83105

Святкуємо Різдвяні свята разом із музикою

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Дидактична мета: закріпити поняття про виражальні та зображальні можливості музики. Розвиваюча мета: розвивати музично-творчі здібності дітей, природну музичність, вокально-хорові навички на основі сприймання художньо-образного музичного матеріалу, інтелектуальну гнучкість.

Украинкский

2015-03-07

66.5 KB

1 чел.

Музичне мистецтво 2 клас 

Тема уроку: «Святкуємо Різдвяні свята разом із музикою»

Дидактична мета: закріпити  поняття про виражальні та зображальні можливості музики.

Розвиваюча мета: розвивати музично-творчі здібності дітей, природну музичність, вокально-хорові навички на основі сприймання художньо-образного музичного матеріалу, інтелектуальну гнучкість.

Виховна мета:

  •  виховувати інтерес та любов до музики, народної пісні, потребу сприймати та виконувати високохудожні музичні твори; формувати художні смаки.

Обладнання: музичні інструменти:  баян, металофон, дзвіночки; музичний центр, диски; ноутбук із мультимедійною системою, презентація «Святкуємо Різдвяні свята  разом із музикою»,  відеоматеріал:  «Щедрик»;  плакат «Музична ялинка», різнокольорові паперові нотки, сніжинки, зірочка, олівці, костюми казкових героїв. 

          Репертуар:

  •  Слухання: українські народні пісні в обробці  М. Леонтовича «Щедрик», «Ой,  сивая та і зозуленька»;
  •  Виконання: слова і музика А. Житкевича «Семеро гномів»; українська народна пісня в обробці М. Леонтовича «Щедрик», українські народні пісні «Коляд, коляд, колядниця», «Щедрик на бедрик»,  «Щедрик».

Тип уроку: урок-подорож

Хід уроку

І. Організаційний момент  

 Музичне вітання

         Вчитель: - Добрий день, вам діти,

         я вітаю вас.

Діти: - Добрий день, учителю!

Разом:  Здрастуй, любий клас!     

Сідайте.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку

- Діти, відгадайте загадку:

З неба падають сніжинки,
Люди
в дім несуть ялинки.
Вс
і співають, веселяться,
Невгава веселий сміх,
Через те, що
прийде свято,
Що за свято?
 (Новий рік)

     -  Друзі, підніміть будь-ласка руку,  хто з вас любить новорічні та Різдвяні  свята?

     -  Хто задумувався над питанням: - Що подарувати рідним, друзям, знайомим на Різдво?

  •  В країні Музики рахують, що найкращим подарунком буде вітальна пісня в якій ви побажаєте щастя, здоровя, достатку найдорожчим для вас людям.

(Слайд 1)

  І сьогодні на уроці ми з вами будемо подорожувати цією мелодійною, пісенною країною, (Слайд 2) вивчимо українську народну пісню «Щедрик», яку знають і виконують в усьому світі. На вас очікують  станції з цікавими завданнями та веселий транспорт, який не тільки швидко домчить до кінцевої  зупинки «Різдвяна  зірочка» заданим маршрутом, але й подарує всім чудовий настрій. На кожній станції, за правильно виконане завдання ви отримаєте нотку, яку прикріпите на сніжинку. В кінці уроку,  ми нотки підрахуємо, виберемо переможця подорожі, який  відкриє на  останній станції зірочку і віднайде там схований  скарб. А також всі дружно прикрасимо сніжинками з нотками  музичну ялиночку на передодні Різдвяних свят.  

ІІ Актуалізація опорних знань

  1.  Музично-дидактична гра « Музичний літачок»
  •   До першої станції ми з вами помандруємо  літаком. (Слайд 3)

Сядьте рівненько, покладіть  руки на коліна і послухайте.

На голосний звук «У» проспіваємо найнижчу ноту (так літачок «прогріває» двигуни).   Потім, повільно піднімаючи руку, співаємо все вище й вище, тонше й тонше і плавно ведемо свій уявний літак на посадку (повільно опускаючись голосом від найвищої нотки до найнижчої).

(Фонопедичний метод Ємельянова В. В.)

Я бачу, ви  готові. Уважно слідкуємо за рукою вчителя.

Молодці!

Ми з вами прилетіли  на станцію «Казкова» (Слайд 4) і зустрічає нас  Білосніжка .
Білосніжка :

-  Любі друзі, доброго дня! Допоможіть мені, будь-ласка, відшукати гномиків(Слайд 5). Зла мачуха зачаклувала їх і не випускає з  гори, а  я ніяк не можу достукатись до них.

