82917

Як розмножуються тварини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з особливостями розмноження комах, риб, плазунів, земноводних, птахів, звірів; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес до природи, бажання досліджувати, берегти і вивчати природу.

Украинкский

2015-03-04

265.5 KB

0 чел.

3-Б Білозор Н.В.

Природознавство

Тема. Як розмножуються тварини.

Мета: ознайомити учнів з особливостями розмноження комах, риб, плазунів, земноводних, птахів, звірів;  розвивати вміння спостерігати, аналізувати,  порівнювати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес до природи, бажання досліджувати, берегти і вивчати природу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: презентація, картки для індивідуального опитування, фішки, комп’ютер, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок.

Працюватимем старанно.

Все, що знаєм, пригадаєм

І нове запамятаєм.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вступна бесіда

Сьогодні у нас незвичайний урок. Уроки бувають різні: веселі і сумні, цікаві і пізнавальні. А ми спробуємо провести урок милосердя і доброти. Спробуємо оживити наш урок. Тому нам потрібна голова.

А для чого?

Думати, міркувати, мислити.

Нам потрібні очі. Для чого?

Ми будемо старатися більше побачити, роздивитись, помилуватись тим, що нас оточує.

Чи потрібні нам вуха? Для чого?

Ми будемо не тільки слухати, але й намагатимемося почути один одного.

А губи, рот для чого потрібні?

Ми будемо розповідати, спілкуватися, висловлювати свої думки, побажання.

Та найголовніше, що нам потрібне на уроці і в житті це - серце. Працюючи, ми будемо відчувати почуття радості, співчуття, жалю.

Уявіть собі: ви побачили на квіточці чудового метелика, впіймали його, залишили у себе, і він помер. Ви побачили чудову квітку, зірвали її, і вона зів'яла.Чи так треба поводитися з красою?

Мудрий письменник Антуан Сент-Екзюпері говорив: «Шукати потрібно серцем, найголовнішого очима не побачиш». Ми з вами зрозуміємо, що доторкнутись до краси можна тільки очима і серцем.

Усне фронтальне опитування (парна робота).

Що є красою нашої Землі?(Природа, квіти, тварини...)

Що відноситься до природи?

Якою буває природа?(Живою і неживою)

Представників якої природи ми зараз вивчаємо?(Живої)

А кого саме?(Тварин)

  •  Ось ми потрапили у програму «У світі тварин». І зараз візьмете один у одного інтерв’ю, а за правильну відповідь, сусід по парті дасть вам фішку.
  •  На які групи поділяють тварин за їх особливостями будови? (Птахи, звірі, комахи, риби, земноводні, плазуни).
  •  На які групи поділяють тварин за способом живлення? (Рослиноїдні, хижі, всеїдні.)
  •  Що таке ланцюг живлення? (послідовність харчування одних організмів іншими.)
  •  З яких частин складається ланцюг живлення? (рослина – травоїдна тварина – хижа тварина)

– Підніміть руки у кого є 4 фішки? Ці діти справились із завданням відмінно.

– А зараз ми з вами глибше перевіримо знання з вивченої теми.

1 група

2 група

3 група

Природничий диктант

Працює самостійно за картками

Робота за комп’ютером (тести)

Картка для 2 групи.

Скласти ланцюги живлення.

1.Плодожерка, синиця, яблуко.

2. Пшениця, кіт, миша.

3. Лисиця, водорості, риба.

4. Куниця, гриби, білка.

5. Жаба, їжак, комар.

6. Орел, морква, заєць.

(самоперевірка)

Робота з 1 групою

Природничий диктант.

(2 учні біля дошки, інші сигнальними картками демонструють  відповіді “+” чи “-“.)

  1.  тварини за способом живлення діляться на 3 групи: всеїдні, рослиноїдні, орли.
  2.  тварини, для яких кормом є рослини, називають рослиноїдними.
  3.  Рослини, для яких кормом є тварини і рослини  називають всеїдними.
  4.  тварини, для яких кормом є інші тварини, називають хижими.
  5.  Павук – це комаха.
  6.  Летюча миша – птах.

