83107

Урок природознавства «Ґрунт»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Земля на якій ростуть рослини називається ґрунтом. Тож завданням нашої експедиції буде дізнатися: що таке ґрунт; яке значення має ґрунт для всього живого на нашій планеті: рослин тварин людей. З часом вода вітер зміна температури та живі організми сприяли утворенню ґрунту.

Украинкский

2015-03-07

263 KB

2 чел.

                   Каховська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 4

Урок  природознавства в 1 – А класі

з теми «Ґрунт»

Вчитель початкових класів

Заговенко О. М.

М. Каховка

2013/2014н.р.

Урок  природознавства. 1 клас

Тема:  Грунт.

Мета: формувати уявлення про грунт як місце життєдіяльності тварин і рослин, ознайомити зі складом грунту; розвивати навички дослідницької роботи, логічне мислення, спостережливість, зв’язне мовлення, уяву, пам’ять, уміння працювати у групі; виховувати почуття шанобливого ставлення до природи, викликати внутрішню потребу шанувати землю, берегти красу рідної землі.

Обладнання: презентація з теми, матеріали для дослідів, плакат «Грунт», ілюстрації «Професії», картки для роботи в групах.

Тип уроку: засвоєння нових знань, урок-експедиція.

                                                            Хід уроку.

 I.Організаційний момент. 

Діти виходять на середину класу, стають у коло  і беруться за руки.

  •  Діти, ви відчуваєте тепло ваших рук? Відчуваєте підтримку своїх товаришів? Подаруємо друзям частинку своєї любові й тепла. Підтримаємо один одного на уроці. Ви підтримаєте мене, а я підтримаю вас. Успіхів вам!

ІІ. Фенологічні спостереження.

  •  Я пропоную відправитися в експедицію, щоб розкрити таємниці природи.

Експедиція - це подорож, під час якої виконуються певні завдання і дослідження.

  •  Перед тим, як вирушити, виглянемо у віконечко.

Слайди про осінь. Учень розповідає вірш Катерини Перелісної «Золота осінь».

  •  Яка зараз пора року?
  •  Поговоримо про зміни в живій і неживій природі. (Стан неба. Вітер. Опади. Зміни у житті рослин, тварин. Як змінилася праця людей.)
  •  Який місяць? Чому він має таку назву? Як змінився колір листочків?  Осінні листочки, кружляючи в танці, ніжно лягли на підлогу нашого класу.
  •  Діти,  піднімають листочки і займають місця за столиками згідно з кольорами.
  •  До нас на урок  завітали гості.

Діти. Ми вам раді, люди добрі,

       і вітаєм щиро вас,

       і запрошуєм ласкаво

       на урок у 1 клас.

Вчитель. Сіли, діти, всі рівненько.

            Посміхнулися гарненько.

            Настрій на урок взяли,

            Працювати почали.

ІІІ.  Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

  •  Чим же будемо займатися в експедиції? Зараз дізнаємося.

Слайд № 1

 

  •  Отож, у путь. Саме такою побачили нашу землю космонавти. (Земля – назва нашої планети, на якій ми живемо.)

Слайд № 2

 

А такою бачать  землю матроси.

Слайд № 3

  •  Землю часто називають «рідною землею».  Як ви розумієте ці слова?   (Рідне місто, родина)

Слайд № 4

  •  Згадайте казку «Ріпка». – Де виросла ріпка? (В землі).
  •  Як же називається земля, в якій ростуть рослини?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

  1.  Анаграма: НРГУТ   

                    42135

Слайд № 5

  1.  Земля, на якій ростуть рослини, називається ґрунтом. 
  •  Тож, завданням нашої експедиції буде дізнатися:
  •   що таке ґрунт;
  •  яке значення має ґрунт для всього живого на нашій планеті: рослин, тварин, людей.

V. Опрацювання нового  матеріалу.

1. Вступна бесіда з елементами гри.

- Як одним словом назвати рослин, тварин і людей? (Природа)

- Дорогою згадаємо: що таке природа?

- Якою буває природа?

Гра «Жива і нежива природа» (оплески у долоні)

Сонце, дитина, вітер, камінь, заєць, вода, метелик, скеля.

