83106

На сонці тепло, біля матері добре. О.Єфімов «Задачі трапляються різні»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

На сонці тепло біля матері добре. Обладнання: мультимедійна дошка проектор презентаційний матеріал картки із завданнями малюнки дітей вправи для розвитку техніки читання азбука почуттів. Вправи на вдосконалення техніки читання картки вправа Ланцюжки. Робота з текстом перед читанням твору.

Украинкский

2015-03-07

708 KB

14 чел.

Херсонська спеціалізована школа I-III ступенів № 52

з поглибленим вивченням української мови ім. Т.Г Шевченка

Херсонської міської ради

вул. Кримська 127, тел. 51-60-67

План – конспект відкритого

уроку читання:

«На сонці тепло, біля матері добре.

О.Єфімов «Задачі трапляються різні»

4 клас

З досвіду роботи

вчителя початкових класів

спеціаліста вищої категорії

старшого вчителя

Cтаруш С. Г.

Мета:

навчальна: вчити учнів розпізнавати стани і почуття дійових осіб, характеризувати головного героя твору, удосконалювати вміння читати в особах, вміння передбачати тему та сюжет оповідання, вдосконалювати вміння спільно працювати в парах та групах;

розвивальна: розвивати комунікативні навички та діалогічне мовлення учнів, збагатити мовлення дітей прислів'ями, що передають ніжне, турботливе ставлення до близьких людей;

виховна: виховувати шанобливе ставлення до неньки та рідних людей; бажання піклуватися про них, допомагати їм, не соромитися своїх щирих  почуттів.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентаційний матеріал, картки із завданнями, малюнки дітей, вправи для розвитку  техніки читання, азбука почуттів.

Тип уроку.  Комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

  1.  Розчитування. Вправи на вдосконалення техніки читання (картки)

вправа «Ланцюжки»

2.  Перевірка домашнього завдання.

а)Вчитель - Як називається розділ, який  ми почали вивчати?

                    - Які прислів’я ви назбирали в нашу Торбинку добра?

(Учні читають самостійно дібрані прислів’я, складають в торбинку)

б) Перевірка завдання скласти продовження оповідання В. Сухомлинського «Усмішка». Слайд 1

  •  Хто написав це оповідання?
  •  Яка його головна думка?
  •  Яким може бути продовження цього твору? (Відповіді учнів)

в) Розгляд дитячих малюнків до оповідання «Усмішка»

 - Кого намалювали діти?

- Скажіть, будь ласка, в кого найприємніша, найщиріша, найласкавіша усмішка?

- Прочитайте назву теми, над якою ми будемо сьогодні працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1.  Вправи на розвиток читацьких навичок

а) гра "Складіть слова".

Слайд 2

(Учні читають колонки складів у різному темпі, по варіантах, «ліфтом»)

МИ

РЕ

ДЩБ

ЛЕ

ТЕП

СИВЕ

ЛАС

ЛЕ

ПЕС

КАВЕ

КРА

НЕ

НІЖ

ТЛИВЕ

- З'єднайте склади І і II колонок, щоб утворилося слово. Якою частиною мови є ці слова? Що можна описати цими словами?

- Яке обличчя у матусі?

б) вправа «Продовжити рядок слів».

- Як ви ласкаво називаєте маму? Матуся (мамуся, неня, ненечка...).

в) «Дібрати порівняння за зразком»: 

Мама лагідна, мов сонечко.

Гарна, як…

Турботлива, мов…

Працьовита, як…

ІІІ. Опрацювання нової теми. Робота над оповіданням.

1. Робота з текстом перед читанням твору.

Прийом антиципації (передбачення). 

а) - Прочитайте назву оповідання письменника О. Єфімова. З яким твором ми сьогодні познайомимося? Уважно роздивіться малюнок до нього.

- Давайте прочитаємо ключові слова з цього оповідання,записані на слайді.

Слайд 3

складні задачі

мазунчик

пометикувати

допомагали

захихотів

насторожилась

коштують

чоломкнув

б) Читання ключових слів оповідання про себе, потім вголос.

- Зробіть свої припущення, про кого і про що ми будемо читати в тексті?

Запишіть на аркушах. Прочитайте, які передбачення про зміст твору та його головних героїв ви записали.( Діти зачитують відповіді).

2.Робота з текстом під час читання твору.

а)Читання вголос 1 частини.

Читання 1 абзацу

- Які питання можна поставити автору?

- Доберіть синоніми до слова пометикувати.

- Як ви зрозуміли слово підступні?

2 абзац

- Чим була незадоволена вчителька на уроці?

- Що означає слово здвигнув?

- Доберіть  синонім до слова насупила.

3 абзац

- Чому зраділа Галина Іванівна?

- Які знання Олега виявилися у розмові?

