82922

Лічба у межах 20. Попереднє і наступне число. Додавання і віднімання виду 14 + 1; 14 – 1

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Діти знаходять зображення горобчика серед птахів. Діти знаходять зображення зозулі серед птахів. Що ж буде Діти а що може статися якщо хмари закриють сонечко Для чого потрібне сонечко Допоможемо зозулі. Діти розв’язують приклади і звільняють сонечко від хмаринок.

Украинкский

2015-03-04

160.5 KB

0 чел.

Тема. Лічба у межах 20. Попереднє і наступне число. Додавання і віднімання виду 14 + 1; 14 – 1. Розв’язування задач.

Мета. Вчити учнів називати і записувати числа в межах 20, визначати місце числа в ряду чисел 10 – 20, ознайомити з прийомом додавання і віднімання 1, вдосконалювати обчислювальні навички, формувати вміння розв’язувати задачі опрацьованих видів. Розвивати логічне мислення, увагу. Виховувати почуття любові до природи, бережне ставлення до птахів.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням птахів: горобчик, курка, зозуля, лелека, сова, сорока, крук;

математичне віяло;

сонечко, хмаринки, числові вирази;

галявина, квіти з прикладами на зворотному боці;

предметні малюнки;

мікрофон;

кругові приклади, кольорові кружечки з написаними літерами;

кольорове намисто;

геометричні фігури.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент. Привітання. (Слайд 1).

  1.  Вступна бесіда. (Слайд 2).

Ось вже проминуло півроку, як ви прийшли у перший клас. Як ви думаєте, для чого потрібно вчитися? Де ми навчаємося? (Школа, дім, гуртки, спортивні секції і т.д.)

  1.  Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми будемо лічити в межах 20, називати і записувати числа, розв’язувати різноманітні приклади і задачі, а в кінці уроку на вас чекатиме сюрприз. Отож девіз нашого уроку: (Слайд 3).

А допомагатиме нам сьогодні герой казки «Біда навчить», яку написала відома українська поетеса Леся Українка. (Слайд 4).

А хто саме, ви здогадаєтесь, відгадавши загадку.

Сірі крильця в нього є,

Дзьобом зернятка клює,

Процвірінькав нам «чив-чив»,

З’їв зерно і полетів.

Діти знаходять зображення горобчика серед птахів.

Отож, жив на світі горобчик. Був він ще дуже маленьким і тому нічого не знав і не вмів. І ось захотів горобчик розуму навчитись. Вирішив він звернутись до курки:

  •  Навчіть мене розуму, ви ж такі розумні!

А курка у відповідь:

  •  Вибачай, серденько, маю і без тебе клопоту. Але я думаю, що дітки допоможуть тобі.
  •  Дітки, давайте навчимо горобчика лічити.

  1.  Усний рахунок (з використанням математичного віяла).
  •  Порахуйте від 10 до 20. (Хлопчики)
  •  Порахуйте від 20 до 10. (Дівчатка)
  •  Покажіть за допомогою математичного віяла число, яке складається з 1 дес. і 3 од..
  •  Яке число передує числу 19?
  •  Яке число слідує за числом 15?
  •  Покажіть сусідів числа 17.
  •  Яке число на 2 більше, ніж 12?
  •  Яке число на 1 менше,ніж 20?
  •  Я думаю, що наш герой вже навчився трішки рахувати. Але цього йому виявилося мало.

  1.  Знаходження невідомого компоненту дії.

Подякував горобчик та й полетів у гай. А там сидить на калині дуже цікава пташка. А хто, спробуємо здогадатись.

Хтось гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає.

Та у лісі в холодку

Все співа: «ку-ку, ку-ку».

Діти знаходять зображення зозулі серед птахів. Ознайомлення з інформацією про зозулю. (Слайд 5, 6).

Зозуля ніколи не будує гнізда. Вона підкладає свої яйця в гнізда інших птахів. А відбувається це так. Самець відвертає увагу птахів з того чи іншого гнізда. А самка в цей час відкладає яйце в чуже гніздо, викидаючи яйця господарів. За літо зозуля встигає прилаштувати в чужих гніздах до 20 своїх яєць. Через 12 днів вилуплюється зозуленя, а за ним і пташенята господарів гнізда. Зозуленя викидає з гнізда інших пташенят. Воно дуже ненажерливе. Не дивлячись на це, зозуля – корисний птах. Вона живиться комахами-шкідниками. За годину зозуля з’їдає майже 100 волохатих гусениць шовкопрядів – шкідників лісу, яких інші птахи не їдять.

Отож звернувся горобчик до зозулі:

  •  Тітонько, що я вас проситиму. Навчіть мене розуму.

Зозуля йому у відповідь:

  •  Гаразд. Але бачиш, хмари насунули, сонечко закрили. Що ж буде?

Діти, а що може статися, якщо хмари закриють сонечко?

Для чого потрібне сонечко?

Допоможемо зозулі. Щоб розійшлися хмаринки, і сонце засвітило, потрібно, знайти невідоме число і виконати обчислення.

Діти розв’язують приклади і звільняють сонечко від хмаринок.

