83103

Каїн і Авель (біблійна легенда)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Продовжити знайомство учнів із біблійними легендами. Розкрити зміст біблійної історії про Каїна та Авеля, її глибокі народні витоки.Формувати уміння розрізняти ознаки доброго і лихого, усвідомлювати неминучість кари за вчинене зло. Розвивати читацькі навички та зв’язне мовлення молодших школярів.

Украинкский

2015-03-07

74 KB

7 чел.

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

КРИВОРІЗЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСІТНЬОЇ ШКОЛИ І- ІІІ ст. № 55

Конспект уроку

з читання у 4 класі

"Каїн і Авель"

(біблійна легенда)

Підготувала

Мугак Ніна Іванівна

 вчитель початкових класів

"спеціаліст вищої категорії"

"старший учитель"

2013

Тема. "Каїн і Авель"(біблійна легенда)

Мета. Продовжити знайомство учнів із біблійними легендами. Розкрити зміст біблійної історії про Каїна та Авеля, її глибокі народні витоки.Формувати уміння розрізняти ознаки доброго і лихого, усвідомлювати неминучість кари за вчинене зло.

Розвивати читацькі навички та зв’язне мовлення молодших школярів.

Виховувати сприйняття моральної заповіді, висловленої у прочитаній історії; доброзичливе ставлення до оточуючих,бажання творити добро, засуджувати жорстокість, заздрощі, ненависть.

Обладнання. Біблія для дітей, виставка книг на біблійну тематику, ілюстрації до біблійної історії "Каїн і Авель", картки зі словами, мультимедійна презентація, мультиплікаційний фільм "Каїн і Авель".

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу.

1.Тренінгова вправа "Настрій"

Станьте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: "Добрий день!"

—Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте посмішку, щоб запастися гарним настроєм для плідної роботи на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа "Мозковий штурм".

— Який розділ ми почали опрацьовувати минулого уроку?

— Що таке Біблія? (слайд 2. Пригадайте!)

(Біблія – священна книга для християн. Це одна з найдавніших та найвідоміших книг світу, яку писали наймудріші люди протягом багатьох століть.)

— Так, діти. А ще це – вічна книга. Їй вже більше 2000 років, але з'являються її нові примірники. Деякі з них представлені на нашій виставці та на екрані. (слайд 3. Виставка)

—Що таке біблійна легенда? (Це легенда, сюжет якої взято з Біблії).

Яку біблійну легенду вивчили на минулому уроці?("Вавилонська вежа").

2. Стислий переказ легенди "Вавилонська вежа"за планом (ланцюжком).

План (Розміщено у мультимедійній презентації )  (слайд 4. Перекажи стисло)

1) Бажання людей побудувати вежу.

2) Місто Вавилон навколо гори.

3) Вежа готова.

4) Покарання Бога Ягве.

5) Біда спіткала людей.

— У чому полягає символічне значення цієї історії?

ІІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вправа "Доповни слова" (добери пропущені букви, що позначають голосні звуки). (слайд 5)

Н_    д_бр_т_    _сн_є    св_т

і       д_бр_т_ю    п_хне    хл_б.

Д_     вс_х     л_д_й     л_б_в     св_т_ -

ц_     ч_ст_т_   ід_бр_т_.

(На доброті існує світ  (слайд 6)

і добротою пахне хліб.

До всіх людей любов свята —

це чистота і доброта.)

— Як ви розумієте слово "доброта"?

(Доброта – це чуйне, привітне, доброзичливе ставлення до людей.)

2. Вправа "Доповніть склади"   (слайд 7)

Доповніть склади і ви дізнаєтесь епіграф уроку.

Люди(на) у  цьо(му)

 сві(ті)  доб(ро)

пови(нна)  твори(ти)

(Епіграф уроку: Людина у цьому світі добро повинна творити.)  (на дошці, слайд 8)

—Як ви розумієте ці слова?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

—Чи замислювались ви над тим, що про одного говорять – це дуже добра людина, а про іншого –він злий, жорстокий?

—Чи завжди так було на світі?

—У Біблії є легенда про породження зла та кару за нього. Сьогодні ми познайомимося з нею і разом знайдемо відповідь на питання "Що породжує зло?"

V.Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка учнів до сприйняття твору.Перегляд мультфільму "Каїн і Авель". Проблемне питання.   (слайд 9. Відео)

—Перегляньте уважно мультфільм та порівняйте: що спільного та відмінного зі змістом легенди, яку ми сьогодні опрацьовуватимемо на уроці.

2. Комбіноване читання легенди. Перевірка первинного сприйняття. (слайд 10. Біблійна легенда. Каїн і Авель)

— Про кого ця легенда?

—Як звали братів?

— Хто були їхні батьки?

3. Словникова робота.