Подовження бесіди.

  •  Чи бачили ви колись скелі?

Слайд № 6

 

  •  Раніше наша планета була покрита голими скелями, на яких не існувало життя, і виглядала ось так.

  •  З часом вода, вітер, зміна температури та живі організми сприяли утворенню ґрунту..

2. Фізкультхвилинка (Про сонечко).      Слайд № 7

- Сьогодні сонечко посміхається нам і вказує найкоротший шлях. Давайте привітаємо сонечко.

Сонечко прокинулось, потягнулось,

Потім весело всміхнулось,

В різні боки повернулось.

Стали квіти розпускатись,

Пташки весело літати,

Діти стали танцювати,

Миле сонечко вітати.

3. Лабораторія.

Слайд № 8

- Ось ми прибули на місце, де будемо проводити дослідження.

1) – У вас на столиках лежить ґрунт. Роздивіться його уважно. Чи можемо ми, подивившись на ґрунт, сказати, з чого він утворений? (Ні)

- А колір можемо визначити? (Так, чорний або коричневий)

Дослід № 1  (по групах)         Слайди № 9, 10

  1.  Демонстрація досліду вчителем.
  •  Візьмемо грудочку ґрунту і опустимо у склянку з водою. Що ви бачите? (із ґрунту піднімаються бульбашки). – Що це за бульбашки? (повітря). Повітря допомагає кореням рослин дихати.
  1.  Проведення досліду учнями по групах.
  •  Дослідіть вміст повітря у ґрунт самостійно, працюючи в групах.

Інженер з безпечної роботи  нагадає,  як  нам працювати в групах. (Виступ учениці В. Перепелиці).

Вчитель нагадує правила роботи з приладдям під час проведення дослідів.

  1.  Виступи керівників груп.

Висновок: у ґрунті є повітря.

Дослід № 2         Слайди № 11, 12

Демонстрація досліду вчителем.

  •  Підігріємо ґрунт на залізній кришечці. На склі з’явилися крапельки води. Що це означає? (Що у ґрунті є вода)

Дослід № 3  (Розказують діти)  Слайди № 13, 14  

  •  А тепер подивіться на наші квіточки, які ми посадили з вами у горщики кілька тижнів тому. Згадаємо, у що ми висаджували однакові за розміром рослини: першу рослинку (у ґрунт), другу (у пісок).

– Де виросла краща рослина? А чому саме в ґрунті?  (В ґрунті є поживні речовини)

  •  Звідки поживні речовини там беруться?
  •  На це питання зможемо дати відповідь, згадавши ще один наш дослід. Одночасно з тим, як ми посадили квіточки у два горщики, ми що ще зробили? (у баночку насипали піску, посадили у пісок хробаків, поклали їм опалі листя дерев і слідкуємо, щоб пісочок був вологий. А в другій банці для зрівняння насипаний чистий пісок).

– Подивимося на зміни, які відбулися у баночці з хробаками  (щільність, колір піску)

  •  Дощові хробаки переробляють опале листячко і насичують ґрунт поживними речовинами.  Зараз зайчик і повітряна кулька розкажуть вам про користь  дощових хробаків.

Мультиплікаційний фільм про хробаків.

  •  Отже, що нам треба зробити з  квіточкою, що росте в піску? Як допомогти їй?  (Пересадити у ґрунт).

Цікавинка: Дощові хробаки дуже винахідливі. Вони затягують листочки зручним способом – з вузького кінця, а хвоїнки – з основи, щоб вони не зачепилися і затяглися без перешкод.

4. Гра «Закінчи речення» - Щоб вийти з лабораторії, треба отримати пропуск. Для цього треба правильно відповісти на питання. Відповідаємо разом:

-Я висаджую картоплю у (що?) …(ґрунт)

- Рослини добре ростуть у (чому?)…

- Хробаки переробляють сухе листя (де?) - у …

- Ми саджаємо насіннячко у (що?) …

- Рибка плаває і живе у (чому?) …

5. Тварини і ґрунт

- Час повертатися з експедиції додому.

