83100

Валентин Бичко «Казка — вигадка...». Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Розширити знання учнів про українські народні казки; формувати вміння розрізняти героїко-фантастичні казки; вдосконалювати уміння читати в особах; виявляти залежність мовної та інтонаційної характеристики дійових осіб від їхньої ролі у творі; вдосконалювати навички швидкого виразного...

Украинкский

2015-03-07

78 KB

10 чел.

УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Прославлення героїзму в народних казках

Тема.Валентин Бичко «Казка — вигадка...». Українська народна казка «Кирило Кожум'яка». (слайд  1)

Мета. Розширити знання учнів про українські народні казки; формувати вміння розрізняти героїко-фантастичні казки; вдосконалювати уміння читати в особах; виявляти залежність мовної та інтонаційної характеристики дійових осіб від їхньої ролі у творі; вдосконалювати навички швидкого виразного свідомого читання; виховувати  повагу до усної народної творчості.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

Методично –дидактичне забезпечення уроку: українська народна казка «Кирило Кожум’яка» (серія малюнків плакатів), різні ілюстровані видання казки «Кирило Кожум’яка»,  виставка чарівних казок, мультимедійний проектор, мультимедійні презентації, ноутбук, аудиозапис казки у літературному читанні, підручник Савченко О.Я. ,Читанка 3 клас-К.: Освіта, 2003

                                   Хід уроку

І.   Організаційна частина. (слайд  2)

Дзвінко пролунав дзвінок –

Починається урок!

Працюватимем старанно,

З вами разом весь урок.

Вирушаємо в мандрівку

У чарівний світ казок!

Казок країна чарівна

У гості й вас чека вона,

Отож, часу не гайте,

У подорож рушайте!

ІІ. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

  1.  Вправа на розвиток мовленнєвого апарату.

Робота зі скоромовкою. (слайд 3 )

Бором брів бобер до брата

Борошно собі набрати,

Бо бобриха й бобренята

Будуть бублі виробляти.

  •  Прочитайте мовчки скоромовку (різновиди читання: у повільному темпі, у помірному, у швидкому темпі).
  •  Про кого ця скоромовка?

  1.  Розчитування

Таблиця слів «Читай швидко, вимовляй чітко» (Для розвитку артикуляції і нарощення темпу читання).

  1.  «Міні - вікторина». (слайд 4 )

  •  Відгадайте, з якої казки:

Я по засіку метений,

Я із борошна спечений, -

Я від баби втік,

Я від діда втік,

Я від зайця втік,

Та й від тебе втечу!    («Колобок»)

Коли це дід оглядівся – нема рукавички. Він тоді назад – шукати її,  а собачка попереду бігла. («Рукавичка») (слайд 5 )

А півник удосвіта встане, всіх піснею збудить та й до роботи береться. Ото якось підмітав у дворі та й знайшов пшеничний колосок. («Півник і двоє мишенят») (слайд 6 )

А лисичка узялася до стави – лизь та лизь гарненько язиком, поки сама всю кашу чисто ви лизькала. («Лисичка та журавель») (слайд  7)

  •  Відгадайте жанр твору:

Ой ходить сон по долині

У червоній кожушині.

Кличе мати до дитини:

Іди, синочку, в колисоньку,

Приспи мою дитиноньку.  (Колискова) (слайд 8)

Тоді просо засівається, як глухий дуб розвивається. (Приказка) (слайд 9 )

Правда із моря виринає, а неправда потопає. (Прислів’я) (слайд  9)

Іди, іди, дощику

Зварю тобі борщику,

В новенькому горщику… (Закличка) (слайд  10)

Ніс Сміхунчик сміху міх –

Сміх розсипався на сніг.  (Скоромовка) (слайд 10 )

Їхала карета,

Дзвоном дзвонить.

Вийшла пані,

Лічить коні:

Раз, два, три, вийди ти. (Лічилка) (слайд  11)

- А хто автор усіх цих творів: і прислів'я, і приказки, і скоромовки, і казки, і закличок, і загадки, — ви дізнаєтесь, прочитавши деформоване прислів’я:

як, народ, зав’яже, скаже (Народ скаже, як зав’яже.)

- Як можна назвати творчість, яку з уст в уста, з покоління в покоління передавали люди один  одному? (Усна народна творчість.)

  1.  Слово учителя.