  а) "Мозковий штурм"  (слайд 11)

— Поясніть вислови:

“не слухався вогонь злих Каїнових рук” ... (не горів, згасав);

“на світ благословилося” ... (почало світати);

"скрадається" ... (крадькома підходить);

“очима косує” ... (на всі боки озирається);

"збагнув Каїн"  ... (зрозумів, усвідомив);

“прокляли” ... (осипали прокльонами – словами, що виражають різкий осуд).

   б) Робота над уточненням значення слів. Робота в парах.

 (Діти отримують завдання на картках).

—Знайди, з'єднай і зачитай синонімічні пари.

спалахували   зрозумів

збагнув    сторож

вогнище    безсоромно

плазує    грішний

галасувати    багаття

зухвало    дізнається

вартівник    загорялися

окаянний    кричати

довідається   повзе

  в) Самоперевірка  (слайд 12) 

  г) Гра "Відлуння" (хорове читання з дотриманням наголосу) (слайд 13)

ненавидів            благословилося

луками                 зненавиділи

затріскотіли         окаяний

доторку                заздрісна

4. Вправа для очей  (слайд 14)

5. Смисловий аналіз тексту. Вибіркове читання (за питаннями та слайдами).

— Про що ви дізналися з цього тексту?

Прочитайте рядки, де сказано чим займалися брати.  (слайд 15)

Знайдіть слова, які свідчать про ставлення Каїна до всього, що його оточувало.

— Назвіть причину такого ставлення? (Дуже злою і жорстокою людиною був Каїн.)

— Яким був Авель? Прочитайте рядки, які підтверджують це.

—Як ставилася природадо братів?

Прочитайте уривки із легенди, які змальовані на малюнках. (слайд 16, 17)

— У чому був переконаний Каїн, вчинивши кривавий злочин? У яких рядках тексту про це сказано?Прочитайте.

— Хто був свідком злочину?

—Про що запитували його дерева, зірки, птахи? Передайте інтонацією.

— Як відповів Каїн на запитання? (Зухвало).

— Як люди оцінили вчинок Каїна? У чому проявився людський осуд? Прочитайте.

— Що прославляється, а що засуджується в легенді?

6. Творча групова робота.  (слайд 18)

  а) Складання характеристики персонажів (робота за картками).

— Виберіть слова, які найповніше передають характер і вчинки кожного з братів.

 І варіант –Каїна.(Злий, жорстокий, нікого не любив, заздрісний, ненавидів.)

 ІІ варіант  –Авеля.(Веселий, добрий, грав на сопілці , співав, мав добрі руки.)

(З опорою на вибрані слова учні складають характеристики братів, обґрунтовують їх, опираючись на текст легенди).

VІ.  Хвилинка релаксації  (слайд 19)

8.  Колективне дослідження  проблеми "Що породжує зло?". Метод "Прес".(Групова робота).  (слайд 20)

—Поміркуйте та створіть ланцюжки.

Погані думки → злість → заздрість → ненависть → вбивство → брехливість → страх → провина  →  справедливе покарання

 І група – Розташуйте  по порядкуслова , щоб відповісти на питання "Що веде до злочину?" (вбивство, погані думки, ненависть, злість, заздрість)

Ми вважаємо, що ...Каїн через свою злість та жорстокістьзважився на вбивство брата.

Тому що ...Каїнусім заздрив і всіх ненавидів, через це виникали погані думки.

—  Наприклад, ...віні зірок не любив, і птахів, і дерев, і свого брата.

Отже, ...Каїн став вбивцею через свій характер і погані думки.

 

 ІІ група – Розташуйте по порядку "Наслідки злочину" (страх, вбивство, справедливе покарання, провина, брехливість)

—  Ми вважаємо, що ...  Каїн збрехав,що не знає де його брат через свій страх.

Тому що ... вбивши брата він злякався дерев, зірок, птахів, всесвіту, тому що відчував свою провину.

Наприклад, ... після вбивства він втік до лісу, де крадькома скрадався, а потім кинувся в степ; далі заметушився, пригнувся до землі, плазував, наче павук. Йому здавалося спочатку, що дерева шепотіли про його злочин, потім зірки задзвеніли з небес, птахи галасували, а всесвіт вже кричав.

—  Отже, ... Каїн поніс справедливе покарання за свій злочин.

Висновок: погані думки треба проганяти одразу, бо далі все важче позбутися їх.

 

 ІІІ група – З'єднайте частини висловів та поясніть їх зміст (на картках).

 Посієш вчинок –                            пожнеш характер,

Посієш звичку –                             пожнеш долю,

Посієш характер –                        пожнеш звичку.   

 Перевірка:  слайд 21.

9. Мовно-логічне завдання.  (слайд 22)

— Прочитайте прислів'я. Подумайте і скажіть яким частинам легенди вони відповідають .

  •  Від своєї совісті не втечеш. (4)
  •  Кров людська не водиця, проливати не годиться. (3)
  •  Добро довго пам'ятається, а зло — ще довше. (5)
  •  Від заздрощів серце кам'яніє. (1)
  •  Доброму скрізь добре. (2)

— Що це ми склали? План

VIІ. Підсумок уроку

1.  Інтерактивна вправа «Дерево рішень»

—Які риси характеру треба мати, щоб бути справжньою людиною? Напишіть на стікерах. (Вивішують на дошці на уявне дерево, зачитуючи свої думки).

