82996

«Колядники». Колядки. Щедрівки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розширити знання дітей з української обрядовості, показати, як святкували Різдво, про народні традиції колядування, щедрування; навчати спостерігати, як у віршованих творах зображено святкування традиційних свят українського народу. Викликати в учнів інтерес до традицій українського народу у відзначенні свята Різдво.

Украинкский

2015-03-05

72 KB

0 чел.

Тема. «Колядники». Колядки. Щедрівки. ( Напам’ять.)

Мета. Розширити знання дітей з української обрядовості, показати, як святкували Різдво,  про народні традиції колядування, щедрування; навчати спостерігати, як у віршованих творах зображено святкування традиційних свят українського народу. Викликати в учнів інтерес до традицій українського народу у відзначенні свята Різдво. Розвивати мову, спостережливість, пам'ять, допитливість учнів, бажання пізнавати народні традиції, розвивати комунікативні якості (театралізація колядок).  Виховувати любов і повагу до народних звичаїв.

Обладнання. Предмети побуту, українські національні костюми, рушники, зірка для колядування.

Технічні засоби. Магнітофон, мультимедійний центр.

Наочність. Малюнки із зображенням колядників, щедрувальників, роздатковий матеріал (таблиця складів для читання.)

Тип уроку: засвоєння нових знань.

                                             Хід уроку

І. Організаційний момент.

  Знову день почався, діти!

  Всі зібрались на урок.

  Тож пора нам поспішати –

  Кличе в подорож дзвінок.

ІІ. Мовна розминка.

1.Розчитування. Робота в групах.

  За таблицею № 1 ( додаток № 1).Учитель називає приголосний звук. Учні читають 32 рядок з голосними:

  1 група – 6 рядок з приголосними [ т ],[ т '];

  2 група – 8 рядок з приголосними [ с ],[ c' ];

  хором   - 7 рядок з приголосними [ л ],[ л’].

2.Гра « Блискавка». ( Слайд 1 )

  •  Діти, постарайтеся запам’ятати слова подані на слайді, які прочитаєте. Зосередивши учнів. Увага!Читайте! Вчитель показує слова.

 Слова для гри: зима, сніг, діти, санчата, зорі, мороз, небо, іній.

- Які слова запам’ятали? (Слайд2)

3. Гра знайди « Зайве слово». (Слайд 3 )

Вправа на удосконалення техніки читання.

  •  Діти, прочитайте слова і виключіть зайве слово.

 Слова на картках: колядники, колядка, обряд, щедрівка, Святий вечір, Різдво, літо, щедрувати.

- Чому це слово зайве?

ІІІ. Подача нового матеріалу.

  1.  Оголошення теми уроку.

Діти, кожна країна і кожен народ має свої традиції. Наша країна Україна дуже багата цікавими звичаями, святами. Пригадайте, які народні свята відзначають у вашій родині взимку? З давніх – давен люди святкують Різдво. Сьогодні ми будемо знайомитися із обрядами нашого народу, поговоримо про те, як зустрічали колись Різдво в Україні, як колядували, як щедрували.

          Тема нашого уроку – « Колядники.» Колядки. Щедрівки. ( Слайд 4 )

Розповідь вчителя. (Слайд 5)

   Вечір перед Різдвом (6 січня) називається Святвечором. Саме у Святвечір готували 12 священних страв без м’яса та молочних продуктів. Коли заходило сонце,  господар з горища приносив першого снопа «Дідуха», якого приготували під час перших жнив. Мати з дочками накривали на стіл. Під скатертину клали соломи та під стіл. «Дідуха» ставили на покуті. На стіл клали: часник, щоб злі сили не приступали;  зерно, щоб урожай був гарний; гроші, щоб у хаті тримались. Увечері збиралися колядники та йшли колядувати.

Дідух – це сніп, який ставили за старим звичаєм у кутку хати перед Різдвом.

  1.  « Мозговий штурм» (Слайд6)
  •  Хто ж такі колядники? (Учні розглядують слайд.)

( Відповіді дітей.)

3. Розповідь вчителя. (Слайд7)

  Маленькі колядники – це хлопчики та дівчата, які перевдягалися в  незвичайний костюм. Вони ходили  по вулиці, заходили до кожної хати, співали колядки, зичили щастя, здоров’я, прибутку, довгого віку. В руках вони несли яскраву зірку. Зірка їм світила, щоб колядники не збилися з путі, бо несли вони людям радісну звістку. Вони брали із собою дзвоник, торбу на гостинці, скриньку на гроші. За це господарі нагороджували колядників за їхні старання цукерками, печивом, грішми.