Вчитель:

-  Давайте допоможемо Білосніжці.

Білосніжка:

- Для цього візьміть в руки олівці та чітко відбивайте ритм, повторюючи за мною. Можливо, так гномики почують, що їх прийшли рятувати. Уважно слухайте.

  1.  Ритмічна вправа

Білосніжка:

- Дякую, але, на жаль, все залишилось без змін…

Вчитель:

-  Діти,  давайте заспіваємо розспівку,  адже гномики  дуже люблять співати,  а мачуха  про це не знає. Увага на екран!

  1.  Розспівка (Слайд 6)

Да, до, де, ду, де, ді так розспівуються всі…

Гномики:

- Дякуємо, друзі, за допомогу.

Вчитель:

- Другокласники, я на минулому уроці розповідала вам про

Анатолія  Житкевича. Скажіть мені, будь ласка, хто він такий ? (Слайд 7).

Яку пісню, про наших героїв, ми вивчили ?

Я пропоную, разом із гномиками,  дружно заспівати  пісеньку А. Житкевича « Семеро гномів».

  1.  Виконання пісні А. Житкевича « Семеро гномів»(Слайд 8)

- До наступної станції будемо подорожувати  поїздом(Слайд 9). За вікном ми бачимо…(Слайд 10). 

В білу ризу вбрався край,

Сяє, мерехтить красиво.

В час такий, запамятай,

На землі стається диво…

ІІІ Сприймання та усвідомлення нових знань

-  Наші предки – сміливі, працьовиті  люди вірили, що у новорічну ніч відкривається небо і в Бога можна просити що завгодно. Новорічні свята - чарівний час, коли пробуджується і стає небезпечною всіляка нечиста сила і намагалися задобрити її за допомогою різноманітних обрядів із піснями, танцями та дійствами.

   Вечір на передодні Нового року називають щедрим або багатим, до нього готували щедрий святковий стіл. Пісні, що виконували цього дня, називали  Щедрівками і виконували, зазвичай їх дівчата. (Слайд 11)

На Різдво прийнято було колядувати – обходити оселі, виконуючи величально-вітальні пісні  - колядки. Гурти дітей,  хлопці та дівчата заходили на подвіря кожної хати, славили господарів, бажали їм здоровя, щастя, щедрого врожаю, достатку, за що отримували певну винагороду. Українці вірили, що побажання, висловлені на новорічні святки, обов’язково здійсняться.

Збираючись на святвечір за родинним столом, люди співали пісень.  Коли сходила в небі перша зірка, то співали пісню «Ой сивая та і зозуленька». Послухайте її  та скажіть, про що розповідається в пісні?

  •  Який це твір: вокальний чи інструментальний?

  1.  Слухання української народної пісні в обробці М. Леонтовича «Ой сивая та і зозуленька».

Великий український композитор,  хоровий диригент, педагог Микола Леонтович (Слайд 12), який жив на початку 20 століття, дуже любив українські народні пісні, збирав їх, записував і обробляв,  тобто «прикрашав», додаючи у мелодію щось своє. Одну з обробок  Миколи Леонтовича української  народної пісні «Ой сивая та і зозуленька» ми щойно послухали. Зараз ми  послухаємо, у виконанні хору,  один із найяскравіших творів Миколи  Леонтовича «Щедрик» , який  майже 100 років мандрує світом і звучить різними мовами . Прослухавши, дайте відповідь на запитання:  Який настрій викликає ця пісня?

Слухання української народної пісні в обробці М. Леонтовича «Щедрик»

  1.  Повідомлення

Продовжимо нашу подорож  пішою прогулянкою (Слайд 13) і  дружно завітаємо на станцію  «Щедрик», де  зустрінемося з Сергієм,  кореспондентом газети  «Генії світової музики», який розповість нам про популярність  нашої пісні «Щедрик» за кордоном.

Кореспондент:  - Щоразу перед Різдвяними святами ми маємо змогу почути в програмах радіо і телебачення знамениту українську народну  пісню «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича, яка стала своєрідним різдвяним гімном не тількі в Україні, а  далеко за її межами, особливо в Америці і Канаді.

Дослідники стверджують, що ця пісня  уперше  прозвучала у Нью-Йорку ще 1921 році. Успіх «Щедрика» — фантастичний. З тих пір  стало традицією, що в Голлівуді в новорічну ніч під цю мелодію  моляться Богу і задумують бажання.