Слайд № 15

- Ой, хто це вискочив із своєї нірки і біжить нам назустріч?  (Маленьке лисенятко).

- Щоб без перешкод подолати зворотній шлях, нам треба відгадати лисеняткові загадки. 

Слайди № 16 - 28

Зверху – гірка, знизу – нірка.

Де тут двері? Де кватирка?

Ще й в оселі темнота

Це хатинка для… (крота)

У темному жакеті галасує

Ще й ходити не мастак.

Це не риба і не рак.  (Жаба)

Невеличка та сіренька

В норці мешкаю тихенько.

Уночі по хаті – нир,

Відшукаю сало й сир.    (Миша)

Має носик-намистинку,

Сам він схож на будячок.

Це колючий …   (їжачок).

Цей маленький колобок

Їжу запасає впрок.

І влаштує з насінини

За щокою комірчину.  (Хом’як)

Спереду шильце.
          Ззаду вильце,
           Швидко скрізь
           Цей птах літає,
           Безліч мошок поїдає,
           У землі гніздо будує,
          Тільки в нас він не зимує.
                                            (Ластівка берегова)

  •  Про кого ці загадки? (про тварин)
  •  Що об’єднує цих тварин? (домівкою для них є ґрунт)

  •  Ці тваринки перемішують нижні шари ґрунту з поживними речовинами.  Ґрунт стає родючим.
  •  Як ще можна перемішати шари ґрунту? (перекопати)

6. Фізкультхвилинка. Поміркували – трохи відпочинемо.

Гра «Земля, вода, вітер, небо»

7. Гра «Ми думаємо…» (по групах)

- Ось  ми повернулися додому, здобули багато знань і досвіду. Треба тепер свій досвід передати  людям. На партах у вас картки із зображенням людей різних спеціальностей. Виберіть, людям яких професій  потрібні знання про ґрунт. (Агроном, лікар, будівельник, квіткар, водій, садівник, вчитель, ткачиха.)

8. Асоціативна вправа «Букет» (по групах)

– Спробуємо виростити квітки на шкільній клумбі.  Діти отримують завдання (листочки із записаними на них словами).

1 група: повітря, сир

2 група: вода, цукор

3 група: поживні речовини, борошно

4 група: сметана, папір.

Діти вибирають правильні відповіді (Повітря, вода, поживні речовини).

- Отже, ми посадили у верхній родючий шар землі рослини. І з’ясували, що необхідно рослинам для зростання. Якщо володіти знаннями про ґрунт, можна виростити гарні квіти.

(Вчитель прикріпляє квітки до плакату із зображенням ґрунту).

VІ. Підсумок уроку

  1.  Гра «Вихвалянки»

(Я на уроці дізнався, що…)

         2) Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.

- Всі групи активно працювали. Перша група була на уроці найактивнішою, друга група – найуважнішою, третя група – найдружнішою, четверта група – найдружнішою.

- Ви гарно працювали і здобули зернятка знань. А тепер я дозволю взяти зернятко тим, кому було цікаво на уроці і кому сподобався урок. Давайте посіємо ці зернятка у ґрунт).

- Що треба робити, щоб зернятка знань проросли? (Добре вчитися).

- За час, поки ви будете навчатися у школі, зернятка знань проростуть, зміцнішають, з’являться листочки. Листочками будуть ваші перемоги, досягнення.

