82982

Основні права та обов’язки громадянина

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Формувати правові знання учнів; дати загальне поняття про моральні норми загальнолюдські цінності; виховувати пошану до законів України; виховувати громадянські почуття; формувати правову свідомість молодших школярів.

Украинкский

2015-03-05

159.5 KB

0 чел.

Я і Україна. Громадянська освіта

ТЕМА. Основні права та обов’язки громадянина

   МЕТА: допомогти усвідомити зміст понять держава, конституція, „права”, „обов'язки”,                   

„конвенція”, „закон”; формувати правові знання учнів; дати загальне поняття про   моральні норми, загальнолюдські цінності; виховувати пошану до законів України; виховувати громадянські почуття; формувати правову свідомість молодших школярів.

ОБЛАДНАННЯ: книжкова виставка на правову тематику видань для дітей та законів з прав дитини, чарівна скринька”, Конституція України, фонозапис.

ХІД УРОКУ

І.Мотивація і актуалізація навчальної діяльності учнів.

Таємничо - чарівна хвилина

  •   У мене в руках чарівна скринька, у ній - найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, може зазирнути, але поки що не розповідати, кого ви там побачили, аж доти, доки всі найцікавіші і найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки. (Діти по черзі заглядають у скриньку) (фонозапис)
  •  То кого ви побачили в чарівній скрині? (діти називають себе, бо на дні - дзеркало)

Слово вчителя

  •  Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе, людину - найцінніший скарб. Кожен із вас - неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні, і саме такої більше не буде на цій землі. Відомий поет Василь Симоненко, який прожив життя - спалах (28 років!), написав про неповторність кожного, кому батьки подарували життя.

Виразне читання

  •   читання поезії В.Симоненка „Ти знаєш, що ти - людина”.

Ти знаєш, що ти - людина?

Ти знаєш про це, чи ні?

Усмішка твоя - єдина,

Мука твоя - єдина,

Очі твої одні.

Більше тебе не буде.

Завтра на цій землі

Інші ходитимуть люди,

Добрі, ласкаві і злі.

Сьогодні усе для тебе:

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба –

Гляди ж не проспи!

Бо ти на землі – людина,

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Очі твої – одні.

Продовження слова учителя

Ще в прадавні часи первісні люди відчули і зрозуміли, як добре, коли між ними існує злагода. Разом легше було боронитися від диких звірів, чужинців, нападників. Лише у гурті можна було пережити люту зиму, добути їжу, передати досвід молодшому поколінню.

Серед звичаїв, які панували у тогочасному суспільстві, поступово проявлялися найголовніші. Їх ще називають загальнолюдськими. Християни вірують, що Бог через пророка Мойсея дав усі 10 найголовніших заповідей. Вони записані у Законі Божому.

  •  Які заповіді записані у Законі Божому?

Інтерактивна вправа Мікрофон.

Отже, всі ми, люди повинні виконувати ці заповіді. Кожен із нас – людина. Ми маємо своє коріння, яке проростає там, де ми народилися, навчилися ходити, де живуть наші батьки. Як називається це місце?(Рідний край, Батьківщина, держава). Ми проживаємо в українській державі.

(показ слова Держава”)

- Кожен із нас є часткою держави. Як, на вашу думку, називаються ті, хто належить до держави, розмовляє мовою даної держави, поважає її символи, традиції?

- Є таке слово громадянин.

(показ словаГромадянин)

  •  Ми є громадянами держави, яка називається Україна. Кожен громадянин у

своїй державі повинен мати права і дотримуватися певних обов’язків.(Права і обов’язки записані на дошці)

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

- Прочитайте тему уроку

Основні права та обов’язки ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ

Для роботи ми поділимося на групи

ІІІ. Поділ на групи, робота у групах

   - У на є такі групи

І групаЗаконодавці

ІІ група Правознавці

ІІІ група ООНівці

ІV група Конгресмени

   - У кожного з вас лежать завдання, протягом уроку будете над ними працювати і в кінці уроку підведемо підсумок, визначимо яка група відзначилася працьовитістю, дружністю, взаємовиручкою, повагою.

■ Візьміть картку №1

          І група

Що таке право?

а) те,що потрібно безвідмовно виконувати

б) „установка”, „устрій”, згодом основний закон держави і суспільства

в) можливість поводитись на свій розсуд, чинити що-небудь, користуватися чим-небудь

г) міжнародний договір з певних питань, у нашому випадку з прав дитини

II група

Що таке обов'язок?

а) можливість поводитись на свій розсуд, чинити що-небудь, користуватися чим-небудь

б) те, що потрібно безвідмовно виконувати

в) „устрій”, „установка”, згодом основний закон держави

г) міжнародний договір з певних питань, у нашому випадку з прав дитини

III група

Що таке Конституція?

а) міжнародний договір з певних питань, у нашому випадку з прав дитини

б) можливість поводитись на свій розсуд, чинити що-небудь, користуватися чим-небудь

в) „устрій”, „установка”, згодом основний закон держави

г) те,що потрібно безвідмовно виконувати

ІV група

Що таке Конвенція?