2. Вправа "Мікрофон"

— Закінчується наш урок добра і людяності. Який висновок ми робимо з уроку?

Пам'ятайте: Не можна бажати чи чинити комусь зла, потрібно бути добрими, людяними, мати чисту душуперед собою, людьми і Богом. Треба утриматися від поганих вчинків, лихих намірів. Не давайте злу перебороти добро.(Оцінювання учнів) 

VІІІ. Домашнє завдання (диференційовано)   (слайд 23)

а)  Читати легенду і дібрати 3 питання за змістом – група С. 

б)  Скласти план і переказувати близько до тексту – група В.

в)  Скласти твір-міркування на тему "Чого навчила мене ця легенда?" – група А.

Діти декламують вірші.

Живи, добро звершай,

та нагород за це не вимагай.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

Я – доброта людська.Я мир несу і радість у серця .

Впустіть мене в думки і в душу,Я принесу вам спокій і тепло.

Тож не впускайте в душі зла отруту,Бо зло лиш зло породжує все більше, без кінця.

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34426. Россия на рубеже XVI – XVII вв. Смутное время и его последствия 43.5 KB
  Начало XVII века в России произошли события вошедшие в историю под названием Смутного времени. Они были заинтересованы в отторжении западных территорий России. Появление шведов на территории России дало Сигизмунду III враждовавшему со Швецией повод для открытой интервенции. Шведы в это время оккупировали север России.
34427. Становление самодержавия Романовых в XVII в 33 KB
  После возвращения из плена отца царя Михаила Федоровича Филарета созыв соборов прекратился. Ее функции стала выполнять так называемая Ближняя государева дума составленная из доверенных лиц царя. Теперь назначение на должности стало исключительно волей царя. Человек обнаживший в присутствии царя оружие наказывался отсечением руки.
34428. Преобразования Петра I в первой четверти XVIII в.: содержание, итоги, последствия 15.24 KB
  Изменения в сословиях: По указу о единонаследии запрещалось делить имения при передаче их по наследству. Изменения в государственном управлении: В 1721 г. Изменения в области культуры: Развивалось просвещение. Произошли изменения во внешнем облике дворян.
34429. Дворцовые перевороты в России в середине XVIII века 30.5 KB
  Причины дворцовых переворотов: Указ Петра I о престолонаследии 1722 г. императором стал внук Петра I Петр II. Императрицей стала племянница Петра I Анна Иоанновна вдова герцога Курляндского. в результате дворцового переворота с помощью гвардии императрицей стала дочь Петра I Елизавета Петровна.
34430. Россия в эпоху Екатерины II. Просвещенный абсолютизм 27.5 KB
  Внутренняя политика. Политика Екатерины II известна как политика просвещенного абсолютизма. Просвещенный абсолютизм – политика сформировавшаяся под влиянием идей философов – просветителей и направленная на организацию общества на основе разумных законов при сохранении абсолютной власти монарха. В результате политика Екатерины II еще больше укрепила крепостнические порядки.
34431. Противоречивость внутренней политики Александра I 32 KB
  После Отечественной войны 1812 года в настроении Александра I произошли большие перемены.Аракчеев поэтому этот период правления Александра I получил название аракчеевщина.
34432. Отечественная война 1812 г. и заграничный поход русской армии (1813 – 1814 гг.) 32 KB
  Причины войны: Россия нарушала условия невыгодного для нее Тильзитского мира и была препятствием на пути Наполеона к мировому господству. На границе с Россией Наполеон сосредоточил 600тысячную армию. – Бородинское сражение в котором Наполеон стремился разгромить русскую армию. Наполеон не достиг своей цели.
34433. Россия в годы правления Николая I 37.5 KB
  в России начинается промышленный переворот – переход от ручного труда к машинному от мануфактуры к фабрике. Турция стремилась вернуть территории утраченные в войнах с Россией Англия и Франция стремились не допустить усиление влияния России на Балканах и Ближнем Востоке. Основные военные действия развернулись в Крыму где противники России высадили десант и осадили Севастополь. Причины поражения России: Военнотехническая отсталость России Дипломатические просчеты: Россия оказалась в изоляции Итоги: Поражение России в Крымской войне...
34434. Реформы 1860 -1870-х гг. и их значение 35.5 KB
  Реформа расчистила дорогу для развития капиталистических отношений но была половинчатой и не решила аграрного вопроса. Другие реформы: год реформа Содержание 1864 Земская реформа В уездах и губерниях создавались выборные органы самоуправления которые решали местные хозяйственные вопросы. 1864 Судебная реформа Создавался бессословный гласный суд с адвокатом и присяжными заседателями. 1864 Реформа образования Образование становилось бессословным.