  •  Сьогодні на уроці ми познайомимось із текстом «Колядники.»

4. Опрацювання тексту «Колядники» ( с 66).

   1) Словникова робота.

-  Спочатку, ми познайомимось із незнайомими словами, які зустрінуться в      тексті   « Колядники».

Невід – велика рибальська сітка. ( Слайд 8 - 9)

Кузня – це  майстерня, де обробляють метал куванням. ( Слайд 10 - 11)

  •  А хто ще не зрозумів, що це за слово, підніміть руку?

2)Читання вчителем з підготовленими учнями тексту « Колядники», с. 66.

  •  Які слова ще не зрозуміли?

Звістка – це  повідомлення, вість про когось, що - небудь.

  •  В чому колядникам допомагала зірка?
  •  А як колядують у нашій місцевості?

3) Мовчазне читання тексту.

-  Як маленькі колядники збиралися в далеку дорогу?

4) Виразне читання тексту учнями.

- Що обов’язково несли із собою колядники?

 5.  Інсценівка колядок. Робота в групах. (Слайд12)

(Учні ряджені колядують.)

Дзвонар

Коляда, коляда,

Відчиняйте ворота.

В дім колядники зайдуть

І добробут принесуть.

А хто воріт не відчиняє,

Того біда спіткає.

1 група колядників

Мир і спокій цьому дому,

Тут немає місця злому.

Добрі маємо новини

Для старого і дитини.

Слава Богу, добрі люди,

Хай добро із вами буде.

Весь світ нині звеселився,

Бо син Божий народився.

2 група колядників

Я маленький козачок,

Є у мене кожушок,

Я іду колядувати,

Собі гроші заробляти.

Коляд, коляд, колядниця,

Добра з медом паляниця,

А без меду не така,

Дайте, дядьку, п’ятака,

А ви, тітко, гроші,

Щоб були хороші.

  •  Прошу на свої місця сідати. Читання розпочинати.

  1.   Опрацювання колядок ( с. 67).

1) Читання колядок учнями мовчки.

  •  З чим вітають господарів колядники?
  •  Що бажали вони господарям?

2) Читання колядок. Вправа «Читання викликання».

Один учень читає два рядки колядки, викликає слідуючого учня. Учні читають викликанням до кінця колядок.

  1.  Фізкультхвилинка  музична, з танцювальними рухами.

( Ян Табачник « Буковинська полька.»)

  1.  Знайомство із щедруванням.

    Бувають свята, коли дозволено ходити по хатах тільки дівчатам.

  •  Що це за свято?  (Слайд13)  ( Щедрий вечір.) А із звичаєм щедрувати ви познайомитесь із слідуючої розповіді. (Слайд 14)

  Увечері напередодні Нового року (13 січня) – Щедрий вечір. За християнським календарем це день преподобної Меланії. Дівчата групками чи поодинці приходили до односельців, щоб защедрувати. Щедрувальники вітали господарів зі святом, бажали їм щастя, здоров’я та достатку в новому році. За це вони отримували гостинці. (Слайд15)

9.  Опрацювання щедрівки, с. 68. ( Слайд16)

   1)Читання щедрівки вчителем до слів роз’єднай слова.

- Дочитайте  щедрівку до кінця, правильно роз’єднавши слова.

   2)Учні самостійно читають щедрівку, роз’єднують слова.

- Як треба читати щедрівку?

   3) Читання учнями щедрівки «ланцюжком».

   4) Робота в парах. Розучування щедрівки « Щедрівочка щедрувала» в парах.

   5) Розповідь учнями щедрівки хором.

ІV. Підсумок уроку. (Слайд 17)

Вправа « Мікрофон».

  •  З якими українськими звичаями ви познайомилися на уроці?
  •  Чи подобаються вам народні звичаї?
  •  Яке народне зимове свято найбільше подобається?
  •  Яке зимове свято наближається?
  •  Яка лісова красуня приходить до вас у гості? (Ялинка.)
  •  Чи варто для кількаденного задоволення рубати ялинку?
  •  Як треба відноситися до природи взимку?