- Багата українська мова піснями, казками, іграми, загадками, прислів’ями, приказками, прикметами. Всі ці надбання мудрості нашого народу невичерпні, цілющі й чисті, як джерельна вода.   Усна народна творчість виникла за багато століть до того, як розвинулася писемна література. До неї увійшли твори різних жанрів: пісні, загадки, прислів'я, приказки, лічилки, жарти, мирилки, дражнилки, забавлянки, казки. Кожний із цих жанрів має свої особливості, а всі разом вони складають духовну культуру наших предків, яку ми повинні вивчати. Бо недарма говориться: хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього. Сьогодні ми потрапимо у чарівний світ  казки.

- Що таке казка? (Це цікава розповідь, в якій мовиться про щось неймовірне, фантастичне, і яка має повчальний характер.)

- Послухайте початок прислів'їв, згадайте кінцівки.

•  Казки маленькі, та ... (розуму в них багато).

•  Казка вигадка, та в ній щось ... (повчальне зрозумій).

- Цю ж думку висловлює український поет Валентин Бичко у своєму вірші.

II.  Опрацювання вірша В. Бичка «Казка — вигадка ...».

  1.  Читання вірша вчителем.

- Що сховане у казці?

  1.  Повторне читання вірша мовчки. Аналіз змісту.

- У чому сховане смачне зерня? Що це за зерня?

- Що буде з тим, хто дістане це зерня? Прочитайте.

- Яке значення мають казки?

  1.  Виразне читання твору.

III.  Опрацювання казки «Кирило Кожум'яка».

1.  Ознайомлення з визначенням «чарівні казки».

- Які казки нас повчали у 2 класі? Пригадайте їх назви. ("Вовк та козенята", "Колосок ", "Лисиця та журавель ", "Рукавичка ", "Лисиця і їжак", "Дрізд і голуб".)

- Що об'єднує усі ці казки? (Усі вони про тварин.)

- Але є й інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, ступають у двобій із злом та брехнею. У таких казках описані незвичайні пригоди, які обов'язково пов'язані з чарами і дивовижними перетвореннями. Сьогодні ми з вами вирушаємо у далеку мандрівку до країни Чарівних казок. Запитаєте, чому чарівних? Бо саме в них  відбувається все найчарівніше та найнеймовірніше: живуть багатоголові змії; дивовижні птахи, дерева, кущі, річки –вміють розмовляти, а люди та тварини наділені надзвичайно великою силою.

- Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою «Кирило Кожум’яка»

- Коли відбулися події? Хто головний герой казки? Чому він має таке прізвище? Це ті питання, на які ви даватимете відповіді після слухання казки.

2. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.

( Слухання аудиозапису художнього читання казки з музичним супроводом,   демонстрування сюжетних малюнків.)

3.   Словникова робота.

а) Відновлення та читання деформованих слів: (слайд 12)

ва   є  Ки  (Києва)   про  Дні  (Дніпро)

лу го бок  (голубок)   нув  зли  (злинув)

зів  кня  на   (князівна)   ви  пріз  ще  (прізвище)

бі  роз  тьсяжи (розбіжиться)  ся  ри  ми  ти (миритися)

зво вши ли  ви (визволивши)  сти  під  ле лась (підлестилась)

б) Встановіть відповідність тлумачень та слів, позначивши їх відповідними цифрами (таблиця подана на слайдах, після обговорення правильних відповідей варто здійснити взаємоперевірку): (слайд 13,14, перевірка виконання роботи – слайд 15 )

1

Леміш

шановані люди похилого віку.

2

Урочище

Наполегливо просити.

3

Благати

люди, що жили у місті.

4

Городяни

травяниста рослина, зі стебла якої виготовляють волокно, а з насіння –олію.

5

Набрякнути

частина плуга, що розрізає землю.

6

Пуд

ділянка землі, яка чимось вирізняється від навколишньої

місцевості, наприклад, болото, ліс серед поля.

7

Конопля

Збільшитися в об’ємі, наповнюючись вологою.

8

Старшина

міра ваги, близько 16 кг.

4. Повторне читання казки учнями (з метою виділення діалогів, інтонацій дійових осіб).

5.   Аналіз змісту казки. (слайд  16)

- Яку дань збирав змій із людей?

- Чому він не з'їв князівну?

- Як і хто довідався про те, чи можна звести зі світу змія?

- Як змій розповідав про Кирила Кожум'яку?

- За які риси характеру  змій боявся богатиря?

- Як князівна повідомила батькові про те, що змія можна подужати?

- Прочитати у тексті казки, як описано Кирила у листі князівни?  