Гра Знайди зайвого

- Знайдіть зайву тварину, поясніть свій вибір.

Камбала, дельфін, щука, сом.

Мавпа, ведмідь, тигр,  пінгвін.

Крокодил, гусінь, змія, черепаха.

Індик, кажан, лебідь, сова, дятел.

Павук, мурашка, кінь, метелик, жук.

(Перевірка 2 групи)

- Хто справився з завданням, ставить собі бал.

Картка для 3 групи.

- Закінчіть речення.

Жук, мураха, метелик - ___________

Окунь, карась, сом - ______________

Крокодил, гадюка, черепаха  - ____________

Вовк, заєць, білка - _____________

Чапля, снігур, горобець - ____________

- Зачитайте слова, які дописали (комахи, риби, плазуни, звірі, птахи.)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Відгадайте загадку.

    Кістяну сорочку маю

                                   і ніколи не знімаю, -

                                   у сорочку – костомаху

                                   я ховаюся від страху. (Черепаха)

- А чи знаєте ви, як розмножуються черепахи?  Чи батьки – черепахи піклуються про своїх дітей?

- Щоб ви могли дати відповіді і на ці запитання, знали як запобігти зникненню окремих видів тварин, які умови потрібні для їх виживання і розвитку, ми сьогодні поговоримо про розмноження тварин.

VI. Робота над новим матеріалом.

- Пограємо у гру Що? Де? Коли?

- Зараз клас поділиться на 6 груп, кожен отримає завдання в конверті. На вирішення завдання вам дається 10 хвилин. Після чого ви маєте визначити одного хто представлятиме ваше групу і розповість про вашу роботу.

1. Прочитайте статтю підручника

2. Виготовіть схему розмноження, використовуючи картки.

Представлення груп.

І група «Розмноження комах»

Метелики відкладають яйця на зворотній стороні листочків рослин. Через деякий час  з яєць вилуплюється зелена гусінь. Спочатку гусінь з’їдає оболонку свого яйця, після цього починає об’їдати листки дерев. Коли настає час перетворюватись, гусінь переповзає у затишне місце. Там вона прикріплюється до листочка на гілці рослини й висить униз головою. Там гусінь і перетворюється на лялечку: зі свого рота випускає тоненьку ниточку, яку намотує на своє тіло. У такому вигляді лялечки перезимовують. Навесні зі свого старого будиночка – лялечки, який уже не потрібен, виповзає метелик. Він обсушує крильця і вилітає у нове життя.

ІІ група « Розмноження риб»

Навесні у водоймах риби відкладають ікру. З ікринок зявляються мальки, схожі на дорослих риб. Мальків буває багато, але дорослими стає тільки частина з них.

ІІІ група «Розмноження земноводних»

Навесні в річці, озері, ставку серед водоростей  жаби відкладають ікру. Через 9 -  10 днів з ікринок зявляються пуголовки. Поступово в пуголовків виростають ноги, відпадають хвости. Вони перетворюються на маленьких жабок. Жабенята швидко ростуть і стають дорослими жабами. 

IV група «Розмноження плазунів»

  Черепахи, ящірки, змії, крокодили риють ямки в сухому грунті на берегах річок, морів, на узліссі. У них вони відкладають яйця і засипають їх. Через деякий час з них вилуплюються і вибираються на поверхню маленькі черепашки, ящірки, змії, крокодильчики. З яєць вилуплюється багато малюків, але виживає їх мало, бо вони часто стають поживою для хижаків.

 V група «Розмноження птахів»

Відклавши яйця, птахи насиджують їх, зігріваючи своїм теплом. Із яєць вилуплюються пташенята. Влітку у пташенят виростає пір’я. Поки пташенята не навчаться літати, батьки – птахи годують їх і оберігають від хижаків.

