83004

ПОЗИТИВНІ І НЕГАТИВНІ ЕМОЦІЇ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати в учнів уявлення про емоції і почуття як умову що сприяє зміцненню і збереженню власного здоровя й здоровя інших людей; вчити розрізняти види емоцій та причини їх виникнення; аналізувати звязок між емоціями почуттями настроєм та їх впливом на стосунки з іншими людьми.

Украинкский

2015-03-05

100 KB

5 чел.

Дергачівський ліцей № 2

ОСНОВИ ЗДОРОВЯ

Тема уроку: «ПОЗИТИВНІ І НЕГАТИВНІ ЕМОЦІЇ»

4 КЛАС

Вчитель початкових класів

Семеренська Л.В.

Тема. Позитивні і негативні емоції.

Мета: формувати в учнів уявлення про емоції і почуття як умову, що сприяє зміцненню і збереженню власного здоров’я й здоров’я інших людей;

вчити розрізняти види емоцій та причини їх виникнення;

аналізувати зв’язок між емоціями, почуттями, настроєм та їх впливом на стосунки з іншими людьми.

Обладнання: Конституція України, таблиці почуттів, статті «Емоції», «Умій контролювати емоції», малюнки учнів, репродукція картини І. Рєпіна «Запорожці пишуть лист турецькому султану», музичний супровід, вірші учнів, прислів’я, поради «Як контролювати свої емоції», смайлики, ляльковий театр, костюм для казкового героя, іграшки, книги, мультфільм «Зовнішні загрози».

Хід уроку

І. Організація класу.

Вчитель.  Радість, горе, здивування,

Смуток, спокій, хвилювання –

Це емоції, мій друже.

І вони важливі дуже.

Як корисні позитивні:

Сміх і радість, спокій теж!

Злість і смуток – негативні.

За емоціями стеж!

Швидко негативний настрій

Зіпсує здоров’я, знай.

Не сумуй, жартуй, всміхайся,

Завжди добрий настрій май!

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

  1.  Бесіда. Яке значення для людини має здоров’я?

Висновок: Щастя без здоров’я не буває!

  1.  Що говорить народна мудрість про здоров’я? (Діти зачитують прислів’я і приказки)
  •  Найбільше багатство – здоров’я.
  •  Здоров’я всьому голова.
  •  Після обіду полежиш часок, то зав’яжеться сала кусок.
  •  В здоровому тілі здоровий дух.
  •  Держи голову в холоді, а ноги в теплі.
  •  Здоровому все здорово.
  •  Бережи здоров’я під старість.
  •  Здоров’я входить золотниками, а виходить пудами.
  •  Як нема сили, то й світ не милий.
  •  Світ великий – було б здоров’я.
  •  Здоров’я як вода.
  •  Здоров’я як хрін.
  •  Бережи одяг, доки новий, а здоров’я – доки молодий.
  •  Без здоров’я нема щастя.

Учениця.  Здорова людина завжди посміхається,

та іноді все навпаки відбувається.

Ось настрій поганий, душевна проблема.

Здоров’я звичайно зникає емблема.

Не радує сонце, трава, навіть квіти.

І все – організм починає хворіти…

Тому, любий друже, завжди посміхайся.

Радіти життю ти завжди намагайся!

Учитель. Що гарантує нам Конституція України?

(Учні зачитують основні статті Конституції України)

Учень 1.Стаття 27.Кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя i здоров’я, життя i здоров’я інших людей від протиправних посягань.

Учень 2.Стаття 29. Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.

Учень 3.Стаття 49. Кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.

Учень 4.Стаття 50. Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

  •  Які ви знаєте складові здорового способу життя?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  •  Тема нашого уроку «Позитивні і негативні емоції». Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про емоції та настрій, про те, як вони пов’язані зі здоров’ям людини, про причини їх виникнення та вплив на наші стосунки з іншими людьми.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Словничок.

Емоції (з латинської) – душевні переживання, почуття, хвилювання.

Доберемо синоніми до слів «позитивні емоції» та «негативні емоції».