  1.  Хвилинка позитивного мислення. (Слайд 7-16).

  1.  Обчислення виразів. Порівняння чисел.

Чого бракує на галявині? (Квітів). А квіточки у нас не звичні, а математичні. Щоб прикрасити галявину, нам потрібно розв’язати приклади.

Порівняйте відповіді на квіточках однакових кольорів.

Молодці. Ви гарно справились з цим завданням. А зараз нам потрібно відпочити.

  1.  Фізхвилинка під лічбу. (Предметні малюнки)

Рахуємо і плескаємо.

Рахуємо і присідаємо.

Рахуємо і гладимо себе по голові.

Рахуємо і стрибаємо на одній нозі, на другій, на обох.

Рахуємо і торкаємось до носика, до вушка.

Рахуємо і кружляємо.

  1.  Обчислення «ланцюжком».

Полетів горобчик на болото. А там поважно ходить птах.

Відгадайте, хто це?

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів – обід приніс:

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.

Діти знаходять зображення лелеки серед птахів. Ознайомлення з інформацією про лелеку. (Слайд 17, 18).

Лелеки – перелітні птахи. На зиму вони відлітають в теплі краї, а саме в Африку. Прилітають до нас в березні. В кінці квітня – на початку травня самка відкладає 3-6 яєць. Яйця насиджують обидва птаха протягом 33 днів. Близько двох місяців батьки турбуються про пташенят, годують їх, приносять воду в дзьобах, підчас спеки роблять їм душ, поливаючи водою. Здавна лелеки користуються любов’ю і повагою у людей. Їх називають носіями щастя. Про них складено багато легенд і пісень, адже вони являються народними символами України.

Отже, ходить бузько по болоті, тай жаб ловить. Підлетів горобчик до нього і каже несміливо:

  •  Пане, навчіть мене розуму? Ви ж такі розумні.
  •  Гаразд, але ти спочатку відгадай, яке я число загадав. Для цього тобі потрібно виконати певні дії. (Слайд 19).

  1.  Каліграфічна хвилинка. Інтерактивна гра «Мікрофон».

Що ви знаєте про число 15?

Зошит свій я відкриваю,

Навскісок його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Не лінуюсь, а пишу.

Написання числа 15.

Запишіть число 15, розклавши його на розрядні доданки.

15 = 10 + 5

Молодці. Я думаю, що з вашою допомогою горобчик ще більше навчиться розуму.

  1.  Робота над задачею.

Діти, скажіть, будь ласка, для чого живим істотам потрібна їжа? Отож і наш лелека також потребує їжі. Уважно послухайте задачу.

За день лелека може з’їсти близько 10 жаб і 7 мишей. Скільки всього тварин з’їдає він за день? (Слайд 20).

  •  Про кого задача? Що нам відомо про жаб? А про мишей?
  •  Що питається в задачі? Як нам дізнатися, скільки всього тварин з’їдає лелека за день?
  •  Який розв’язок до задачі? А відповідь?

Давайте запишемо цю задачу у зошит.

  •  А тепер змініть запитання до задачі так, щоб розв’язування було за допомогою дії віднімання.
  •  Молодці. І з цим завданням ви теж гарно справились. А зараз нам потрібно відпочити.

  1.  Фізхвилинка. (Слайд 21-32).

  1.  Вивчення нового матеріалу.

Полетів горобчик до сови.

Діти знаходять зображення сови серед птахів. Ознайомлення з інформацією про сову. (Слайд 33, 34).

  •  Пані, навчіть мене розуму? Всі говорять, що ви такі мудрі.
  •  Не заважай мені думати! Вітерець подув і витер деякі числа. Допоможи мені вставити пропущені числа.

11, 12, …, …, 15, …, 17, …, 19.

  •  Яке наступне число після 19? (20)
  •  Що потрібно зробити, щоб отримати 20?

Отже, додаючи до числа одиницю, ми отримуємо … (наступне число).

І навпаки, віднімаючи одиницю, ми отримуємо…(попереднє).

14 + 1 = 20 – 1 =

16 – 1 = 18 + 1 =

Молодці. Я думаю, що тепер ніхто не буде помилятися, додаючи або віднімаючи 1.

  1.  Закріплення вивченого матеріалу.

А тепер давайте це перевіримо, обчислюючи кругові приклади.

Ох і приклади оці!

Яка відповідь в кінці,

З того треба починати!

Як цікаво рахувати!

(Відповіді закриті кольоровими кружечками з написаними літерами на зворотному боці).

10 + 3 – 1 (м) 20 – 4 + 1 (ц)

16 – 6 + 1 (л) 11 + 1 + 3 (о)

15 + 5 + 0 (д) 12 + 5 – 1 (о)

17 – 2 – 5 (і)

Молодці. Ви чудово розв’язали ці приклади.

  1.  Вправи на розвиток уваги, пам’яті..

Полетів горобчик далі. Аж дивиться, на сучку сидить сорока-білобока та так скрекоче, аж очі заплющила.

Діти знаходять зображення сороки серед птахів.