Наш «Щедрик» (Слайд 14) лунає також в американському мультфільмі «Південний парк», у фільмі «Сам удома». Також чудова музика звучить в переливах знаменитих фонтанів у Лас-Вегасі . В Англії «Щедрика» називають «новорічна серенада», в Латинській Америці —«пісня бурхливого моря», а в Канаді — «нововідкритий сфінкс».

Весь музичний світ визнав «Щедрика»  піснею XX століття, а Україну — «країною пісень».

 

Вчитель: - Дякую кореспонденту за цікаву інформацію.

Присядь, будь-ласка.

  •  Тож, які популярні новорічні пісні виконують в різних країнах світу?

Коли співають колядки та щедрівки?

А ось веселі санчата нас мчать до наступної станції  «Фізкультхвилинка» (Слайд 15).

  •  Діти , встаньте і пригадайте які явища відбуваються в природі ? (Музичні фрагменти)
    Ви чуєте,  дме віте
    р (дмухати, нахилившись уперед).
    Завірюха (кругові рухи руками).
    Хаотично летить сніг
    (розтискати пальці на різній висоті).
    Дерева гнуться од вітру
    (нахили, кругові рухи тулуба).
    Мороз щипає за ніс та щічки  (пальцями пощипати себе за ніс, щічки).
    Мерзнуть
    руки (імітація холоду).

Та діти морозу не бояться.

Вони йому посміхнуться (посміхнулись) і від посмішки мороз стане лагідним.

Молодці діти. Сіли за парти.

А на горизонті - музична станція «Живий рояль» (Слайд 16)

  1.  Гра «Живий рояль»

Діти, перш ніж перейти до розучування пісні «Щедрик», мені хотілося б пограти з вами  в гру «Живий рояль».

Обєднаємо клас в три групи. Кожна група буде виконувати 1 ноту.

1 -  ноту сі (даю); 2 -  ля (даю); 3 - соль(даю).  Зараз я, умовно, ніби торкнулася до клавіши  роялю, ви виконуєте заданий вам звук. Коли я зніму палець з клавіатури, ви перестаєте співати заданий звук. Зрозуміли? Будьте уважні, слідкуйте за вчителем. (Учні співають звуки. Вчитель виконує на «Живому роялі» мелодію пісні «Щедрик»)

  1.  Розучування та виконання української пісні «Щедрик»

     - Ви знаєте, мелодія пісні «Щедрик» складається  з трьох нот, а

Микола Леонтович створив  з них шедевр.  На живому роялі мелодію ви виконали, залишилось тільки замість ноток слова підставити. Увага на екран! (Слайд 17).  Методом  гри «Луна » співаємо пісеньку. Слухаємо один одного, не викрикуємо. ( Виконання пісні).  Молодці.

  •  Наша мандрівка триває, на горизонті різдвяна зірочка (Слайд 18) , яка  привела  до нашого класу колядників. Послухаємо їх . Ми зупиняємось на станції «Дзвінкої Пісні».

  1.   Конкурс колядників

Виконання , з  дитячими музичними інструментами , колядок, щедрівок:  «Коляд, коляд, колядниця», «Щедрик на бедрик», «Щедрик» .(Діти отримують шоколадні монетки та нотки)

ІV Підведення підсумків уроку

 

Наша подорож наближається до кінця , ми на станції  «Різдвяна зірочка»

(Слайд 19).

Мозковий штурм

- Скажіть будь ласка, другокласники, на яких станціях ми побували на уроці? 

З ким зустрічалися?

Твори якого композитора ми слухали?

Які пісні виконують на новорічні та різдвяні свята? 

Про що в них розповідається?

Який настрій передають колядки та щедрівки? 

Діти, давайте порахуємо нотки, які ви отримали на уроці. Підніміть руки,  хто отримав 10 ноток… Молодці. А тепер відповідальна місія надається __________ відкрити різдвяну зірочку.

Отож _________ який скарб був захований  під зірочкою?

Учень  - Знання.

  •  Отже, мандруючи різними станціями , ми дійшли до головної різдвяної зірочки і отримали неоціненний скарб - «Знання». Тепер ви знаєте, які пісні співають українці на Різдвяні свята (Слайд 20) . Тож домашнє завдання  буде таким : - Співати колядки та щедрівки батькам.

А тепер, діти, давайте прикрасимо нашу чудову музичну ялиночку сніжинками з нотками, які ви отримали на уроці (Слайд 21) . Нехай різдвяна мелодія лунає на весь світ.(Лунає «Щедрик» в обробці М. Леонтовича)

Дякую. Урок закінчено. До побачення.