- Як ви зрозуміли вислови  ніхто ані пари з вуст, ледь чутно?

4 абзац

- Доберіть синонім до слова хихикнув.

- Чому Борис насміхався з Олега?

б) Працює «довідкове» бюро.

-  Діти, хто подивився у словничку, що означає слово мазунчик?

- Яке тлумачення має вислів не чоловіча справа?

5 абзац 

- Які якості характеру Олега виявилися в цій розмові?

- Чи справдились ваші передбачення?

- Який заголовок можна дати 1 частині тексту?

в) Словникова робота. Читання слів з оповідання. Слайд 4

3.Фізхвилинка виконання фізичних вправ під музику

г) читання вголос 2 частини оповідання

1 абзац

- Чому Олегові було сумно?

- Які почуття переживав хлопчик?

2 абзац

  •  Що здивувало маму? 

3 абзац та4 абзаци. Інсценізація частини тексту.

д) Озвучення малюнку. Читання в особах.

- Яким тоном потрібно читати слова мами? А сина?

- Що означають слова чоломкнув, шарпнувся?

- В чому зізнався мамі Олег?

- Яке питання до автора твору у вас виникло?

е) Робота з азбукою почуттів.

- Які почуття викликало у вас читання цього уривку? (вибрати гномика)

- Діти, чи справдились ваші припущення, щодо змісту твору?

- Які передбачення підтвердились?

4. Робота з текстом після читання.

а)  вибіркове читання.

- Про що розповіла вчителька дітям?

- Що побажала учням свого класу Галина Іванівна?

б) визначення головної думки твору.

- Про які різні задачі хотів розказати О. Єфімов у своєму оповіданні?

- Як Олег Шугай розв’язав життєву задачу?

- То як ви думаєте, які задачі важливіше вміти розв’язувати математичні чи життєві? Чому ви так гадаєте?

- Яку головну задачу розв’язав Олег?

- Яка головна думка твору? 

- Як ви вважаєте, чому О. Єфімов розповів нам цю історію, з якою метою?

в) Визначення якостей характеру головного героя твору.

- Яким є Олег? Слайд5

Важливіше над усе навчитися розв’язувати життєві задачі, бо вони роблять людину духовно красивою, виховують почуття любові до людей, повагу, доброту, скромність. Саме таким є і герой нашого оповідання Олег.  

ІІІ. Закріплення вивченого.

1. Робота в групах.

Завдання (1,3,6 групи ):відновити деформований план (картки).

Слайд 6

План

Зізнання Олега.

На уроці математики.

Здивування мами.

Люблячий син.

Незвична поведінка Олега.

Розповідь вчительки.

Завдання (2, 4 групи ): скласти прислів'я  (картки). Слайд 7

Матері ні купити,

а у матері серце.

Нема того краму,

крім рідної матері.

На сонці тепло,

ні заслужити.

На світі все знайдеш,

а матері боляче.

У дитини заболить пальчик,

а біля  матері добре.

Дитина плаче,

щоб купити маму.

Виберіть серед складених прислів’я, яке могло б бути заголовком оповідання. Поясніть його значення.

3. Технологія інтерв’ю. Метод « Мікрофон »

- До нас завітав кореспондент і хоче поставити вам кілька запитань. Учень в ролі  кореспондента ставить питання:

- Скажіть, будь ласка, ви схвалюєте чи засуджуєте поведінку Олега Шугая?

- Яку пораду ви могли б дати Олегу?

- Чи любите ви свою маму? За що?

- Чому мамі потрібно допомагати?

-А чи допомагаєте ви своїй мамі? Як?

- Які взаємовідносини повинні бути в родині?

4. Робота в парах. Складання діалогу.

- Діти, а як потрібно розмовляти з рідними? ( Лагідно, ввічливо, спокійно). Чи можна підвищувати голос, кричати? (Відповіді)

- Попрацюйте в парах, складіть невеличкий діалог - розмову між мамою і дитиною (4-5 реплік).

- Я сподіваюся, що саме так чемно, лагідно і спокійно ви будете розмовляти зі своїми батьками кожного дня.

Підсумок уроку

1.Робота з деформованим текстом (індивідуальні картки). Слайд 8

еЩ  в  ликосці  мовне ля

Ще  в  колисці  немовля

воСло «мама»  мовивля.

Слово «мама» вимовля.

дорожНайче  в  стіві  своло

Найдорожче  в  світі  слово

каТ  чизвуть  у  нійрід  вімо

Так  звучить  у  рідній  мові.

- Мама… Це слово найчастіше повторює людина в хвилини горя і страждання. Мільйони матерів несуть у своїх серцях безмежну ніжність і любов до дітей.

- Діти, прикладіть вашу праву ручку до свого доброго, щирого серця. Відчуйте, як воно б’ється і подумайте, що може послати найріднішим людям ваше маленьке серденько.