а) „устрій”, „установка”, згодом основний закон держави

б)  те,що потрібно безвідмовно виконувати

в) міжнародний договір з певних питань, у нашому випадку з прав дитини

г) можливість поводитись на свій розсуд, чинити що-небудь, користуватися чим-небудь

Капітани команд зачитують питання і захищають відповідь

Оголошення результатів        (1 бал) 

■ Візьміть картку №2

1,3 група

2,4 групи

Підкреслити права

Підкреслити обов'язки

-• добре вчитися

- добре вчитися

- оберігати природу

- оберігати природу

- відпочивати

- відпочивати

- мати житло

- мати житло

- соціальний захист

- соціальний захист

- працювати

- працювати

- лікуватися

- лікуватися

- піклуватися про батьків

- піклуватися про батьків

Капітани команд виставляють на дошку, звіряємось, чи однаково підкреслено (4 бали)  Підводимо підсумок, пояснюємо, якщо неправильно.

 ■ Візьміть картку № З

В якій статті Конституції записано право     В якій статті Конституції записано обов’язки

на:

1,3 група

В якій статті Конституції записано право на:

2,4 групи

В якій статі Конституції записано обов'язки

- життя

(27)

- захист Вітчизни

(65)

- на таємницю листування

(31)

- не заподіяння шкоди природі

(66)

- на житло

(47)

- про додержання Конституції

(68)

- на освіту

(53)

- сплату податків

(67)

Капітани команд виставляють по порядку номери статей:

   ПРАВА

вчитель

 ОБОВ'ЯЗКИ

     вчитель

   27      27

27

  65           65

  65

65

   31      31

31

  66           66

  66

66

   47      47

47

  68           68

  68

68

   53      53

53

  67           67

  67

67

Виясняємо, якщо є помилки (довести) (4 бали). Свою відповідь вчитель ставить  на кінець (для підтвердження).

■ Візьміть картку №4

                І група

- знайти в Конвенції статті, які відповідають даним малюнкам

(2 мал.)

II група

- знайти в Конвенції статті, які відповідають даним малюнкам

(2 мал.)

III група

- знайти в Конвенції статті, які відповідають даним малюнкам

(2 мал.)

IV група

- знайти в Конвенції статті, які відповідають даним малюнкам

(2 мал.)

Захист своїх думок.         (2 бали)

Підведемо підсумки виконаної роботи.

Зробимо висновок, яка команда була найстаранніша, найдружніша, найпрацелюбніша.

А іншим командам, не вистачило терпіння, витримки, наполегливості. Але це тільки наші перші кроки, в подальшій своїй роботі ми будемо вдосконалюватися.

ІV. Практична робота

- Я переконалася, що теорію ви сприйняли, з термінологією справилися добре, але чи зумієте ви перенести опрацьований матеріал не практику.

Пропоную вам розглянути такі життєві ситуації.

Інтерактивна вправа Акаріум.

Ситуація 1.

Пляж. Спекотний день. Коля приніс магнітофон і ввімкнув музику на повну потужність. Дідусь, який лежав поряд почав скаржитись, що йому музика заважає. Виник конфлікт. Одні стають на бік дідуся, інші - на бік Колі.

  •   Хто правий?
  •   Як ви вирішите цю ситуацію?
  •   У якій статті записано право, відповідно до цієї ситуації?
  •   Чи можемо ми, незважаючи ні на що, реалізовувати свої права?

Висновок. Зворотнім боком будь-якого права є обов'язок.

Ситуація 2.

У одному місті жили батьки, мали одного сина. Любили його, піклувалися про нього. Син виріс, одружився. Одного разу він зрозумів, що батько йому заважає. Вирішив син віддати батька в дім перестарілих.

  •   Давайте обговоримо цю ситуацію.
  •   Чи мав право син так чинити?
  •   Який обов'язок він не виконав?

Висновок. Пам'ятайте про свої обов'язки.

4.Підсумок уроку

  •   Давайте підведемо підсумки сьогоднішнього уроку.
  •   Подивіться на дані надписи і віднесіть або до прав або до обов'язків, щоб відчували гордість.

Інтерактивна вправа Дерево рішень.

          ПРАВА   ОБОВ'ЯЗКИ

_________________________                                                  _________________________

_________________________                                                  _________________________

_________________________                                                  _________________________

_________________________                                                  _________________________

_________________________                                                  _________________________

_________________________                                                  _________________________

        

Дитя моє! Бог дав тобі життя.

І щоб ніхто не заподіяв шкоди

тобі, малесенький громадянин,

- Бог дав закони нашому народу.

Від дня народження, від іменин –

він твій, цей світ широкий за вікном.