VІ група «Розмноження звірів»

У звірів малята народжуються сліпими  і безпорадними. Всі звірі вигодовують своїх малят молоком. Вони піклуються про своїх малят, захищають від ворогів, вчать добувати корм.

Хвилинка-цікавинка.

Деякі тварини розмножуються незвичним способом, наприклад.

  •  гадюка (яйцеживородна)
  •  жаба-повитуха (самець носить ікру, намотавши на задні лапи);
  •  риба-коник (самець виношує ікру в череві)
  •  качкодзьоб – ссавець, що несе яйця.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

- Виберіть з таблиці правильні твердження.

  •  А чи знаєте ви, чому весняні місяці – це місяці тиші? (Ба саме в цей період птахи висиджують своїх пташенят)
  •  У всіх тварин навесні багато клопотів. І зараз наші експерти розкажуть нам про них докладніше.

VI. Підсумок уроку.

  •  Підрахуйте свої бали.
  •  Що було цікавим на уроці?
  •  Яка робота більш сподобалась?
  •  Який момент виявився найважчим?

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати статті підручника на ст. 140 – 144


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

2930. Денежная реформа 1895—1897 годов 29.99 KB
  Денежная реформа 1895—1897 годов Среди реформ С.Ю. Витте, естественно, наибольший интерес вызывает опыт стабилизации российского рубля. Конечно, современный мир и экономика качественно отличаются от образцов...
2931. Оптическая плотность оттиска. Влияние технологических добавок для офсетных красок на параметры отпечатка 64.88 KB
  Оптическая плотность оттиска. Влияние технологических добавок для офсетных красок на параметры отпечатка. Влияние технологических добавок для офсетных красок на параметры отпечатка В технических описаниях практически любой современной серии печатных красок для листового офсета указывается, что краски поставляются готовыми к применению...
2932. Социология как наука. Социологические исследования 64.67 KB
  Объект, предмет, задачи и функции социологии. Социология - учение об обществе. Объект социологии - современное общество и информация о нем, полученная другими науками. Предметом изучения социологии является закономерности функционирования развити...
2933. Охрана и рациональное использование вод Мирового океана 61 KB
  Мировой океан, являясь совокупностью всех морей и океанов Земли, оказывает огромное влияние на жизнедеятельность планеты. Огромная масса вод океана формирует климат планеты, служит источником атмосферных осадков. Из него поступает более половины кис...
2934. Основы физики. Вещества и их перемещения 616 KB
  С каждой движущейся массой вещества связан волновой процесс, а длина волны определяется соотношением где n – постоянная Планка, m – масса тела, v – скорость движения. Это соотношения называется «постулат Луи де Бройля» Элек...
2935. Электромагнитная индукция, ЭДС индукции, токи Фуко 37 KB
  Электромагнитная индукция, ЭДС индукции, токи Фуко: В электропроводящем контуре при изменении проходящего через него потока возникает ток, независящий от способа изменения потока, и называемый индукционным. В контуре так же возникает ЭДС...
2936. Изнасилования и их расследование 278.5 KB
  Изнасилования и их расследование В настоящее время экспертами и криминалистами разработано множество новых систем и подходов к решению задач борьбы с преступностью. Улучшение научных технологий криминалистики, повышение профессионализма следователей...
2937. Здоровый образ жизни, мероприятие для 10 класса 70.5 KB
  Сформировать ценностное отношение к собственному здоровью при помощи углубления знаний по анатомии и физиологии человека; Создать условия для формирования и развития у учащихся умения самостоятельно приобретать и применять знания, описывать результаты наблюдений, выдвигать гипотезы, делать выводы, обсуждать результаты эксперимента, участвовать в дискуссии.
2938. Хто квітень наш отак підступно зрадив 69.5 KB
  Хто квітень наш отак підступно зрадив? Мета:  висвітлити основні відомості про Чорнобильську трагедію, виховувати почуття поваги й пам’яті до трагічних в сторінок історії України. Обладнання: проекто...