Слайд 9.

- Що може подарувати вашим близьким промінчик вашого серця? (Відповіді учнів)

- А зараз Альона прочитає вірш, який вона склала про найріднішу кожному з нас людину ( учениця декламує власний вірш про маму )

- Бажаю всім вам завжди прислухатися до голосу серця, голосу совісті у вашій душі, намагатися завжди тільки радувати своїх батьків, допомагати їм, дарувати їм свою любов і ласку.

Слайд 10.

2. Рефлексія.

- Діти, чи задоволені ви своєю роботою на уроці?

Оцінить своє самопочуття під час уроку за допомогою Азбуки почуттів.

- Якого гномика ви вибрали? Чому?

Домашнє завдання

  •  Скласти і записати план оповідання в зошит, підготувати стислий переказ оповідання за планом.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

52844. Изображение елочной ветки 130.5 KB
  Цель. Учить детей рисовать, закреплять умения и навыки в процессе рисования: положение альбомного листа и карандаша, умение пользоваться красками, кисточкой, цветными карандашами. Совершенствовать умение правильного раскрашивания передачи в рисунке формы, величины, деталей в соответствии с предметом.
52845. Розвиток творчих здібностей учнів під час формування природничих понять на уроках природознавства в початкових класах 134.5 KB
  Застосування інтерактивних технологій висуває певні вимоги до структури уроку. Структура інтерактивного уроку містить п’ять етапів: мотивації оголошення теми та очікуваних результатів надання необхідної інформації інтерактивної вправи підбиття підсумків і оцінювання результатів уроку. Сьогодні на занятті ми розглянемо тільки три етапи інтерактивного уроку: мотивація навчання оголошення теми та очікуваних результатів рефлексія підбиття підсумків і оцінювання результатів уроку. II Основна частина Мотивація навчання Метою цього етапу...
52846. Елліністичні держави в IV—II ст. до н. е. Елліністична культура 49.5 KB
  Мета: Розкрити суть еллінізму; дати коротку характеристику елліністичних держав; визначити основні причини розквіту культури і науки часів еллінізму розглянути їхні основні досягнення. Епоха еллінізму діадохи. Джерела: Фільм Культура еллінізму 35канала; Підручник: Шалагіна О. 2009; Структура уроку Організаційний момент Актуалізація опорних знань Вивчення нового матеріалу Суть еллінізму.
52847. Нові технології. Написання електронних листів 75 KB
  Look at the words on the screen and guess what part of speech they are and what theme they concern. Use, upgrade, zoom, erase, paste, plug, unzip, view, scroll, print, touch. You are right. They are all verbs and they deal with a computer, new technologies, as well as new means of communications So, today we are going to speak about new technologies and e-mails as the form of the new kind of writing.
52849. Запліднення. Ембріональний розвиток людини. Регуляція народжуваності 86.5 KB
  Регуляція народжуваності 9 клас Завдання уроку: навчальні: − активізувати основні проблеми теми; − дати поняття про онтогенез та його етапи; − засвоїти знання щодо процесу запліднення ембріогенезу сучасні методи контрацепції; розвивальні: − розвиток операції логічного мислення; − удосконалення уміння працювати...
52850. Емоції. Емоційні реакції та стани 1.79 MB
  Мета: освітня: розглянути поняття про емоції які особливості вищої н. людини з'ясувати значення емоцій у житті людини виявити різницю між поняттями €œемоційна реакція €œемоційний стан†і €œемоційні відносини; розвивальна: продовжити формування навичок роботи з книгою аналізу порівняння узагальнення самооцінки; виховна: продовжити формування уміння слухати і чути співрозмовника учити колективному співробітництву. Ушинський Сьогодні на уроці потрібно розглянути поняття про емоції як особливості вищої...
52851. Розвиток емоційного інтелекту школярів на уроках української літератури 52.5 KB
  Емоційний інтелект опинився у центрі уваги вчених в останні десять років. Проте як не парадоксально це звучить останнім часом було відкрито що в розвитку гармонійної особистості людини емоційна компетентність емоційний інтелект відіграє важливішу роль ніж академічна. Емоційний центр мозку безпосередньо пов’язаний із системою довготривалої пам’яті.
52852. eMule. Полное описание 231.5 KB
  Своей целью я поставил написать наиболее полное руководство по программе eMule при этом не вдаваясь в технические подробности с одной стороны и с другой стороны объясняя не только назначение отдельных кнопочек но и рассказывая про принципы работы как самого eMule так и функционирования сети в частности. Почему именно eMule а не чтото другое Здесь есть целый ряд причин. Самое главное: eMule это наиболее функциональный P2Pклиент к тому же его использует подавляющее большинство пользователей. Вот статистика собранная моим Мулом за 18...