Позитивні – гарні, чудові.

Негативні – погані, несприятливі.

Емоції.(учень читає)

Ти буваєш веселим або сумним, роздратованим або лагідним і спокійним. Усе це – твої емоції. Вони виявлять ставлення до різних життєвих ситуацій, поді та їхню значущість. Тривалі емоції сприяють розвитку настрою та почуттів.

Емоції допомагають тобі спілкуватися з людьми, проявляти власні риси характеру, розуміти почуття і поведінку інших, співчувати їхнім радощам і горю.

 Емоціо у перекладі з латини означає хвилювати. Почуття гніву, печалі, радощів – це емоції.

  1.  Домашня словникова робота. (Учень читає і пояснює значення позитивних і негативних емоцій. Діти підкреслюють позитивні емоції)

Байдужий

Вдячний

Веселий

Впевнений

Задоволений

Заздрісний

Збентежений

Збуджений

Зніяковілий

Наляканий

Наполегливий

Недовірливий

Нетерплячий

Ображений

Пригнічений

Рішучий

Роздратований

Розлючений

Самотній

Сердитий

Скромний

Сором’язливий

Стривожений

Схвильований

Щасливий

  1.  Тренінг емоцій.

Вчитель. За допомогою міміки та жестів покажіть різний настрій (учень показує): радість, страх, сором’язливість, засмученість, збудженість.

Завдання: Що впливає на здоров’я людини та яким чином?

Учень  Почуття – це переживання, які людина відчуває в різних ситуаціях. Тобто, думки, які з’являються в голосі, та відчуття в тілі (почервоніли, мурашки побігли по тілі, волосся стало дибки). Почуття допомагають нам зрозуміти, що для нас добре, а що – погано. Під впливом почуттів ми здійснюємо ті чи інші вчинки, одні з яких приносять нам радість, задоволення, а інші – смуток, жаль, невдоволення. Наші вчинки можуть бути добрими і поганими. Відповідно, вони впливають на наше здоров’я, сприяючи його зміцненню або руйнуючи його.

Висновок: Отже, позитивні емоції допомагають зберегти здоров’я, відчути радість життя, а негативні – викликають поганий настрій і шкодять здоров’ю.

  1.  Аналіз поведінки та вияву емоцій літературного героя.

Інсценізація казки (під музичний супровід).

Одного літнього ранку лісовою стежкою брів собі маленький котик у прегарному настрої і лизькав цукерку на паличці – вранішній гостинець від мами.

І раптом воно вздріло здоровенну білу кулю, що застряла поміж дерев. Котик вигукнув: «Ух-ти!». І тільки-но хотів взяти її за мотузку, як у кущах побачив великого жовтого звіра з довгим хвостом. Звір дивився на котика!

Котик перелякано вимовив: «Зд-рр-а-с-т-у-й-те».

Та звір піднявся, потягнувся і пішов собі геть.

Котик з полегшенням зітхнув і вирішив все-таки піти додому.

Завдання: Як змінювався настрій котика?(відповіді учнів)

  1.  Розповідь вчителя.

Кожна людина може мати добрі і погані почуття. Тільки від вас і від вашого розуму, сили вашого бажання залежить, які емоції будуть переважати. Сучасна людина боїться втратити якусь можливість, не досягнути успіху, відстати від часу. Людина знаходиться у постійному напруженні, а стрес є розплатою за неї. На відміну від страху, який з’являється одразу у відповідь на небезпечну ситуацію, стрес – результат тривалих навантажень. Він спричинюється стресорами – емоційно важливими подіями як негативного (серйозні неприємності на роботі, важка хвороба, нерозв’язані проблеми), так і позитивного характеру (весілля, народження дитини). Під впливом стресора напружуються всі сили організму, готуючи його до атаки або захисту. Цей стан супроводжується прискоренням серцебиття, почервонінням або зблідненням шкіри, пітливістю, сухістю в роті. Людина намагається пристосуватися до ситуації, що виникла, мобілізуючи сили організму. Але довго функціонувати при такому високому напруженні організм не може. Якщо не можна ліквідувати причину стресу, починається виснаження захисної системи. Тоді проявляється хронічна втомлюваність, сонливість або безсоння. З’являються головний біль, розпорошення уваги, зниження апетиту або навпаки, постійна потреба в їжі, роздратування, забудькуватість та не пояснюване почуття страху. Це призводить до виникнення хвороб серця, виразки, неврозів та депресій. Більшість працюючих людей у сучасному світі постійно живуть у такому стані, що є причиною збільшення кількості інфарктів, інсультів та інших серйозних захворювань.