- Що подумав князь, коли побачив голуба?

- Хто вмовив Кирила погодитися на бій із змієм?

- Що потрібно було богатиреві, щоб підготуватися до бою?

- Прочитайте опис бою Кирила із змієм.

- Прочитайте у тексті казки уривок, в якому передано напругу киян під час бою.

6. Хвилина відпочинку. Фізкультхвилинка для очей. (відеозапис)

7. Вибіркове читання. Встановлення відповідності ілюстрацій словам  тексту казки. Презентація «Вікторина «Кирило Кожум’яка».

Перегляд школярами презентації, на якій демонструються ілюстрації до окремих частин казки. Учням пропонується відшукати у тексті уривок, що найбільш вдало передав би зміст ілюстрації. Читання учнів співставляється з наступним слайдом презентації.

8. Читання діалогів у особах.

Діти в парах готують виразне читання одного з діалогів з урахуванням авторських вказівок щодо інтонування слів князя, князівни, змія, Кирила Кожум'яки.

9.   Робота над образними засобами казки.

а)  Пояснення значень виразів.

Поясніть, як розумієте вирази "аж луна йде ", "улупить, то так і вжене в землю ", "а під ним земля тільки стогне ".

б)  Пошук слів, що передають почуття суму й жалю.

в) Добір синонімів до слів: (слайд  17)

поцупить (вкраде), злинув (полетів, піднявся), благайте (просіть), батько (тато), відважний (хоробрий, сміливий), подужати (подолати, перемогти).

 

10.  Розповідь про героїв казки.

а)  Мовно-логічне завдання.

На дошці вчитель виставляє малюнки Кирила Кожум'яки, князівни і змія. На картках-блискавках показує дітям слова. Учні читають їх і вирішують, кого з героїв казки вони стосуються. Прочитані слова вчитель прикріплює під відповідним малюнком.

Слова на картках: хоробрий, мужній, лагідна, запальний, сильний, ніжна, підступний, жорстокий, кмітлива.

 

11. «Числова мозаїка». (слайд  18)

 Учитель ставить дітям запитання за змістом прочитаних творів. Запитання мають бути такими, що вимагають відповіді шляхом називання одного числа (діти записують число на планшеті або окремому аркуші. Один учень робить це саме біля дошки, щоб звірити відповіді).

  1.  Скільки було дочок у київського князя ?
  2.  Скільки вмів виробляти кож Кирило Кожум'яка ?
  3.  Скільки попросив бочок смоли богатир?
  4.  Скільки попросив возів конопель Кирило Кожум'яка?
  5.  Якої ваги була булава ?
  6.  Скільки голубів вигодувала князівна ?

12.* Складання плану казки (за наявності часу, або як домашнє завдання).

IV. Підсумок уроку.

  1.  Підсумкова бесіда за змістом казки.

- Як народ віддячив героєві?

- Доведіть, що головна думка казки висловлена в прислів'ї, наведеному в підручнику.

- Яку вічну проблему висвітлено у  казці "Кирило Кожум'яка"? (Двобій добра і зла.)

- Хто у казці був втіленням зла? А хто — добра?

- У цьому вічному двобої добра і зла завжди перемагає добро і любов до рідної землі та народу.

  1.  Робота з прислів’ям. (слайд 18 )

Дружба і геройство ведуть до перемоги .

Відважний помирає за честь.

Зло кінчається прикрістю, а доброта – радістю.

Сила героя не в мязах, а в серці .