  •  Доброго дня, паняночко! Я б вас просив, щоб ви мене розуму навчили.
  •  Гаразд, але бачиш, у мене порвалося намисто. Допоможи мені знайти загублені намистинки. (Діти розглядають послідовність кольорових намистинок, називають, які намистинки загублені і прикріпляють їх).
  •  А зараз давайте пограємо в гру «День і ніч».

На слово «день» ви розглядаєте малюнок з фігурами. На слово «ніч» - заплющуєте очі. (В цей час вчитель міняє малюнок, змінивши одну фігуру на іншу.) На слово «день» ви розглядаєте малюнок і називаєте, що змінилось. (Слайд 35 – 38).

Чудово. Ви всі дуже уважні і спостережливі.

  1.  Робота з геометричним матеріалом.

Подякував горобчик за таку чудову гру і полетів у поле. А там поважно ходить чорний крук.

Діти знаходять зображення крука.

  •  Навчіть мене розуму! Звернувся він до крука. Я вже давно його шукаю, та ніяк не знайду.
  •  Розум, молодче по дорозі не валяється, не так-то його легко знайти. Якщо хочеш, то я тебе навчу розрізняти геометричні фігури і складати з них різні предмети.

Допоможіть горобчику вивчити геометричні фігури.

  •  Назвіть, які ви бачите тут фігури?
  •  Полічіть, скільки є кружечків?
  •  Трикутників?
  •  Чотирикутників? Як називається ця фігура? (Ромб).
  •  Овалів?
  •  А які ще тут є геометричні фігури?
  •  Яких фігур тут є найбільше? Найменше? На скільки більше? Що треба зробити, щоб їх було порівну?

А зараз давайте пофантазуємо.

Робота в парах. Діти складають з геометричних фігур композиції.

  1.  Підсумок уроку. (Піраміда).

Як ви думаєте, діти, чи навчився наш горобчик розуму?

А чого ви навчилися разом з горобчиком? (Діти відповідають, будуючи «піраміду»).

Я щиро дякую вам за допомогу горобчику і роботу на уроці. А тепер усі погладьте себе по голівці і скажіть: «Ой, який я молодець!»


9

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

384. Процесс внедрения CRM-системы, как источник увеличения финансово-ресурсной базы коммерческой организации 571 KB
  Рассмотреть прибыль, как основной источник финансовых ресурсов. Дать организационно-эконмическую характеристику ООО Консультант Самара. Разработать программу мероприятий по внедрению CRM-системы.
385. Насосные агрегаты нефтеперекачивающих станций 560 KB
  Проведение диагностирования и прогнозирования общего технического состояния насосных агрегатов нефтеперекачивающих станций. Формирование и реализация планов капитального ремонта магистральных нефтепроводов.
386. Реконструкция лесопильного цеха на базе станка Лаймет-120 588 KB
  Полное рациональное комплексное использование древесины. Техическое перевооружение лесопильно-деревообрабатывающих предприятий с полной механизацией и полной или частичной автоматизацией технологических и транспортных процессов. Коренное улучшение хранения сырья и лесопродукции.
387. Пристрій відображення символів на семи сегментному індикаторі 1.69 MB
  Відображення символів у вигляді семи сегментного індикатору. Розробка таблиці істинності. Отримання МДНФ функцій сегментів семи сегментного індикатора та побудова комбінаційних схем, що реалізують ці функції, в заданому елементному базисі.
388. Технологическая часть промышленного приборостроения. Характеристика типов производства 431 KB
  Характеристика типов производства бывает следующих видов. Сборка и монтаж печатной платы на непрерывно–поточной линии. Численность рабочих на поточной линии. Расчет стоимости основных производственных фондов.
389. Смоленские Евреи в период Великой Отечественной войне 2.79 MB
  Политика антисемитизма в советское время. Освящение массового уничтожения еврейской нации на территории Смоленской. Причины и последствия тактики замалчивания Холокоста и участия евреев в Великой Отечественной войне.
390. За что я люблю машины. История создания автомобиля 427 KB
  РАССКАЗАТЬ О СВОЕЙ ЛЮБВИ К АВТОМОБИЛЯМ. ПОДРОБНЕЕ УЗНАТЬ ИСТОРИЮ СОЗДАНИЯ АВТОМОБИЛЯ. ПОДТВЕРДИТЬ МЫСЛЬ О ТОМ, В СОВРЕМЕННОМ МИРЕ ЖИЗНЬ БЕЗ АВТОМОБИЛЕЙ УЖЕ НЕВОЗМОЖНА. ЧТО ПРИВОДИТ АВТОМОБИЛЬ В ДВИЖЕНИЕ.
391. Проблемы экономической безопасности России 128 KB
  Ключевые тенденции проблематики экономической безопасности. Прикладные аспекты экономической безопасности. Глобализация как угроза экономическому суверенитету государства. Методика определения ключевых проблем экономической безопасности.
392. Объекты промышленной интеллектуальной собственности 62.5 KB
  Объект интеллектуальной собственности, цели и задачи, на решение которых направлен объект. Сравненительный анализ разработанного объекта и прототипа. Разработка объекта промышленной собственности.