Як боротися зі стресом? Насамперед треба намагатися не допустити його розвитку. Слід пам’ятати, що неприємності та проблеми – це супутники людського життя, яких неможливо уникнути. Це не перші й не останні проблеми, які доведеться вирішувати. Віра у власні сили і майбутнє допоможе або знайти вихід із ситуації, або зуміти до неї пристосуватися. Не можна дозволити проблемі запанувати над вами. Не треба панікувати й приймати рішення зопалу. Уважно проаналізуйте ситуацію, розробіть план і починайте активно діяти.

  1.  Робота в групах.

1 група. Поради для виходу зі стресових ситуацій.

  1.  Якщо у тебе поганий настрій, спробуй згадати приємну подію.
  2.  З’ясуй причини свого емоційного стану.
  3.  Звернися за допомогою до друзів, батьків, близьких, не тримай в собі негативні почуття.
  4.  Спробуй пожартувати над собою, скажи: «Це не варто мого здоров’я!»

2 група. Поради для розуміння своїх почуттів та інших людей.

  1.  Не соромся своїх почуттів.
  2.  Не бійся сказати про те, що ти відчуваєш, що тебе хвилює.
  3.  Говори про свої почуття, використовуючи займенник «Я».
  4.  Навчися уважно слухати друга, правильно його розуміти.

Вчитель  Для віруючих людей велику роль відіграють сповідь і молитва. Вони дають змогу послабити емоційну напругу. Народна мудрість говорить: «Сім разів одміряй, один раз відріж». Це означає, що перш ніж щось зробити, ти повинен подумати, чи не зашкодить це тобі та іншим людям.

  1.  Бесіда.
  •  Як ви думаєте, за допомогою чого людина може передати свій настрій, емоції, почуття? (За допомогою жестів, музики, танцю, живопису, літературних творів)
  •  Прослухайте поетичні твори у виконанні ваших однокласників (на вибір учителя). Що ви відчули, слухаючи ці твори? Виразіть свої емоції, використовуючи картки та .
  •  Прослухайте уривки музичних творів (на розсуд учителя) і скажіть: який настрій передає даний музичний твір? Коли людині співзвучна така мелодія? Виразіть свої емоції, використовуючи картки та .
  •  Розгляньте малюнки (вчитель підбирає їх на власний розсуд). Як передано почуття, емоції? Якими кольорами зображено радість та смуток?
  1.  Фізкультхвилинка. Діти співають пісню та виконують вправи.
  2.  Опис юним екскурсоводом з 8 класу репродукції картини І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Завдання: Які емоції та почуття викликала у вас ця картина? Які емоції зображені на картині?(відповіді учнів)

V. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Учень показує вправи таекван-до, розказує про свої емоції під час участі у спортивних змаганнях.
  2.  Діти переглядають лялькову виставу, розказують про свої емоції.
  3.  Перегляд відеофільму про довкілля. Учні розповідають про отримані враження під час перегляду.

VI. Підсумок уроку.

  •  Повертаємося до теми та завдань уроку і робимо висновки.
  •  Що корисного ви дізналися на уроці? (відповіді учнів)

Учні(хором):  Здорові люди щасливі усюди,

Здорові, веселі у кожній оселі.