Слайд № 29 «Дерево мудрості»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81525. Генетическая гетерогенность. Полиморфизм белков в популяции человека (варианты гемоглобина, гликозилтрансферазы, группоспецифических веществ и др) 107.01 KB
  Группы крови. Другой важный пример полиморфизма белков связанный с проблемой переливания крови существование в популяции людей 3 аллельных вариантов гена фермента гликозилтрансферазы А В и 0. Антитела к антигенам А и В обычно имеются в сыворотке крови людей на поверхности эритроцитов которых отсутствует соответшвующий антиген т. индивидуумы с антигенами А на поверхности эритроцитов продуцируют в сыворотку крови антитела к Вантигенам антиВ а люди с Вантигенами антитела к антигенам А антиА.
81526. Биохимические основы возникновения и проявления наследственных болезней (разнообразие, распространение) 104.52 KB
  За этой группой следуют белки модулирующие функции белков и участвующие в правильном сворачивании полипептидных цепей. Хорошо изученными наследственными заболеваниями связанными с нарушением синтеза α или βцепей НЬ являются талассемии. Синтез α и βцепей в норме регулируется таким образом что все молекулы протомеров используются на синтез тетрамера α2β2 Талассемии возникают как результат мутаций включающих замены или делеции одного или нескольких нуклеотидов а иногда и целого гена кодирующего структуру одного из протомеров....
81527. Основные системы межклеточной коммуникации: эндокринная, паракринная, аутокринная регуляция 100.4 KB
  По расстоянию от клетки продуцента гормона до клеткимишени различают эндокринный паракринный и аутокринный варианты регуляции. Клеткимишени могут отстоять от эндокринной клетки сколь угодно далеко. Пример: секреторные клетки эндокринных желёз гормоны из которых поступают в систему общего кровотока. Примеры: эндотелины вырабатываемые клетками эндотелия и воздействующие на эти же эндотелиальные клетки; Тлимфоциты секретирующие интерлейкины имеющие мишенями разные клетки в том числе и Тлимфоциты.
81528. Роль гормонов в системе регуляции метаболизма. Клетки-мишени и клеточные рецепторы гормонов 106.94 KB
  Клеткимишени и клеточные рецепторы гормонов Роль гормонов в регуляции обмена веществ и функций. Физиологический эффект гормона определяется разными факторами например концентрацией гормона которая определяется скоростью инактивации в результате распада гормонов протекающего в основном в печени и скоростью выведения гормонов и его метаболитов из организма его сродством к белкампереносчикам стероидные и тиреоидные гормоны транспортируются по кровеносному руслу В комплексе с белками количеством и типом рецепторов на поверхности...
81529. Механизмы передачи гормональных сигналов в клетки 98.08 KB
  По механизму действия гормоны можно разделить на 2 группы. К первой группе относят гормоны взаимодействующие с мембранными рецепторами пептидные гормоны адреналин а также гормоны местного действия цитокины эйкозаноиды. Вторая группа включает гормоны взаимодействующие с внутриклеточными рецепторами.
81531. Строение, синтез и метаболизм иодтиронинов. Влияние на обмен веществ. Изменение метаболизма при гипо- и гипертиреозе. Причины и проявление эндемического зоба 160.08 KB
  Биосинтез йодтиронинов. Из цистерн ЭР Тиреоглобулин поступает в аппарат Гольджи включается в состав секреторных гранул и секретируется во внеклеточный коллоид где происходит йодирование остатков тирозина и образование йодтиронинов. Йодирование тиреоглобулина и образование йодтиронинов осуществляется в несколько этапов Транспорт йода в клетки щитовидной железы. Образование йодтиронинов.
81532. Регуляция энергетического метаболизма, роль инсулина и контринсулярных гормонов в обеспечении гомеостаза 107.55 KB
  Абсорбтивный период характеризуется временным повышением концентрации глюкозы аминокислот и жиров в плазме крови. Изменения метаболизма в печени в абсорбтивном периоде После приёма пищи печень становится главным потребителем глюкозы поступающей из пищеварительного тракта. Почти 60 из каждых 100 г глюкозы транспортируемой портальной системой задерживается в печени. Увеличение потребления печенью глюкозы не результат ускорения её транспорта в клетки транспорт глюкозы в клетки печени не стимулируется инсулином а следствие ускорения...
81533. Изменения метаболизма при сахарном диабете. Патогенез основных симптомов сахарного диабета 115.42 KB
  При недостаточности содержания инсулинавозникает заболевание которое носит название сахарный диабет: повышается концентрация глюкозы в крови гипергликемия появляется глюкоза в моче глюкозурия и уменьшается содержание гликогена в печени. При введении инсулина больным диабетом происходит коррекция метаболических сдвигов: нормализуется проницаемость мембранмышечных клеток для глюкозы восстанавливается соотношение между гликолизом и глюконеогенезом. В связи с этим при инсулярной недостаточности и сохранении или даже повышении...