Інсценізація учнями вірша Олександра Олеся « Ялинка».

                                     Ялинка

                   Раз я взувся в чобітки,

                   одягнувся в кожушинку,

                   сам запрягся в саночки

                   і поїхав по ялинку.

                   Ледве я зрубати встиг,

                   ледве став ялинку брати,

                   а на мене зайчик -  плиг!

                   Став ялинку відбирати.

                   Я сюди, а він туди…

                   - Не віддам, - кричить, -  нізащо!

                   Ти ялинку посади,

                    а тоді рубай, ледащо!

                    Не пущу, і не проси!

                    І цяцьками можна гратись,

                    порубаєте ліси –

                    ніде буде і сховатись…

V. Домашнє завдання. (Слайд 18)

Вивчити щедрівку на с. 68, читати виразно с. 66 – 68.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54750. Задачи на движение 98 KB
  Оборудование – интерактивная доска (или мультимедиа проектор), компьютер, конверты с заданиями, чистые карточки для записи слов, фломастеры, цветовые жетоны для распределения по группам.
54751. ОТСУТСТВИЕ ВРЕДНЫХ ПРИВЫЧЕК – ЗАЛОГ ЗДОРОВЬЯ 48 KB
  Цель: формирование у учащихся представления о вредных привычках и их влиянии на организм человека. выяснить как дети относятся к различным вредным привычкам; сформировать негативное отношение к вредным привычкам.
54752. Кровь – это жизнь 276 KB
  Учитель: Как по другому мы называем постоянство внутренней среды Дети: Гомеостаз Учитель: Какие параметры гомеостаза или мы их еще называли биологические константы вы знаете Дети: температура тела артериальное давление состав крови пульс и т. Как нельзя себе представить государство без транспортных линий связи так нельзя понять существование человека без движения крови по сосудам когда во все органы и ткани разносятся кислород вода белки и другие...
54753. Глобальные проблемы атмосферы 70 KB
  Чем больше производится вредных выбросов в атмосферу тем больше ее кислотность и больше кислот содержится в обыкновенном дожде. Вопросы к теме Кислотные дожди примерный вариант: Какие из газообразных оксидов формируют естественную кислотность осадков В чем проявляет себя синдром кислотных частиц Какие из газообразных оксидов преимущественно влияют на подкисление атмосферных осадков сверх нормы Какие из производств являются поставщиками в атмосферу кислотообразующих веществ Оказывают ли подкисляющее действие на атмосферную...
54754. Опера М.И. Глинки «Иван Сусанин» 163.5 KB
  Задачи урока: Способствовать осознанию детьми мотивов поведения героев и определению личностного отношения к событиям и персонажам. Развивать умение чувствовать настроение героя музыкального произведения. Воспитывать чувство гордости за русский народ, патриотизм. Способствовать накоплению навыков работы с литературой.
54755. Модель «совокупный доход – совокупные издержки» 59.84 KB
  Однако сами издержки бывают внешними (явными) и внутренними (неявными). К внешним издержкам относятся платежи внешним (по отношению к данной фирме) поставщикам.
54756. Природа в опасности! Охрана природы 1.36 MB
  Развитие у детей умения осуществлять самоконтроль. Развитие восприятия: Развитие целостности предметности осмысленности восприятия. Развитие речи: Развитие диалогической и монологической речи развитие содержательности понятности и выразительности речи. Развитие памяти: Развитие образной эмоциональной словесно-логической памяти.
54757. Проценты 58 KB
  Цели урока: Формирование у учащихся понятия Процент; умений перевода процентов в дробь и обратно; умений нахождения процента от числа разными способами; Развитие кругозора и математической культуры у учащихся; Воспитание активности аккуратности точности. Тип урока: комбинированный Время проведения: 40 минут Оснащение: опорный конспект заранее приготовленные записи на доске прилагается презентация по теме Ход урока: Этап урока Деятельность учителя Деятельность ученика Организационный момент...
54758. Попит, пропозиція, ціна 94 KB
  Яка залежність між величиною попиту й ціною: пряма чи обернена 3.Чи завжди зі зменшенням ціни збільшується величина попиту 5. Дайте характеристику еластичності попиту за доходом для нижчих і нормальних товарів. Що означають поняття зміна обсягу попиту і зміни що відбулися у попиті 6.