  стрімголів понеслись.

Це був тільки сон, бо насправді в той час, коли наш Мурлика спав, діло було так:

Миші  p  покинули норку,

 f  хрустя, з`їли хлібную корку,

Потім, mf   сміючись над котом,  

Вони йому хвіст зав`язали бантом

Мурлика проснувся, sf  чихнув,

Трошки умився і знову заснув.

А миші Мурлиці на спину забрались,

 І  f  над ним дуже довго  сміялись 

(Очаковская. Ю. А. , Максименко Т. В., Дорогань Л. А. , Беземчук Л. В. Предметная неделя в школе. «Музыка» - Х.: Антиква, 2003)

Слайд№7

(Перегляд малюнківдо опери Лисенка « Коза- Дереза».)

Хто написав оперу «Коза – Дереза» ?Якою була Лисичка, Коза, який Рак?

Слайд№8

Проспівати «Пісню Лисички» з опери М. Лисенка « Коза-Дереза»

Оцінювання роботи учнів.

ІІ. Тема сьогоднішнього уроку звучить так : Чи може музика передавати рух?

Слайд№9

Вчитель:І недарма ми зайшли до класу під пісню Шаінського

« Голубой вагон» Давайте її проспіваємо. ( Діти виконують пісню) А як музика передає рух? Вам здається, що ви їдете на поїзді?

Діти: Так.

Вчитель: Проплескаємо ритмічний малюнок до цієї пісні:

П П П П І І ІZ П П П П І Z Z Z 

Ви бачите, які тривалості передають рух?

Діти: Восьмі.

Слайд №10

Вчитель: Тепер згадайте п’єсу П. Чайковського «Баба – Яга» ( Слухання ) Що робить ця казкова героїня: сидить в хатинці на курячих ніжках або летить?

Діти: летить.

Вчитель: Як ми це зрозуміли?

Діти: Завдяки ритму і темпу.

Вчитель: Наведіть приклад твору в повільному темпі

Діти: П. Чайковський «Хвороба ляльки»

Слайд №11

Вчитель: Темп – швидкість виконання твору. Темпи бувають: швидкий, помірний, повільний. Інколи наші учні йдуть до школи дуже повільно, запізнюються на урок, а потім заважають і вчителю, і  учням в класі. Якщо ти поважаєш однокласників та вчителя, ніколи не можна запізнюватися на урок. А ще буває так, що на перерві деякі учні дуже швидко бігають, збиваючи з ніг інших дітей. Чи правильно це? В якому темпі треба ходити по коридору на перерві?

Діти: в помірному

Вчитель: Так, спокійно, стати біля стіни, пограти в гру.

Як повзе черепаха?Як біжить собака?

Слайд №12

А тепер згадайте п`єсу Шумана «Дід Мороз». В якому темпі вона написана?

  •  В швидкому.
  •  А міг би Дід Мороз рухатися так?.. ( вчитель грає в повільному темпі)
  •  Діти сміються і кажуть, що це вже не Дідусь Мороз, а черепаха чи він замерз.  
  •  А чи змінюється від зміни темпу характер твору? Яким ми визначили Діда Мороза?
  •  Він злий
  •  А в повільному темпі?
  •  Зовсім інший характер ( він замерз чи розтає)

Слайд №13

Вчитель: Ритм – це  чергування звуків і пауз різної тривалості.

( повторення)

  •  Цілі, половинні, четвертні й восьмі.
  •  Згадаймо віршик про тривалості і те, як ми в першому класі різали яблучко. ( Діти проговорюють вірш про тривалості)

А тепер вирішіть такі приклади:

Слайд №14

  •  Що таке пауза, якими бувають паузи?

Слайд №15

  •  Це зупинка в музиці, перерва. Паузи бувають:ціла, половинна, четвертна, восьма.

Вчитель:З карток вам треба скласти  доміно: ( робота в  групах)

Молодці групи. Дуже гарно.

Слайд№16

Фізкультхвилинка: ( можна знайомі пісні – танці виконати в різних темпах), повторення жанрів в музиці на музичних прикладах.

« Частушки Бабок- Ёжек»

Слайд №17

Різні тривалості в музиці складають ритмічний малюнок

Проплескайте ритмічний малюнок.

Слайд №18

На ниточці перед вами запис пісеньки: проплескайте ритмічний   малюнок, запишіть її нотами в нотний зошит( перенести з ниточки).

П  П  І  І   П П   І   І

Мі-мі—ре-ре-  мі       до      мі   мі    ре- ре       мі        до

Виконати , сольфеджуючи.

Це українська народна пісня «Іде, іде дід»

Слова  в ній такі:

Іде, іде дід, дід

Несе, несе міх, міх

Отакий дідище

Отакий страшище.

Тепер ми цю пісеньку можемо виконати зі словами ( виконують); на один голосний звук , вокалізом ( виконують). Ви зрозуміли те, що в цій пісенці рух: іде дід? Завдяки чому ми можемо це стверджувати?

  •  Рівні восьмі, як кроки, темп, як кроки.
  •  Молодці! Ви гарно працювали.

Слайд №19

Вчитель:А тепер ми почнемо вивчати пісеньку «Кошеня та цуценя, яку написала для вас Т. Попатенко. Яку пісеньку цього композитора ми вже вивчали?