 

Використані джерела

1. Гумінська О.О.Уроки музики в загальноосвітній школі: Методичний посібник. – М.: Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. – 104 с.

2. Ракітянська Л. М. Виховання музичної культури молодших школярів: Навчально-методичний посібник.-Кривий Ріг: КДПУ, 2003. – 156 с.

3. Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2009.- 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція»)

http://www.personal-plus.net/

http://deti.e-papa.com.ua/

http://pravda.if.ua/       

http://images.yandex.ua/?lr=10347&source=wiz

8


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22130. Экологические основы эволюции 104.5 KB
  Понятие биогеоценоза – очень важно в теории эволюции поскольку в них существуют и эволюционируют популяции. Некоторые виды состоят из огромного числа популяций другие из немногих или даже из одной популяции. Характеристики популяции оказывают влияние на действие эволюционных факторов. По пространственному распределению выделяют три основных типа популяций: 1 большие непрерывные популяции популяции злаков растущих на равнинах и покрывающих площади шириной в десятки или сотни километров; 2 мелкие изолированные колониальные популяции...
22131. Осадка. Распределение накопленной деформации (εi) по объему осаженной заготовки 182 KB
  Расчет силы деформирования при осадке и построение графика технологических нагрузок. Мощность и работа пластической деформации при продольной осадке цилиндра. Работа деформирования при продольной осадке.Схема осадки:1 – нижняя плита; 2 – верхняя подвижная плита; 3 – цилиндрическая заготовка при продольной осадке; 4 – цилиндрическая заготовка при поперечной осадке.
22132. Метод баланса работ 36 KB
  В основу метода положено следующее положение: при пластической деформации работа внешних сил на соответствующих им перемещениях равна работе внутренних сил работе пластической деформации. Работа пластической деформации 2 Если упрочнение отсутствует то Чаще принимают равным выбранному по АВ – работа внешних сил: активной силы силы деформирования; сил трения. Работа сил трения берется со знаком минус. 3 где X Y Z – проекции силы действующей по участку поверхности dF на оси координат а UX UY UZ –...
22133. Феноменологическая теория разрушения металлов при холодной пластической деформации 98 KB
  Феноменологическая теория базируется на сложившихся в настоящее время физических представлениях о закономерностях разрушения металла при пластической деформации. Различными экспериментальными методами было показано что величина пластического разрыхления возрастает пропорционально степени деформации сдвига. Авторами данной теории была выдвинута следующая гипотеза: 1 где степень разрыхления частицы накопленная частицей деформация сдвига ab коэффициенты...
22134. Выдавливание. Расчет силы деформирования и построение графика технологических нагрузок 617.5 KB
  Основы теории штамповки выдавливанием на прессах М. Прямое выдавливание – технологическая операция в процессе которой происходит истечение металла 2 заключенного в замкнутой полости контейнер 3 в направлении движения рабочего инструмента 1 через отверстие поперечное сечение которого определяет поперечное сечение выдавливаемой части деформируемой заготовки. Обратное выдавливание – технологическая операция в процессе которой происходит истечение металла из замкнутой полости в направлении обратном встречном движению рабочего...
22135. Вытяжка без утонения 314 KB
  Схема операции – вытяжка из осесимметричной полой заготовки. При этом величина зазора между матрицей и пуансоном составляет не менее толщины исходной листовой заготовки Рис. Пример заготовки и детали.
22136. Вытяжка с утонением стенки 165 KB
  Механическая схема деформации и распределение деформации по очагу пластической деформации. Степень деформации при вытяжке оценивают коэффициентом вытяжки: или см. Частицы расположенные у нижней границы очага пластической деформации получают максимальную деформацию: . Частицы расположенные у верхней границы очага пластической деформации получают минимальную деформацию.
22137. Волочение 197 KB
  а б Рис. Рис. Допущения: напряжённое состояние плоское; продольные скорости металла одинаковы в пределах поперечного сечения ОПД очаг пластической деформации; и считаем главными напряжениями Сечениями z и zdz выделим элемент ОПД Рис. Рис.
22138. Метод верхней оценки 162.5 KB
  Сущность метода верхней оценки заключается в разбиении заготовки на жесткие блоки наделённые возможностью относительного скольжения и составлении баланса мощностей внешних и внутренних сил. При этом мощность пластической деформации рассчитывается как сумма мощностей сил трения по всем поверхностям скольжения жестких блоков относительно друг друга и инструмента. Скорости скольжения рассчитываются путём построения годографа скоростей. Строят годограф скоростей и определяют все скорости относительного скольжения всех блоков.