Ти на життя і щастя маєш право

під золото-блакитним знаменом

своєї Української держави

Швець Оксана Михайлівна,

вчитель вищої категорії,

Тернопільської ЗОШ №28


ДОДАТОК

КРОСВОРД

  1.   Можливість поводитись на свій розсуд
  2.   Документ, в якому записано громадянство
  3.   До якого віку ми вважаємося дітьми?
  4.   Апарат політичної влади в суспільстві, країна
  5.   Що забезпечує стаття 24 Конвенції?
  6.   Більшість людей, які проживають в країні
  7.   Основну відповідальність за розвиток дитини несуть...
  8.   Міжнародний договір про права дитини
  9.   Що забезпечує стаття 28 Конвенції
  10.   Кожна дитина після народження має право на...
  11.   Те, що потрібно безвідмовно виконувати
  12.   Як називається наша держава
  13.   Основний закон держави

в

п

і

д

л

о

к

а

с

е

і

б

о

с

і

р

к

о

н

п

м

ж

У

г

о

і

в‘

с

о

н

а

в

р

к

с

м1

я

У

т

п

р

а

в

а

о

б

о

в‘

я

з

к

и

р

Т

д

а

н

м

а

н

і

о

р

т

а

ц

н

а

т

в

т

к

з

у

в

я

я

д

ь

е

а

ї

ц

о

т

я

к

н

н

і

ь

н

о

ц

а

я

и

і

н

я


Право

Можливість поводитись на свій розсуд, чинити що-небудь, користуватися чим-небудь

ООН

Найголовніша міжнародна організація, яка об’єднує – більшість країн світу

Конвенція

Латинське „угода”, міжнародний договір з певних питань,у нашому випадку з питань прав дитини

Право

Забезпечені людині законом можливості мати, користуватися і розпоряджатися свободами

Обов’язок

Те, що потрібно безвідмовно виконувати

Конституція

Латинське „установлення”, „устрій”, згодом основні закони держави і суспільства

Громадянство

Стійкий правовий зв’язок особи з державою

Декларація

Латинське,,заява”, „оголошення урочисте проголошення урядом

яких-небудь принципів

Держава

Апарат політичної влади в суспільстві і країна з таким апаратом політичної влади

Конституція

„Конституція” походить із латинської мови, означає,, устрій, установлення”, тобто будь-яка конституція визначає суспільний і державний лад, основні права обов’язки громадян

Закон

Встановлене найвищим органом державної влади загальнообов’язкве правило, яке має найвищу юридичну силу, загальноприйняте, установлене правило співжиття, норма поведінки


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3255. Ритмичная и бесперебойная работа рудных шахт на примере рудника 737.5 KB
  Современные шахты и рудники представляют собой высокомеханизированные горнодобывающие предприятия, оборудованные различными электрифицированными машинами, механизмами и установками. Важное значение имеют стационарные установки: подъем...
3256. Окна, двери и эксплуатационные требования к ним 42 KB
  Окна, двери и эксплуатационные требования к ним В зданиях много окон и дверей, а потому от их технического состояния, в частности герметичности, во многом зависит температурно-влажностный режим в помещениях. Внешний вид, расположение окон на фасаде...
3257. Назначение, боевые свойства и общее устройство АГС-17 215 KB
  Назначение, боевые свойства и общее устройство АГС-17. В начале 70-х годов в Советском Союзе был разработан и принят на вооружение З0-мм станковый автоматический гранатомет АГС-17 (рис. 1). Гранатомет создавался как противопехотное оружие, поражающе...
3258. Техническая эксплуатация систем централизованного и местного отопления 64.5 KB
  Техническая эксплуатация систем централизованного и местного отопления Основные конструктивные элементы систем отопления. Эксплуатационные требования, техническое обслуживание и ремонт централизованного и децентрализованного отопления. Отопление, ис...
3259. Техническая эксплуатация систем горячего водоснабжения 64.5 KB
  Техническая эксплуатация систем горячего водоснабжения Назначение, классификация и устройство систем горячего водоснабжения зданий. Техническое обслуживание и ремонт систем горячего водоснабжения зданий. Назначение, классификация и устройство сист...
3260. Обжиг сырьевой смеси 57.5 KB
  Обжиг сырьевой смеси Для обжига сырьевой смеси как при мокром, так и при сухом способе производства почти исключительно применяют вращающиеся печи. При сухом способе производства иногда используют шахтные печи. Длина современных вращающихся печей пр...
3261. Демократия как политический режим 39.66 KB
  Сущность демократического политического режима В переводе с греческого демократия означает власть народа (demos - народ, cratos - власть). Более развернутое определение демократии, ставшее классическим, было дано американским президентом...
3262. Сущность права 59.76 KB
  Одним из важнейших признаков права является формальная определенность, характеризующая его ясность, недвусмысленность, точность, структурированность, устойчивость во времени и по кругу лиц. Если эти качества не обеспечиваются, то возникает ...
3263. Повышение мотивации труда 121.54 KB
  Результаты изучения моделей мотивации не позволяют с психологической точки зрения четко определить, что же побуждает человека к труду. Изучение человека и его поведения в процессе труда дает только некоторые общие объяснения мотивации, но даже они позволяют разрабатывать прагматические модели мотивации работника на конкретном рабочем месте.