- « Шпачок прощається» Прослухайте пісеньку. Чи подобається вона вам?. Вивчення 1 куплета.

Висновки:Ми сьогодні згадували про двох гномів, як їх звати ?

  •  Темп та ритм Якими бувають темпи?
  •  Що таке ритм? Які існують тривалості звуків та паузи?
  •  Які твори ми сьогодні слухали? Визначте композиторів
  •  Яку пісеньку ми сьогодні вивчали?

***

Вдома, будь ласка, намалюйте  вивчених сьогодні гномів, ім`я яким темп та ритм.



КОТЕНОК И ЩЕНОК

Музыка Тамары Попатенко
Слова Виктора Викторова

В одной квартире жили
Котенок и щенок,
Приятелями были
Котенок и щенок.
Один усатенький,
Другой мохнатенький,
Приятелями были
Котенок и щенок.

Но странную игрушку
Внесли ребята в дом.
Хвосты поджали дружно
Котенок со щенком.
Игрушка колкая,
Зовется елкою,
Иголки растопырив,
Стоит в углу своем.

И вот на эту елку
С зеленым хохолком
Напали втихомолку
Котенок со щенком.
Зубами, лапами
Ее царапали
И елку повалили
Котенок со щенком.

Пришли ребята вскоре
А елка — на боку.
Немало было горя
Котенку и щенку.
Их так нахлопали,
Их так нашлепали -
И было очень стыдно
Котенку и щенку.

А елку нарядили,
Гостей позвали в дом
И даже пригласили
Котенка со щенком.
Один усатенький,
Другой мохнатенький.
Под елкой веселились
Котенок со щенком…



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

16501. Регрессные обязательства между социалистическими хозяйственными организациями. Учебное пособие 1.01 MB
  Термин «регресс» (противоположный «прогрессу» — «движению вперед») по буквальному значению выражает «движение назад, обратно». Поэтому, например, выражение «регрессное требование» нередко заменяют, в качестве синонима, термином «обратное требование». Однако не всякое обратное требование подойдет под категорию регрессного требования, как ее понимают закон и арбитражно-судебная практика
16502. Вымогательство, квалификация, доказывание,оперативно-розыскная деятельность 366.5 KB
  Новик В. В. Овчинникова Г. В. Осипкин В. Н. Вымогательство квалификация доказывание оперативнорозыскная деятельность ВВЕДЕНИЕ Распад СССР породил в Российской Федерации равно как и в других странах СНГ многие негативные процессы: дестабилизацию общественной жизни...
16503. Судебная реформа и эффективность деятельности органов суда, прокуратуры и следствия 887 KB
  В сборник вошли тезисы выступлений, включенных в программу секционных заседаний конференции аспирантов и соискателей Санкт-Петербургского юридического института Генеральной прокуратуры Российской Федерации, по темам: уголовный процесс, прокурорский надзор, уголовное право, криминология, криминалистика и юридическая психология
16504. Объект преступления по советскому уголовному праву 1.18 MB
  Никифоров Б.С. Объект преступления по советскому уголовному праву. В книге исследуется вопрос об объекте преступления то есть о том общественном интересе против которого направлено преступление и который охраняется законом. Уяснение вопросо...
16505. ЛОГИКА. Учебное пособие 743 KB
  АЛЕКСАНДР ЛЕОНИДОВИЧ НИКИФОРОВ ЛОГИКА МОСКВА ИЗДАТЕЛЬСТВО €œВЕСЬ МИР€ 2001 Содержание Предисловие Глава 1 ПРЕДМЕТ И ЗНАЧЕНИЕ ЛОГИКИ Что изучает логика Истинность и правильность Мышление и язык Этапы развития логики Зачем нужно знакомст...
16506. Авторское право на произведения науки, литературы и искусства. Учебное пособие 992 KB
  М. И. НИКИТИНА АВТОРСКОЕ ПРАВО НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ НАУКИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИЗДАТЕЛЬСТВО КАЗАНСКОГО УНИВЕРСИТЕТА КАЗАНЬ 1972 Печатается по постановлению Редакционно-издательского совета Казанского университета Научный редактор доц. Р. А. Дзыба ...
16507. История политических и правовых учений 4.23 MB
  История политических и правовых учений. Учебник для вузов. Под общей редакцией членакорреспондента РАН В. С. Нерсесянца. М. 1996. Учебник посвящен всемирной истории политической и правовой мысли. В нем освещаются основные политико правовые теории древнего мира ср...
16508. Ошибки медицины, опыт целителей 11.47 MB
  А.М. Береснев Ошибки медицины опыт целителей Пришло время осознать что в окружающем нас мире само устройство Мирозданья сообразуется с канонами которые наука называет законами Природы и привести все свои знания и действия в соответствие с этими канонами. Если бы
16509. Создать программу в Delphi с задаными действиями 75 KB
  Лабораторная работа № 6 Создать программу в Delphi со следующими действиями. Задайте цвет формы свойство color. Часть первая: На событие мыши OnMouseDown переведите значение переменной Flag:Boolean в True выполните процедуру Form1.Canvas.MoveTox0y0 где x0y0 позиция курсора мышки и откройте ...