82989

Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: закріпити навички вимови читання та написання слів з апострофом виробляти уміння робити звукобуквений аналіз таких слів поповнювати словниковий запас учнів вчити працювати над прислівями та приказками; розвивати вміння порівнювати пізнавальну активність спостережливість вміння узагальнювати...

Украинкский

2015-03-05

152 KB

13 чел.

Тема. Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом

Мета: закріпити навички вимови, читання та написання слів з апострофом, виробляти уміння робити звуко-буквений аналіз таких слів, поповнювати словниковий запас учнів, вчити працювати над прислів’ями та приказками; розвивати вміння порівнювати, пізнавальну активність, спостережливість, вміння узагальнювати звукові явища, мовленнєві навички; виховувати любов до сім’ї та праці, свого народу.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, предметні малюнки, картки.

Хід заняття

І.Організаційний момент. Слайд 2

Я всміхаюсь сонечку:

  •  Здрастуй, золоте.

Я всміхаюсь квіточці:

  •  Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:

  •  Лийся, мов з відра.

Друзям усміхаюся,

Зичу їм добра.

(Діти читають віршик хором супроводжуючи рухами)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

     1. Відгадування загадки-акровірша. Дослідницька робота груп. Слайд 3

  •  Чи любите ви загадки?
  •  Учень групи «Літератори» підготував для вас загадку-акровірш. Послухайте і відгадайте.

А я такий же, як знак розділовий

Простий і відомий шкільній дітворі.

Оце лиш в словах української мови

Сумлінно пишусь не внизу, а вгорі.

Твердість вимови вчу позначати,

Роздільно навчаю також читати.

Ось спробуй писати слово «імя» –

Факт, що зразу потрібним стану і я! 

  •  Що це? (апостроф)

  2. Пригадування правила про вживання апострофа. Дослідницька робота груп.  

   а) Звіт групи «Мовознавці». (таблиця «Апостроф»)

  •  Учні групи «Мовознавці» підготували табличку коли пишеться апостроф.

  3.Каліграфічна хвилинка. Слайди 4-5

  •  Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
  •  Запиши букви, після яких може ставиться апостроф.
  •  Пригадаємо правило вживання апострофа.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  •  Отже, сьогодні ми сьогодні продовжимо працювати з апострофом: будемо закріплювати вміння читати і писати слова з апострофом, робити звуко-буквений аналіз слів, познайомимося зі значенням нових слів.

ІV. Дослідницька робота груп.  Слайд 6

    1. Звіт групи «Дослідники».

     а) «Це цікаво»;

  •  Це наймолодший знак нашого письма.
  •  Зявився в українській граматиці для позначення роздільної вимови.
  •  Назва знака взята з давньогрецької мови, що означає: кривий, зігнутий, повернутий.

V. Закріплення раніше здобутих знань.

     1. Індивідуальна робота з картками. (додаток 1)

     2. Вправи на вправляння у вимові слів з апострофом. Слайд 7

  •  Як вимовляється приголосний звук перед апострофом? (твердо)

3. Малюнковий диктант «Асоціації». Слайд 8

  •  Подивіться на малюнки і подумайте, які слова з апострофом вам приходять на думку. Запишіть їх.

(Сім’я, м’ята, м’ясо, п’ята, м’яч)

   4. Робота з підручником. Слайд 9

        а) Вправа 2 (усно);

  •  Утворіть слова з апострофом.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. Слайд 10

б) Вправа 3 (фронтально);

  •  Випишіть слова з апострофом.
  •  Чому в підкреслених словах не пишемо апостроф? (Апостроф ставиться після букв М, Р перед Я в тому випадку, якщо буква Я позначає 2 звуки [ЙА]. В даних словах буква Я лише пом’якшує букви)

5. Дослідницька робота груп. Слайди 11-12

а) Звіт групи «Мовознавці». Апостроф не пишеться (таблиця).

б) Звіт групи «Дослідники». Значення слова «метро» (малюнок).

VІ. Вправи на вироблення вмінь виконувати звуко-буквений аналіз слів з апострофом.

   1. Утвори за зразком слова з апострофом. Слайд 13

солома – солом’яний,

олово – олов’яний,

дерево – дерев’яний,

риба – риб’ячий.

   2. Вивчаємо нове слово «солом’яний». Звіт групи «Дослідники». Слайди

     14-15

СОЛОМ'ЯНИЙ:

  1.  Зроблений із соломи.
  2.  Колір.
  3.  Який легко можна порушити; нестійкий, неміцний.
  4.  Солом'яний парубок — непривабливий, негарний.

3. Звуко-буквений аналіз слова.

  а) фронтальна робота;

Солом’яний - [с о л о м й? а н и й?] – 9 б., 10 зв., 4 скл.

  б) самостійна робота; Слайди 16-17

  •  Хто зимує в Африці?
  •  Давайте послухаємо голос.
  •  Це солов’ї.
  •  Зробіть самостійно звуко-буквений аналіз слова солов’ї.
  •  Перевірте.
  •  Подивіться як виглядає гніздечко солов’я.