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39613. РАЗРАБОТКА ТЕХНИЧЕСКОГО УСТРОЙСТВА ДЛЯ СНИЖЕНИЯ ВРЕДНОГО ВОЗДЕЙСТВИЯ НА АТМОСФЕРУ СТАНЦИИ ИСПЫТАНИЯ ДИЗЕЛЕЙ ЛОКОМОТИВНОГО ДЕПО ЛИДА 418.5 KB
  Это обусловлено тем что на техникоэкономические показатели эксплуатации мокрых пылеуловителей существенно влияют степень очистки газов и расход воды. В связи с малым расходом воды наиболее низка стоимость очистки в барботажных пылеуловителях эффективность которых для стандартной пыли достигает 95–99.Узел нижнего подвода воды; 16. При работе вентилятора уровень воды в среднем отсеке пылеуловителя между перегородками 3 устанавливается ниже чем за перегородками 4.
39614. Таможенные процедуры 263 KB
  Использование таможенных процедур дает возможность, в зависимости от цели, срока ввоза или вывоза товаров, а также иных обстоятельств, применять к ним различные инструменты правового регулирования, что позволяет более полно учитывать потребности и интересы
39615. Изучение рекламной деятельности в предприятии розничной торговли ЗАО «Торговый дом «Центробувь» и ее эффективности 968.5 KB
  Не одна современная фирма не сможет обойтись без хорошей рекламы. Эффективность рекламы выражается в изучении знакомства целевой аудитории с информацией об исследуемой фирме и ее товарах а также о том что именно о них известно какой образ фирмы и товаров сформировался и каково отношение к ним. Для достижения поставленной цели необходимо решить ряд задач: изучить виды рекламы и ее эффективность; определить сущность управления рекламной деятельностью на торговом предприятии; рассмотреть организацию взаимоотношений участников рекламного...
39616. Разработка web-сайта интернет-магазина для аптеки 4.74 MB
  В дипломном проекте описывается разработка web-сайта интернет-магазина для аптеки. Определяются методы и средства разработки сайта. Выбрана система управления содержимым сайта Wordpress. Описаны результаты дипломного проекта и содержание созданного web-сайта. Разработано руководство пользователя. Рассчитаны затраты на проектирование web-сайта. Рассмотрены разделы по безопасности жизнедеятельности и охране природопользования. В приложениях приведены коды страниц созданного web-сайта интернет-магазина.
39617. Разработка основных принципов по совершенствованию работы пункта коммерческого осмотра 333 KB
  Высокий уровень грузовой и коммерческой работы зависит прежде всего от ее организации в основной линейной производственно-хозяйственной единице железнодорожного транспорта – на станции где выполняется основная часть операций связанных с обеспечением плана перевозок грузов а именно2: прием к перевозке погрузка выгрузка выдача и хранение грузов с обеспечением полной их сохранности; подготовка вагонов к погрузке; взвешивание грузов; сортировка мелких отправок; оформление перевозочных документов; подача вагонов на примыкающие к станции...
39618. Междисциплинарный курсовой проект 406 KB
  65 Автоматизированные системы обработки информации и управления Волгоград 2011 ББК УДК Рецензент Издается по решению редакционноиздательского совета Волгоградского государственного технического университета Междисциплинарный курсовой проект: метод.65 Автоматизированные системы обработки информации и управления всех форм обучения. Выполнение междисциплинарного проекта основано на материале ранее изученных дисциплин: Информационные технологии Сети ЭВМ и телекоммуникации Маркетинг и менеджмент программных систем Технология...
39619. СТРУКТУРА И ОРГАНИЗАЦИЯ РАБОТЫ АКУШЕРСКОГО СТАЦИОНАРА САНИТАРНО - ПРОТИВОЭПИДЕМИЧЕСКИЙ РЕЖИМ В АКУШЕРСКОМ СТАЦИОНАРЕ 64.5 KB
  АС имеет следующие основные подразделения: приемнопропускной блок; физиологическое I акушерское отделение 5055 от общего числа акушерских коек; отделение палаты патологии беременности 2530; отделение палаты новорожденных в I и II акушерских отделениях; обсервационное II акушерское отделение 2025; гинекологическое отделение 2530. ПЕРВОЕ ФИЗИОЛОГИЧЕСКОЕ АКУШЕРСКОЕ ОТДЕЛЕНИЕ Первое физиологическое акушерское отделение включает в себя приемнопропускной блок родовой блок послеродовые палаты отделение...
39620. Модернизация локальной вычислительной сети административного здания ЗАО «ПромСвязь-Инвест» 2.11 MB
  1 Техническое задание Полное наименование проекта Модернизация локальной вычислительной сети административного здания ЗАО ПромСвязьИнвест. Цель создания системы Модернизация локальной вычислительной сети и создание базы данных принятия заявлений от абонентов на подключение или устранение неисправностей. Назначение системы ЛВС обеспечивает связь компьютеров для обмена информацией совместного использования сетевого оборудования информационных ресурсов устройств хранения информации и обеспечения контроля доступа на предприятии обеспечивает...
39621. Основные направления совершенствования налоговой политики государства 1.87 MB
  Cоциальноэкономическая сущность налогов и налоговой политики.3 Зарубежный опыт организации налоговой политики. Методологические принципы налоговой политики.1 Тенденции современной налоговой политики РФ: элементы состав и эволюция в условиях рыночных отношений.