Нам Бог помагає, надію вселяє,

Що злагода буде завжди і усюди.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

43137. Какова сущность, функции и структура морали 35.5 KB
  Всем известно, что человек — это индивид, умеющий себя ограничивать. Все мы живем в мире сплошных ограничений. Можно с уверенностью сказать, что человек и человеческое общество возникли тогда, когда научились себя ограничивать. Так, например первыми законами были законы, запрещающие браки между родственниками.
43138. Методика викладання теми “Основні поняття алгоритмізації” у 8 класах 2.21 MB
  У житті ми постійно складаємо опис деякої послідовності дій для досягнення бажаного результату, тому поняття алгоритму не є для нас чимось новим і незвичайним. Кожен із нас використовує сотні різних алгоритмів. Але рішення завдання на комп'ютері неможливо без створення алгоритму. Вміння виконувати завдання, розробляти стратегію її вирішення, висувати і доводити гіпотези досвідченим шляхом, прогнозувати результати своєї діяльності, аналізувати і знаходити раціональні способи вирішення завдання шляхом оптимізації, деталізації створеного алгоритму дозволяють судити про рівень розвитку алгоритмічного мислення школярів. Тому необхідно особливу увагу приділяти алгоритмічному мисленню підростаючого покоління.
43139. Програмування. Методичні вказівки 206 KB
  Тема першого завдання використання візуальних компонентів із вкладок компонентів Stndrt System dditionl при роботі з масивами даних. Оброблений масив список даних вивести в таблицю MS Word створену за допомогою Delphi. Друге завдання створення баз даних та обробка інформації з них. База даних створюється за допомогою утілити Dtbse Desktop або за допомогою інших програм створення баз даних наприклад MS ccess.
43140. Синтез автомата по заданому алгоритму роботи 1.49 MB
  Система з чотирьох перемикальніх функцій задана таблицею 2.1 таблиця істиності заданих функцій Необхідно виконати сумісну мінімізацію функцій f1 f2 f3. Отримати операторні представлення для реалізації системи функцій на програмувальних логічних матрицях. 4 Етапи проектування і терміни їх виконання 1 Розмітка станів автомата 2 Формування вхідного та вихідного алфавітів 3 Побудова графа автомата 4 Побудова таблиці переходів 5 Побудова структурної таблиці автомата 6 Синтез комбинаційних схем для функцій збудження тригерів і вихідних...
43141. Туристский потенциал Вологодской области 108 KB
  Эмпирическую базу курсовой работы составили российские правовые акты; нормативные документы; отчетность и аналитические материалы региональных органов власти (Департамента развития муниципальных образований Вологодской области, Департамента культуры и охраны культурного наследия Вологодской области, Департамента международных, межрегиональных связей и туризма Вологодской области); официальные статистические данные в сфере туризма.
43142. Топонимика как наука о географических названиях 260 KB
  Топонимика как наука о географических названиях В современном русском языке существуют сотни тысяч нарицательных слов обозначающих предметы и их свойства явления природы и другие реалии нашей жизни. Кроме них существует и другой особый мир слов выполняющих функцию выделения индивидуализации и представляющих собой разнообразные имена и названия. Географические названия окружают человека всюду. Таким образом географические названия отражают не только историю природные условия данной местности языковые особенности народа но и могут...
43143. Функциональное зонирование городских земель и анализ негативных процессов на них 9.58 MB
  Функциональное зонирование городских земель и анализ негативных процессов на них. Функциональное зонирование городских земель. Выделение состава городских земель и расчет их баланса.
43144. Создание автоматизированной системы управления персоналом для предприятия ОАО «КЗПК» 189 KB
  С появлением первых средств автоматизации были разработаны и первые программы учета и управления персоналом, число которых как в России, так и в других странах мира исчисляется сейчас сотнями. Если говорить о России, то каждое уважающее себя предприятие или организация, имевшие собственный отдел АСУ, еще в 1980-е гг. пользовались программами учета персонала собственной разработки. Эти программы опирались на различные аппаратные платформы (начиная от мэйнфреймов и заканчивая ПК) и инструментальные средства (начиная от PL-1 и заканчивая Clipper и FoxPro).