  4. Вправи на переніс слів з апострофом. Слайд18

  •  Поясніть прислів’я та приказки. Поділіть слова з апострофом  для переносу.

Пташка красна своїм пір’ям, а людина – своїм знанням.

Без здоров'я нема щастя.

Гірко поробиш — солодко з'їси.

Пір’-ям, здо-ро-в'я, з'ї-си.

  5. Звіт групи «Дослідники». Слайд19

 Мовне диво. У якому слові є два апострофи?

Тож бувають у мові дива!
Це слівце інтригує недарма:
На шість літер –  апострофів два,
Означає місцину над яром.
Яке це слово?
(Над’яр’я )

6. «Лінгвістичний  аукціон» Слайд 20

     а) робота  в малих  групах (по 3 учнів у кожній).

  •  Записати якомога більше слів з апострофом. 

7. Звіт групи «Літератори».

  •  Члени групи «Літератори» підготували для вас збірочку віршів, загадок та ребусів про апостроф. ЇЇ ви розглянете після уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

  •  Виконати вправу в підручнику 4. Повторити правило про апостроф.

VІІІ. Самомоніторинг. Слайд 21

  •  Я роздала вам смайлики, але вони без ротика. Домалюйте його в залежності від того, як ви працювали на уроці. Якщо:
  •  Я  брав  активну  участь  в  роботі  на  уроці.
  •  Я  вносив  вдалі  пропозиції, які врахував  клас.
  •  Я  надавав допомогу  однокласникам.
  •  Я  вдало  узагальнював  думки  інших.
  •  Я  давав  повні  відповіді  на  поставлені  питання.  
  •  Я дізнався багато нового.    
  •  Тоді ваш смайлик буде усміхнений, якщо ж на уроці ви цього не робили, то ротик його буде незадоволений.

Додаток 1

ІІ рівень. Прочитай. Запиши слова, в яких треба поставити апостроф.

Ім..я, п..ять, повітр..я, в..юн, л..юблю, б..ють, р..юкзак, бур..я, подвір..я, бур..ян.

І рівень. Випиши слова з апострофом. Склади звукову модель слова м’ята.

Наше подвір’я

   Гарно навесні у нашому дворі. У садочку співають солов’ї. На подвір’ї є клумби. Під парканом росте м’ята. Жодна бур’янина не залишилась у садочку та на подвір’ї.

ІІІ рівень. Використовуючи подані малюнки склади речення.

 

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51681. Комп’ютерна програма та її роль у роботі комп’ютера. Робота в програмі «Мильні бульбашки» 42.5 KB
  Мета: навчальна: ознайомити учнів з поняттям компютерної програми; Закріпити знання з правил поведінки та технікою безпеки в компютерному класі; Вчити користуватися маніпулятором миша. розвиваюча: формувати навички грамотності безпечної роботи за компютером; Розвивати уважність та охайність при роботі в компютерному класі; виховна: виховувати дбайливе ставлення до обладнання в кабінеті повагу до інформатики як предмету. Програмне забезпечення: компютерна програма Сходинки до інформатики 2 клас мультимедійна дошка для демонстрації...
51684. Урок биологии 66 KB
  Основой для планирования учебно-воспитательного процесса по биологии является анализ существующих нормативных требований, программ, учебных и дидактических пособий, опыта работы учителя.
51685. Сонячна система. Рух планет навколо Сонця 66 KB
  Рух планет навколо Сонця. Що таке Всесвіт З чого складається Всесвіт Що більше за розмірами Всесвіт чи Галактика Чому До якої системи належить планета Земля Чому систему називають Сонячною Які небесні тіла утворюють Сонячну систему До яких небесних тіл належить Сонце Чому Чи може людина потрапити на поверхню Сонця Чому Які небесні тіла називають астероїдами Чим особливі комети Яку комету ви знаєте Чому вона так називається Чим відрізняються між собою небесні тіла метеори та метеорити Що таке кратери...
51686. Дії з натуральними числами 102.5 KB
  Учитель: «Дітки, Ви любите гратися? А математику? Тоді давайте займатися математикою, граючись. Сьогодні ми з Вами вирушаємо у незвичайну подорож. А оскільки наше місто розміщене на перехресті залізничних шляхів мало не з усієї
51687. Прислів’я і приказки як різновид фразеологізмів. Антонімічні та синонімічні пари фразеологізмів. Встановлення відповідностей між українськими та російськими формами фразеологізмів 231 KB
  Антонімічні та синонімічні пари фразеологізмів. Встановлення відповідностей між українськими та російськими формами фразеологізмів. Завдання: навчити учнів добирати антонімічні та синонімічні пари фразеологізмів встановлювати відповідність між українськими та російськими формами фразеологізмів; розвивати вміння розкривати значення фразеологізмів творчо підходити до виконання завдань;...
51689. Техника торможения плугом и полуплугом 54.5 KB
  Выполняется одной лыжей для небольшого снижения скорости. Вначале переносится масса тела на идущую по направлению движения лыжу. Пятка второй лыжи отводится в сторону, ставит лыжу под углом и закантовывает её на внутреннее ребро, что тормозит продвижение.